פורסם מכרז לניקוי נחל הקישון- מחלום למציאות?

הצבת מכולות על גדת הקישון במשטח 95 הדונם - יוני 2018 (צילום - רשות נחל הקישון)

ניקוי הקישון יוצא לדרך: פורסם המכרז הראשון לביצוע פרויקט טיהור נחל הקישון – העבודות יתחילו כבר הקיץ

המכרז לשלב הראשון של הפרויקט שיכלול עבודות עפר והטיית הנחל פורסם בשבוע שעבר • החודש יתפרסם בנוסף מכרז בינלאומי להוצאת וטיפול הזיהום מקרקעית הנחל • עלות כלל הפרויקט: 220 מיליון שקלים • השר ארדן: “זהו פרויקט היסטורי שבסיומו יוכל הציבור ליהנות מנחל נקי ומפארק רחב ידיים. אנו מתקנים את עוולות העבר שזיהמו את הנחל עשרות שנים”.

המשרד להגנת הסביבה, באמצעות רשות הניקוז קישון, פרסם את המכרז לשלב הראשון בעבודות לטיהור קרקעית נחל הקישון ולשיקומו. המכרז יוצר את ערוץ הנחל העתידי והנקי של הקישון שיהווה את הבסיס לפארק המטרופוליני שיוקם במקום. זאת במקום התוואי הנוכחי של הנחל המזוהם שנמצא בצמוד למפעלים במפרץ חיפה.

נחל הקישון שנחשב בעבר לנחל המזוהם ביותר בישראל, מצוי בשנים האחרונות בעיצומו של תהליך שיקום מתקדם ולאחרונה אף ניתן להבחין בחזרה של בעלי חיים למקום. על פי החלטת ממשלה מיוחדת שהוביל השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, במשך שלוש השנים הקרובות תנוקה קרקעית הנחל שזוהמה באופן כבד מאז שנות השלושים של המאה הקודמת. ניקוי מורכב זה יתבצע במסגרת פרויקט ראשון מסוגו בארץ, שעלותו מוערכת ב-220 מיליון שקלים. הפרויקט ממומן על ידי המדינה, רשויות מקומיות ומפעלי התעשייה שלגדות הקישון. הפרויקט מבוצע באמצעות מנהלה בינמשרדית בראשות המשרד להגנת הסביבה, רשות נחל הקישון ורשות הניקוז קישון, שנבחרה להיות הגוף שיבצע את העבודה ואשר פרסם השבוע את המכרז מטעם המנהלה.

הפרויקט, הכולל את חפירת הקרקעית המזוהמת ממורד נחל קישון והטיפול בה, יבוצע באמצעות חברה שתבחר במכרז בינלאומי הצפוי לצאת כבר החודש. הטיפול בקרקעית שתיחפר ייערך בשטח של כ-200 דונם בסמיכות לנחל. כמו כן, יתבצע ניטור לחומרים שיוצאו מהנחל. בסופו של התהליך, יעבור הנחל שיקום אקולוגי ונופי. כך עם השלמת העבודות, יוכל הציבור ליהנות מנחל נקי ומשוקם המאפשר פעילות ספורט ימי, לרבות שייט במימיו. פרויקט זה מצטרף למהלך הכולל עליו הכריזו במשותף ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר גלעד ארדן בעת ביקורם ברשות נחל הקישון בפברואר 2011, להקמת פארק רחב ידיים במורד נחל קישון.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.