מאחדים כוחות: ראשי הרשויות במטרופולין חיפה בהצהרה משותפת נגד “עוקף עיריות”

המפעלים הפטרוכימיים במפרץ חיפה - פצצת דלקים מתקתקת

חוק חיפה כימיקלים:

ראשי הרשויות במטרופולין חיפה ראש עיריית חיפה – יונה יהב, ראש עיריית נשר – אבי בינמו, ראש מועצה אזורית זבולון – דב ישורון, ראש עיריית קרית ביאליק – אלי דוקורסקי, ראש עיריית קרית אתא – יעקב פרץ, ראש עיריית קרית מוצקין – חיים צורי, וראש עיריית קרית ים – דוד אבן צוק, חתמו השבוע על הצהרה משותפת נגד “עוקף עיריות”, במסגרתה הם קוראים לממשלה להסיר את  חוק “עוקף עיריות” חוק מיותר לטענתם משולחן הכנסת לצמיתות ולאלתר.

בהצהרתם הם ציינו, כי הם מתנגדים נחרצות ליוזמת החוק שהונח בימים אלו על שולחן הכנסת לקריאה שניה ושלישית. “חוק זה הינו חוק פרסונלי פסול, אשר נולד בחטא אך ורק על מנת להכשיר פתרון מסוכן וזול אשר יתאם את האינטרסים של חברה פרטית עבורה הוא נועד”, כתבו בהצהרתם.

ראשי הרשויות מסבירים: “החוק הזה יפגע באופן קשה ביכולתנו להגן על הציבור אותו אנו מייצגים (כמיליון במספר במטרופולין) אשר בליבו מתחם מפעלים פרטיים, מסכנים ומזהמים. אין הדעת נותנת שבמדינה מתוקנת, יימצא עוקף להכרעה שיפוטית חלוטה ובכך תהפוך קביעת בית המשפט העליון לפלסתר ולדון את כל תושבי חיפה והסביבה לסכנה מוחשית ומידית”.

עוד הוסיפו, כי “ברור לכל כי השלכות הרוחב של חוק זה אינן נוגעות רק לאזור מטרופולין חיפה ויחוו פגיעה קשה במגזר השלטון המקומי כולו. אנו סבורים כי תיקון זה חוטא ליסודות החוק בתחום רישוי העסקים ושולל את מהותו העמוקה של החוק – פיקוח מיקומי ולא פיקוח ממשלתי. חוק רישוי עסקים במתכונתנו הנוכחית הינו חוק המקנה סמכויות  אכיפה ובקרה בידי הרשות המקומית לאורך של התקנות הרגולטריות הקיימות, המאפשרות לראש הרשות לערוך בחינה מקצועית ומקיפה של מכלול הדרישות לצורך מתן רישיון עסק וזאת תוך ראיה רחבה ביותר של טוב הציבור בכללותו. הפקעת זכויות אלו של ראש הרשות, מאפשרת הבטחת פעילותם באין מפריע של מפעלים מזהמים ומסכנים בשטחה של הרשות. כאשר מאיתנו נבחרי הציבור נלקחה היכולת הבסיסית להגן על האינטרסים של בוחרינו תושבי המטרופולין”.

“הפקעת זכויות אלו ע”י וועדה ממשלתית לשם הבטחת המשך פעילות מערך האמוניה בשטחה של העיר חיפה הינה בעלת השפעה על ביטחון אוכלוסיית תושבי העיר חיפה וסביבתה תוך פגיעה קשה בסמכות ראש העיר ובאמצעי האכיפה הקיימים בחוק רישוי העסקים. אנו נדהמים ומתקשים לקבל את העובדה ששינוי החוק הנ”ל מקודם בהליך חקיקתי מהיר ונחפז, החוטא לעקרונות היסוד של שיטתנו ופוגע בצורך החיוני בבחינת נחיצות התיקון”. סיכמו בהצהרתם.

ח”כ אכרם חסון, שהעביר את המכתב מסר לחי פה: 

“אני תומך בעמדתם של ראשי הרשויות כי זו העמדה והמאבק שלי. אסור לנשל את הרשויות מסמכות הרשוי עסקים. זה צעד לא הוגן”.

הירוקים של חיפה – חבר המועצה אביהו האן והמועמד לראשות העיר, וחבר המועצה ירון חנן מסרו לי פה בתגובה:

“כבר שנים אנו פונים ליונה יהב שיוביל את ההתנגדות של ערי המפרץ להמשך קיום הסכנות העצומות במפרץ חיפה.  יהב שהיה אמור להיות המנהיג המוביל של ראשי הערים  במטרופולין חיפה, דאג רוב הזמן,  משום מה,   להיות מסוכסך עם כולם ולכן הם לא הכירו אף פעם במנהיגותו”.

“לשמחתנו,  סוף סוף הלחץ שלנו עוזר ויוצאים לאחרונה מכתבים משותפים של ראשי רשויות באזורנו אל הממשלה, בנושא סכנות מתקני המפרץ. לכן,  גם אם יש לכך קשר לסיבות ואינטרסים נוספים,  אנו מברכים על השיתוף הנדיר הזה ובמיוחד בכל הקשור לסכנת האמוניה,  ואנו כידוע שותפים מובילים במאבק נגדה.  לגבי העתיד אין לנו לצערנו תקוות שתחת שלטונו של יהב, “האידיליה” הזו בין ראשי הערים באזורנו ובארץ לבין יונה יהב תמשך ואנו חותרים לבשורה אחרת, הן בהתגייסות מנהיגי המטרופולין והן בבניית חזית ציבורית רחבה,  שאנו נפעל בתבונה ובנחישות למענה, על מנת שחזוננו  למען מפרץ חיפה בטוח ובריא יותר – אכן יתגשם מוקדם יותר”.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.