על אף מגמת הירידה בתחלואה באיידס בארץ במכון האיידס ברמב”ם מדווחים על עלייה במספר המטופלים החדשים

382 נשאי HIV חדשים  התגלו  בשנת 2016 בישראל. ירידה של 7% משנת 2015, בה התגלו כ-412 נשאים חדשים. במכון האיידס ברמב"ם דווח על עלייה של עשרה אחוזים במספר המטופלים החדשים בשנת 2017 לעומת 2016. 64% מהנשאלים בסקר של הוועד למלחמה באיידס לא נבדקו לעולם ל-HIV.

מבצע בדיקות איידס ברמב"ם צילום: פיוטר פליטר
תאטרון מוצקין – סלאח שבתי – רחב

לרגל יום האיידס הבינלאומי המצוין היום 1 בדצמבר מפרסם משרד הבריאות דו”ח בנושא HIV ואיידס בישראל לשנים 1981 – 2016.

מהדו”ח עולה כי בתקופה זאת, התגלו בישראל 9,190 מקרים חדשים של נשאי HIV וחולי איידס, ודווחו למשרד הבריאות על 1,742 מקרי מוות או אנשים שעזבו את ישראל. לפיכך, נכון לסוף שנת 2016, רשומים 7,448 אנשים החיים עם HIV/איידס בישראל. לאחר ביצוע חישוב בעזרת נוסחה שהוכנה בשיתוף ארגון הבריאות העולמי, המשקללת את מגמות התחלואה בישראל, במשרד הבריאות מעריכים כי בישראל חיים עם הנגיף 10,051 אנשים. בשנת 2016 דווח על 361 מקרים חדשים. שיעור ההארעות של HIV/איידס בשנת 2016 הוא 41.8 מקרים חדשים למיליון אוכלוסייה (על פי נתוני האוכלוסייה בסוף 2016, לשכת הפרסום הממשלתית). שיעור זה נמוך מהקיים ברוב מדינות מערב אירופה וצפון אמריקה. עם זאת, קיימים פערים גדולים בין תת אוכלוסיות שונות בארץ.

 

קמפיין משרד הבריאות ליום האיידס 2017:

הקמפיין מתרכז ביחסים ובתקשורת בעולם הרשתות החברתיות, והשפעתם על החלטות לגבי מין בטוח.

מקומי בחיפה – בועז גור – רחב

  

“עלייה של עשרה אחוזים ב-2017 לעומת 2016 נרשמה במכון האיידס ברמב”ם”

בניגוד למגמות הנרשמות בעולם בשנים האחרונות וברמב”ם, המצביעות על ירידה במספר הנשאים החדשים של נגיף ה-HIV, דווקא בשנה החולפת נמדדה עליה במספר המטופלים החדשים במכון האיידס, אלרגיה ואימונולוגיה קלינית בביה”ח  – עליה של עשרה אחוזים ב-2017 לעומת 2016.

ברמב”ם מציינים, כי מגמת העלייה נרשמת גם בקרב מגזרים מסוימים מבין מטופלי המכון ברמב”ם, בניהם כאלו שמוצאם אירופי או מברה”מ לשעבר, מטופלים שמוצאם הודי, ילידי הארץ וכן מטופלים מהמגזר הערבי.

“בדיקות חינם במכון האיידס ברמב”ם במסגרת שבוע המודעות אותו מציינים ברמב”ם תחת הכותרת מעגל החיים עם ה HIV –עידן חדש”

 

במהלך השבוע הבא מכון האיידס ברמב”ם יציין את שבוע המודעות למחלת האיידס, תחת הכותרת מעגל החיים עם HIV – עידן חדש. במהלך השבוע יתקיימו הרצאות, מומחי רמב”ם היו זמינים לשאלות בקו פתוח וכן יבוצעו בדיקות דם ל – HIV, ללא עלות. הפעילויות פתוחות לציבור הרחב.

במסגרת העלאת המודעות ל- HIV/ איידס, הוועד למלחמה באיידס מקיים מספר אירועים ביניהם אירוע בבית הקהילות בחיפה ב-7 דצמבר.

