דניה – סנוביזם או איכות חיים

דניה מציעה איכות: שכונה שקטה ומרוחקת משאר העיר עם אוויר נקי ונוף לים והרבה צמחיה. יחד עם זאת השכונה תלולה מאוד, לא קל להתנייד בה בלי רכב פרטי ובשביל להגיע לכל מקום צריך לנסוע לא מעט. מי שאוהב את דניה, יתקשה לעבור לשכונה אחרת. אך מי שרגיל לגור בשכונה תוססת עם חיי קהילה וקירבה לים או למרכזי מסחרי, לא יבין למה להוציא מיליונים בשביל לגור בקצה העיר.

לשכונת דניה אי אפשר להישאר אדישים. יש תושבים בחיפה שחושבים שזו השכונה הכי טובה בעיר וששווה להשקיע כמה מיליונים ברכישת יח”ד בשכונה, בגלל שהפער בין איכות החיים בדניה לעומת שכונות אחרות בעיר גדול. לעומתם, יש כאלה שחושבים שדניה ממוקמת רחוק ממרכז העיר ואין בה כלום חוץ מנוף לים והרבה ירוק בעיניים.
השכונה הוקמה בשנות ה – 60 של המאה הקודמת. היא הוקמה על שטח טרשים וכל מגרש לבנייה היה גדול מהמקובל באותה תקופה. הבתים בשכונה הם בעיקר דופלקסים, קוטג’ים ווילות.

במהלך השנים שכונת דניה ניזוקה משריפות, שפרצו בסביבתה כיון שהיא מוקפת עצים. השריפה הראשונה הייתה בשנת 1989, בשנת 1998 נפגעו 40 יח”ד בשכונה. בשנת 2010 בשריפה בבית אורן גם היה חשש לשכונת דניה והיא פונתה. מובן שלצד החשש לחיי התושבים, מאחר שמדובר בשכונת יוקרה רבים מהתושבים חוששים גם לרכוש, שצברו במהלך השנים. זו הסיבה שהתושבים עם הזמן הבינו שכדאי שיהיה מוצא לשכונה לא רק לכיוון אחוזה אלא גם למורדות הדרומיים של העיר. בקרוב עתידה השכונה להתחבר לכביש 4 על מנת שאם חלילה שוב יהיה צורך להתפנות במהירות לא יווצר צוואר בקבוק שיסכן את התושבים.

בשנת 1971 התחילו לבנות את מה שמכונה דניה ב’. הבתים בחלק התחתון של השכונה פחות יקרים, אבל עדיין נמכרים במחירים גבוהים ביחס לשכונות אחרות בחיפה.

לפני מספר שנים התמודדו בדניה עם פריצות לבתים וגניבות רכבים. תושבים בשנת 2008 החליטו להעמיד עמדת שמירה בכניסה לשכונה. בעיית הגניבות היא בעיה קשה גם בשכונות אחרות בעיר, ובכל שכונה מצאו התושבים דרך אחרת להתמודד. בחלק מהשכונות הוחלט על סיורים של תושבים על מנת לנסות להרתיע פוצים פוטנציאלים. בדניה הוקמה עמדת שמירה עם מחסום, ומי שרצה להיכנס לשכונה נבדק. כיום העמדה עומדת ריקה בכניסה לשכונה, כיון שלא ניתן למנוע מאזרחים להיכנס לשכונת דניה בגלל הזכות הבסיסית לחופש התנועה, שאותה ניתן למנוע רק אם האזרח מסכן אזרח אחר, ולא בגלל שהוא נראה חשוד לאחד מתושבי השכונה. יש לציין, שכשעמדת הבידוק הייתה פעילה הייתה הצלחה מסחררת בצמצום עבירות הרכוש בשכונה, אבל לא ניתן היה להמשיך בכך כיון שהמחסום לא היה חוקי.

 

עוד לפני קום המדינה, בימי העלייה הרביעית והחמישית לארץ התחילו תושבים לקנות קרקעות בכרמל. לעומת שאר הערים ליד שפת הים בעולם בחיפה השכונות על הכרמל נחשבו בעלות פוטנציאל ואילו השכונות על שפת הים נחשבו פחות. התוצאה היא שבניגוד לכל היגיון שכונות כמו בת גלים, עין הים, שער עליה ונווה דוד, בהן המרחק מחוף הים עומד לעתים על פחות מקילומטר והנוף הנשקף מהחלון הוא הנוף היפה ביותר שאפשר לדמיין, נחשבות פחות משכונה כמו דניה. שכונת דניה נחשבת לאורך שנים כשכונת היוקרה של העיר, עלויות היח”ד בה יכולות להגיע גם למעל 5 מיליון ש”ח, אבל אם בוחנים מה יש לשכונה להציע, אפשר להבין למה הדעות לגבי מגורים בשכונה חלוקות. יש כאלה שרואים את השכונה כיוקרתית, שקטה ומבודדת ויש כאלה שמפריע להם המרחק משאר העיר, העובדה שילדים לא יכולים להגיע ברגל לשום מקום בגלל השיפוע של השכונה והם מעדיפים להתגורר בשכונות פחות יקרות ויותר שיוצרות תחושה של קהילה אמיתית.

