תנופת פיתוח בשירותי כללית במהלך שנת  2017 בחיפה: מרפאות חדשות, מיכשור מתקדם והפעלת שירותים ייעודיים ופורצי דרך

מרכז רפואי לין (צילום: דוברות לין)

 

שנת 2017 מתאפיינת בפיתוח מקיף של שירות הניתן על ידי כללית למבוטחיה בחיפה, במספר מימדים: פתיחתן של מרפאות חדשות ושידרוגן של מרפואת וותיקות, מיכשור מתקדם והפעלת מרפאות  ושירותים ייעודיים ופורצי דרך.

חדר ניתוח (צילום: דוברות כללית)

במהלך שנת 2017 פתחה כללית בחיפה לא פחות מ-4 מרפאות חדשות וחדישות: ברמת הנשיא, במרכז המסחרי איינשטיין  ובסביוני דניה נפתחו דלתותיהן של מרפאות מרווחות, המעניקות את מכלול השירות במקום אחד, כולל בדיקות דם מידי יום. בכל מרפאה כזו יש רופאי משפחה וילדים ובנוסף יועצים מומחים, אחיות, צוות משרד ובית מרקחת. מרפאות אלו מצטרפות לעשרות מרפאות אם ומרפאות עצמאיות שמפעילה כללית ברחבי העיר חיפה. בנוסף, מרפאת קריית אליהו עברה בינוי  מחדש ושבה לתת שירות למבוטחים במבנה חדיש, מונגש ומרווח. מחלקות הילדים בקרית שפרינצק ובנווה שאנן- יוליוסבורגר עוברות אף הן שיפוץ מקיף.

כללית גם פתחה השנה  מכון ריפוי בעיסוק חדיש בבית אמות  ובמלמ"ר- המרפאה למחלות ריאה ברח' הגפן, הופעל אגף מרווח  לשיקום נשימתי (שהוקם בסיוע הליגה למחלות ריאה).

מרכז רפואי לין צוייד במכשור חדיש ביותר שמאפשר ביצוע פעולות שאינן נעשות כרגיל בקהילה, כמו: ממוגרף תלת מימדי וסימון מחטים במכון השד,  מכשור חדיש לאבחון סחרחורות על רקע פגיעה באוזן הפנימית ביחידה האוטונוירולוגית, המחלקה הקרדיולוגית צויידה במיכשור אקו לב חדיש, במחלקת אף אוזן וגרון בלין מבוצעים ניתוחים בשיטה חדשנית לאיחוי עור התוף וטיפול במיתרי הקול בעקבות דלקות חוזרות בעזרת ציוד מתקדם. הוחל במתן הרצפטין בטכניקה חדשה תת עורית וידידותית יותר למטופלות במכון האונקולוגיה בלין, ניתנים טיפולים אורואונקולוגיים שבוצעו עד כה רק בבית חולים.

עם סיגרתו של בית חולים יום בבי"ח כרמל מקבוצת כללית, הועתקו מרבית הפעילויות שבוצעו שם למרכז רפואי לין ונפתחה יחידה לטיפולים המטואונקולוגיים בלין.

מרכז רפואי לין (צילום: דוברות לין)

שירות מיוחד נוסף  שהופעל בלין הינו יחידה משולבת עם בי"ח כרמל לטיפול באנדומיטריוזיס, שהיא בעיה גינקולוגית קשה, כאשר הטיפול כולל גם רפואה משלימה משולבת. כמו כן, הופעלה בלין מרפאה למניעת שברים אוסטאופורוטיים חוזרים, על ידי צוות משולב של אורטופדים, אנדוקרינולוגים ופיזיותרפיסטם.

שימת לב רבה יש לפיתוח שירות רפואת הנפש בכלל ולילדים, בפרט והופעלה תוכנית  מיוחדת של הכנה פרטנית לילדים והוריהם לקראת ניתוח, על ידי צוות העובדים הסוציאליים במחוז.

במקביל, יש תנופת פיתוח שירותים באיזורים נוספים במרחב חיפה וגליל מערבי, בכללם כאלה שמהווים כתובת טיפול גם עבור תושבי חיפה, כמו ניתוחי פזילה ובדיקות אנדוסקופיה בילדים שהוחל השנה בביצועם בקרית בריאות זבולון, עבור כל מטופלי כללית באיזור. כך גם תוכנית ילטיפול בהשמנת ילדים, במתכונת רב מקצועית ייחודית הפועלת ביוקנעם.

במהלך השנה נפתחו גם סדנאות יחודיות לקידום בריאות, כמו סדנא לשינוי הרגלי אכילה במשפחה וכן סדנא לטיפול חזותי בהפרעות קשב וריכוז שנערכת במרפאה לטיפול רגשי בקרית שמואל. זאת, בנוסף על עשרות סדנאות שנערכות דרך קבע במרפאות כללית בחיפה, כמו סדנאות לגמילה מעישון, הדרכת הנקה, כללית דיאט ועוד.

אלי כהן – צילום: יובל חן

מנהל כללית במרחב אלי כהן,  לחי פה: "כללית היא קופת החולים היחידה שתמיד הייתה כאן  ודאגה להקים מרפאות ולתת שירות בכל שכונה בעיר. מבוטחיה נהנים משירות זמין המרכז מכלול שירותים תחת קורת גג אחת,  בסמוך למקום מגוריהם, כולל בדיקות דם ובית מרקחת. הצוותים במרפאות הם רב מקצועיים וכוללים רופאי משפחה, ילדים, אחיות, רוקחים ומשרד ובדרך כלל גם דיאטניות, עובדות סוציאליות ורופאים יועצים במגוון תחומים. בו בזמן, כללית היא קופת חולים דינמית שממשיכה לפתח שירות בהתאם להתפתחות העיר וצרכי התושבים ומתעדכנת  כל העת גם בנראות ותנאים פיזיים,  אך בעיקר במגוון שירותים רחב וחדשני. כללית היא גם קופת החולים היחידה שהשכילה להקים כבר לפני 50 שנה את לין, שימיין ב2018 יובל שנים,  כמרכז רפואי גדול, בראייה לטווח הארוך שמאפשר מתן מירב הטיפולים והבדיקות, כולל פולשניים וניתוחים, בקהילה ככל שניתן להעתיקם מבית החולים. זאת, בהתאם למגמות בעולם הרפואה המודרני,  שמדגיש פיתוח שירות בקהילה החוסך גם סיבוכים שונים ומקל על המטופל. בצד הקמת מרפאות, כללית השכילה גם להתאים עצמה לעידןהדגיטלי ומציעה את מגוון השירותים המפותח ביותר בתחום שירותי האון ליין, דוגמת יעוץ מומחים ברפואת ילדים, משפחה ועור – שירות החוסך מהמטופל יציאה מהבית ומאפשר לו לקבל יעוץ וטיפול ללא כל המתנה בזמינות מיטבית. כללית תמשיך את שנת 2018 בפיתוח שירותים למען מטופליה".

לא ניתן להגיב