חדשות חיפה

עצרת ענק בחיפה נגד רצח נשים: ״רצח נשים זה רצח עם״

כ-500 נשים וגברים, ערבים ויהודים, צעירים ומבוגרים בעצרת הענק הערב (מוצ״ש) בחיפה

האקדמית גורדון – הרשמה – WB
הפגנה נגד רצח נשים – 17.06.2017. צילום – סמר עודה

כ-500 נשים וגברים הגיעו לעצרת שהתחילה בכיכר ספר והמשיכה בצעדה עד רחבת מרכז חורב שם התקיימה העצרת המרכזית. וזאת במחאה על רצח 4 הנשים שנרצחו בשבוע האחרון מיה גורן ז”ל בת 41 שנרצחה על ידי בן זוגה. אודליה בכר ז”ל בת 24 שעל פי החשד נרצחה על ידי בן זוגה. דליה ברוך ז”ל, כבת 60, נרצחה על פי החשד על ידי בן זוגה שניסה לשים קץ לחייו. הנריית קרא ז”ל, רק בת 18, שנמצאה ללא רוח חיים כשעל גופתה סימני אלימות קשים. ולזכרן של שאר הנשים 13 במספר שנרצחו מתחילת 2017. ונגד רצח הנשים המתמשך מזה עשרות שנים.

המפגינים השמיעו את קולן של הנשים שקולן לא מושמע וזעקתן שלא נשמעת.
המפגינים הגיעו על מנת להגיד די לאלימות ודי לרצח נשים רק בגלל היותן נשים ורק בגלל שמישהו (בן זוג, חבר, בעל, אח קרוב משפחה ) לא אהב את דרך החיים שלהן.

 

צפו בווידאו מההפגנה

צילום: סמר עודה  |  עריכה: חדר החדשות של חי פה

הסטודיו – אירועי חודש ספטמבר

“לא מסוגלות יותר לשאת את הזלזול הזה בחיי נשים”

גליה אביאני ארגון אשה לאשה: “אנחנו שנה אחר שנה קוברות כ-20 נשים מדי שנה אנחנו מרגישות שאנחנו כבר לא מסוגלות יותר לשאת את הזלזול הזה בחיי נשים. נשים יהודיות נשים ערביות הרצח היא התוצאה הסופית של אלימות מתמשכת כלפי נשים ובכל כך הרבה מקומות ומגזרים, מרחבים ואנחנו אומרות לזה די. כמו שיש בבתי ספר היום אפס סובלנות כלפי אלימות. מספיק שילד מכה ילד אחר או אומר איזה מילה הוא כבר מושעה אנחנו חושבות שגם גברים שרק מתחילים בתהליך הזה שעוד לא הסלים לעצור את זה. לעצור אותם בכל מיני אמצעים באופן שיהגן על חיי האישה. בדרך כלל נשים נאלצות לברוח מהבתים שלהן אבל אנחנו אומרת לא!  צריך לעבוד על הגברים מולם ולא להבריח את הנשים מהבתים. המשטרה היא חלק מהעניין ולא הגורם היחידי שבעייתי אבל כן כל תלונה צריכה להתייחס אליה כמו רצח לעתיד“.

 

“40-50 שנה אחרי שהנושא עלה לסדר היום הציבורי זה פשוט שערורייה וקטסטרופה”

אנה ספרן פעילה בארגון אשה לאשה: “נמאס לשמוע ולדעת שרוצחים אותנו כל יום היום. פעם בחודש זה קורה, אחר כך זה קורה חמש פעמים בחודש וכל אחת מאיתנו מוטרדת וכל אחת מאיתנו בפוטנציאל שיכולה להיאנס. אני חושבת שאחרי 40-50 שנה שהנושא הזה אלימות כלפי נשים עלה לסדר היום הציבורי זה פשוט שערורייה וקטסטרופה. כשנרצחת אישה והרוצח פלסטיני והסיבה והמניע הוא מאבק לשחרור העם הפלסטיני,  לישראל יש מלא כסף לאסור ולעצור ולהרביץ ולהכות. אבל כשנרצחת אישה ע”י האיש שלה או הבן זוג שלה לשעבר , לאף אחד אין כסף ואת אף אחד זה לא מעניין. רצח נשים זה רצח עם. אנחנו נרצחות בצורה שלא תיאמן אפילו אשה אחת היא עולם ומלואו זה לא עניין של מספר”.

