מוכנות לכיתה א': 6% מהילדים בחיפה נשארים שנה נוספת בגן חובה

כיצד מתקבלת ההחלטה האם ילד בגן חובה יכול לעלות לכיתה א' או שעליו להישאר עוד שנה בגן החובה?

גן ילדים בגן בחיפה - ארכיון (צילום - ירון כרמי)

כשהורים סבורים, שייתכן שעדיף שהילד יישאר עוד שנה בגן חובה לפני שהוא עולה לכיתה א', הם יכולים לפנות לפסיכולוג, שמלווה את הגן על מנת להתייעץ. המפגש הראשון עם בית הספר עלול להיות קשה ולא מוצלח ולהשפיע על השנים הראשונות, אם ילד מגיע לכיתה א' מוקדם מדי. 


כיצד מתקבלת ההחלטה האם ילד בגן חובה יכול לעלות לכיתה א' או שעליו להישאר עוד שנה בגן החובה?
בעבר, כל מי שנולד באותה שנה קלנדרית, עלה באופן אוטומטי כמעט לכיתה א'. כיום, המצב שונה, ויש הרבה ילדים (6%) שנשארים שנה נוספת בגן, ורק אז עולים לכיתה א'. האחוז הזה הוא נמוך יחסית לשאר המדינה.

בכל שנה משרד החינוך מודיע מי התלמידים שאמורים לעלות בשנת הלימודים הקרובה לכיתה א'. בדרך כלל נקבע תאריך בסוף חודש דצמבר, שמי שנולד עד אותו יום, אמור לעלות לכיתה א' (נניח, כל מי שנולד עד 26/12, מיועד לכיתה א'). מעבר לכך, יש להורים שילדיהם נולדו מעט לאחר התאריך, אפשרות לנסות גם להעלות אותם לכיתה א', אם הם חושבים שהילד מתאים לכיתה א'.

 

| הורים יכולים להשפיע על ההחלטה

כשהורה סבור שהילד שלו לא בשל לעלות לכיתה א', הוא יכול לפנות לגננת, על מנת לשתף אותה או לפנות ישירות לפסיכולוגית, שמלווה את הגן. לכל גן עירייה יש פסיכולוגית, שנמצאת בקשר עם הגננת וההורים אחת לכמה זמן, בהתאם לצרכים של הילדים. הפסיכולוגית יכולה לבדוק במספר דרכים את מוכנות הילד (שיחה עם הילד, תצפית בגן ועוד) ולאחר מכן לעדכן את ההורה. יש מקרים בהם הגננת עצמה היא זו שחושבת שייתכן שטובת הילד היא להיות שנה נוספת בגן, וגם זה נבדק.

יש לציין, כי במהלך השנים הראשונות חווים ילדים לעתים אירועים משמעותיים ולא פשוטים והפסיכולוגית שמלווה את הגן יכולה לתת מענה במקרים אלה (למשל, כשההורים רואים רגרסיה אצל הילד וחזרה להרטבה לאחר שנים או חודשים רבים, שהילד היה גמול). ניתן ליצור איתה קשר ישירות או דרך הגננת על מנת לבדוק איתה כיצד ניתן לעזור לילד.

 

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

| חשיבותה של ההחלטה על מועד המעבר לכיתה א'

רכזת הגיל הרך בשירות הפסיכולוגי של עיריית חיפה, זוהר בובליצקי, מדגישה כי זה מאוד משמעותי להעלות את הילד לכיתה א' בזמן הנכון:

"חשוב להבין שאם אנחנו מעלים לכיתה א' ילד שלא מוכן למעבר, הכניסה שלו לבית הספר עלולה להיות מלווה בקשיים שילוו אותו זמן רב. לעומת זאת, אם אנחנו מאתרים ילד בגן חובה, שזקוק לעוד שנה בגן לפני המעבר לכיתה א' והוא מקבל את השנה הזו, הוא יכול להגיע לכיתה א' כשהוא הרבה יותר בשל לקראת הלמידה בכיתה, והמעבר מהגן לכיתה א' יכול להיות הרבה יותר קל בשבילו.

