לקראת שבוע ההנקה העולמי: כל מה שרציתן לדעת על הנקה

לקראת שבוע ההנקה העולמי המצוין מה-1 ועד ה-4 באוגוסט אתר חי פה הכין עבורכן את כל הסיבות הטובות שבגללן שווה להניק.

ארגון הבריאות העולמי וכן משרד הבריאות תמיד ממליצים ומעודדים על הנקה בלעדית עד חצי שנה. אחרי גיל חצי שנה ניתן לשלב עם ההנקה מזון מוצק ואם יתאפשר להניק את התינוק עד גיל שנתיים זה יהיה מעולה.

אז למה כדאי להניק?

כי חלב אם מכיל חלבונים שומנים ויטמין B12 ויטמין A סידן , אנזימים ונוגדנים שאי אפשר לייצר באופן מלאכותי ולא נמצאים בפורמולות השונות של תחליפי חלב.

חלב האם מעלה את רמת האיי קיו ב-3-8 יחידות.

ההנקה תורמת לתפקוד יעיל של מערכת העיקול ומגנה עליה מפני גורמים מזיקים.

האם שמניקה יכולה לשרוף  500 קלוריות ביום  מהנקה.

בנוסף, הנהקה טבעית יכולה לחסוך כ-3000 ש”ח.

נתונים מעניינים וחשובים שכדאי לדעת הם: שלתינקות יונקים 50% פחות סיכון למחלות זיהומיות ו-33% פחות למחלות בדרכי הנשימה.

הנקה יכולה למנוע 72% ממקרי האשפוז בשל זיהומים במערכת העיכול ו-57% מהאשפוזים בשל תחלואה של מערכת הנשימה וכן לתינוקות יונקים סיכון נמוך יותר ב36%-56% למות בעריסה.

אם לא די בכל מה שנאמר הרי נמצא קשר בין הנקה למיקרובים, קנאביס והורמון האהבה כך מראים מחקרים חדשים בנושא.

מחקרים חדשים: נמצא קשר בין הנקה למיקרובים, קנאביס והורמון האהבה

תמונת ארכיון – רונית וייזר, הדרכת הנקה דרך האינטרנט

מנהלת הסיעוד במחוז חיפה בכללית ומנחת סדנאות הנקה רונית וייזר: “העובדה שהנקה תורמת לבריאות התינוק והאם ידועה לכולם. אולם, מחקרים חדשים מראים גם נתונים מפתיעים, ובמחקרים עדכניים נמצא כי הנקה קשורה משמעותית למיקרוביום תקין, שהוא תמהיל של חיידקים ידידותייים הקשורים להתפתחות תקינה של כל המערכות הפיזיולוגיות בגוף האדם. מסתבר כי כי 30% ממנו מגיע מחלב אם ועוד 10% ממה שמצוי על עור השדיים. עוד נמצא, שבחלב אם יש קנאבינואידים שמזכירים את הקנאביס ואחראיים לעידוד התיאבון, ושיפור קואורדינצית ההנקה. לקנבנואידים שבחלב אם יש תפקיד בהרגעת התינוקות וחיזוק מערכת העצבים ומערכת החיסון שלהם”.

בנוסף, מציינת וייזר,  כי כשהתינוק מגרה מיכנית את פיטמת האם המניקה וגורם להפרשת הורמון האוקסיטוצין מההיפופיזה של מוח האם . הורמון זה קרוי  גם “הורמון האהבה”,  כי  הוא מקדם את ההתקשרות בין אם -תינוק , תחושת אהבה, נדיבות, מפחית לחץ וחרדה , מפחית דיכאון אימהי ועוד. אין ספק שאלה הם נתונים משכנעים ביותר להחליט להיניק”.

ולאמהות שעדיין מתלבטות אם להניק או לא,  ועדיין לא משוכנעות – אולי התשובות וההסברים של ד”ר  אבי פכט – מומחה ברפואת ילדים  וגסטרואנטרולוגיה- ילדים במרפאות כללית בקריות יגרמו לכן להחליט. 

