בלעדי מבלגרד! ולדימיר סטוייקוביץ’ בראיון חופשי ופתוח על הקדנציה במכבי, הבעיות שקיימות בקבוצה ועל העיר בכלל.

בן סער ביקר בבלגרד ועל הדרך תפס את "סטוייקה" לשיחה על התקופה במכבי, למה לדעתו הקבוצה ממשיכה לדשדש והגעגועים לעיר. סטוייקוביץ:"מתכנן לחזור לחיפה בעתיד"

בן סער ואני וסטויקוביץ'
מנדי זלצמן – רחב

לא מעט שחקנים זרים עברו במכבי חיפה בשנים האחרונות- על רובם ניתן לומר ש”לא סיפקו את הסחורה”, העבירו פה עונה אחת או אפילו כמה חודשים וחזרו כלעומת שבאו וכנראה שגם חלק לא קטן מהם ירצה לשכוח את התקופה במועדון אן בעיר. לא כך הסיפור של  ולדימיר סטויקוביץ'(34), שוערה של נבחרת סרביה ופרטיזן בלגרד, הצפוי לשחק עם נבחרתו הקיץ במונדיאל שיערך ברוסיה. השוער שיחק במשך שתי עונות בחיפה (2014-2016) ולמעשה היה השוער הראשון שעמד בשערה של מכבי באיצטדיון “סמי עופר” שנחנך בעונת הבכורה שלו בקבוצה. עם הגעתו, עוד במחנה האימונים, נכנס השוער ללבם של אוהדי הקבוצה כשמבמשחק במחנה אימון בחו”ל לפני פתיחת העונה, נחלץ לעזרת חבריו השחקנים שהותקפו במגרש על ידי אספסוף פרו פלשתינאי שפרץ למגרש, והכה בהם ללא רחם.

מתגעגע לחיפה. אני וסטויקוביץ’. צילום:בן סער

לפני שהתחלתי בשאלות עצמן, סיפר לי השוער אותו פגשתי בקניון מקומי בפאתי בלגראד , שמבחינתו משפחה וחברים הם מעל הכל: “גם אם התוקפים היו סרבים, אנשים מהשכונה שלי, והייתי רואה שהם פוגעים בחברים שלי,  הייתי “מתאבד” על מנת להגן על חבריי”.


. במשך שתי העונות בהן שיחק במכבי חיפה, ידעה יכולתו של סטויקוביץ’ עליות ומורדות, כשלצד תצוגות ענק בשער, גם ספג לא מעט שערים מיותרים ואף בעונתו השנייה היה פצוע לתקופה ממושכת. למרות זאת, רוב אוהדי הקבוצה התחברו לשוער עם הטמפרמנט החם שעלה לכל משחק עם אש בעיניים, ווינר אמיתי.

סטויקובי’ץ שיתף אותי בסיבה אשר בגינה עזב את הקבוצה לאחר שתי עונות סה”כ לא רעות בקבוצה ועוד לאחר שזכה בגביע המדינה עם הקבוצה: “מכבי לא הייתה מספיק תחרותית וקרסה ברגעי האמת- מצד אחד, המועדון הגדול במדינה עם האוהדים הכי טובים שיש, אבל בפועל, הקבוצה שיחקה בינוני, ולא עמדה בציפיות של תחילת העונה להוציא הזכייה בגביע. אחרי שזכינו, הרגשתי שזה הזמן לעזוב, הכסף לא עניין אותי בכלל כי נקשרתי מאוד למועדון ואני רואה את ישראל וחיפה כבית השני השלי!, אבל המנטליות וחוסר ההישגיות לא התאימו לי, כל עונה נפתחה בציפיות וכוונה לרוץ בצמרת הטבלה ולקחת תארים אך בפועל, הקבוצה איבדה עניין בליגה כבר באמצע העונה, אבסורד שמועדון בסדר גודל כזה מסיים עונה במקום 5-6. אמרתי לעצמי שאני לא רוצה לבזבז את השנים שנותרו לי לשחק ורוצה לעבור למועדון תחרותי יותר בליגה טובה יותר. מכבי חיפה, עם האוהדים הנפלאים שלה והאצטדיון החדיש ראויים ליותר!


השוער הביע את דעתו לגבי מצב הקבוצה הנוכחי ולמה לדעתו הקבוצה נכשלת שנה אחרי שנה למרות ההשקעה ברכש: “מכבי קונה כל עונה שחקנים חדשים בלי מחשבה לעתיד, מלא יועצים/מקורבים לקבוצה אומרים ליענקל’ה “תקנה את השחקן הזה כי הוא טוב” מבלי לבדוק בכלל אם השחקן מתאים לשיטת המשחק, אופי המטרות של הקבוצה או למנטליות של הליגה בכלל. נוצר מצב שבכל עונה מגיע רכש ומגיעים לא מעט שחקנים, אך התוצאה זהה- הקבוצה משחקת בינוני ולא אטרקטיבי והיכולת של השחקנים החדשים כמעט לא באה לידי ביטוי”.

אלמוגים – דיור מוגן – רחב
סטויקוביץ’ בתקופתו בחיפה.

“סטוייקה” עזב את מכבי לקבוצת נוטינגהאם פורסט מהליגה השנייה באנגליה, בה שיחק עונה אחת, אך גם שם, הקבוצה לא הייתה בצמרת ולא הייתה קרובה אפילו להשיג את כרטיס העלייה לפרמייר ליג. בתום עונה אחת, עזב השוער את הקבוצה וחזר לסרביה לקבוצת פרטיזן בלגרד ממנה הגיע למכבי חיפה.

סטויקוביץ סיכם את תקופתו באנגליה: “הגעתי ממועדון גדול כמו מכבי חיפה לקבוצה בליגה השנייה באנגליה שמבחינתי נחשבת לליגה השישית בטיבה באירופה, אמנם ליגת משנה אך עם הרבה שחקנים טובים וכסף גדול שמושקע בה. להוציא קבוצות צמרת באנגליה כמו למשל ליברפול וארסנל(מוזר שסטויקביץ שכח לציין את הקבוצות ממנצ’סטר וצ’לסי), הרמה של רוב הקבוצות בפרמייר ליג ואף בליגת המשנה אותו הדבר. הבעיה בנוטינגהאם שהמנטליות הייתה של “קבוצה קטנה”, גיליתי שאם מקודם כששיחקתי בישראל, שיחקתי במועדון גדול עם ציפיות כביכול להתחרות על כל התארים, הפעם הגעתי למועדון בינוני ללא שאיפות”.סה”כ הייתה לי עונה טובה שם ואפילו נבחרתי 8 פעמים לאיש המשחק אך החלטתי לעזוב ולחזור לבלגרד למועדון שכבר ידעתי שבסרביה הוא תמיד היה ויהיה תחרותי”.


 

לסיום, סטוייקוביץ’ משחרר הצהרה שבוודאי תשמח את מעריציו בישראל: “אני בטוח שעוד אחזור למכבי חיפה, בתור שוער, מאמן או אפילו בתפקיד מקצועי אחר. אני מתגעגע לכיף שהיה לי בארץ, המסעדות, החוף וכמובן למשחקים ולאנרגיות שהרגשתי בהם, אפילו אשתי אומרת לי שהיא מתגעגעת לישראל ולא מן הנמנע שתראו אותנו שוב בעתיד”.

ישוב למחוזותינו?…ימים יגידו.
צילום:מכבי חיפה האתר הרשמי.
יד עזר לחבר – רחב
תגובות
בטעינה...