מחסור בויטמין D קשור לא רק לאוסטאופורוסיס אלא גם לסרטן, סוכרת ואפילו השמנת יתר

ילדי ישראל שטופת השמש סובלים ממחוסר בויטמין D, כך עולה ממחקר אותו הציג ד"ר מוטי חיימי, מומחה כללית בכנס העולמי לתזונה וגדילה שנערך בהולנד. בנוסף עולה מהמחקר כי המחסור בויטמין D  קשור למצבי מחלה נוספים על אלה הקשורים למטבוליזם העצם (כמו אוסטאופורוסיס) והכוללים גם מחלות סרטן, סוכרת ומחלות אוטואימוניות. במספר מחקרים אף המחוסר בויטמין זה נקשר בהשמנת יתר.

האקדמית גורדון – הרשמה – WB

ד"ר מוטי חיימי, מומחה ברפואת ילדים ואונקולוגית ילדים במרכז לבריאות הילד של כללית בארמון חיפה, הציג עבודת מחקר שערך בשיתוף עם חוקר קנדי,  ד"ר ריצ'רד קרמר, שעסק בנושא של חוסר ויטמין D מהילדות לבגרות, ברחבי העולם ובמיוחד במדינת ישראל, בכנס הבינלאומי לתזונה וגדילה שנערך באמסטרדם, בהשתתפות רופאי ילדים, תזונאים, נאונטולוגים ומומחים להתפתחות הילד שהגיעו מכל העולם, במטרה לדון באתגרים הקיימים בנושאי תזונה וגדילה והאינטראקציה ביניהם. המחקר הוצג כפוסטר, בנוסף, התפרסם כמאמר בכתב העת העולמי לרפואת ילדים.

"גם בארץ שטופת שמש, כמו ישראל, קיימת תופעה, של מחסור בויטמין"

בפוסטר שהציג ד"ר חיימי ושותפו הוצג הקשר של מחסור בויטמיןD   במבוגרים לתחלואה נוספת ולא רק הדלדלות העצם (אוסטאופרוזיס). יתר על כן, נמצא גם שהמחסור בו קיים בילדים וקשור במחלות שונות ובהשמנה, הן בילדים והן במבוגרים. החוקרים מדגישים כי מעניין למצוא שגם בארץ שטופת שמש, כמו ישראל, קיימת תופעה, של מחסור בויטמין. ככל הנראה, על רקע אורח החיים המודרני שבו ילדים ממעטים לשחק בחוץ וכן השימוש בתכשירים עם מקדמי הגנה גבוהים.

ד"ר חיימי, וד"ר  קרמר  מעודדים מתן תוספות של ויטמין D לאוכלסיות מיוחדות, כמו נשים בהריון ובזמן הנקה, לתינוקות, ולקבוצות בסיכון גבוה (אנשים עם מחלות מעי או כבד שיש בהן, בין היתר, גם הפרעה בספיגת ויטמין D ). הם גם מעודדים קיומן של תכניות בינלאומיות להעשרת המזון עם ויטמין D, במיוחד במדינות שבהן ויטמין זה אינו זמין במזון לכלל האוכלוסייה.

"השמנת יתר נקשרה לאחרונה במספר מחקרים למצב של חוסר ויטמין D"

יוסי צזנה – WB

ויטמין D ידוע בהיותו כשחקן מפתח עיקרי במטבוליזם העצם. הוא ממלא תפקיד גם בחוזק השרירים. חוסר בויטמין D הוא תופעה שכיחה ברחבי העולם. במבוגרים, חוסר ויטמין D נקשר בעבר למצבי חולי שונים, אך מחקרים אחדים הראו כי גם אוכלוסיית הילדים עלולה להימצא בסיכון למחסור בויטמין D.  במחקר זה נמצאו דיווחים שונים המדגישים את חשיבותו של מאזן ויטמין ה-D ואת הקשר של המחסור בו למצבי מחלה נוספים על אלה הקשורים למטבוליזם העצם (כמו אוסטאופורוסיס) והכוללים גם מחלות סרטן, סוכרת ומחלות אוטואימוניות. השמנת יתר גם היא נקשרה לאחרונה במספר מחקרים למצב של חוסר ויטמין D.

"ההסבר למחסור בויטמין D  אצל ילדים חשיפה מופחתת לשמש בפעילויות היומיומיות, שינויים ניכרים באורחות החיים ובפעילויות בגיל הילדות ושימוש במסנני קרינה "חזקים" במיוחד"

בנוסף, נמצאו דיווחים על חוסר ויטמין D  בילדים, שהיה קשור עם סינדרומים מטבוליים שונים ועם השמנה. חוסר ויטמין D היה שכיח יותר בקרב ילדים שבילו פחות זמן בפעילויות מחוץ לבית, בילדים שמנים ובמקרים שבהם היה חוסר שיווי משקל בין הצריכה התזונתית לבין הדרישות המטבוליות. במספר דיווחים נמצא כי חוסר בויטמין D היה שכיח אפילו בארצות שטופות שמש כמו ישראל. יש לכך מספר הסברים, החל מחשיפה מופחתת לשמש בפעילויות היומיומיות, עקב שינויים ניכרים באורחות החיים ובפעילויות בגיל הילדות וכלה בשימוש הגובר במסנני קרינה "חזקים" במיוחד, המפחיתים באופן ניכר את היכולת של העור לייצר ויטמין D.

"סקירה רוטינית של רמת ויטמין D אינה מומלצת באוכלוסיה ילדים בריאים"

המסקנה העולה מהמחקר היא שעל העוסקים בבריאות לדעת כי למרות שחוסר בויטמין D שכיח בקרב האוכלוסיה המבוגרת, הוא קיים ושכיח גם בילדים ויכול להיות קשור למצבי חולי שונים. עם זאת, מציינים כי באוכלוסיית הילדים הבריאים- סקירה רוטינית של רמת ויטמין D אינה מומלצת, ולכן גם לא נקבע "סף" של רמת ויטמין D, באוכלוסיה זו.

כללית

הרב יהוד גינזבורג אתך המעגלי החיים – WB
שוש קולין לימוד אנגלית מונפש 750 על 90

כתבות נוספות עוד מאותו הכתב

תגובות

בטעינה...