“חלב אם נחשב למזון הבריא והמתאים ביותר לתינוקות, משחר ההיסטוריה התבססה הזנת התינוק על הנקה , ההתייחסות להנקה זה אלפי שנים היא כאל פעולה טבעית בסיסית ומובנת מאליה וגם ההתפתחות והתקדמות האדירה של המדע והטכנולוגיה לא שינתה זאת .  חלב אם מכיל את כל המרכיבים התזונתיים החיוניים ומתאים בצורה מושלמת לתינוק האנושי, והכול ללא עלות כשהיא” אומר ד”ר פכט ומסביר בתשובות.

מדוע חלב אם הינו המזון המושלם ?

חלב אם מכיל מעבר לכל אבות המזון גם  גורמי  גדילה שונים, נוגדנים רבים  המגנים בפני זיהומים שונים, והרכבו  מותאם באופן אינדיווידואלי לצרכי התינוק ולשלב ההתפתחותי של מערכת העיכול של התינוק המשתנה משך תקופת ההנקה עם גדילת התינוק .

 מתי להתחיל להניק ?

ניתן להתחיל בהנקה כבר במהלך השעה הראשונה שלאחר הלידה ,הקשר ראשוני הנוצר  עוזר לילוד לתרגל את רפלקס המציצה ( הקיים עוד קודם במהלך החיים התוך רחמיים)     ומעודד את הקשר והקרבה הראשונים בין האם לילד .

בימים הראשונים להנקה מופרש הקולוסטרום שהוא נוזל מרוכז עשיר מאוד בנוגדנים ונותן לילד הגנה ראשונית למערכת העיכול והכנה להמשך היניקה וההאכלה  ולכן קיימת חשיבות גדולה במיוחד להנקה ראשונית זו .

משך הימים הראשונים הופך הקולוסטרום לחלב בתחילה נראה החלב שומני יותר ובהמשך דליל ומימי יותר זהו החלב הבשל וכמותו גדולה יותר ובהמשך ממשיך החלב להיווצר לפי צרכי היניקה במנגנון של משוב חיובי –  ככל שהתינוק יונק יותר נוצר יותר חלב ובהתמעטות ההנקות פוחת יצור החלב ולכן תוספות תרכובות מזון לתינוקות  אינם מומלצות .

חלב בשל משתנה בזמן הארוחה לשני הרכבים שונים :

חלב קדמי המשתחרר בתחילת ההנקה עשיר בחלבונים ומים מיוצר בכמות גדולה יותר ומספק גם צרכי המים של התינוק ,וחלב אחורי המשתחרר מאוחר יותר עשיר יותר בשומנים וקלוריות לכן זרימתו איטית יותר והוא מספק את  מרבית הקלוריות . לחלב האם יש גם יכולות מופלאה של שינוי גם במשך הזמן ובהתאם לצרכי התינוק ככל שהתינוק בוגר יותר החלב שומני יותר ומספק  יותר קלוריות .

בהסתמך על המלצות  ארגוני הבריאות העולמיים המובילים המליץ גם משרד הבריאות על הנקה כמזון בלעדי דהיינו  ההמלצה הינה שעד גיל שישה חודשים הזנה הטובה ביותר  היא חלב אם בלבד ללא תוספות נוזלים או מזון אחר פרט לתוספי ויטמינים ומינרלים .לאחר מכן יש לשלב יחד עם ההנקה טעימות של מזון  ולבסוף גם ארוחות מוצקות בהתאם להתפתחות הפיזית של התינוק .

יתרונות ההנקה  :

במחקרים רבים נצפו היתרונות הבאים : הקטנת שכיחות דלקת אוזן תיכונה , הפחתה בזיהומים במערכת עיכול ובמערכת נשימה , הפחתה בשעורי ההשמנה בילדים , הפחתת יתר לחץ דם בגיל מבוגר  והפחתה בשיעורי אסטמה ואלרגיות עוריות שונות ,הפחתה בהתפתחות סוכרת , מניעת עצירות  ושלשול ופחות גזים.

במספר עבודות דווח על יתרונות גם לאם המניקה : הפחתת דימומים לאחר הלידה במהירות רבה יותר , דווח על סיכון נמוך יותר לסרטן שד ולאוסטיאופורוזיס .

האם אם מנקירה צריכה לשמור על דיאטה מסוימת ?

