יום המעשים הטובים: תושבי העיר יצאו ועזרו לקשישים, ילדים ומשפחות קשות יום

ראש מנהל החת"ר אילנה טרוק: מסתבר שהערבות ההדדית היא בנפשם של תלמידי ותושבי העיר חיפה, ועל כך גאוותנו.

מתנדבים מליאו באק ביום המעשים הטובים
האוניברסיטה הפתוחה – רחב

יום המעשים הטובים בחיפה: תושבי העיר, מבוגרים, בני נוער וילדים ניצלו את היום על מנת לעשות טוב. תלמידים מבתי הספר בעיר הגיעו לבתי קשישים וסייעו להם, עזרו בהקמת מסעדה לנזקקים בשוק תלפיות ושיפרו את המראה של מוסדות לימוד שונים. משפחות ועובדים ממקומות עבודה שונים חילקו סלי מזון לנזקקים וסייעו בשיפור חזיתות של עמותות ובתי קשישים. אם יהיה אפשר להפוך את הנתינה לאחר לדרך חיים ולא רק ליום אחד בשנה, ללא ספק יהיה חלק מחברה טובה יותר שמושיטה יד לאחר, ובה כל אחד יכול בשעת הצורך למצוא במי להיעזר.


אילנה טרוק (צילום: ירון כרמי)

ראש מנהל החת”ר, אילנה טרוק אמרה לחי פה כי מזה שנים רבות שמערכת החינוך העירונית מובילה את יום המעשים הטובים בכל מוסדות החינוך. “חשיבותו של יום זה תמונה בעוצמתו וכמות המשתתפים הגדולה שמתנדבת ביום זה. התלמידים מתנדבים בבתי אבות, בתי חולים צובעים מבנים ועוד. ארגונים רבים נרתמו גם הם לפעול ולהתנדב בבתי הספר כמו “קואליציית אינטל” ועוד.

אנו שמחים גם להיות העיר שמקבלת בעוד מספר ימים את פרס הנשיא על מס המתנדבים הגדול בעיר ביחס לערים אחרות בישראל. זהו הפרס לו מייחלת כל עיר. פרס המעיד על סולידריות חברתית וערבות הדדית וזאת למרות התחזקות “דור המדיה”, הנוטה להסתגר בבתים. מסתבר שהערבות ההדדית היא בנפשם של תלמידי ותושבי העיר חיפה, ועל כך גאוותנו”.

בית הספר מאור במרכז לבריאות הנפש טירת הכרמל

במסגרת פעילות יום המעשים הטובים, בבית הספר מאור שבמרכז לבריאות הנפש מעלה הכרמל, אפו התלמידים עוגות והכינו שלטים עם מסרים חיוביים אשר נתלו ברחבי המרכז. את העוגות חילקו התלמידים במעון לבעלי צרכים מיוחדים ולדיירי בית תמחוי בטירת כרמל. עוד במסגרת הפעילות, הגיעו כ-30 חיילים המשרתים בבסיס הטכני של חיל האוויר לבית הספר ובשיתוף עם התלמידים סייעו בשיפוץ, ניקיון וצביעת המתקנים השונים במקום.

תושבי קרית אליעזר, בתמיכת “הורים במרכז” וקבוצת ביתא להתחדשות עירונית הפועלות בשכונה – יזמו מערך התנדבות לרגל יום המעשים הטובים, בנושא נתינה לקהילה שבה אנו חיים.

במסגרת היום, נרתמו תלמידי בתי הספר עירוני א’ וביה”ס דרור באריזת מזון וצעצועים שנתרמו מאנשי השכונה. בסוף היום, חולקו 30 סלי מזון בשכונה וילדי המועדונית הלכו לשמח את יושבי בית האבות שבשכונה והעניקו להם שי וברכות.

מכבי חיפה – הרשמה לחוגים – רחב

תמיכת הפעילות על ידי קבוצת ביתא נעשה כחלק ממודל העבודה של הקבוצה שנותן דגש משמעותי על ההתחדשות הקהילתית והחברתית, בצורה של מפגשי העשרה בנושאי ההתחדשות העירונית, הענקת תמיכה ליוזמות של תושבי השכונה בנושאים שונים (כגון הקמת גינה קהילתית, התנדבויות ועוד) דבר המעניק פן קהילתי חשוב להתחדשות העירונית הפיזית.

