חיסוני השפעת: הדגש השנה הוא על חיסון ילדים מגיל חצי שנה

מבצע חיסוני השפעת שמתבצע בכל מרפאות כללית ברחבי המחוז נמצא בעיצומו. הדגש השנה הוא על חיסון ילדים מגיל חצי שנה ואילך וחיסון נשים הרות שמהווה גם חיסון לילוד עד גיל חצי שנה.

דנה כץ מחסנת ילדה נגד שפעת
דנה כץ מחסנת ילדה נגד שפעת

אנשים רבים נוטים לחשוב שהשפעת אינה רלוונטית בגלל הקיץ הכבד אך לא יודעים שלוירוסים לוח שנה משלהם ושעון החול החל לזרום לקראת מגיפת השפעת כפי שצוותי כללית בחיפה וגליל מערבי יודעים  ומסבירים.  לכן, כבר בתחילת ספטמבר יצאו אחיות כללית אל בתיהם של מטופלים מרותקים לביתם וחיסנו אותם ועתה נמצא בעיצומו מבצע חיסוני השפעת שמתבצע בכל מרפאות כללית ברחבי המחוז.

 סגנית המנהל הרפואי במחוז חיפה וגליל מערבי, ד”ר לילך דולב: “קבוצות היעד למתן החיסון, הם בני 65 ואילך, חולים כרוניים – בעיקר אסטמטיים וחולים אונקולוגיים או חולים עם מערכת חיסונית מוחלשת מסיבות נוספות, אנשים שאושפזו בשנה שעברה בשל דלקת ריאות, עובדי מערכת הבריאות, דיירי בתי אבות ומוסדות, נשים הרות, וילדים מגיל חצי שנה ועד “12.

“50% בשעורי תמותה בילדים עקב סיבוכי השפעת”

מומחי כללית מציינים: “חשוב שכל ילד מגיל חצי שנה עד גיל 12, גם ללא כל מחלות רקע, יחוסן כנגד שפעת. על חשיבות החיסון מעידה העובדה שכיום הוא ניתן לתלמידי  כיתות ב’ ו-ג’ במסגרת בית הספר. יעילות החיסון בילדים גבוהה במיוחד ומחקרים הראו כי הוא מסייע בהפחתה משמעותית של הסיכון לחלות בשפעת ולהדביק אחרים בשפעת. בארה”ב דווח על ירידה של 50% בשעורי תמותה בילדים עקב סיבוכי השפעת. יש להבין כי שפעת עלולה להיות מחלה מסוכנת בשל סיבוכיה הגוררים דלקות אוזניים, גרון וריאות. במצבים הקשים נדרש חיסון ויש גם סיבוכים של תמותה”.

“למתן החיסון יש גם, בצד המימד הבריאותי השלכות כלכליות, כי בכך נמנע אובדן ימי עבודה של ההורים בשל מחלת ילדיהם או מחלה שלהם כתוצאה מהדבקות מילדיהם”

“מתן חיסון שפעת לילדים, שמהווים מקור הדבקה עיקרי, מהווה גם הגנה חשובה מפני תחלואה של ההורים וכן של הסבים והסבתות שמרבים כיום לטפל בנכדיהם ונמצאים כבר בקבוצת הסיכון של גילאי 65 ומעלה. כמובן שמתן חיסון מפחית גם הידבקות של אחים במשפחה. למתן החיסון יש גם, בצד המימד הבריאותי השלכות כלכליות, כי בכך נמנע אובדן ימי עבודה של ההורים בשל מחלת ילדיהם או מחלה שלהם כתוצאה מהדבקות מילדיהם.  דרך נוספת לדאוג לבריאותם של הילדים היא מתן חיסון לנשים המתכננות הריון או נשים הרות. מתן חיסון השפעת בהריון ולקראתו, מבטיח הגנה משמעותית על בריאות העובר ובהמשך על הילוד, עד הגיעו לגיל 6 חודשים – רק אז ניתן לתת לתינוק עצמו חיסון”.

תגובות
בטעינה...