תושבי מישור החוף לשר כחלון: "תציל אותנו מאסון בריאותי ואקולוגי" | אסדות הגז

הפגנה נגד אסדת הטיפול בגז הגולמי מאתר לוויתן מול ביתו של השר כחולן (צילום - סמר עודה)

עשרות תושבים מאזור מישור החוף הפגינו היום (ו') מול ביתו של שר האוצר משה כחלון, נגד אסדת הטיפול בגז הגולמי המגיע ממאגר לוויתן, שמתוכננת לקום בחודשים הקרובים בים, מספר קילומטרים מחוף דור.

המפגינים מבוגרים וילדים ברובם משפחות שדואגות לבריאות שלהם ושל ילדהים, ולעתיד של הילדים והנכדים מבחינה בריאותית וסביבתית, דרשו מהשר כחלון שיציל אותם ויפעל לשינוי מתווה הפיתוח של מאגר לוויתן ולמקם את אסדת הגז המזהמת במרחק של 120 ק"מ מהחוף, מעל המאגר, כמקובל בעולם.

אזור משור החוף עלול להפוך למפרץ חיפה 2

יוני ספיר, מארגון שומרי הבית וממובילי המאבק נגד אסדת הטיפול בגז המגיע ממאגר לוויתן:

"הגענו לפה היום כדי לבקש מהשר כחלון, להציל את מיליון תושבי מישור החוף מאסון בריאותי ומאסון אקולוגי. אסון שישפיע על כל מדינת ישראל ועל כל ישראלי הרוחץ בים ושותה ממי ההתפלה של ישראל. האסון הוא בהקשר לאסדה במרחק 9 ק"מ מחוף דור שאמורה להבנות בחודשים הקרובים לטובת מאגר לוויתן לטיפול בגז הגולמי הרעיל  המגיע ממאגר לוויתן והפיכתו לגז יבש טבעי עבור המפעלים".

"אנחנו בעד הגז היבש, בעד הזרמת אנרגיה לישראל ובעד ניצול משאבי הטבע. אבל אנחנו נגד הרעלת האוכלוסייה, נגד הפגיעה בבריאות התושבים ונגד זיהום האוויר. אזור משור החוף עלול להפוך למפרץ חיפה 2. יש סכנה של דליפת דלקים לים, דלקים שעלולים להחריב את החופים שלנו לעד. זה יכול להשפיע על מתקני ההתפלה של ישראל, זה עלול להשפיע על הרוחצים ואת זה אנחנו מבקשים לעצור את כל השואה הבריאותית האקולוגית הזאת שתשפיע על תושבי מישור החוף ועל כל תושבי מדינת ישראל. אנחנו מבקשים מהשר כחלון תציל אותנו".

חובת הרגולטור לדאוג קודם לאזרחים אחרי זה לקומץ אנשים שיעשו עוד כסף

משה ברק, מארגון שומרי הבית תושב זיכרון יעקב, בראיון לחי פה:

"אני נמצא בהפגנה כי אם הדבר הזה לא ייעצר עומד לקרות פה קו שבר נוראי. עד היום עשו לנו תספורות בכסף שלנו וכאן הולכת להיות תספורת ענקית בבריאות שלנו. המשרד להגנת הסביבה הצהיר בשנת 2016 על בז"ן כמפעל המזהם ביותר בישראל אבל אסדת תמר שנמצאת מול אשקלון מזהמת יותר בין פי 20 ל-פי 50 ואסדת לווין שקרובה פי שתיים וחצי לחוף ויש בה חומרים של שני מיליון קוב גז לשעה תזהם פי חמש אם לא יותר".

 

" יש פתרון כל כך מדהים בפשטותו לטפל בזה על פני המאגר – את המזהמים והמתכות מחזירים לאדמה ורק גז נקי יעבור לכאן והקונדנסט שיש לו ערך כלכלי נשאר בבטן האוניה הצפה והאוניות לוקחות את הקונדנסט למדינות או למפעלים וזה יספיק להם לכמה חודשים. כך הכל רחוק יותר, נקי יותר, אין זיהום אוויר אין זיהום מים ואין זיהום יבשה וככה שני הצדדים מרוויחים. אנחנו מבקשים רגע לפני שמתרחש כאן אסון שהוא קו פרשת שבר שו מים לכל האנשים מחיפה ועד נתניה ומזרחה. תעשו בבקשה את האסדה רחוקה אל תביאו אלינו קונדנסט שישאר באונייה אל תעשו תעשיות פטרוכימיות אנחנו רוצים לחיות במדינה שאנשים בה בריאים. חובת הרגולטור לדאוג קודם לאזרחים אחרי זה לקומץ אנשים שיעשו עוד כסף. זאת המלחמה של כולנו זה טירוף שלא יאומן תעצרו אותו בבקשה".

מפקירים את התושבים לאיום קיומי יום יומי

אפרת קיזמכר, תושבת בת שלמה בראיון לחי פה:

"אנחנו נלחמים נגד מיכלי אחסון הקונדנסט ליד אתר חגית. המיכלים האלה מיותרים. אין מקום לפטרוכימיה באזור שבו מעל 80,000 תושבים ולהפקיר אותם לאיום קיומי יום יומי בדמות הקונדנסט שמכיל חומרים מסרטנים ודאיים. הם הולכים להקים צנרת קונדנסט ליד רדיוסי מגן מי השתייה של יקנעם עילית ואין לנו ספק שתקולת קורות רק לא יודעים מתיי.אם חלילה יחדור קונסדנסט למי השתייה של יקנעם אני לא רוצה לחשוב לאיזה אסון זה יוביל. יש פתרונות מיטביים שלא יפיצו תחלואה והם ישימים וזולים, יקדמו את הנושא ויעזרו להביא את הגז נקי ולרווחת כל תושבי המדינה".

 

הילדה נגה בן עמרם:

"אנחנו מפגינים נגד האסדות שיכולות לזהם את האוויר שלנו שיכול לגרום לסרטן, אסטמה ומחלות נוספות. אנחנו לא רוצים את האסדות בחוף כי שנוכל לחיות בשקט ושיהיה לנו אוויר נקי ויהיה טוב בעולם".

הילדה נועה רבו:

"באנו להפגין בגלל זיהום האוויר והאסדות. אסדות הגז גורמות לזיהום ובאנו להלחם על זה שלא יהיה לנו זיהום בארץ".

הפגנה נגד אסדת הטיפול בגז הגולמי מאתר לוויתן מול ביתו של השר כחולן (צילום – סמר עודה)
הפגנה נגד אסדת הטיפול בגז הגולמי מאתר לוויתן מול ביתו של השר כחולן (צילום – סמר עודה)
הפגנה נגד אסדת הטיפול בגז הגולמי מאתר לוויתן מול ביתו של השר כחולן (צילום – סמר עודה)

לא ניתן להגיב