צילום: רן קושניר


עמותת ניצן וחברת שירות לחקלאי צדוק בע”מ

עובדי חברת “שירות לחקלאי צדוק בע”מ” מקרית אתא

יום המעשים הטובים הוביל לחיבור מפתיע ומחמם לב בין עמותת ניצן חיפה לבין חברת “שירות לחקלאי צדוק בע”מ” מקרית אתא. מזה כשלוש שנים שעובדי החברה מתנדבים באירועי יום המעשים הטובים, ובוחרים לסייע לגופים שפועלים למען הציבור ונשענים במידה רבה על כספי תרומות. השנה נבחר המרכז הטיפולי לילדים של ניצן חיפה, במטרה לחדש את החצר הגדולה שלו.

שמונה מעובדי חברת “צדוק בע”מ”, כולל עובדים ומנהלים, שינסו מתניים מתוך תחושת שליחות אמיתית והביאו עימם דשא סינתטי, צבע לצביעת הגדר שמקיפה את המרכז, ואפילו בנו וצבעו במו ידיהם שני ספסלים למנוחה, כולל כריות ישיבה. כל החומרים שסופקו על ידי החברה ניתנו כתרומה לניצן חיפה.

המרכז הטיפולי של ניצן חיפה משרת כ-200 ילדים מדי שבוע, בגילאים 3 עד 12, שזוהו כבעלי עיכובים התפתחותיים: מוטוריים, שפתיים ורגשיים. צוות המרכז מורכז ממרפאות בעיסוק, קלינאיות תקשורת, פסיכולוגיות ומטפלות רגשיות באמנות ובבעלי חיים, שמעניקות את הטיפולים לילדים ומספקות גם הדרכת הורים. הצוות אף מדריך גננות ואנשי חינוך כדי להבטיח איתור מוקדם וכלי התמודדות עם לקויות למידה.

המרכז שוכן במבנה אשר הקצתה עיריית חיפה, בלב שכונת מגורים בקרית חיים. החצר הגדולה מושכת אליה רבים מילדי השכונה, אך החידוש איננו רק עניין אסתטי, אלא כלי בעל חשיבות לפעילות השוטפת של ניצן חיפה. מנהלת המרכז, טלי דן רם-און מספרת: “החשיבות של החצר היא גם לצורך פעילות מוטורית עם הילדים. השיפוץ יאפשר לנו לעשות עבודה טיפולית במרחב גדול יותר. בשבוע שעבר למשל נפתחה אצלנו קבוצת הכנה לכיתה א’, ובה אנחנו מדמים יום לימודים כולל צלצול והפסקה, אך כשהילדים יצאו לחצר הם לא ממש מצאו את עצמם. הבטחנו להם שבשבוע הבא כבר תהיה להם חצר נעימה וכייפית. מעבר לזה, הורים שמגיעים לפני או אחרי הטיפול יוכלו לבלות בחצר ולנוח.”

שוש אלישע-צדוק, מנהלת קשרי הקהילה בחברת צדוק בע”מ מספרת: “אנחנו חברת תובלה ושינוע בבעלות משפחתית, ויש לנו כ-200 עובדים. חשוב לנו לתת לעמותות שפועלות למען הקהילה כמו ניצן חיפה, ולהעניק להן ‘פוש’ מהותי בתחום שאנחנו טובים בו: עבודה פיזית. לשמחתנו, מדי שנה העובדים ממש מתחרים ביניהם על הזכות להגיע ב”יום המעשים הטובים” ולעזור. גם מי שנשאר בעורף, במשרדים, מעודכן בהתקדמות שלנו היום ותומך. יש פרגון מלא.”

צוות המרכז הטיפולי הגיש למתנדבים ארוחת בוקר קלה. מנכ”לית ניצן חיפה, גאולה פרידמן, הגישה להם תעודה ושי צנוע כהוקרה על התגייסותם.

מנהלת המרכז סיכמה את החוויה:

“בסוג העבודה שלנו תמיד יש נתינה, אז התרגשנו מאוד הבוקר מהנתינה שהעניקה לנו חברת צדוק בע”מ. נציגים הגיעו אלינו כבר לפני חודש כדי לסייר במקום, היו איתנו בקשר במהלך כל התקופה הזו והיו קשובים לצרכים של העמותה. זה היה מאוד מרגש להיות בצד השני, וקיבלנו את העובדים בזרועות פתוחות.”

