ראש אח”מ תחנת חיפה סנ”צ יניב רונן בראיון לחי פה על מצב הפשיעה בעיר

על אף ההרגשה הרווחת בציבור החיפאי כי אין תחושת ביטחון עקב אירועי הירי והדקירות שהתרחשו לאחרונה בעיר (שישה אירועים בחודש האחרון). במשטרה מציינים כי על פי סקר שפורסם החודש 75% ממשתתפי הסקר חשים תחושת ביטחון, ושיפור בתחושת הביטחון בעיר בחיפה. סנ"צ רונן: "אנחנו נלחמים באופן עיקש ויום יומי בעבריינות, אנחנו יודעים על סכסוכי עבריינים ומטפלים בהם באופן נוקשה. עובדתית אנחנו יותר טובים משנה קודמת ותמיד יש מקום לשיפור".

מתחילת השנה אירעו בחיפה והקריות אירועי אלימות חמורים כמו ירי דקירות ורצח וההרגשה הרווחת גם מהשיח ברחוב וגם מהשיח ברשתות החברתיות כי אין תחושת ביטחון באזור. בראיון לחי פה עם ראש אגף חקירות ומודיעין, של תחנת חיפה סנ”צ יניב רונן, על מצב העבריינות החמורה/הפשיעה בעיר חיפה, רונן מדגיש, כי ישנה ירידה באלימות החמורה ביחס לשנה הקודמת, ירידה של 12% וירידה כללית של 10% בכל אירועי האלימות. עוד חושף רונן ,בפנינו כי על פי סקר המבוצע ע”י חברה חיצונית עבור המשטרה ופורסם החודש עולה כי 75% ממשתתפי הסקר חשים תחושת ביטחון, ושיפור בתחושת הביטחון בעיר בחיפה.

כיצד תחנת חיפה מטפלת באירועי האלימות החמורה שהתרחשו בחודשים האחרונים בעיר?

סנ”צ רונן: “למעשה כשאנחנו מסתכלים על האירועים בחודשים האחרונים יש הרבה מאוד הצלחות בעבודת המשטרה. המשטרה הצליחה להגיב מיד לאותם אירועים, לתפיסה וחשיפת זהות המבצע. גם בזכות הציבור שהיום הוא יותר מתקשר ומדווח ואנחנו מרגישים זאת בתיקים החמורים יותר וזה מעיד על ציבור ערני יותר שרוצה לתרום ואינו חושש, ציבור שמתקשר ומדווח וזה אומר שיש כתובת שמאמינים שתטפל באירוע עצמו ובדיווחים שלו”.

“אם נדבר על כתבי האישום שהוגשו, גם כאן אנחנו עומדים בנתונים זהים לשנה הקודמת. מה שאומר  שמבחינה חקירתית אנחנו משתדלים למצות את החקירה עד תום נגד העבריינים ולהביא אותם לדין. עוד יאמר למעשה בתחנת חיפה, מפקד התחנה נצ”מ שאול צמח, מוביל מהלכים אופרטיבים שפועלים במהלך היום והלילה ומובילים בסופו של דבר למניעה של פשיעה”.

“יותר עבריינים בכלא, הרבה תחנות סמים פוצחו, ונרשמה עליה בכתבי אישום בסחר בסמים”

“ניתן לראות את השינויים במרכז הדר שם רואים יותר שוטרי סיור רגלי שמסתובבים, פונים לתושבים ונמצאים בכל פינה. את המהלך הוביל מפקד התחנה עם כניסתו לתפקיד ולמעשה יוצרים שם כוח משטרתי שפועל במקום שנעים בו הרבה אנשים במהלך היום ומתנהלים בו הרבה עסקים. אחת התופעות שנפגעה כתוצאה מהפעילות הזאת  היא הסחר בסמים. פעם היינו במקום הרבה פחות טוב אבל השנה יש הרבה מאוד עבריינים בכלא, הרבה תחנות סמים פוצחו ואנחנו בעליה גדולה ביחס לשנה שעברה בכתבי אישום בסחר בסמים”.

“שמות של עבריינים שפעם שמעו עליהם היום כבר לא שומעים”

“בעבירות דקירה וירי גם כאן אנחנו נלחמים באופן עיקש ויום יומי. אנחנו יודעים על סכסוכי עבריינים ואנחנו מטפלים בהם באופן נוקשה וכבר יש שמות שפעם שמעתם עליהם והיום כבר לא שומעים עליהם מאותן סיבות ופעילויות. היו שמות לפני שנים שהמלחמה העיקשת הביאה לניטור שלהם, חלקם יושבים בכלא וחלקם הבינו שעדיף לא להתעסק בפלילים יותר ולא להוות איום כזה או אחר”.

