חשדות להעלמות מס בעשרות מליוני ש”ח של משרד החקירות באגף המע”מ והמכס בחיפה 

מנדי זלצמן – רחב

ביקורת על  ‘רשות המסים’ של חיפה  בדוח השנתי  של מבקר המדינה

 

“בחודשים מאי 2016 – פברואר 2017 בדק משרד מבקר המדינה, את עבודת רשות המסים בתחום המודיעין.
 הביקורת נערכה במשרדי החקירות של אגף מס הכנסה בחיפה ובמשרדי החקירות של אגף מע”מ ומכס בחיפה”.
חשדות להעלמות מס בעשרות מליוני ש”ח של משרד החקירות באגף המע”מ והמכס בחיפה, השוואה למשרדי החקירות של אגף מס הכנסה בחיפה. “במשרד החקירות של אגף המע”מ והמכס חיפה יש עשרה עובדים, חמישה מתוכם אוספים  מידע ואילו החמישה הנותרים עוסקים בניתוח המידע ובהערכתו. בשנת 2015 פתח משרד החקירות של אגף המע”מ והמכס בחיפה  92 תיקי חקירה פליליים מהותיים.
49 תיקים מתוך 53% התבססו על מידע  מגובש  מיחידת המודיעין במשרד החקירות, ובמרביתם עלה החשד כי סכומי המס שהועלמו גבוהים  ממיליון ש”ח. ובחלקם אף  נחשד כי הועלמו כמה עשרות מיליוני  ש”ח.
עוד נכתב נאמר בדוח משרדי החקירות  של אגף  מס הכנסה, אין הקצאה של עובדים לצורך  ניתוח והערכה  של המידע  שהתקבל או שנאסף. הדבר מביא בהכרח לאי מיצוי מלא של המידע ומצמצם את האפשרות  לגילוי עבירות מס שביצע הנישום.
על פי נתוני אגף מס הכנסה המידע שהתקבל ביחידת המודיעין  במשרדי החקירות של מס הכנסה  הביא לפתיחתם של תיקי  חקירה פליליים איכותיים מעטים  בלבד ולרוב של אלפי ש”ח בלבד.
כך לדוגמה  משרד החקירות של מס הכנסה בחיפה דיווח כי עסקו בשנת 2015 ב-77 תיקי חקירה פליליים מטריאליים (העלמות מס)ומתוכם רק 13 תיקי חקירה ( 17%) הגיעו מיחידת המודיעין של המשרד.”
יד עזר לחבר – רחב
תגובות
בטעינה...