חולי ALS  פתחו את הדרבי החיפאי

מנהלת הליגות לכדורגל אימצה את עמותת ישראלס, שהוקמה בזכות חזונו של דוד כהן ז"ל, מבוני העיר חיפה, שחלה במחלת ה ALS (ניוון שרירים) והניח יסודות למאבק בה בישראל.

מנדי זלצמן – רחב

מנהלת הליגות לכדורגל אימצה בסופ”ש האחרון, את עמותת ישראלס, הפועלת נמרצות למציאת תרופה למחלת ה ALS (ניוון שרירים) חשוכת המרפא ולתמיכה בחולים. חולי ALS מלווים בשופטי ובשחקני ליגת העל, פתחו 7 משחקים במחזור ה-12. האחרון מביניהם נערך השבוע בדרבי החיפאי.

המנהלת אימצה את העמותה כחלק מפרויקט המעורבות החברתית שלה, “יחד, ליגת העל למען הקהילה”, במטרה להגביר מודעות ולסייע בגיוס תרומות למציאת תרופה למחלה. את הדרבי יפתחו 4 חולים, ביניהם צביקה לוי, המוכר כ”אבי החיילים הבודדים”. השחקנים והשופטים יעלו למגרש לבושים בחולצות “ישראלס”, הכרוז יסביר על המחלה. ובמהלך המשחק ישודר סרטון מרגש מאוד עם שי משולם, שחלה בגיל 30 וילדיו, שצולם במיוחד.

 אפרת כרמי, מנכ”ל עמותת ישראלס: “עמותת ישראלס הוקמה בזכות חזונו המפואר של דוד כהן ז”ל, קבלן חיפאי מבוני העיר חיפה. כהן היה קבלן חיפאי מצליח, בעליה של חברת הקבלנות “שתית”, שבצעה פרויקטים קבלניים גדולים בחיפה. ב-2004 אובחן כחולה במחלת ניוון השרירים הסופנית, ALS. מצויד בביטחון האופייני לו, היה משוכנע שימצא תרופה למחלתו אצל המדענים הישראלים, אבל התאכזב לגלות שמדינת ישראל, שזכתה בשם עולמי בזכות הישגיה המדעיים אינה מפנה משאבים כלשהם לחקר ה-ALSושאין ולו מדען ישראלי יחיד, העוסק בחקר המחלה”.

מירית הנדסה – נותרו 2 דירות

 

“לצד ההתמודדות עם מחלתו, דוד החליט להקדיש את זמנו ומרצו לשינוי פני הדברים. הוא גייס, במהרה, מעגל תומכים, הקים את עמותת ישראלס והניח את היסודות למאבק במחלת ה-ALS בישראל. דוד הצליח לסחוף אחריו,  דמויות נוספות אמיצות ומעוררות השראה, ביניהם:  ניר צורן ז”ל, מנכ”ל עמותת ישראלס לשעבר ודב לאוטמן ששימש כנשיא העמותה משנת 2006. דוד נפטר מ-ALS לאחר 5 שנים ביולי 2009. בצוואתו השאיר תרומה להקמת מעבדת מחקר ל-ALS, הקרויה על שמו. אשתו, מלי וילדיו, עמר, נעה ודניאל, ממשיכים לתמוך בעמותה עד היום. משרדי העמותה ממוקמים במשרדי “שתית” ומלי, אלמנתו מתנדבת בעמותה”, מוסיפה כרמי.

יש לציין כי בישראל חיים כ-600 חולי ALS, ובבכל שנה מאובחנים כ- 120 חולים חדשים ונפטר מספר דומה של חולים. המחלה פוגעת בגברים ונשים, לרוב בצעירים בראשית חייהם ובמבוגרים. תוחלת החיים הממוצעת של החולים הוא 3-5 שנים מיום האבחון. המחלה גורמת לשיתוק שרירים שהולך ומתפשט, מהגפיים ועד לבליעה, דיבור ונשימה. הקוגניציה לרוב אינה נפגעת ולכן החולים מגיעים למצב של ראש צלול נפש כלואה בגוף משותק. 

לתרומות: 1-700-55-99-50

יד עזר לחבר – רחב
תגובות
בטעינה...