בין האירועים אותם מקיים הוועד:

מה-1 בדצמבר ועד 5 דצמבר תתקיים תערוכת אמנות State of the ART, תערוכה של שמונה אמנים החיים עם HIV  אשר נפגשו במשך ארבעה חודשים ויצרו אמנות: פסלים, ציורים ועוד. באמצעות האמנות, חושפים האמנים את הרגשות שלהם, הפחדים, העוצמות והדברים המשמחים. את התוצאות המדהימות שלהם ניתן כמובן לראות בתערוכת STATE OF THE ART המוגשת כשירות לציבור מטעם חברת GSK  ותערך בבית קנדינוף, רחוב הצורפים 14 בין התאריכים ה-01.12-05.12.17.

סיפור אישי בבית הקהילות – חיפה

ביום חמישי 7.12.17 בשעה 20:00 הקהילה החיפאית מוזמנת לסיפור של נשא HIV אשר יספר על דרך ההדבקה וההתמודדות שלו עם קבלת התשובה החיובית. אתם מוזמנים לסיפור המרתק בבית הקהילות בעיר ברחוב מצדה 6.

“נתונים מדאיגים המראים על חוסר מודעות בקרב הציבור, בורות ופחד חסרי הצדקה בכל הקשור למחלות מין ו HIV”

הוועד למלחמה באיידס ערך סקר מיוחד לקראת יום האיידס העולמי שבחן דעות בציבור הישראלי בנושא איידס/ HIV והנתונים שהוצגו הם מטרידים ומדאיגים.

הסקר התבצע באמצעות חברת “TAK אסטרטגיות צמיחה” בשיטת אומינוס (סקר אינטרנטי)  וכלל 500 מרואיינים בוגרים (18 ומעלה, מחציתם גברים ומחציתם נשים) המהווים מדגם ארצי מייצג של האוכלוסייה היהודית דוברת העברית. ניתוח נתוני הסקר מצביע על נתונים מדאיגים המראים על חוסר מודעות בקרב הציבור, בורות ופחד חסרי הצדקה בכל הקשור למחלות מין ו-HIV בפרט.

הסטיגמה על נשאי HIV עדיין קיימת:

מהסקר עולה כי כרבע(24%) מהנשאלים השיבו שיסכימו לעבוד עם אנשים החיים עם HIV רק בתנאים מגבילים (אם הנשא נוטל טיפול תרופתי- 18%, רק למשך שעות מעטות ביום- 6%). 52% מסרו כי לא תהיה להם בעיה, 7% מסרו שלא יסכימו לעבוד עם נשאים ו-16% סרבו לענות. ניכר כי גילאי 55 + הביעו יותר הסכמה לעבוד עם עמית נשא HIV לעומת גילאי 18-34.

כשליש (34%) מהנשאלים סבורים כי אנשים החיים עם HIV יכולים לשרת בצה”ל, אך בתנאים מגבילים בעוד 13.1% מאמינים כי אינם יכולים לשרת כלל מהחשש שהם יהוו סכנה לשאר החיילים. 33% מסרו כי לדעתם נשאי HIV צריכים להתגייס כרגיל ו20% סרבו לענות. יש לציין שנשאי HIV יכולים כיום להתנדב כחיילים בצה”ל, וכי גורמי הרפואה בצה”ל תומכים בגיוס חובה של נשאי HIV – נושא הממתין זמן רב להחלטת שר הביטחון. שאילתה שהגיש ח”כ איציק שמולי לשר הביטחון ליברמן בנושא בחודש פברואר השנה עדיין לא נענתה.

הפחד מההדבקה מתפוגג. גילאי 35 ומעלה מוטרדים פחות מהידבקות:

אחד מתוך שמונה אנשים לא מוטרד כלל מהאפשרות לקבל תשובה חיובית(13%) בבדיקות ל-HIV. אחד מ-5 יוטרד מכך שיגלו את ה”הסוד” (22%) ואחד מ-3 מוטרד מכך שיצטרך לספר למשפחה וחברים(34%) וכנ”ל מהפחד שהדביק מישהו אחר(36%).

42% מהנשאלים חוששים כי במקרה וידבקו ב-HIV – ימותו. סברה זו עולה בעיקר אצל אנשים בעלי 12 שנות לימוד או פחות (50.4%) לעומת בוגרי תואר (רק 36.6% מהאקדמאים מאמינים כי הידבקות ב-HIV תוביל למוות). יש לציין, שמחקרים מלמדים שתוחלת החיים של נשאי HIV, שיגלו את דבר נשאותם בזמן ויטלו טיפול תרופתי סדיר, דומה לתוחלת החיים של אנשים שאינם נשאי הנגיף.

