תערוכת תמונות מאירועי מחאת קיץ 2011 תפתח השבוע באוניברסיטה

תערוכת תמונות מאירועי מחאת קיץ 2011 תפתח השבוע באוניברסיטת חיפה

"הזווית החיפאית", תערוכת תמונות מהפעילות החיפאית של גל המחאה החברתית מהקיץ האחרון, תפתח השבוע באוניברסיטת חיפה. התערוכה, אותה אצר יאיר גיל, כוללת תמונות של 17 צלמים, חלקם הגדול היו פעילים במחאה עצמה.
התערוכה "הזווית החיפאית" היא שיתוף פעולה של המרכז לחקר החינוך לשלום באוניברסיטת חיפה והפקולטה למדעי הרוח. ההתמקדות דווקא בצלמים שהיו מעורבים בפעילות היא במטרה להפקיע את מלאכת התיעוד מבעלי הסמכות המסורתיים, המשטרה והעיתונאים, ובכדי שהאנשים יספרו את הסיפור של עצמם, בעצמם.
הרעיון לתערוכה נולד בימי ההפגנות, כשפרופ' תמר כתריאל, אחת מחברי סגל רבים של האוניברסיטה שהשתתפה באירועים, שמה לב לעובדה שרבים מהנוכחים מצלמים ללא הרף, ויוצרים מאגר עשיר של תיאור מהשטח. "המרכז לחקר החינוך לשלום שם לו למטרה מעורבות אקטיבית בבניית תרבות של שלום. תרבות כזו מתבססת על דיאלוג, על היכולת להכיל שונות חברתית, ועל סובלנות. המרכיבים האלה היו מן המאפיינים של המחאה החברתית של 2011, ומכאן הקישור לתעודת הזהות של המרכז", אמרה ד"ר עמליה סער, שעומדת בראש המרכז לחקר החינוך לשלום.

התערוכה תפתח ביום ד, ה-31.11.11, ב"גלריית המעבר", בניין ראשי (קומת הכניסה, מול בנק פועלים) בשעה 19:30.

יעקב סבן

דורון עובד
[url=http://haipo.co.il/search_results.php?cx=000724180925369213251%3A-pxxvmg4th0&cof=FORID%3A10&ie=UTF8&q=%D7%9E%D7%97%D7%90%D7%94+%D7%97%D7%91%D7%A8%D7%AA%D7%99%D7%AA&sa=%D7%97%D7%A4%D7%A9:k66jv5bf][/url:k66jv5bf]

תגובה
 1. אוניברסיטת חיפה אמר/ה

  הוכרזו הזוכים בתחרות הסרטים בנושא המחאה החברתית שיזם עמוס גיתאי
  *חבר השופטים, שכלל גם את ליה ון-ליר וסתיו שפיר, בחרו ב: "בית ספר למהפכה", "תיקון עולם" ו"לידה מחדש" ויעניקו את הפרסים ביום עיון שיתקיים היום באוניברסיטת חיפה*

  הוכרזו הזוכים בתחרות הסרטים בנושא המחאה החברתית שיזמו נשיא הכבוד של פסטיבל הסרטים בחיפה עמוס גיתאי והחוג לתקשורת באוניברסיטת חיפה: "בית ספר למהפכה" של דניאל אמית; "תיקון עולם" של איתמר רוז; "רינישיטה (לידה מחדש)" של קרין קיינר. הזוכים יקבלו את הפרסים בטקס חגיגי שיתקיים היום (יום ב') באוניברסיטת חיפה.
  במהלך המחאה החברתית של הקיץ האחרון החליט גיתאי ליזום, במסגרת פסטיבל הסרטים בחיפה, תחרות שתעסוק באירועי הקיץ והזמין יוצרי קולנוע לשלוח סרטים קצרים של עד 10 דקות, תיעודיים או עלילתיים, העוסקים במחאה, בהקמת "ערי האוהלים", בהפגנות וכד'.
  עשרות סרטים קצרים הגיעו לחברי השופטים שכללו, בנוסף לגיתאי, גם את ליה ון-ליר, ד"ר עוזי אלידע מהחוג לתקשורת באוניברסיטת חיפה, מפיצת הסרטים פליפה קוברסקי וסתיו שפיר, מראשי תנועת המחאה של קיץ 2011 וכיום הם הכריזו על שלושת הזוכים, שיתחלקו בפרס הכספי של 21 אלף ₪. שני סרטים נוספים שזכו לציון לשבח הם: "התקווה 11" של תמר ירון ו"המחאה של דאוד" של יקי איילון ומתיו הייווד.
  כאמור, הפרסים יוענקו ליוצרים במסגרת יום עיון משותף של כל הגורמים השותפים לתחרות בנושא "תקשורת ומחאה חברתית" שייערך היום באוניברסיטת חיפה בין השעות 14:30-18:00.
  ביום העיון יוקרנו הסרטים הזוכים ולאחר מכן יעניק חבר השופטים את הפרסים לזוכים. האירוע יסתיים בהרצאה של אלוף (מיל.) עמי אילון, יו"ר הוועד המנהל של האוניברסיטה, שידבר על המימד הפוליטי של מחאה חברתית ולאחר מכן רב-שיח על המחאה החברתית והתקשורת הישראלית (רצ"ב הזמנה) ליום העיון.
  חשבנו שהמחאה החברתית היא אירוע משמעותי במציאות הישראלית, בה אזרחים הביעו עמדות לתנאי החיים ומבנה החברה הישראלית, והקולנוע וכלי התקשורת בארץ, בעידן שלנו, מתייחסים לארועים מסוג זה ושותפים ליצירה שלהם, ומכך עלה הרעיון לתחרות", אמר גיתאי, שגם ציין את ההתגייסות המהירה של החוג לתקשורת, של נשיא האוניברסיטה פרופ' אהרון בן-זאב ושל ראש עיריית חיפה יונה יהב.

