קנס של 2.7 מיליון שקל לכרמל אולפינים ופתיחת חקירה פלילית נגד החברה

המשרד להגנת הסביבה פותח בחקירה פלילית כנגד חברת כרמל אולפינים ומטיל על החברה קנס בסך 2.7 מיליון שקלים בעקבות סדרת תקלות שהתרחשו בספטמבר-אוקטובר 2016.

בעקבות סדרת אירועים חמורה של תקלות שהתרחשה בספטמבר-אוקטובר 2016 במפעל כרמל אולפינים (כאו”ל), ביצע המשרד להגנת הסביבה בחודשים האחרונים שורה של פעולות, כולל קיום ישיבת שימוע ב-27 באוקטובר 2016, בטרם קבלת החלטה בנוגע להפעלת סמכויות המשרד. זאת, בשל הפרות תנאי היתר הפליטה, כולל חשד לתפעול לא תקין של לפידי החברה ואי מסירת דיווחים. וכן חקירה סמויה במסגרתה גובשו הראיות, והחקירה הפכה לגלויה בחודש שעבר, עם התחלת שלב החקירות.

בעקבות האירועים שהתרחשו והחומר שהתקבל, המשרד החליט על מספר צעדים: לפתוח בחקירה פלילית נגד כאו״ל ובעלי תפקידים בה בחשד לתפעול לקוי של לפידי החברה והפרות נוספות על היתר הפליטה וההוראות האישיות. להטיל קנס בסך של 2,718,300 שקלים בשל הפרת תנאים ודרישות בהיתר הפליטה מתוקף חוק אוויר נקי, בשבועות האחרונים נעשתה בחינה ראשונית של טענות המפעל בתגובה לדרישה להטיל עיצום.

בנוסף, המשרד הקשיח את הדרישות בהיתר הפליטה כך שהפעלת הלפיד תהיה יעילה יותר ותפחית את ריכוז החומרים האורגניים הנפלטים לאוויר. התוספת לתנאים תביא לשיפור אמצעי הניטור והבקרה על פעולת הלפיד כך שבזמן אמת יהיה בידי המשרד מערך בקרה יותר קפדני.

בימים הקרובים אף תועבר טיוטת התנאים למפעל ולאחר מכן תפורסם להערות הציבור בהתאם לקבוע בחוק אוויר נקי.

השר להגנת הסביבה זאב אלקין: “בעקבות האירועים הקשים בכאו”ל, החלטתי להוביל מדיניות אכיפה כוללת במשרד להגנת הסביבה – שימוש בכלל הכלים האפשריים להפחתת הזיהומים, לרבות חקירות פליליות כנגד מנהלים אחראים. לאור חומרת האירוע בכאו”ל המשרד הפעיל אכיפה פלילית כנגד מנהלי המפעל, אכיפה מינהלית, ופתיחת היתר הפליטה, על מנת למנוע מקרים כאלו בעתיד. כדאי שיידעו המזהמים כי המשרד לא יהסס  לפעול כנגדם בהמשך באופן דומה. מדיניות זו הופעלה גם לפני מספר ימים מול איגוד ערים שרון מזרחי עקב הזיהום החמור שהוא גרם לנחל הירקון”ظ

סגן השר להגנת הסביבה, ירון מזוז: “אני רואה בחומרה את סדרת האירועים שהביאה לפתיחת חקירה פלילית וכפי שכבר הצהרתי בעבר, אנו נטפל ביד חזקה ולא נניח לשום מפעל מזהם המסכן את בריאות תושבי ישראל. יידע הציבור ויפנים כי אנו במשרד להגנת הסביבה עובדים ללא משוא פנים, ועם כל החשיבות של המפעלים השונים למשק הישראלי, מי שמרשה לעצמו לזהם ולהעמיד בסכנה חיים של אזרחים במדינת ישראל, ייתן על כך את הדין הפלילי ובמלוא החומרה”

מנכ”ל המשרד להגנת הסביבה ישראל דנציגר: “אנו נוקטים במדיניות של אפס סובלנות כלפי מפעלים וחברות שפועלים בצורה המעמידה בסיכון את בריאות תושבי ישראל והסביבה. בתיק כאו”ל אנחנו מקבעים את המשוואה שחקירה פלילית משמעה אחריות פלילית של בעלי תפקידים, והדבר יכול להיות מתורגם לאישום אישי. פעולות הפיקוח והאכיפה של המשרד עלו בעשרות אחוזים, והמשרד ימשיך להגביר אותן אל מול גורמי הפליטה בחיפה ובישראל כולה, למען בריאות התושבים”.

ראש עיריית חיפה יונה יהב בתגובה: “בעיריית חיפה מברכים את השר על הגישה התקיפה ובעיקר על הקו לפיו יש לנקוט התייחסות פרטנית למפרץ חיפה, יש להשיט גישה זו לגבי כלל המפעלים במפרץ. הדברים המפורטים בהודעות המשרד הם ההוכחה הניצחת מדוע יש לגנוז לאלתר את רעיון המועצה התעשייתית ויתרה מכך במקביל להחמיר את הפיקוח והאכיפה על מכלל המתחם”.

מנהלת עמותת אזרחים למען הסביבה, עו”ד ג׳מילה הרגל ואקים בתגובה: “על זה נאמר מעט מדי מאוחר מדי. המשרד להגנת הסביבה מקבל ציון מצוין בניסוח הודעות לתקשורת, אבל בכל הנוגע ליישום האכיפה בפועל, בעיתוי הנכון ובצורה אפקטיבית, הציון כרגיל הוא נכשל. הציבור כבר איבד אמון מזמן באמיתות הכוונות של המשרד להפעיל ענישה אמיתית נגד מפעלים שעוברים על החוק, כאשר הוא רואה שבפועל ההליכים מתמשכים ומתמשכים, ובסוף לא מגיעים לענישה אמתית של האחראים”.

“אם למשרד יש מספיק הוכחות כדי להטיל את הסנקציות הנ”ל היום, מדוע הוא חיכה מאז השימוע באוקטובר 2016 ועד היום ? נציגי המשרד להגנת הסביבה ישבו בדיוני בית המשפט בבקשה לצו הפסקת העבודה שיזמה עירית חיפה מיד אחרי האירועים ונמנעו מלתת לשופטת כל הסבר או פירוש לסעיפי ההיתרים שהם נתנו למפעל ובפועל סיכלו את האפשרות להפעלת סנקציה מידית ומרתיעה נגד המפעל והעדיפו להמשיך לבצע אכיפה בדרך המתפשרת והרכה, תוך הענקת כל הזמן הדרוש למפעל כדי להתמקח ולנהל משא ומתן, בכל הסובלנות ולא ב”אפס סובלנות”.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.