חטיבת הנעורים ליאו באק

מתנדבים מליאו באק ביום המעשים הטובים

מש”צים מבית ספר ליאו באק עזרו ביום המעשים הטובים בהקמת מסעדת “רובין פוד” שתכין מנות שף מעודפי מזון לנזקקים. המסעדה תוקם בשוק תלפיות. הרעיון העומד מאחורי המסעדה הוא שבכל יום יש ירקות ופירות רבים, שנזרקים, וניתן לנצל אותם על מנת לבשל אוכל בעלות לא גבוהה. המטרה היא לבשל ארוחות זולות במחיר שווה לכל נפש על מנת שאנשים יוכלו להגיע ולאכול אוכן מזין ולשלם בהתאם ליכולתם. המש”צים מליאו באק הצטרפו למתנדבים נוספים שעמלים כבר שבועות על הקמת המסעדה לרווחת התושבים.

יש לציין, כי בית הספר ליאו באק חרת על דגלו את הנתינה לקהילה, והוא לא מסתפק ביום אחד בשנה על מנת לסייע. במהלך כל השנה תלמידים עוסקים בעזרה לתלמידים בבתי ספר יסודיים, בגני ילדים, לאוכלוסייה המבוגרת בבתי האבות, גמ”ח (אריזת סלי מזון) ועוד. בית הספר מאמין כי לצד הלימודים חשוב לא פחות להצמיח תלמידים, שמבינים את ערכה של הנתינה ואת העובדה שחוזקה של החברה מבוסס על העזרה ההדדית.

בית הספר הריאלי

מורי ותלמידי ביה”ס הריאלי העברי בחיפה על סניפיו השונים ציינו את יום המעשים הטובים במגוון פעילויות בקהילה שהתפרשו על פני שבוע שלם.

היום, יום המעשים הטובים, נציגי המורים ביה”ס הריאלי ייצגו את תוכנית תיקון עולם בכנס המנהלים שהתקיים בבנייני האומה בירושלים תחת הכותרת “ליצור את המחר”.
הכנס עמד בסימן שילוב אוכלוסיות בעלות מוגבלויות בקהילה, ובעיקרו עמדה פעילות למען שינוי תפיסה ביחס לצעיר ולשונה בחברה הישראלית.

בין המטרות שלקחו על עצמם מורי הריאלי היו: שינוי עמדות, דעות קדומות וסטיגמות בקרב בני נוער כלפי אנשים עם מוגבלויות, שילוב אופטימאלי של אנשים עם מוגבלות בחברה, יצירת אקלים בית ספרי מקבל ומשלב, עידוד ההתנדבות ועוד. בנוסף, הציגו המורים פרוייקטים בית ספריים בנושא שילוב בעלי מוגבלות בקהילה.

לצד פעילות המורים, תלמידי ביה”ס יזמו ולקחו חלק בשלל פעילויות למען הקהילה.

בביה”ס ריאלי מטו”ס השתתפה שכבת כיתות ה’ בפעילות וכל כיתה קיימה פעילות שונה. הפעילויות כללו – הכנת משלוחי מנות וחלוקתם במחלקת ילדים בביה”ח רמב”ם, אריזת וחלוקת סלי מזון במסגרת הפרויקט “לקראת שבת” למען משפחחות נזקקות, ביקור וקיום פעילויות בגן הילד, ביקור שכלל תרומת משחקים למחלקת ילדים בביה”ח בני ציון.

בית הספר חוגים

במסגרת יום המעשים הטובים, השבוע קניון עזריאלי חיפה בשיתוף בית הספר גניגר ובית הספר חוגים אספו בגדים, משחקים, צעצועים ותכשיטים למכירת יד שנייה לתרומה לאגודה במלחמה בסרטן. זו השנה הרביעית ברציפות לפעילות זו אשר נגמרה בהצלחה מרובה.
עזריאלי חיפה שמח לתרום לקהילה וליטול חלק ביום המעשים הטובים.

יד עזר לחבר – רחב
תגובות
בטעינה...