ירון חנן: “על העירייה לפנות למשטרה לבדיקת חשד לזיוף גודל דירה על ידי עובדת במינהל ההנדסה”

אתמול נערך דיון סוער במועצת העיר סביב השאלה מדוע בחרה העירייה שלא לפנות למשטרה נגד העובדת. אביהו האן וירון חנן מסיעת הירוקים שהגישו את השאילתה בנושא טענו שמדובר בעבירה חמורה לכאורה, ולכן לא ניתן לקבל החלטה שהבדיקה תהייה פנימית. היועצת המשפטית של העירייה עו"ד ימית קליין הסבירה שקודמה בתפקיד הוא שקיבל את ההחלטה והנושא נידון כעת בבית הדין ולאף אחד אין כוונה לטייח.

ירון חנן טוען: יש לחקור אם עובדת במנהל ההנדסה בעיריית חיפה זייפה היתר בנייה בבניין המגורים שלה

כך עולה משאילתה שהציגו אתמול אביהו האן וירון חנן מסיעת הירוקים בישיבת מועצת העיר. מהשאילתה עולה כי בנובמבר אשתקד התקבלה באגף רישוי ופיקוח על הבניה תלונה בדבר חשד לזיוף היתר בנייה בבית מגורים של עובדת בכירה במנהל ההנדסה. בשאילתה ביקשו האן וחנן לבדוק האם בבדיקה שנערכה בעקבות התלונה על ידי האגף לרישוי ופיקוח אכן נמצא כי בתיק הבניה של בניין המגורים של העובדת אכן נמצא היתר מזויף על מנת להסוות חריגת בניה גדולה.

“יש לערב משטרה”

ירון חנן אמר בדיון כי לא ייתכן לקבל את ההחלטה שלא לערב את המשטרה בעניינה של העובדת “מדובר בעובדת שגרה בדירה שיש בה חריגות בנייה, לכאורה. על פי התלונה העובדת שינתה את גודל הנכס, שבבעלותה. לא ייתכן שגורמים בעירייה יקבלו החלטה שלא מערבים משטרה במקרה כל כך חמור של זיוף. חשוב להבין את המשמעות של זה. כשאנחנו בודקים מה גודל הדירה שאנחנו קונים, איך אנחנו יכולים לדעת שמדובר אכן בגודל הדירה?”.

היועצת המשפטית של העירייה עו”ד ימית קליין השיבה לחנן:

“יש כרגע אישומים כנגד העובדת, אף אחד לא מנסה לטייח שום דבר. יש פה מערכת משפטית והיא תמצה את הדין עם העובדת. חשוב גם לזכור שיש מקרים, שמוטחות האשמות ואז לאחר בירור ובדיקה מתברר, שאין בזה כלום”.

אביהו האן בעת דיון במועצת העיר חיפה, ארכון (צילום: עומר כרמי)

אביהו האן אמר כי לא ייתכן שהעירייה תקבל החלטה שהיא חוקרת במקום המשטרה.

“מדובר בעבירות חמורות של חשד לזיוף וכניסה למחשב שלא של העובדת. לא ייתכן שהעירייה תחליט במקרה כל כך חמור שהיא תבדוק בעצמה את העובדת”.

מה קבע המבקר בנוגע לפנייה למשטרה?

הוויכוח בין עו”ד קליין לחנן היה סביב השאלה האם המבקר המליץ שיש לפנות למשטרה או לא. קליין התעקשה שהמבקר קבע שלא צריך להגיש תלונה במטרה ואילו חנן טען שזה לא נכון.

ירון חנן אמר עוד כי לא ייתכן שעובד עיריית חיפה זוכה להגנה כזו על אף שנעשו דברים כל כך חמורים:

“בעצם יש כאן אמירה מאוד חמורה, שגם אם עובד חודר למחשב לא שלו על מנת לשנות לכאורה מסמכים, שזה דבר מאוד חמור, לא פונים למשטרה והוא לא מפוטר. אני בטוח שאם עוזרת הבית שלכם הייתה עושה דבר כזה היא הייתה מפוטרת מיידית, אז מה ההבדל? אני מבין מזה שחדירה למחשבי העירייה עלולה לקרות שוב, אם לא פועלים בחומרה וזה דבר מאוד מסוכן”.

יונה יהב

תשובת ראש העיר, יונה יהב, לשאילתה כפי שנמסרה בכתב היא שמדובר בבדיקת תלונות שהגיעו למהנדס העיר אריאל וטרמן ולמנכ”ל העירייה גדי מרגלית.

“הבדיקה על ידי מבקר העירייה נעשתה לבקשתם. אין מדובר בדוח ביקורת, אלא בבדיקת תלונה, שממצאיה הועברו למנכ”ל העירייה ולשירות המשפטי להמשך טיפול. מכיון שלא מדובר בדוח ביקורת, ממצאי החקירה לא נכללים במסגרת דוח מבקר העירייה. התלונות שנבדקו על ידי העירייה הועברו לשירות המשפטי. התקיימה חקירה של שני נושאים על ידי עו”ד ממונה בשירות המשפטי.

החקירות הסתיימו והוגשו לבחינת היועץ המשפטי לעירייה. בהמשך לכל ולחקירת משמעת קודמת, מנוהלים הליכים משמעתיים כנגד העובדת בבית הדין האזורי למשמעת. נשקלה האפשרות להגשת תלונה במשטרה בגין האירוע. לאחר בחינת הנושא, הוחלט לא להגיש תלונה, מאחר ולא קיים חשד לביצוע עבירות פליליות לרבות זהות המבצעת”.

הגיבו כאן לכתבה