מי שומר על הילדים שלנו כשהם בבית הספר מפני פדופילים? אף אחד

בתי הספר היסודיים מאפשרים למורים מחליפים, בוחנים במיצ"ב, מרצים מבחוץ, שליחים ועוד להיכנס ללא הפרעה וללא בדיקה לבית הספר. בגני הילדים יש שמירה רק באשכול גנים, שיש בו מעל 100 ילדים. כשאנחנו יושבים רגועים בעבודה, גברים עם כוונות פליליות עלולים לפגוע באלה שיקרים לנו מכל

 

מורים מחליפים, מרצים מהחוץ, שליחים, קרובי משפחה, בוחנים בבחינות המיצ"ב ועוד נכנסים ללא פיקוח לבתי ספר יסודיים ומסכנים את התלמידים. לאחרונה התברר כי נגד בחור צעיר שהועסק בבית ספר בצפון תל אביב כמורה מחליף הוגש כתב אישום בחשד להטרדה מינית של קטינים. הפרסום עורר חשש בליבם של הורים לתלמידים בבתי ספר יסודיים בעיר, שהופתעו לגלות שכל אדם מעל גיל 18 יכול להיות מורה מחליף.

מבדיקה שנערכה על ידי אתר חי פה עולה כי לצד המורים המחליפים יש עובדים נוספים המגיעים לבתי הספר בעיר, וגם עליהם אין כל פיקוח. יותר מכך, גם כשיש חשד שיש פדופיל או מי שנחשד כפדופיל בקרבת בית ספר יסודי מי שאחראית על כך היא יחידת מודיעין הכפופה לשירות בתי הסוהר, שלא תמיד מתואמת עם המשטרה והעירייה.

 

מועמדים ללא בקרה במישור הפלילי

מי שרוצה לעבוד כמורה מחליף, מגיש קורות חיים לבתי הספר היסודיים (בבתי הספר השש שנתיים מורי בית הספר הם אלה שעושים מילוי מקום או שהתלמידים משוחררים לביתם מוקדם יותר, מלבד במקרים בהם מורה נעדר מספר שבועות ואז יש צורך להחליפו). אין שום דרישה מהמועמד להציג תעודת יושר מהמשטרה, מה שאומר שגם גבר שהוגש נגדו כתב אישום או שנמצא אשם בהטרדה מינית של קטינים יכול למצוא את עצמו בקלות בבית ספר יסודי מוקף בילדים בגילאי 6 ומעלה, שאיש אינו מגן עליהם מפניו.

"חברות שלי ואני עשינו מילויי מקום בבתי ספר יסודיים בעיר", סיפרה נעה שהייתה ממלאת מקום במשך שנה בבתי הספר באחוזה, "ובמשך שנה לא היה כמעט יום, שלא הלכתי לאחד מבתי הספר. מדובר בכסף טוב, ויש המון דרישה כי למורים יש אפשרות להביא אישורי מחלה כשהם חולים או הילדים ויש גם ימי הצהרה, כלומר המורה מצהיר שהוא לא יכול לבוא לעבודה, על אף שהוא לא חולה. התוצאה היא שצעיר שמעוניין לעבוד בבית ספר כמעט כל יום יקבל טלפון מבית ספר אחד או יותר עם בקשה להגיע מחר לבית הספר".

 

פינות נסתרות

יש לציין, כי בבתי ספר בעיר הסיכון שמורה מחליף שכוונותיו פליליות יגיע למצבים אינטימיים עם תלמידים מכיתות נמוכות, גבוה מאוד. לא רק שבתי הספר ברובם גדולים ויש בהם חצרות ופינות מוסתרות רבות, אין גם מי שירים גבה כשמורה משוחח עם תלמיד או ניגש איתו לאזור מבודד, מכיוון שמדובר במבוגר שמגיע למערכת על מנת לסייע לתלמידים.

 

ערנות האם מנעה סיכון בבית הספר רוממה

בבית הספר "רוממה" במשך שנים פעלה ספרייה עירונית, בה מבוגרים השאילו ספרים בשעות הבוקר. המשמעות הייתה שכל מבוגר, שהיה רוצה להתקרב לאחד מילדי בית הספר, עלול היה להגיד שהוא נכנס לספרייה שממוקמת בתוך בית הספר, ורק ערנותה של אחת האימהות הביאה לשינוי שעות השאלת הספרים, וכעת ניתן להשאיל ספריה רק בשעות אחה"צ.

