אושרה בקשה לתובענה ייצוגית נגד כרמלטון בגין גביית קנסות לא הוגנים מנהגים שנסעו בנתיב מנויים ללא מנוי

בית המשפט המחוזי בחיפה, אישר בקשה לתובענה ייצוגית שהוגשה באמצעות עורכי הדין דוד מזרחי ואורלי בן עמי, נגד חברת כרמלטון המפעילה את מנהרות הכרמל, בגין גביית קנסות לא הוגנים ולא מוצדקים מנהגים שנסעו בנתיב מנויים ללא מנוי.

השיטה של חברת כרמלטון עד כה היתה ליידע את הנהגים באיחור על נסיעתם בנתיב המנויים ,דבר הנחשב להפרת חוק אשר גורר אחריו קנסות בסך מאות שקלים. זאת כי זמן ההודעה שנשלחת לנהג שהפר את החוק הוא זמן לא סביר ( 45 יום ) – זמן שבו הנהג יכול לנסוע שוב ושוב מבלי לדעת כי הפרה תחייב אותו בקנס של 100 ש”ח עבור כל נסיעה כל זאת לצד ההפרה הראשונה המסתכמת בסכום של כ-25 ש”ח.

עו”ד דוד מזרחי מסביר בשיחה לחי פה:

“למעשה, כאשר נהג נוסע במנהרות הכרמל מבלי שנרשם קודם לכן כמנוי, במקרים רבים בו הוא סבור בטעות שיש לו מנוי כמו למשל מנויי כביש 6, או התובע אותו ייצגנו שמכר את הרכב לאימו ושכח להעביר את המנוי לרכב החדש שלו. במקרים אלה הוא מחוייב בקנס פר נסיעה. הקנס בגין הנסיעה הראשונה ללא מנוי נמוך (כ-25 ש”ח) ולאחר מכן מגיע לכמעט 100 ש”ח לנסיעה בנוסף לתשלום הרגיל עבור השימוש במנהרות.  אלא שהוא אינו יודע שביצע נסיעה מפרה וספג קנסות עד למועד בו מנהרות הכרמל שולחת לו את החשבון כולל הקנסות. החשבון מונפק רק בסוף החודש ועוברים כ-45 ימים עד שמגיע לבית הנהג. בינתיים, בין הנסיעה המפרה הראשונה למועד קבלת החשבון הוא עלול להמשיך לעבור במנהרות ללא מנוי ולספוג קנסות של כ-100 ש”ח לנסיעה.  העיכוב בהודעה על הנסיעה המפרה הראשונה (שהקנס עליה מופחת) גורם לצבירת קנסות נוספים שיכלו להימנע”.

“על פי התקנות מנהרות הכרמל חייבת להודיע לנהג על ההפרה תוך זמן סביר במטרה לאפשר לנהג להסדיר את העניין ולהימנע מצבירת קנסות נוספים. משלוח החשבון לאחר חודש מנוגד כמובן, וביהמ”ש הסכים לטענתנו בעניין, הן להיגד “זמן סביר” והן למטרת התקנה. ביהמ”ש אישר את הקבוצה שבשמה תנוהל התביעה, כי כל מי שספג קנס החל ממועד הנסיעה המפרה השנייה ועד למועד בו קיבל את ההודעה על ההפרה. כלומר, ביהמ”ש קבע כי מנהרת הכרמל רשאית לגבות קנס בגין נסיעה מפרה אחת, ולאחר מכן עליה ליידע את הנהג כי ביצע הפרה שדינה קנסות. רק אם הנהג המשיך ביודעין לבצע נסיעות מפרות לאחר היידוע, ניתן לחייבו בקנסות נוספים”.

יש לציין כי בנוסף,לאישור הבקשה בית המשפט המחוזי חייב את כרמלטון בהוצאות המשפט בגין הבקשה בסכום של 17,550 ש”ח.

 

מחברת כרמלטון נמסר לחי פה בתגובה: 

“מדובר בהחלטת ביניים, שאינה סופית ולפיה יש לבחון את שאלת הזמן הסביר למשלוח חשבונית לאותם נהגים אשר עברו בנתיבי מנויים, ללא שיש בידם מנוי, ומבלי ששילמו על הנסיעה שבצעו. כרמלטון מתכוונת להגיש ערעור על ההחלטה, ולפי שעה בית המשפט עיכב את ביצועה”.

הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
  1. חניף ראיד אמר/ה

    רוצה לבדוק אם יש לי חוב במנהרות הכרמל לפי מספר רכב שלי

  2. מאיר אמר/ה

    עברתי בטעות בנתיב המנויים …אני לא מכיר את הכביש הזה הייתי בנתיב מסוים והמשכתי לנסוע ישר ולא ידעתי שאסור לעבור משם….אבל זה לא אומר שצריך לגבות מימני 249 שח…עבור חיוב נסיעה בנתיב ללאר הסכם ..זה ממש גזל לא יודע אך לקרוא לזה ממש בושה שדבר כזה קורא במדינה שלנו גזל בחסות החוק

הגיבו כאן לכתבה