המעבר מהגן לבית הספר הוא לא מעבר פשוט אבל הוא מאוד משמעותי, וחשוב מאוד שהוא יהיה כמה שיותר נעים עבור הילד על מנת שהצעדים הראשונים שלו בבית הספר יהיו התחלה של חוויה לימודית וחברתית טובה. אם ילד מגיע לא בשל הוא עלול להרגיש שאין לו אפשרות להשתלב בכיתה מבחינה לימודית או בין שאר בני גילו, והתחושה הזו עלולה ללוות אותו תקופה ארוכה. אנחנו נתקלים בהורים ולפעמים רק אחד מבני הזוג, שמאוד חשוב להם שהילד יעלה עם בני גילו לכיתה א' ולא יישאר עוד שנה בגן חובה, ואנחנו מסבירים את החשיבות של להגיע מוכן לכיתה א', גם אם זה דורש עוד שנה בגן חובה. אני מאוד מקווה שהורים יפנו אל הפסיכולוגית של הגן וישתפו אותה, כיון שהיא באמת שם בשביל לסייע. יותר מכך, אם אנחנו רואים שיש ילד שיתכן שהוא עוד לא מוכן לכיתה א', לא בהכרח הוא יישאר עוד שנה בגן. לעתים אנחנו רק מלווים אותו לאורך השנה וכן מעלים אותו לכיתה א' או תומכים בו גם בשנת הלימודים הראשונה בבית הספר".

 

נועה, גננת  שעובדת 14 שנה בגן חובה בחיפה, סיפרה לחי פה:

אני גננת ותיקה בגן פרטי באחוזה, וכל שנה אני רואה את אותו הדבר:

יש הורים, שעל אף שניתן לראות בצורה ברורה, שאין סיכוי שהם יוכלו להתמודד עם כיתה א', לא מוכנים לשמוע על האפשרות שהילד שלהם יישאר עוד שנה בגן.

אני מסבירה להם, שזה לא אומר כלום על ההישגים שיהיו להם בהמשך, אבל מבחינתם זה כאילו שהם שהילד לא הצליח להוציא תעודת בגרות. לפעמים אני רואה הורים, שמצליחים לשכנע את הפסיכולוגית והילד שלהם מתחיל כיתה א', ואני בטוחה שעדיף היה לילד להישאר אצלנו עוד שנה.

אני רואה גם תופעה הפוכה, כמובן:

ילדים, שרוצים לעלות עם החברים שלהם ומבחינתי כגננת אני כן רואה מוכנות, אבל להורים קשה להאמין שהילד מוכן לכיתה א', והם מעדיפים שהילד יישאר עוד שנה. חלק מהילדים האלה בשנה השנייה בגן החובה ממש לא מוצאים את עצמם ורואים את התסכול שלהם. ברוב המקרים יש תמימות דעים בין ההורים, הפסיכולוגית וביני ואני חושבת שזה שיש אפשרות להשאיר ילד עוד שנה בגן, יכול באמת כשיש בזה צורך לעשות הבדל של שמים וארץ בשביל הילד. ואין ספק, שכולנו מכוונים לטובתו של הילד".

 

| פרויקט המל"ל (מילדות לבגרות) 

בשנים האחרונות מערכת החינוך הבינה את החשיבות ברצף בין מוסדות החינוך ופרויקט המל"ל (מילדות לבגרות) תפס תאוצה בכל העיר. מטרת הפרויקט ליצור מעברים חלקים בין הגנים לבית הספר היסודי ולאחר מכן השש שנתי ועד לגיוס. הראייה היא הוליסטית מתוך מטרה להקל על הילדים, ולכן מורים ביסודי מגיעים לגני העירייה על מנת להכיר את ילדי הגן ולהפחית את החששות.

גם המעבר מכיתה ו' בבית הספר היסודי לחטיבת הביניים נעשה תוך כדי התחשבות בשינוי הגדול, שעוברים התלמידים. במהלך כיתה ו' מגיעים התלמידים מספר פעמים לבית הספר השש שנתי בו הם עתידים ללמוד. מורים ותלמידים מחטיבת הביניים מגיעים אף הם לבית היסודי על מנת ביווצר רצף עבור הילדים והמעבר בין בתי הספר יהיה קל יותר.

לא ניתן להגיב