“כל האירועים שהתרחשו והוזכרו הסתיימו במעצרים וכתבי אישום. גם אירוע הרצח שאירע בחודש האחרון “אפריל” בחיפה שמתנהל על ידי היחידה המרכזית של המחוז מטופל בצורה איכותית והלכה למעשה. עצם העובדה שאנחנו יודעים לזהות ולהגיב בצורה מהירה כשקורה אירוע חמור ובסופו של דבר להגיע לחשודים זה בהחלט מהלך ומצב תורם לכל הפעילות שלנו סביב ה “עבריינים”. פעילות שהיא בשוטף היא ביום יום בתהליכים של יוזמה ומבצעים יום יומיים, חלקם רחבים יותר וחלקם רחבים פחות, ואני יכול להגיד היום שאנחנו במצב טוב יותר בהיבט הזה”.

מה השוטרים עושים בשביל שהתושב החיפאי ירגיש טוב יותר ומה תחנת חיפה עושה?

“אני יכול להגיד כי אין אזור בחיפה שלא מטופל ביממה ולא כדי להגיב לאירוע אלא כדי ליצור מצב שימנע מעבירה לקרות, אומר סנ”צ רונן, ומוסיף “באזור הכרמל למשל מטפלים בבעיית העומס כדי לשמור על איכות חיים 24 שעות ביממה, אזור הדר שהוזכר שכונת נווה פז שאותה איש לא מזכיר יש תהליך מאוד יפה גם כדי למנוע עבירות וגם כדי לייצר את המניעה שתגרום לעבירות לא לקרות ועבירות שפוגעות באיכות חיים וגם עבירות אלימות”.

“אם מסתכלים על הגנים הציבוריים פעם היו יותר תלונות על מטרדים. אחרי שלקחנו את הנושא של הגנים הציבוריים כפרויקט עם כלל הכוחות שעובדים בעיר המשטרה יחד עם הרשות וגורמים אחרים אנחנו כבר לא מקבלים דיווחים על מטרדים ובריונות בגנים. מה שאומר שבסופו של דבר כשמחלקים את העיר לתאי שטח וכל תא שטח מקבל התייחסות, זה יוצא שלם ומחזק את תחושת הביטחון”.

“בנושא הירי ואלימות חמורה למרות העובדה והירידה ביחס לשנה שעברה ולמרות שהמשטרה מצליחה להגיב מיד ולהגיע לתוצאות תפיסה, חשיפה וגילוי זהות מבצעים, עדיין זוהי מלחמה עיקשת ויומיות להיות שם במקומות האלה על מנת למנוע מהם להתעצם. לפעמים אנחנו מצליחים למנוע ולפעמים קורה אירוע ואנחנו מיד מגיבים בצורה כזאת שלפחות באותו תא שטח ואותו סכסוך ספציפי לא יחזור על עצמו. יש לציין גם שבסכסוכים, ירי ואלימות חמורה מדובר בעבריינים מוכרים ומדובר במקרים בודדים ולא בכמות שגם בהם מטפלים“.

“אנחנו יכולים להגיד בצורה די עובדתית שאנחנו יותר טובים משנה קודמת, ותמיד יש מקום לשיפור”

המסר שלנו לתושבי חיפה וסיכום: “כל אחד חושד שנקלע או היה עד לסיטואציה אני מבטיח שיקבל מענה. אם תהיה בעיה באזור שבתא שטח בו הוא גר יהיה מענה. יש כאן מחויבות של התחנה ומפקד התחנה וכל מי שמשרת בתחנה מחויבות טוטאלית לאנשים שרוצים לחיות חיים איכותיים בעיר חיפה. במפגשים שלנו ביום יום עם אזרחים במענים שאנחנו נותנים ובתוצאות העסקיות של התחנה ביצירת הרתעה וטיפול בתופעות. מבחינתנו, זה מיצוי חקירת עד תום והבאת חשודים לדין אנחנו יכולים להגיד בצורה די עובדתית שאנחנו יותר טובים משנה קודמת, ותמיד יש מקום לשיפור ותמיד יש בעיות שצריך לטפל בהם ואנחנו נשמח לדעת על דברים שאנחנו לא יודעים ובהחלט באופן מידי”.

הגיבו כאן לכתבה