“ככל שממוצע הגילאים עולה, שיעור האנשים שמפחדים להידבק בHIV יורד”

עוד עולה מהסקר, כי ככל שממוצע הגילאים עולה, שיעור האנשים שמפחדים להדבק בHIV יורד ( בגילאי 55+- 25.4% העידו כי לא מטריד אותם כלל לקבל תשובה חיובית, לעומת גילאי 18-34, בהם רק 4% טענו טענה זהה).

64% מהנשאלים לא נבדקו לעולם ל-HIV. ומעל ל-90% מהנשאלים לא נבדק ל-HIV בשנה האחרונה (18.3% נבדקו ב-5 שנים האחרונות, 8.5% נבדקו לפני שנה-שלוש שנים ורק 9% העידו כי נבדקו השנה ל-HIV).

רק 50.4% מהנשאלים שמע בעבר על מחלות המין המדבקות ביותר בשנים האחרונות: עגבת, זיבה וכלמידיה. 84% לא נבדקו למחלות מין אלה בחייהם 42% שמעו על חלקן ו-8% ענו שזו הפעם הראשונה ששמעו על שלושת המחלות.

בנושא מין ומיניות 97% ענו כי קיימת חשיבות לדבר עם בני נוער על הנושא  ורק 3 % טענו שאסור לדבר איתם על הנושא בכלל:

לידיעת שר החינוך, בשאלה “באיזו מידה חשוב לדבר עם בני נוער על מין ומיניות” 97% מהנשאלים ענו כי קיימת חשיבות רבה לדבר על הנושא. זאת בניגוד למתרחש כיום, כאשר קיים פער מקצועי בין הרצון ללמד את בני הנוער לבין מה שמתרחש בפועל. 3% טענו כי אסור לדבר איתם על מיניות בכלל.

מרבית הנשאלים יעדיפו לדבר על נושאים של מין ומיניות עם יועץ שהוכשר בארגון מקצועי (35.5%) מאשר עם חברים (14.9%)/ בני משפחה (10.6%)/ רופא משפחה (32.7%). 6.2% סרבו לענות.

“עדיפות לבדיקה אנונימית”

בשאלה איך תעדיפו להיבדק? הרוב הראה ירידה בנכונות להיבדק בקופות החולים ועדיפות לבדיקה אנונימית.

57% מכלל הנשאלים השיבו שיעדיפו להיבדק בדיקה אנונימית דרך ארגון מקצועי ורק 33% מהנשאלים יעדיפו להיבדק דרך קופת החולים בצורה מזוהה. זאת בניגוד לסקרים משנים קודמות שביצע הוועד למלחמה באיידס בשנים קודמות, בהם 48% מהנשאלים השיבו שיבחרו לעשות בדיקת HIV מזוהה דרך קופת החולים. רק 10% מסרו כי היו מעדיפים להיבדק בביה”ח באופן מזוהה ובלבד שהפרטים לא יעברו לרופא המשפחה שלהם.

“עדיין קיימת סטיגמה חסרת הצדקה על אנשים החיים עם HIV, והעדר מודעות מספקת לחשיבות הבדיקות”

ד”ר יובל לבנת, מנכ”ל הוועד למלחמה באיידס מביע דאגה ואומר:
“לצד ההתפתחות הרפואית לטיפול ב-HIV אשר הפכה את הנגיף למחלה כרונית, אנו רואים כי עדיין קיימת סטיגמה חסרת הצדקה על אנשים החיים עם HIV, והעדר מודעות מספקת לחשיבות הבדיקות ל- HIV ולמחלות אחרות המועברות במין. לא יתכן כי בתקופה בה אנו רואים שקיימת עלייה ניכרת בהדבקות במחלות מין – למעלה ממחצית מהציבור לא נבדק ל-HIV ולמחלות מין בשנה האחרונה. הוועד למלחמה באיידס מפעיל מרכזי בידוק לכלל מחלות המין ברחבי הארץ ואני קורא לציבור הרחב לבוא ולהיבדק, ובכך לשמור על אורח חיים בריא ומוגן. לאור הירידה בנכונות להיבדק בקופות חולים, ראוי להן לקופות גם לבדוק את הפתיחות והנכונות של רופאי המשפחה לדברר על מין ומיניות עם מטופליהם, באופן לא שיפוטי ומכבד – קשר פתוח בין מטפל למטופל הוא המפתח לשמירה על מיניות בריאה”.

יד עזר לחבר – רחב
תגובות
בטעינה...