לא לבד: קבוצות תמיכה לבנות ובני זוג של חולי דמנציה בכללית

כ-70% מהמטופלים ביחידה הגריאטרית של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי, הם חולי דמנציה או מתמודדים עם שינויים קוגניטיביים. על רקע זה יזם צוות היחידה קבוצות תמיכה לבני ובנות זוג של חולי דמנציה, אשר משמשים כמטפלים עיקריים שלהם.

הקבוצה מבוססת על  שישה מפגשים הנערכים בהנחייתן של העובדות הסוציאליות ביחידה מירי רייזנסון וכרמית שמיר, ומתמקדים בקושי ובחוויה המאתגרת של המטפלים העיקריים, במטרה להעניק להם תמיכה. בנוסף, המשתתפים מקבלים כלים להתמודדות עם העומס הטיפולי, הרגשי, הפיזי והחברתי שמאפיין את הקשיים של בני המשפחה של חולי דמנציה.

בנוסף, במפגשים משתתפים מרצים אורחים ממקצועות הבריאות של כללית במרחב חיפה  שמקנים למשתתפים מידע וכלי התמודדות מגוונים והמשתתפים משלבים בין כלים של עבודה קבוצתית לבין מתן ידע בנושאים שונים, ביניהם: ריבוי תפקידים, שינויים בזוגיות ובמבנה המשפחה, שינויים התנהגותיים ואישיותיים שחלים אצל בן/בת הזוג החולה, והמשתתפים משתפים ומעבדים בתהליך שעברו משלב ההכרה במחלת בן/בת זוגם ועד ההבנה של המצב החדש עמו עליהם להתמודד.

ביחידה מציינים, כי אחד מהנושאים המרכזיים שעלו בקבוצה הוא תחושת ה- לבד שחשים כמטפל עיקרי, המתבטאת בהרגשתם שאף אחד לא יכול להבין באמת את מה שעובר עליהם. חלקם דיברו על כך שאין להם את מי לשתף או שאינם רוצם לשתף יתר על המידה על מנת לא להכביד על הסביבה ולהרתיעה.

מנהלת העבודה הסוציאלית ביחידה לגריאטריה של כללית עו”ס יפעת אלון, : “במחקרים רבים נמצא כי לבדידות יש השפעה על המצב הבריאותי. יצירת מערכת קשרים חברתיים ושמירה על קשר עם אנשים קרובים יכולה להוות גורם המפחית את הסיכון לחלות ומכאן חשיבותה של היוזמה לערוך קבוצות תמיכה אלו. נושא נוסף שמודגש הוא שמותר וחשוב שמטפלים עיקריים ידאגו גם לעצמם וייצרו לעצמם פסקי זמן, הדבר חשוב לבריאותם שלהם וגם לאיכות הטיפול שיעניקו ליקירם החולה. הקבוצה חשובה מאוד למשתתפים ומגיעים אליה מטופלים מחיפה, יוקנעם, חוף הכרמל והקריות”.

מירי רייזנסון וכרמית שמיר
תגובות
בטעינה...