בקרוב בחיפה: קנס של 500 שקלים לרכב מזהם בבעלות פרטית ו-1,000 שקלים לרכב של תאגיד

ועדת הכלכלה אישרה את הצו שיאפשר לחיפה לאסור כניסת רכבים מזהמים למרכז העיר – הקנס: 500 שקלים לרכב בבעלות פרטית ו-1,000 שקלים לרכב של תאגיד

משאית נבדקת בכניסה לבית דגון בחיפה

היו"ר כבל: המטרה היא לאפשר לחיפה, ולכל רשות שתרצה ותגיש תוכנית, לייצר אזור נקי מזיהום אוויר.

ח"כ חנין: 10 שנים חלפו מאז שנחקק החוק ועד לתחילת היישום בחיפה ובזמן הזה מתו 11,000 איש מזיהום אוויר מתחבורה – ככה נראית שערורייה.

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, אישרה היום 01.11.17 תיקון לצו התעבורה, שהגיש משרד התחבורה ונועד לאפשר לחיפה לבצע אכיפה לצמצום זיהום אוויר מתחבורה באמצעות קנסות. אישור הצו יאפשר לעיריית חיפה, שכבר הכינה תוכנית לצמצום זיהום האוויר מתחבורה בעיר, לבצע אכיפה באמצעות קנסות.

לפי התוכנית תיאסר כניסת כלי רכב מזהמים, מתקן יורו 4 ומטה, לאזורים שיסומנו בתמרורים. ההסדר יחול בשלב ראשון על כלי רכב עם מנוע דיזל במשקל של מעל 3.5 טון – בעיקר אוטובוסים, מיניבוסים ומשאיות קלות וכבדות, ובשלב השני גם על רכבי דיזל במשקל מתחת ל-3.5 טון. הצו יכנס לתוקף 30 יום לאחר פרסומו ברשומות, רכבים פרטיים שיעברו על האיסור צפויים לקנס של 500 שקלים ורכבים בבעלות חברות ותאגידים צפויים לקנס של 1,000 שקלים.

היו"ר כבל אמר כי המטרה היא לאפשר במקרה הזה לחיפה, ובעתיד לכל רשות שתרצה ותגיש תוכנית, לייצר אזור נקי מזיהום אוויר.

עו"ד עופר לוי, נציג הלשכה המשפטית של משרד התחבורה, אמר כי הצו נדרש על מנת לאפשר לעיריית חיפה ליישם את התוכנית שאושרה בספטמבר 2016, במסגרתה סימנה העיר בתמרורים אזור אוויר נקי. לדבריו, אישור הצו נדרש על מנת להקל על האכיפה ולבצעה באמצעות קנסות ולא באמצעות הזמנה לדין.

חבר הכנסת דב חנין (צילום: ירון כרמי)

ח"כ דב חנין, יו"ר ועדת המשנה של ועדת הכלכלה לתחבורה ציבורית, הזכיר כי התיקון נועד ליישם חוק שהעביר כבר בשנת 2008, ורק 10 שנים לאחר מכן מגיעה התוכנית הראשונה של עיריית חיפה.

"אני מגיע לדיון הזה מאוד כועס. 1,100 איש מתים מדי שנה בישראל כתוצאה מזיהום אוויר מתחבורה – הרבה יותר מההרוגים בתאונות הדרכים או מהסכסוך הישראלי פלסטיני – זאת אומרת שמאז חקיקת החוק מתו 11,000 איש כי כלום לא קרה ואף אחד לא השתמש בסמכויותיו. אם זו לא שערורייה אני לא יודע איך נראית שערורייה. אני בא בטענות לרשויות המקומיות, שלא עשו את העבודה שלהן, אבל האחריות הראשית היא על המדינה. החוק נתן למשרד התחבורה סמכות להכריז על דרכים כחיוניות ולהפעיל בהן תוכנית בעצמו, והמשרד אכן הכריז על רשימה ארוכה של נתיבים בגוש דן כדרכים חיוניות, אבל מה הוא מציע כדי להציל 11,000 בני אדם? להגביל תנועה בין 12:00 ל-14:00 ואפילו זה לא מיושם. זה נקרא לעבוד בכאילו ולא להתייחס ברצינות לרצון המחוקק לטפל באופן אמיתי מזיהום האוויר מתחבורה"

מנכ"ל ארגון חברות ההסעה, שוקי שדה, אמר כי "ברגע שלא תהייה אפשרות להכניס אוטובוסים פרטיים למרכזי העיר תהייה לכך משמעות חמורה. הוא הוסיף כי צריך למצוא פתרונות במקומות חניה לאוטובוסים הללו מחוץ לעיר".

גבי בן הרוש (צילום: ירון כרמי)

יו"ר מועצת המובילים והמסיעים,גבי בן הרוש, אמר כי באיילון יש תמרור שאוסר כניסת רכבים מעל 12 טון בין השעות 12:00 ל-14:00, אולם מה שקורה זה שהמשאיות עוקפות את איילון ונוסעות בתוך העיר. האיסורים הללו לא תורמים כלום ומשאיות שחונות בשולים ומחכות שזמן האיסור יחלוף רק מסכנות את הציבור"

 

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, אישרה היום תיקון לצו התעבורה, שהגיש משרד התחבורה ונועד לאפשר לרשויות מקומיות לבצע אכיפה לצמצום זיהום אוויר מתחבורה באמצעות קנסות. אישור הצו יאפשר לעיריית חיפה, שכבר הכינה תוכנית לצמצום זיהום האוויר מתחבורה בעיר, לבצע אכיפה באמצעות קנסות.

לפי התוכנית תיאסר כניסת כלי רכב מזהמים לאזורים שיסומנו בתמרורים. ההסדר יחול בשלב ראשון על כלי רכב עם מנוע דיזל במשקל של מעל 3.5 טון – בעיקר אוטובוסים, מיניבוסים ומשאיות קלות וכבדות, ובשלב השני גם על רכבי דיזל במשקל מתחת ל-3.5 טון.

תמרור הגבלת כניסה לרכב כבד בחיפה

לא ניתן להגיב