  על הסרטים הזוכים:

  ילדי המהפכה:
  3 ילדים בלב מהפכת קיץ 2011 עושים מהפכה משלהם. טוהר, לאחר שנאמה בעצרת בחיפה לפני 30,000 איש, מארגנת הפגנה במשרד החינוך על מתן חינך חינם לכולם.
  רינישיטה (לידה מחדש):
  ד"ר מאיר מזרחי, מומחה בפנימית ומתמחה בגסטרואונקולוגיה, נשוי ללילך ההריונית, אב לנועה ואיתי התאומים וליונתן הקטן, עובד ב – 4 עבודות, לוקח את הילד לגן, כותב מאמרים, עושה שיעורים עם התאומים, הולך לבקר חולים בהוספיס בהתנחלות, נרדם על הספה, מוביל מהפכה.
  כבר 3 חודשים שד"ר מזרחי נחשב בחזקת נעלם בביתו: דירה מושכרת, מכונית בליסינג, טיטולים, קוטג', הלוואות מהבנק, בקיצור מחאה שלמה שמרוכזת באיש אחד. ב-1 בספטמבר מאיר צריך לבחור בין האשה למהפכה, בין ד"ר אידלמן (יו"ר הסתדרות הרופאים) לפרופ' אלחלל (גינקולוג), בין קיסרי לניתוח לב פתוח (לרפואה ציבורית), בין הלב לכיס, בין משרד האוצר לחדר הלידה, בין האישי לציבורי, בין הריון ללידה מחדש.
  תיקון עולם:
  הסרט צולם יום לפני תחילת מחאת האוהלים ונערך במהלך השבוע הראשון למחאה.
  הסרט עוסק בהתעוררות האזרחית ובמיוחד בדינאמיקה של התפרצות מחאה, ביכולת של אנשים להתגבר על המבוכה. הבמאי פנה אל אנשים ברחוב בשאלה "כיצד הם היו משנים את העולם". והסרט מתמקד בסיפורה של רחל, שמול המצלמה מתגברת על החשש להביע את דעתה ועוברת תהליך של העצמה מול עינינו.

  פרס לשבח
  המחאה של דאוד
  הסרט עוקב אחר התנהלות המחאה החברתית בתל אביב מנקודת ראותו של דאוד, פליט מדארפור, שהגיע לא מכבר לישראל. עבודתו של דאוד כפועל ניקיון באזור המאהל ברוטשילד מאפשרת זווית ראייה ייחודית על דיירי האוהלים הדורשים צדק חברתי.
  התקווה 11
  ההתעוררות העממית שהצמיחה מחאה האוהלים סחפה את הארץ בקיץ 2011. המאהלים סימנו מקום. האנשים סימנו דרך. כמו צלחת פטרי במעבדת האנוש, הצמיחה שדרות רוטשילד צורות, אמירות, חיים וביטוי. בסרט הוידיאו שלי מצאתי דרך להעביר את ההתעוררות הזאת כמארג אנושי וצורני.

לא ניתן להגיב