חדשות חיפה

ניתוחי תיקון פיזול שבוצעו בבתי חולים מהיום גם בקריית הבריאות זבולון של הכללית

חדש בכללית: תורים מהירים יותר, ואוירה רגועה יותר ופחות מאיימת מתאפשרים כיום למיועדי ניתוחי תיקון פיזול בגלל ביצוע הניתוחים בקרית הבריאות זבולון של הכללית בקהילה במקום בבית חולים.

האקדמית גורדון – הרשמה – WB

מדובר בניתוח שמבוצע בילדים בני 3 ואילך (ולעיתים גם מבוגרים)  בבית חולים. המעבר לביצועו בקהילה, הינו פורץ דרך ונועד לשפר זמינות ולצמצם את הבעיות הקשורות בשהייה בבית חולים.

ד”ר אלינה מלמוד וד”ר עלוית וולף, מומחיות בעיניים ילדים ומנתחות עיניים מנוסות, המשולבות בבי”ח כרמל ומרפאות כללית בקהילה:

“הניתוחים שמבוצעים בבתי החולים משך ההמתנה להם מתמשכים כי אין מדובר במצב דחוף מאוד רפואית ולכן הם נדחים בפני ניתוחים דחופים להצלת ראייה. אם כי לביצוע תיקון הפיזול במועד חשיבות רבה, כי אין לכך רק משמעות קומסטית, כפי שטועים לחשוב, אך גם לה השלכות על דימוי עצמי וקבלה חברתית של הילד”.

“עיקר הבעיה היא תפקודית עם השלכות על ההתפתחות המוטורית, יכולת הקריאה, היכולת לראות את לוח הכיתה והמורה ומכאן שאי תיקון הבעיה במועד, עלול לגרום לקשיים בלימודים, ללא כל קשר ליכולת הלימוד האובייקטיבית של הילד”.

 

תאטרון חיפה – מתחלף WB

ד”ר מלמוד מסבירה:

“פיזול הינה תופעה שכיחה מאוד המופיעה אצל 2-4% מהאוכלוסיה לעיתים מתגלה רק אצל מבוגרים ויש גם פזילה סמויה, שאינה נראית חיצונית. מדובר בתופעה של חוסר איזון בין שתי העיניים כך שהמח אינו מקבל תמונה דו צדדית ותלת מימדית. מתפתחת עין עצלה – מצב בו העין הפגועה אינה מתפקדת. לקראת הניתוח עובר הילד סדרת טיפולים ע”י אורתופיסטיות לחיזוק שרירי העיניים. מאחר שמדובר בתופעה תורשתית, מומלץ שאם לאחד מבני המשפחה יש פיזול, יבדקו גם בני משפחה אחרים. חשוב שהבעיה תאובחן עד גיל שנה”.

 


 

סיור מוקדם לילדים והורים

הניתוחים בזבולון החל מגיל 3 אך ורק ע”י מנתחות מומחיות. כדי להקל על חווית הניתוח, נערכות בחדרי הניתוח בזבולון קבוצות הכנה לניתוח, במסגרתן הילדים והוריהם מוזמנים לסיור מוקדם בחדר הניתוח, היכרות עם צוות המרדימים, כולל לבישת מדי חדרי ניתוח. כמו כן, פועלת בכללית תוכנית הכנה פרטנית לניתוחי ילדים במפגשים אישיים עם עובדים סוציאליים שהתמחו בתחום.

לאחר הניתוח עובר הילד ליחידת ההתאוששות שבצמוד לחדרי הניתוח כשצוות המרדימים וחדר ההתאוששות מיומן בטיפול בתופעות הלוואי, האופייניות להרדמה בניתוחים אלה, כמו בחילות והקאות. הילדים שבים לביתם לאחר מספר שעות וההורים מופתעים לקבל שיחת טלפון לאחר מספר שעות, מטעם צוות זבולון לבירור מצב הילד, מתן עצות והנחיות. לאחר יומיים מגיע כל מנותח למעקב ע”י הצוות המנתח, במחלקת העיניים בזבולון.

 

הרב יהוד גינזבורג אתך המעגלי החיים – WB
תגובות
בטעינה...