“בשנת 1991 עשינו הפגנה בחיפה ליד בית המשפט ושכבנו על הרצפה כאילו אנחנו מתות ומאז שום דבר לא קרה. כאילו מדברים לקיר. אני לא מבינה למה גברים צריכים לרצוח נשים. לא רוצים להיות איתנו תלכו אף אחד לא מחזיק אתכם. העובדה שגברים יכולים לרצוח או לאנוס כאילו זה רכוש שלהם זה מטריף את הדעת. נכון שהמדינה לא צריכה לנהל לנו את החיים אבל בעניין הזה המדינה חייבת להתגייס ולהפסיק את זה, לא יכול להיות שזה יימשך. אנחנו לא נלך כצאן לטבח”.

“לעזוב אחרי הסטירה הראשונה ואם אפשר לפני”

עודד סושרד פעיל חברתי וחבר הבית היהודי: “חשוב לי להשתתף בהפגנה כי הנושא חשוב. הנושא של אלימות כלפי נשים ואלימות כלפי משפחה זה נושא שהוא בנפשנו. אני חושב שזכותן של נשים להרגיש בטוחות בביתן וזה מאבק שצריך להיות משותף גם לנשים וגם לדברים, גם לשמאל וגם לימין ולכל החברה הישראלית כדי לבוא ולהרים קול זעקה בנושא הזה”.

המסר של סושרד לצעירים: “לחברה הצעירים שמתחילים מערכת זוגיות שידעו שאין תוחלת לזוגיות אלימה. אם אתם כועסים לכו תצאו תטיילו ובמקרים רציניים תעברו טיפול אם צריך, אבל בשום אופן לא להרים יד כי מאלימות לא יצא משהו טוב. האלימות מתחילה מדברים קטנים ומדרדרת לדברים גדולים. לנשים אני אומר לעזוב אחרי הסטירה הראשונה ואם אפשר לפני כשמזהים את הנורות האדומות, כי אלימות זאת בעיה והמדינה צריכה להשקיע משאבים כדי לטפל בה”.

“גברים הם שותפים חשובים למאבק”

גלעד קירשנר בן 20 חבר בארגון מאבק סוציאליסטי: “באנו להפגין סולידריות חברתית סוציאליסטית אמיתית בלי פשרות, ובלי לנסות לייפות את המציאות. צריך להבין גברים הם שותפים חשובים למאבק כי בעצם כשמדובר על מלחמה להשתחרר מדיכוי כלשהו כמו דיכוי המופעל על נשים באמצעות אלימות שיש בתוך החברה, גברים חייבים להיות שותפים לתוך המהלך. כי אם הגברים לא יהיו שותפים המאבק יהיה מבודד ולא יהיה לו סיכוי להתרומם ולהצליח לשנות את התפיסה החברתית  בתוך החברה ואת המודעות. צריך להבין שאשה היא אדם בפני עצמו, שצריך להתייחס לאישה בכבוד, שאסור להרים יד על אישה ואם אישה חווה אלימות בביתה יש לה זכות לברוח ושהמדינה תדאג לה לכן זה חשוב שגברים יהיו בתוך המאבק הזה וגם בני נוער סטודנטים וכולם”.

“קשה בתור אזרח לעמוד מהצד מבלי להשמיע קול זעקה”

יוסי מורג, פעיל חברתי ונציג עמותת ילדותי השניה: “כבנאדם אסור לסבול אלימות נגד אף אחד והעובדה שנרצחו כל כך הרבה נשים בתקופה כל כך צרה רק מבליטה את נושא האלימות הלא הוגנת הזאת וחסרת כל הגינות או ההתעללות לשם ההתעללות. החוסר תשומת לב של הרשויות מהתראה ונקודות אדומות שעולות ואפשר היה שמונעות דברים כאלה מקשות עליי בתור אזרח לעמוד מהצד “.

הפגנה נגד רצח נשים – 17.06.2017. צילום – סמר עודה

הפגנה נגד רצח נשים – 17.06.2017. צילום – סמר עודה

הרב יהוד גינזבורג אתך המעגלי החיים – WB
תגובות
בטעינה...