יחידת חקירות חדשה בלהב 433 תחקור תאונות עבודה – ריבוי מקרי פציעה ומוות של פועלים באזור חיפה

לאור מקרי התמותה הרבים הוחלט על הקמת יחידה לחקירות פליליות של תאונות בענף הבניין, שבשלב הראשון תכלול 12 חוקרים מתוך להב 433. יו"ר הסתדרות הבניין והעץ, יצחק מויאל: אני שמח שהמאמצים שלנו מצליחים להזיז משהו בכל מה שקשור לאכיפה של תאונות באתרי הבנייה.

בחודשים האחרונים כל מספר ימים מתפרסם כי פועל נפצע קשה או נהרג באתר בנייה בחיפה וסביבתה. לא ברור למה יש כל כך הרבה תאונות. מה שברור הוא שלהחזיק אתר בנייה בטוח לפועלים עולה הרבה כסף. לעתים נראה שהמשאב הזול ביותר באתרי בנייה הם הפועלים עצמם, ולכן לא משקיעים מספיק כסף וכוח אדם באבטחת האתרים.
חשוב להבין שלא כל התאונות מדווחות, מה שאומר שבפועל יש הרבה יותר תאונות ופציעות של פועלים. בנוסף, לעתים בונים או משפצים יח”ד בסמוך למדרכות וכבישים וגם הולכי רגל עלולים להיפגע מחומרי בנייה שמושלכים לעברם בחוסר אחריות.

לפני כ-10 ימים התקבל דיווח במוקד 101 של מד”א במרחב כרמל על פועל שנפל מגובה באתר בניה ברחוב שיבת ציון בחיפה. חובשים ופראמדיקים של מד”א פינו לבי”ח רמב”ם גבר כבן 41 במצב בינוני עם חבלות בגב ובגפיים לאחר שנפל מגובה של כ 4 מטר.

  באחד במאי התקבל דיווח במוקד 101 של מד”א במרחב שרון על פועל שנפל מסולם בבית ינאי. הפועל פינה לבי”ח הלל יפה גבר כבן 67 במצב בינוני עם חבלות בחזה ובבטן.
לפני כחודש התקבל דיווח במד”א במרחב כרמל על פועל שנפגע מחפץ כבד באתר בניה ברחוב ירוחם צייזל בעיר. הפועל פונה למרכז הרפואי רמב”ם במצב בינוני עם חבלת ראש.
בתאריך 09/04 התקבל דיווח במד”א על פועל שנפגע מחפץ כבד באזה”ת שער נאמן סמוך לכפר מסריק. הוא פונה לבי”ח רמב”ם במצב בינוני עם חבלות בפלג גופו העליון. באותו יום חובש בכיר במד”א רוני דרורי סיפר: “כשהגענו למפעל ראינו את הפועל שוכב סמוך למכולה כשהוא סובל מפגיעה קשה בפלג גופו העליון. סיפרו לנו שהוא נלכד בין המשאית למכולה וחולץ כשהוא מחוסר הכרה. ביצענו בו מספר בדיקות רפואיות אבל הוא היה ללא סימני חיים ובתוך זמן קצר נקבע מותו.”

בתחילת חודש אפריל התקבל דיווח במוקד 101 של מד”א במרחב כרמל על פועל שנפל מגובה באתר בניה ברחוב גרינבוים בחיפה. חובשים ופראמדיקים של מד”א העניקו טיפול רפואי ומפנים לבי”ח רמב”ם גבר כבן 19 במצב בינוני עם חבלת ראש.

לעתים נראה שיש כל כך הרבה פועלים שנפגעים עד כדי כך שיש כמעט אדישות ציבורית לידיעות האלה. אבל מה שבשבילנו זו עוד ידיעה בשולי החדשות, היא תופעה מזעזעת ומדאיגה שחובה לתת עליה את הדעת. לא ייתכן שאנשים ילכו לעבוד ולפרנס את משפחותיהם ולא יחזרו הביתה בסוף יום העבודה בגלל מחדלי בטיחות ואולי אפילו ניסיון למקסם רווחים על גבם, לכאורה.

לאור מקרי התמותה הרבים הוחלט על הקמת יחידה לתאונות באתר הבנייה בלהב 433. “אני שמח שהמאמצים שלנו בהסתדרות עובדי הבניין והעץ והלחץ שהפעלנו בשנים האחרונות על משרדי הממשלה הצליחו להזיז משהו בכל מה שקשור לאכיפה של תאונות באתרי הבנייה בארץ”, אומר יו”ר הסתדרות הבניין והעץ, יצחק מויאל על הקמת יחידה חוקרת בלהב 433 שתחקור תאונות בענף הבנייה. בנוסף, לאחרונה עלתה הצעת חוק של חבר הכנסת איל בן ראובן (המחנה הציוני) לפיה יימנו עוזרי בטיחות למנהלי עבודה באתרי בנייה. מויאל רואה בהצעת החוק הזו יוזמה מבורכת ומקווה שהמגמה תמשך ויבוצע שינוי רוחבי וצודק בענף וכן בתנאי העסקתם הקשה ובאחריות הרבה של מנהלי העבודה.

יצחק (איציק) מויאל

אמנון שינדלר יו”ר ועד מנהלי עבודה ארצי טוען כי חייבים לחלק אחריות באתרי הבנייה באופן שווה לכל המנהלים בפועל באתרי הבנייה, כולל מנהלי פרויקטים שאין להם הגדרה בחוק. על השאלה “מי יכול להתמנות למנהל פרויקט?” אין הגדרה ולא איזכור למנהל פרויקט בבניה בשום מקום, וכמובן שאין להם שום אחריות פלילית באתרי הבנייה הבניה בחוק, למרות שהם אלו שאחראים לפרויקטים , שבונים את לוחות הזמנים והתקציב למנהלי העבודה, לוחצים אליהם לסיים את העבודה בלוחות זמנים מקוצרים. דבר זה גורם ללחץ אדיר על מנהלי העבודה שעליהם האחריות.

היחידה החדשה ללא ספק תהיה חשובה להורדת מפלס הנפגעים בתאונות. מדובר ביחידה לחקירות פליליות של תאונות בענף הבניין, שבשלב הראשון תכלול 12 חוקרים מתוך להב 433. ההחלטה להקים היחידה התקבלה לאחר שבפרקליטות ובמשטרה הבינו, לא מעט בלחץ שהפעלנו, להקטין את מספר התאונות. לצערי, עד כה חקירות רבות בתחום לא הגיעו לכדי כתב אישום, למרות מספר הקורבנות הגבוה.

הגיבו כאן לכתבה