מחירי הדירות בשכונה

דניה מתחלקת לשני חלקים: החלק העליון, דניה א’ והחלק התחתון, דניה ב’. על פי ממד מדלן מחיר צמוד קרקע יד שנייה בשכונה עומד על 3,489,000 ש”ח. עסקאות אחרונות, שהתפרסמו באתר מחודש מאי מראות שיח”ד, שנמכרו גם בחלק התחתון של דניה, שכמעט נושק לטירת הכרמל (רחוב אסתר רבין) נמכרות במחיר של 3-3.5 מיליון ש”ח (150-160 מ”ר). בדניה א’ עלות של בתים פרטיים יכולה גם לעבור את ה – 5 מיליון ש”ח. על פי פרסומים בתקשורת בשכונת דניה יש הרבה יח”ד עם חריגות בנייה (במיוחד סגירה של קומות עמודים), אבל העירייה הציגה את מדיניותה לפיה מטפלים רק בעבירות בנייה, שנעשו ב – 5 השנים האחרונות, וגם רק כשיש תלונה על בעל ה – יח”ד. על עבירות שימוש אין טיפול של מנהל ההנדסה, במיוחד שבית המשפט לעתים תכופות לא מגבה את העירייה, כשכבר כן יש ניסיון לפעול כנגד עברייני הבנייה.

 

מוסדות חינוך

התלמידים בשכונה שייכים לבתי הספר אינשטיין באחוזה ובית הספר השש שנתי אליאנס. יחד עם זאת חלק מההורים שולחים את הילדים לבית הספר הריאלי. גם אינשטיין וגם אליאנס נחשבים בתי ספר טובים על פי כל הפרמטרים, אך יש תושבים, שמעדיפים לשלוח לבתי ספר פרטיים או לבית הספר נופים, שנחשב אחד מבתי הספר היסודיים הטובים ביותר בעיר (ברמת בגין).
בשכונה יש גם סניף של הצופים, לטם, שרבים מילדי השכונה פעילים בו.
בשכונה נמצא גם הגן “הוד הכרמל”, שבבעלות משפחת אלון, שבעבר היו בו מדי קיץ קייטנות. הגן, מגיל של כמה חודשים ועד גן חובה, ממוקם בשטח שעלותו יקרה מפז ויש אליו רשימת המתנה ארוכה. מעבר לכך יש גם גן נעמת ברמת גולדה וגני עירייה.

מוסדות ציבור

שכונת דניה לא מציעה יותר מדי שירותים, אך למי שגר בשכונה יש אפשרות ליהנות ממרכז מסחרי קטן, מרכז קהילתי, קופת חולים ורופאים עצמאיים ומועדון ספורט שכונתי עם בריכת שחייה ומגרשי טניס. מי שאוהב את השכונה חושב שטוב שהיא מרוחקת משאר העיר, שהיא שקטה ופסטורלית. אחרים רואים את הריחוק כחיסרון, וסוברים שילדים יתקשו לגור בשכונה שרחוקה ממרכזי בילוי ושהיא גם תלולה מאוד וקשה להסתדר בה ללא רכב.

תחבורה ציבורית

בשכונת דניה יש אוטובוס שנכנס לתוך השכונה ואחת לחצי שעה מאפשר להגיע לכניסה לשכונה. בני נוער רבים משתמשים בקו האוטובוס בגלל שהשכונה היא מאוד גדולה והעלייה ממורדות השכונה לכניסה אורכת זמן רב. יותר מכך, כשמגיעים לכניסה לשכונת דניה, עדיין יש צורך באוטובוס כיון שעד מרכז חורב יש מרחק גדול מאוד.
מאחר שמדובר בשכונת יוקרה מרבית המשפחות מחזיקות שני רכבים, ובאמת המגורים בשכונה ללא רכב צמוד לא קלים.

יתרונות וחסרונות

דניה נהנית מאוויר טוב, בגלל שהיא מרוחקת מהתעשיות המזהמות, לכאורה. זו שכונה מבודדת שנמצאת בראש המדרג הארצי של שכונות היוקרה.
יחד עם זאת, זו שכונה תלולה מאוד, שלא קל ללכת בה ברגל ממקום למקום. אין גם במיוחד לאיפה ללכת בשכונה כי חוץ מבתים גדולים וצמחייה, השכונה לא מציאה כמעט שום דבר. יש אפשרות לעשות קניות בסיסיות בשכונה, לראות רופא או לשתות קפה בכמה בתי קפה וליהנות ממועדון ספורט, שבו ילדים רבים לומדים שחייה.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.