בעקבות החשיפה על הפתלטים במזרני ההחתלה ח”כ אכרם חסון פנה בהצעה דחופה להעלות את הנושא לסדר יומה של הכנסת

מנדי זלצמן – רחב

ח”כ ד”ר אכרם חסון, פנה היום (ב’)  ליו”ר הכנסת ח”כ יולי אדלשטיין, בבקשה להעלות על סדר יומה של הכנסת הצעה דחופה בנושא החומרים הרעילים (פתלטים) המסתתרים במזרני החתלה לתינוקות, זאת בעקבות החשיפה אמש (א’)  בתוכנית ברקוד.

לפי התחקיר ששודר אמש בתוכנית ברקוד, התינוקות בארץ חשופים לרעלנים (פתלטים) הנמצאים במזרני החתלה שכן אין עליהם תקן כמו לצעצועים מוצצים, בקבוקים או מוצרים אחרים מפלסטיק עליהם כן יש תקן ופיקוח.

ד”ר צחי גרוסמן, מזכ”ל האיגוד הישראלי לרפואת ילדים אמר בכתבה ששודרה:

“הרעלנים (פתלטים) משפיעים על המערכות ההורמונליות במיוחד בשלבי התפתחות, גם גורם לרעילות במערכת העצבים המרכזית , לסרטן הדם ולפגיעה בבלוטת המגן הנכוחות שלהם יכולה להיות ממש סיכון לילדים ולתינוקות ששוכבים על המשטחים האלה”.

 

 

קניון שער הצפון – מתחלף – רחב

הסכנה היא מידית כשנחשפים לרעלנים הללו, זו סכנה ארוכת טווח כשנחשפים לרעלנים  באופן ממושך הרבה שעות הרבה ימים”, הסבירה בכתבה ד”ר מיה נגב, מרצה בבית ספר לבריאות הציבור באוניברסיטת חיפה.

 

בכתבה הודגש על הקפידה בבדיקת רמת הפתלטים בצעצועים והחרמתם באם מכילים רמה גבוהה מהמותר אך בכל הקשור למזרני החתלה שמכילים פי 200 מהמותר אין הקפדה ואין בדיקה. יש לציין כי רוב המזרנים שנבדקו במעבדה הכילו כמות מעל המותר של רעלנים אך היו גם כאלה שלא הכילו רעלנים.

בשל חומרת המצב ח”כ חסון פנה כאמור בבקשה להעלות הצעה דחופה לסדר בנושא. בה הוא הסביר : “עקב כתבה אשר שודרה בחדשות 10 נחשפנו לעובדה מדאיגה ומזעזעת בה תינוקות חשופים לחומרים מסוכנים בהיקף מדאיג הגורם לסיכון לילדים מיום היוולדם, להורים היום אין שום דרך להתגונן מחומרים מסוכנים שנקראים פתלטים ונמצאים כמעט בכל מזרן החתלה, סדין גומי, שעוונית ושאר מוצרי הפלסטיק שעליהם התינוקות שלנו שוכבים שעות”.

יש לציין כי במחקר שפורסם בשנה שעברה אותו מימנו המכונים הלאומיים לבריאות בארה”ב הודגש, כי הפתלטים עלולים להשתחרר בכל מעגל חיי המוצר, בתהליך הייצור, במהלך השימוש וכן בעת סילוקו. הם יכולים להפוך לגז נדיף, ולאורך זמן לחדור לגוף בעיכול, בנשימה ובספיגה דרך העור. ברגע שהם בתוך הגוף הם עוברים פירוק מהיר יחסית ובתוך 24 שעות יותר ממחצית החומר מפורק.

במחקרים שהתפרסמו בעשור האחרון נמצא כי פתלטים עלולים להשפיע על ההתפתחות המינית בבני אדם, וישנן עדויות ראשונות שחשיפה לפתלטים עלולה להשפיע גם על התפתחות המוח בבני-אדם. האוכלוסיות הרגישות ביותר לפתלטים הן נשים בהריון, תינוקת וילדים מתחת לגיל שלוש וחולים כרוניים.

בישראל עד כה לא פורסמו מחקרים הבודקים קשר בין חשיפה לפתלטים והשפעות בריאותיות. כיום מתבצעים בישראל מספר מחקרים בתחום זה: מחקר הבוחן את הקשר בין חשיפות לפתלטים במהלך ההיריון וכן בחינה של ההשפעה של חשיפה לפתאלאטים על תפקודי בלוטת התריס בילוד ובאם.

מאחר ובעולם המודרני כמעט ולא ניתן להימנע לחלוטין מחשיפה לפתלטים ורק לעיתים רחוקות המילה פתלטים תופיע על תווית מוצרים משרד הבריאות מפרסם באתר הבית המלצות לציבור:

  • בעת רכישת מוצרים יש לקרוא את תוויות המוצרים עליהן מפורט הרכב המוצר. מומלץ להימנע ממוצרים המכילים: DBP במוצרי טיפוחו-DEHP בפלסטיק PVC.
  •  בחרו פלסטיק שבו קוד מחזור אונברסאלי a (המופיע בד”כ בתחתית האריזה) לא יהיה 3 ( הסימון ל-PVC ) קודי מחזור 3 ו-7 נוטים יותר להכיל פתלטים.
  • מומלץ לחמם מזון במיקרוגל רק במוצרים מסומנים כבטוחים למיקרוגל ועדיף לא באריזות ניילון.
  •  מומלץ לא לחמם מזון במכלי פלסטיק המיועדים לאחסון מזון כמו במכלים של מרגרינה, יוגורט וגלידה, בשקיות מחנויות המזון או באריזות away take ממסעדות.

יד עזר לחבר – רחב
תגובות
בטעינה...