מתלבטים אם לחסן את ילדיכם שעלו לכיתה ח' נגד הפפילומה?

ד"ר סיגלר אפרים,  מנהל שירות צוואר הרחם של כללית במרחב חיפה וג"מ ומזכיר החברה הישראלית לקולפוסקופיה ופתולוגיה של צוואר הרחם והעריה בראיון לחי פה על הנושא.

ד"ר סיגלר

הורים רבים שילדיהם הגיעו לגיל 12-13 ועלו השנה לכיתה ח', השנה בה מקבלים גם בנות וגם בנים את חיסון הפפילומה כחלק מתוכנית חיסוני שגרה על מנת להגן עליהם מפני מחלות ממאירות ומיבלות אברי המין שגורם נגיף הפפילומה, מתלבטים אם להסכים לתת לילדיהם את החיסון או לא – מאחר ועדיין החיסון מותנה בהסכמתם.

על מנת לעשות סדר במחשבות ואוליי גם לעזור בלקבל את ההחלטה הנכונה החלטנו בחי פה לראיין את ד"ר סיגלר אפרים,  מנהל שירות צוואר הרחם של כללית במרחב חיפה וג"מ ומזכיר החברה הישראלית לקולפוסקופיה ופתולוגיה של צוואר הרחם והעריה.

"הצלחה של 100% במניעה של נגעים טרום סרטניים

בנערות שחוסנו נגד נגיף הפפילומה"

"חשוב לדעת כי בשנת 2002  פורסם מאמר שתיאר הצלחה של 100% במניעה של נגעים טרום סרטניים בנערות שחוסנו נגד נגיף הפפילומה. מאז עברו כמעט  15 שנה וזאת הזדמנות טובה לסכם את המידע שהצטבר מאז על יעילות, בטיחות והתוויות של מתן החיסונים ולנסות לראות מה טומן בחובו עתיד החיסונים", אומר ד"ר סיגלר, ומוסיף: "החיסון  נגד HPV   נכנס לחיסוני  השגרה במדינת ישראל  לנערות ונערים  בגיל 13-12  החל משנת 2016 והוגדר כחיסון מהפכני כיון שלראשונה יש לנו חיסון  נגד מחלת הסרטן".

"קימיים זנים של נגיף הפפילומה שגורמים לסוגי סרטן רבים

ולא רק סרטן צוואר הרחם"

"כיום  אנו  יודעים  על  כ- 40 זנים  של נגיף הפוגעים באיברי המין בגברים  ונשים, כאשר ההדבקה בין שני המינים  מתרחשת בגיל צעיר כאשר מתחילים לקיים  יחסי מין ובאוכלוסיה  צעירה בשנות העשרים לחיים הנגיף  מצוי ב70-80% מהנערות שנבדקו. אחוז הנשאים  בנערים  זהה ואפילו  גבוה  במקצת. אך למזלנו מרבית הזיהומיים  הללו  נעלמים לבד עקב פעילות של המערכת החיסונית של הגוף שלנו ,מבלי לגרום נגעים או מחלות. בנוסף קיימים זנים של נגיף הפפילומה האנושי שאינם גורמים לסרטן וישנם זנים שגורמים לסוגי סרטן רבים ולא רק לסרטן צוואר הרחם כך התגלה במחקרים בשנערכו בשנים האחרונות והראו שנגיף הפפילומה נמצא ב 90% ממקרי סרטן פי הטבעת הן בגברים והן בנשים , ב % 70 מהנשים  עם סרטן הנרתיק, ב47% ממקרי סרטן הפין, ב-40% מסרטן העריה (שפתי הנרתיק) ושליש מסרטן הפה והלוע".

"עדיף  לקבל  חיסון  במקום  לעבור ניתוח כריתת רחם 

בגיל 35 לפני שהאישה ילדה"

"יש לציין כי בישראל שכיחות יבלות  על  איברי המין  היא  כ-200/100.000 הן בגברים והן בנשים ובכל שנה מאובחנות בישראל כ-200 נשים עם סרטן צוואר הרחם. שיא ראשון של  הופעת  סרטן צוואר הרחם הוא  בנשים צעירות  בשנים  35-45 , ו90 נשים מתות כל שנה  מסרטן צוואר הרחם. בכל המחקרים וגם בחיים  האמתיים מניעה של נגעים טרום סרטניים נחשבת שוות ערך  למניעת סרטן של צוואר הרחם  על ידי ארגון הבריאות העולמי וכל ארגוני הבריאות . ללא ספק עדיף  לקבל  חיסון  במקום  לעבור ניתוח כריתת רחם  בגיל 35 לפני שהאישה ילדה".

