חיפה מהמובילות בישראל בשיעור בוגרי 5 היחידות במתמטיקה

עינת קליש חיים בחיפה – רחב

על פי נתוני “מפת המצוינות של ישראל”, מגמת העלייה נמשכת כבר ארבע שנים ברציפות ומביאה אותה בכל שנה לשיא עירוני חדש


“מפת המצוינות של ישראל” מציגה את שיעור התלמידים אשר נבחנו בחמש יחידות במתמטיקה
בין השנים 2010-2016. הנתונים במפה כוללים 68 רשויות מקומיות והם מתבססים על נתוני משרד החינוך.

בשנת 2012 נרשמה בחיפה ירידה בשיעור בוגרי 5 היחידות שהייתה מקבילה לירידה בממוצע הארצי, אך מאז רושמת העיר עלייה קבועה משנה לשנה, המסתכמת בעלייה כללית של למעלה מ-20% תוך 4 שנים. אולם, צריך לשים לב ששנת 2016 הממוצע הארצי עלה ב-28%, ועקף את קצב העלייה בחיפה באותה שנה.

660 מבוגרי מערכת החינוך בחיפה (כ-18.2% מסך כל הבוגרים) ניגשו בשנת 2016 לבגרות ברמת 5 יחידות מתמטיקה. כאשר הממוצע הארצי עומד על 11.4%. חיפה היא אחת הערים הבודדות בישראל ששברה את השיא של עצמה וכיום שיעור בוגרי חמש היחידות בעיר הוא הגבוה בכל הזמנים.

קרית ים וקריית מוצקין מדשדשות סביב הממוצע הארצי בחמש יחידות במתמטיקה

על פי נתוני “מפת המצוינות של ישראל”, בשתי הקריות נרשמת מגמה מעורבת ובניגוד לחיפה וערים רבות אחרות בארץ, הן עדיין אינן מצליחות להמריא.

“מפת המצוינות של ישראל” מציגה את אחוז התלמידים אשר נבחנו בחמש יחידות במתמטיקה בין השנים 2010-2016. הנתונים במפה כוללים 68 רשויות מקומיות והם מתבססים על נתוני משרד החינוך.

שיעור בוגרי 5 היחידות בקרית ים נמצא במגמה מעורבת. בשנת 2015 נרשמה עלייה של 35% בשיעור בוגרי 5 היחידות, אך דווקא לאחר העלייה נרשמה ירידה גדולה מאוד, וזאת בניגוד לעלייה הממוצעת שנרשמה ברחבי הארץ באותה תקופה.

כללית  – מיון לייד הבית – רחב

רק 22 בוגרי מערכת החינוך בקרית ים (כ8.4% מסך כל הבוגרים) ניגשו בשנת 2016 לבגרות ברמת 5 יחידות מתמטיקה ובכך נפלה אל מתחת לממוצע הארצי העומד על 11.4%.

גם קריית מוצקין מציגה מגמה מעורבת. בשנת 2015 ירד לראשונה שיעור בוגרי 5 היחידות במתמטיקה בעיר אל מתחת לממוצע בישראל, אולם בשנת 2016 הוא זינק בחזרה מעל הממוצע.

65 בוגרי מערכת החינוך בקרית מוצקין (כ-12.2% מסך כל הבוגרים) ניגשו בשנת 2016 לבגרות ברמת 5 יחידות מתמטיקה כאשר הממוצע הארצי עומד על 11.4%. בשנת 2016 נרשמה בקרית מוצקין עלייה של קרוב ל-30% שהחזירה אותה מעל הממוצע בישראל, אך מתחת לשיעור הבוגרים שהיה בעיר טרם הירידה בשנת 2011.

במשך 25 השנים האחרונות מדד ההצלחה של ערים בישראל בתחום החינוך התמקד באחוז הזכאות לבגרות, אבל היום תעודת בגרות כבר לא מספיקה. היום יש יתרון גדול למי שמחזיק ומחזיקה בתעודת בגרות איכותית, אשר הבסיס שלה הוא חמש יחידות במתמטיקה המקנות יתרון בקבלה לפקולטות הנחשבות באקדמיה, ליחידות הצבאיות היוקרתיות ולמשרות הנחשקות במשק. לא מעט אנחנו מדברים על התקצוב הדיפרנציאלי והלא שיווני כלפי הרשויות המקומיות, אך מהנתונים המתפרסמים כעת, ניתן לראות כי ראשי ערים שמשקיעים במצוינות חינוכית (ללא קשר למצב הסוציו-אקונומי של הרשות), מצליחים להביא להישגים מרשימים.

מדינת ישראל מגדירה את החשיבות של הכשרת תלמידי ישראל ברמת חמש יחידות מתמטיקה כצורך לאומי ממדרגה ראשונה שנועד לאפשר לנו להדביק את הפער בהישגי החינוך מול מדינות העולם ולהתייצב בעמדת זינוק טובה יותר לקראת הרבע השני של המאה ה-21 . מדובר במשימה בעלת חשיבות חברתית של מתן הזדמנות וצמצום פערים. בכל המגזרים והאזורים, יש תלמידות ותלמידים רבים הנכונים לאתגר, וסבורים שזו זכותם וחובת-כולנו לתמוך בלמידתם.

אלי הורביץ, מנכ”ל קרן טראמפ:

“בשנים האחרונות יותר ויותר רשויות מקומיות ברחבי הארץ לוקחות אחריות על המצוינות, כי היום תעודת בגרות איכותית שכוללת חמש יחידות במתמטיקה היא מפתח זהב לדלתות רבות, בצבא, באוניברסיטה ובשוק התעסוקה. אנחנו רואים היום שרשויות שמציבות יעדים שאפתניים, משקיעות במורים ומאמינות בתלמידים, מגיעות לתוצאות מדהימות ומאפשרות להרבה מאוד תלמידות ותלמידים להגיע הכי רחוק שהם יכולים”

יד עזר לחבר – רחב
תגובות
בטעינה...