עם אישור הקמת פארק הקישון מנכ"לית הרשות מבקשת סיוע מראשי הרשויות לגיוס תקציבים להקמתו

פארק הקישון (צילום - רשות נחל קישון)

לאחר מאבק ארוך ועיקש להקמת פארק מורד נחל הקישון,  אישרה הוועדה המחוזית בשבוע שעבר את הקמתו. כעת מנכ"לית רשות הנחל, שרון נסים, לאחר שבחנה לעומק את הפרוטוקול החליטה לפנות במכתב לראשי הרשויות באזור בבקשה לסייע בהשגת התקציבים הדרושים להקמתו  של הפארק שישרת את כל תושבי חיפה והמפרץ.

עם אישור הועדה המחוזית אמרה ניסים:

שרון ניסים – מנכ"לית רשות נחל הקישון

"אין ספק כי פארק מורד נחל קישון, אשר ישתרע על פני שטח של כ-950 דונם, יהיה הריאה הירוקה והלב הפועם של תושבי חיפה והמפרץ ויתרום רבות לשיפור איכות חייהם. זהו הישג משמעותי, יחד עם זאת, אנו עדיין מקווים כי נצליח בעתיד לגרום להרחבתו של הפארק לטובת השמירה על ערכי הטבע הייחודיים במורד הקישון ולרווחת הציבור כולו.

אנו שמחים על כך שהניסיונות של חברת נמלי ישראל לעכב את אישור התכנית להקמת הפארק כשלו וכי התכנית תקודם ללא כל תלות בתכניות אחרות במרחב. אנו נמשיך ונפעל לטובת הפארק גם בתכניות אחרות שיידונו במרחב זה (תכנית מתאר ארצית לנמלי חיפה – תמ"א 13/ב/1 ותכנית פארק נמלי ישראל למתחמים הלוגיסטיים)".

חבר מועצת העיר חיפה, ירון חנן מהירוקים של חיפה הסיעה שנאבקה לאורך כל הדרך לאישור הקמתו של הפארק אמר בתגובה לאישור:

ירון חנן (צילום – ירון כרמי)

"הדיונים בועדה המחוזית הם שיאו של מהלך שנרקם שנתיים קודם לכן ועד היום הציבור לא נחשף לו. הציבור לא יודע שלפני שנתיים היינו בשיאו של משבר שכלל  איום ברור (שנמסר בעל פה לשרון ניסים – מנכ"לית רשות הקישון ולאביהו האן-חבר הנהלת הרשות) מצד השר להגה"ס,  מנכ"ל חנ"י ויונה יהב.  בתמצית הם שמעו איום מפורש וברור: אם הרשות לא תתמוך באישור פארק זעיר של 160 דונם בלבד במימון חנ"י,  היא תשאר לבד והפארק יבלע ע"י שטחי עורף הנמל. אביהו האן הבהיר שלא יעלה על הדעת לאשר פארק עלוב כל כך".

"את המשבר הקשה הזה פתרו בעצם אותם שני אנשים: שרון נסים ואביהו האן.  הם כינסו במהירות את הנהלת הרשות והעבירו החלטה שמבוסבת על רעיון משותף שלהם, לאחר שבדקו זאת עם עורך דין ידוע שגיבה את התכנות התוכנית שהגו.  הרעיון שאושר לבסוף היה גאוני והדהים את כולם: × הרשות תגיש למחוזית *מטעמה* תוכנית לפארק בגודל 900 דונם החלק השני לא הוצג כמובן בהנהלת הרשות, אלא התקבל במזכירות הסיעה הירוקה היחידה במועצת העיר, הירוקים של חיפה יתחילו בקמפיין מסיבי ואישי מול השר הממונה על מינהל התכנון,  משה כחלון וינסו לגייס פעילי סביבה נוספים שיצטרפו למאבק להצלת פארק הקישון משיני חנ"י הדורסנית".

"המאבק הצליח מעל למשוער, התוכנית שהדהימה את השר,  חנ"י והעירייה התקדמה בועדה המחוזית על אפם וחמתם של יונה יהב ומנכ"ל חנ"י.  השר להגנת הסביבה זז הצידה והירוקים של חיפה הובילו את המאבק הציבורי. קשה להאמין רק שנתיים אחרי,  מאיזו נקודה נמוכה התחלנו אז ועד כמה ההישג,  שפתאום כולם,  רוצים להציגו כהישג שלהם,  התברר כהצלחה כל כך מרשימה ואנו גאים על כך".

לא ניתן להגיב