מחקרים ותוצאות במדינות שהחלו לתת חיסון חובה לפני מספר שנים:

לאחר חיסון חובה של כ- 70% מהנערות באוסטרליה ואפשרות להתחסן מרצון גם לנערות עד גיל  26 שנים ניצפתה ירידה של 92% בהופעה של יבלות של איברי המין בנערות צעירות ומה שמעניין מאד, שהוא שבאוסטרליה  ניצפתה גם  ירידה של 88% בהופעה של יבלות איברי המין  בנערים  צעירים, למרות שלא חוסנו עקב השפעת  " חיסון  העדר". בשבדיה נצפתה ירידה של 93% בהופעות יבלות של איברי המין בנערות שחוסנו בגיל 10-13 שנה. בדנמרק נצפתה ירידה של 95% בהופעה של יבלות של איברי המין  וירידה של כ-50% בנגעים טרום סרטניים בנערות.

בארצות הסקנדינביות שהיו הראשונות להשתתף  במחקרים בשנות ה-2000 כיום  16 שנה  אחרי , לא התגלו נגעים  טרום סרטניים עקב זנים 16/18 שבחיסון בנערות שחוסנו. עקב היעילות הגדולה של החיסון והרצון גם  להגן על נערים וגם לגרום על ידי " אפקט חיסון העדר" להיעלמות המחלה החלו בחיסון נערים יחד עם  הנערות .חיסון גם של הנערים הוכנס לחיסוני החובה  במספר ארצות בהן ישראל  בגיל 12-13 שנה.

ולסיכום הוכח כי החיסון מונע כ- 99-95%  מהיבלות  החרוטית וכ- 50% מנגעים  טרום   סרטניים אשר היו  יכולים  להפוך  לסרטן  בצוואר הרחם.

עדיין מתלבטים ד"ר סיגלר עונה לשאלות:

למי מיועד החיסון, בכמה מנות ניתן ועד כמה הוא יעיל?

החיסון ניתן כיחסון שגרה בגיל  12-13 לבנים ולבנות בשתי מנות בהפרש של שישה חודשים. בגיל יותר גבוה יש לקבל שלוש מנות השניה בהפרש של חודשיים והשלישית של שישה חודשים. יעילות החיסון  היא מקסימלית  אם  ניתן  לפני  שמקיימים יחסי מין  אבל אפשר לקבל את  החיסון  עד  גיל  45 שנה, והוא ימנע הדבקה מבן  זוג חדש ליחסי מין.

האם החיסון בטוח?

החיסונים נגד הפפילומה בטוחים  כמו  כל  החיסונים  האחרים  שקיימים.

 איזה תופעות לוואי יכולות להיגרם כתוצאה מחיסון הפפילומה?

תופעות הלוואי זהות כמו לכל החיסונים  האחרים. שום  תופעות לוואי לא משתווה למוות  מסרטן צוואר הרחם, או  צורך בכריתת רחם  בגיל  35. כל סיפורי הזוועה  ברשתות חברתיות  הם  לא מבוססים  על  עובדות מדעיות.

משך ההגנה של החיסון מפני הנגיף?

החיסון  קיים  כבר  17 שנה ורמת  הנוגדים  גבוהה. בעתיד  נדע אם  יהיה צורך  בזריקת  דחף ( כמן  שנותנים  בטטנוס  פעם  ב-10 שנים, ואף  אחד לא טוען  שאין  לקבל  טטנוס בגלל שיש צורך בזריקת דחף).

 משפט אחרון והמלצה להורים המתלבטים:

לגבי מתלבטים הסומכים  על "החיסון  הטבעי"  הם  סומכים  שכל האנשים  סביבם  מחוסנים  לכן  המחלה לא  קיימת –  החיסון  הטבעי לא הצליח  להעלים  את מחלת  האבעבועות  השחורות  או הפוליו. מאז  שהחל שימוש נירחב בחיסון  נגד האבעבועות   השחורות  לפני  כ-200  שנה המחלה כן  נעלמה מהעולם. גם  החיסון  נגד הפפילומה יעלים  חלק גדול  מהמחלות בעוד  20 שנה , אבל  בינתיים נשים  וגברים  שלא יתחסנו ימותו ממחלה שחיסון יכול  היה למנוע .

לגבי מתלבטים –ההמלצה לחסן , לחסן , לחסן. כל  שנה  כ100 נשים  מתות  מסרטן  צוואר  רחם    כ 70% ממקרי  מוות אלו ניתן  למניעה על ידי החיסון/ אין   כל שנה 100 נערות " משותקות  מחיסון " !!.

ד"ר סיגלר

 

 

לא ניתן להגיב