אמהות רבות נמנעות ממזונות שונים בגלל האמונה כי בכך יקלו על כאבי בטן או רגישות למזון של היונק, אך חשוב לציין שאין לכך תימוכין בספרות, אם התינוק מתפתח כרגיל ללא כל תלונות יוצאות דופן אין האם צריכה להימנע ממזונות שונים ויכולה לאכל כרגיל כולל תבלינים להם היא רגילה. לגבי קפה ותה רגיל ההמלצה שאין לשתות  יש יותר מ  3- כוסות ליום , וכן יש להימנע לחלוטין מאלכוהול, עישון , ולהמעיט באכילת דגי ים ( בגלל הכספית) בכל זמן ההנקה  במידה ויש התרשמות כי התינוק סובל מגזים יש הטוענים כי ניתן לנסות ולפחית מוצרים יוצרי גזים כגון : כרובית ברוקולי וקטניות.

על האם המניקה להקפיד לאכל תזונה בריאה מגוונת ומאוזנת,  ולשתות כ- 10-12 כוסות נוזלים בכל יום. במידה והאם צמחונית חשוב להתייעץ עם דיאטנית קלינית לגבי תוספי תזונה.

לסיכום : הנקה היא ההזנה הטבעית והבריאה ביותר לתינוקות ,זאת התזונה המאוזנת ביותר לתינוק והבריאה ביותר  ומכילה את כל אבות המזון הויטמינים  והמינרלים  הדרושים ומכילה גם מרכיבים ביולוגים נוספים שאינם  נמצאים במזון אחר. הנקה כמזון בלעדי מומלצת בחודשי החיים הראשונים וגם אם קשה בהתחלה…כדאי להתמיד ולא לוותר ובמידת הצורך להיעזר ברופא הילדים , דיאטנית ילדים, או יועצת הנקה .

 

עוד דברים מעניינים על הנקה מרונית וייזר,  מנהלת סיעוד מנהלת חיפה במחוז חיפה וג”מ ומדריכת הנקה בכללית.

 1. טיפות החלב הראשונות = קולוסטרופ קרויות “הזהב שבחלב” על שם עושרן בנוגדנים וחומרים נוספים.
 2. מספר ימים לאחר הלידה מופיעה מלאות בשדיים. המלאות מבורכת, הגודש לא. הטיפול הוא מניעה בלבד: הנקה, הנקה, הנקה. במידה ואין הטבה נא לפנות ליועצת לקבלת הדרכה מתאימה
 3. טיפול בפטמה פצועה: לסחוט מעט חלב אם ולמרוח על הפטמה. לחלב אם סגולות ריפוי
 1. חזייה לוחצת אינה מומלצת. חזייה תומכת – כן.
 2. תמיד להתחיל להיניק בשד שבו סיימת בפעם הקודמת. לכן חשוב לסמן לעצמנו את הצד בו הפסקנו.
 3. ניתן לשמור חלב אם שאוב נמשך 3 ימים במקרר הביתי. בפריזר- לתקופה ארוכה הרבה יותר.
 4. בתקופת ההנקה עלינו לשתות 12 כוסות נוזלים לפחות – אין העדפה לכל סוג נוזל – מיתוס שבירה שחורה, חלב סויה ועוד עדיפים. יש להמנע ממשקאות מוגזים.

8. אין צורך להוסיף מים בתקופת ההנקה כי החלב ברובו מורכב ממים. במידה והתינוק צמא- הוא יבקש הנקה.

 1. אין להניק בשכיבה- לעתים תנוחת השכיבה במיטה מאוד מוצלחת. אין איסור להניק בשכיבה, אך יש צורך בערנות והשגחה פן אנו נרדם ופני התינוק יוסתרו.
 2. אסור לאכול מזונות מסוימים בתקופת ההנקה- זהו מיתוס. הנכון הוא שכדאי להימנע ממה שגורם לגזים אצל האם המיניקה.

  בכללית נערכות סדנאות הדרכת הנקה לפני הלידה, פרטים והרשמה בטלפון 5545* ובמייל sadnaothaifa@clalit.org.il  (ניתן להגיע עם בני זוג)

 

הגיבו כאן לכתבה