יש בתי ספר, שבהם כל מבוגר, שמגיע לכניסה לבית הספר נבדק, ולא נכנס אלא אם כן השומר מבין לאיזה צורך הוא מבקש להיכנס לבית הספר. אחד מבתי הספר האלה הוא ריאלי אחוזה. בכניסה לבית הספר נמצא שומר, שמבקש לראות תעודות זהות מכל מי שלא שייך לצוות ההוראה והניהול של בית הספר.

 

היעדר בקרה על עובדים נוספים שנכנסים לבית הספר

בנוסף למורים המחליפים, יש הרבה מאד עובדים, שנכנסים לבתי הספר. למשל, במבחני המיצ"ב הבוחנים הם בוחנים חיצוניים. האם מישהו בודק האם הוגשו נגדם תלונות בגין הטרדה?  בנוסף, מגיעים מרצים להרצות בפני התלמידים. האם מישהו בודק ששחקנים, סופרים, רבנים ועוד הם אנשים שלא הוגש נגדם בעבר כתב אישום?  מורים בבתי הספר מזמינים אוכל לישיבות או במקום ארוחת צהריים. יש בתי ספר, שמקפידים שהאוכל יחכה למורה אצל השומר. יש בתי ספר שבהם השליחים נכנסים עד חדר מורים, ומחפשים את המורה שחתום על המשלוח. מישהו יודע מה עושה השליח אחרי שהוא מוסר את האוכל?

"אני מורה הרבה שנים", אמרה לכתבת חי פה מורה בבית ספר יסודי בקריית אליעזר, "וזה ברור לי שמדובר בשיטת מצליח. בבית הספר בו אני עובדת יש בדרך כלל הקפדה, שלא יכנסו לכאן גברים לא מוכרים. ועדיין מדי פעם מגיע בחור בסביבות שנות ה – 30 לחייו כממלא מקום. מישהו יודע מה הכוונות האמתיות שלו? אף אחד לא יודע. פשוט עד עכשיו לא קרה כלום, ולכן אף אחד לא עושה סיפור.

אני זוכרת שבבית ספר ממלכתי דתי בנווה שאנן איזו סבתא הגיעה לבית הספר, והתנפלה על ילד, שהיכה את הנכד שלה. איפה היה השומר? איך הוא איפשר לה להיכנס? ברור שיותר חמור שמאפשרים לפדופילים בלי שום ביקורת להיכנס לבתי ספר, אבל בעיניי זה שטויות. הרי פדופיל יכול לעמוד בכניסה לבית הספר בשעה 13:00 וללכת אחרי ילד בן 8, שהולך לבד הביתה. בקלות רבה ועם ממתקים, שעולים 10 ש"ח, אפשר לשכנע כל ילד לבוא לכל מקום. אין מה לעשות, הפעם מערכת החינוך לא אשמה, וגם אם נקפיד לבדוק כל אחד שנכנס לבית הספר, עדיין מי שרוצה לפגוע בילדים, ימצא בקלות את הדרך".

 

גני ילדים ללא שמירה

הבעיה קיימת גם בגני ילדים. על פי חוזר מנכ"ל אשכול גנים, שיש בו מעל 100 ילדים, אמור לקבל שומר. אם יש גן עירייה שאין לידו גנים נוספים, אין בחזיתו שמירה. המשמעות היא שבקלות יחסית ניתן להיכנס לגן או לחצר הגן ולפגוע בילדים. הורים רבים ביקשו לשים שמירה גם באשכול גנים שיש בהם פחות מ – 100 ילדים, אך בדרך כלל המענה העירוני הוא שיש סיורים של פקחים, ולא ניתן להקצות מעבר לכך.

 

מהמשטרה נמסר בתגובה:

מי שאחראי על התלמידים במהלך יום הלימודים הוא משרד החינוך.

ממשרד החינוך, נמסר:

כי אנו מודעים לקושי שנוצר באיתור עובדי הוראה ממלאי מקום.
נציין, כי הרשויות מגויסות לשיבוץ סייעות בגנים בעת הצורך על מנת לאפשר קיום שגרה בגנים.
באשר למורים ממלאי מקום, אנו מפרסמים הצורך במאגר המשרות לעובדי ההוראה ואף נעזרים בסטודנטים להוראה. נדגיש, כי העסקה של עובדים ממלאי מקום, הינה בכפוף לנהלי משרד החינוך.

 

 

 

לא ניתן להגיב