השפעת העידן החכם על היציבה – סנדרום “צוואר טקסט”

מאת: ענת ברוך - מנהלת מקצועית בסטודיו InMotion

ענת ברוך
תאטרון מוצקין – סלאח שבתי – רחב
הפלאפונים החכמים אמנם שידרגו את חיינו, ועם זאת מדברים רבות על תאונות הדרכים הנגרמות מהתעסקות עם הנייד, תאונות ברחוב ומיני תופעות לא רצוניות. עניינינו הוא דווקא בהשפעה על היציבה או מה שמכונה Text Neck.
בעוד הקדמה הטכנולוגית מאפשרת לנו ניהול יעיל של הזמן וחופש, אנו הופכים עבדים של המכונות הקטנות שמשתלטות על חיינו.
הגולגולת שלנו שוקלת כ – 5 קילוגרמים. בהטיה של הראש קדימה ולמטה העומס על עמוד השדרה הצווארי גדל משמעותית והופך את משקל הגולגולת ל- 12 קילו בזווית של 15 מעלות ו- 22 קילו בזווית של 45 מעלות.
בהטיה בזווית של 60 מעלות קדימה ומטה, משקל הגולגולת מגיע לכ – 27 קילוגרמים, שזה עליה של 440% בעומס על הצוואר!
כמה זה בעצם 27 קילו?! תחשבו על סחיבה של ילד בן 8 שיושב על הכתפיים ולוחץ לכם על הראש מספר שעות ביום. העומס על הצוואר שנגרם ממספר רב של שעות בהייה בנייד ביום: ברכבת, בהמתנה לשיעור, בהפסקת הקפה בעבודה או סתם בבית, עשוי להביא לפציעות ולהתנוונות בחוליות הצוואר. יציבה לקויה ועומס צווארי מקושרים גם לבעיות בתפקודי הריאות (ירידה של עד 30% בנפח הנשימה), לכאבי ראש וכתפיים, בעיות עצביות ואף דיכאון.

 

מי בסכנה?

מחקרים מראים כי משתמשי טלפונים חכמים שוהים כשעתיים עד 4 שעות ביום (כלומר 700-1400 שעות בשנה!!) בקריאת הודעות, שליחת מיילים, משחק בקנדי קראש או דפדוף בפייסבוק. בישראל הטלפונים החכמים מאוד נפוצים וכמות היוזרים גדולה מכמות האזרחים, מה שאומר שכולנו נמצאים בקבוצת הסיכון המדוברת.
ולסיום הרגעה קלה: מצאתי ברשת קהילת פיזיותרפיסטים שיוצאת כנגד “הפחדת צוואר הטקסט”. לטענתם עומס אינו בהכרח שווה נזק ואם הגוף מסתגל לאט ובהדרגה לעומס המכני, אז סביר להניח שלא יהיו כאבים, ואם יש כאבים לא בהכרח יש נזק. צריך רק לשים לב לשנות תנוחה.

 

כמה טיפים למשתמשים החכמים כיצד להימנע מ”צוואר הטקסט”:

● נסו להסתכל מטה אל הנייד עם העיניים בלבד ללא הטייה של הראש לכיוון המכשיר.
● תרגול – הניעו את הראש מצד לצד מספר פעמים ביום.
● נסו לשמור על מנח נייטרלי של עמוד השדרה והצוואר בזמן השימוש בנייד או במחשב.
מוזמנים לנסות, מכיוון שהסטטיסטיקה מראה שכנראה אתם קוראים מאמר זה כרגע בנייד אני מזמינה אתכם בזמן אמת לבדוק האם הפנמתם את המסר.

 

רשימת מקורות:
● “Assessment of Stresses in the Cervical Spine Caused by Posture and Position of the Head”. KENNETH K. HANSRAJ, MD CHIEF OF SPINE SURGERY NEW YORK SPINE SURGERY & REHABILITATION MEDICINE NEW YORK, NEW YORK
● “‘Text neck’ is becoming an ‘epidemic’ and could wreck your spine”. By Lindsey Bever November 20, 2014. The Washington post newsletter.
ענת ברוך

 

 

מכבי חיפה – הרשמה לחוגים – רחב

יד עזר לחבר – רחב
תגובות
בטעינה...