כל מה שחשוב לדעת על בריאות האישה בראיון מיוחד עם ד"ר רחל לוצאטי

בריאות האישה: איזה בדיקות מומלצות לבצע בכל גיל וגיל? מה הן המחלות השכיחות אצל נשים? וכיצד אישה יכולה לשמור על בריאותה הפיזית והנפשית? הכל בראיון מיוחד לאתר חי פה עם  ד"ר רחל לוצאטי, מומחית ברפואת משפחה ומנהלת מינהלת הכללית בחיפה.

מבזקי וואטסאפ

מה הםהדברים והבדיקות המומלצות לנשים בכל גיל וגיל (ההתבגרות, נשים בהיריון, וגיל המעבר)?

"אנחנו אוהבים לקדם בריאות ורפואה מונעת לכן אנחנו עושים בדיקות סקר בגילאים שונים ולנשים יש התייחסות מיוחדת. בגיל הצעיר 20 ומעלה אנחנו מדברים על יחסי מין מוגנים כי נשים פגיעות יותר, לכן ההקפדה צריכה לבוא מצד האישה, פעילות גופנית, תזונה נכונה, מדידת לחץ דם פעם בחמש שנים, גובה ומשקל והדרכה לאורך חיים בריא והפסקת עישון. אלה הדברים החשובים בגיל הצעיר הרבה לפני מחלות".

"בדיקת שתן שנראית שולית יכולה למנוע חס וחלילה להפלה"

"לנשים עוד לפני הכניסה להיריון  אנחנו ממליצים על סקירה ויעוץ גנטי כי אנחנו רוצים שההיריון יצא הכי מוצלח והכי טוב, סקר שניתן בקופות השונות וחלקו כלול בסל. כמו כן מומלץ להתחיל לקחת חומצה פולית שלושה חודשים לפני ההיריון. במהלך ההיריון להיות בליווי של רופא נשים, כי ליווי של היריון זה תורה בפני עצמה ולכן בימינו רק רופא נשים עושה את זה ומה שחשוב זה לבצע את ההמלצות. אם לדוגמה בדיקת שתן שרופא ממליץ עליה נראית שולית ולא חשובה אנחנו יודעים שזיהום בשתן יכול לגרום חס וחלילה להפלה וזה דבר שאשה יכולה לא להרגיש בו".

האם בדיקת סקר גנטי מומלצת לכולן או רק לנשים עם מחלות  גנטיות במשפחה?

כשאנחנו מדברים על סקירה אנחנו מדברים על נשים שאין להן גורמי סיכון.  אם אנחנו מדברים על אישה עם סיפור משפחתי אנחנו נכנסים לקטגוריה אחרת ואנחנו צריכים דרגה אחרת של יעוץ גנטי אחר כדי שנהיה מכוונים לאותה מחלה שיש במשפחה.

"בדיקת דם סמוי בצואה וממוגרפיה מגיל 50 צפיפות העצם מגיל 60"

"גיל המעבר זה גיל מיוחד אם בעבר האישה בגיל הזה התמקדה בלהיות סבתא טובה היום אנחנו מדברים על גיל המעבר שבו בדרך כלל נשים עובדות, נשים שבעצם רוצות לשמר את החיים שלהן, את ההנאות שלהן וההצלחות שלהן ויש לזה באמת עזרים דרך הרפואה. אבל גם פה מה שחשוב זה אורח חיים בריא מאוד ובדיקות סקר".

"מגיל 50 כל הנשים צריכות לעשות כמו הגברים בדיקת צואה לדם סמוי בגלל שהבדיקה הזו מגלה בשלב מאוד מוקדם מחלה שיכולה להיות משמעותית בהמשך "סרטן המעי הגס" שאפשר לטפל בו כשהוא בהתחלה, הטיפול שמשאיר את האישה והגבר בחיים רגילים לעומת כשמגלים א זה בשלב מאוחר אז הסיכויים יורדים והטיפול קשה. הבדיקה מומלצת  אחת לשנה. בנוסף אנחנו ממליצים לכל אישה בדיקה לגילוי מוקדם לסרטן השד גם  אם אין לה גורם סיכון או סיכון משפחתי. יש לבצע  לעשות ממוגרפיה מגיל 50 אחת לשנתיים וזה ניתן בחינם. יש הרבה נשים שמקפידות לבצע את הבדיקה אבל היתי שמחה שיהיו יותר".

תאטרון חיפה – מתחלף WB

"בדיקה נוספת מומלצת היא צפיפות העצם הכלולה בסל אצלנו בארץ מגיל 60 ובעולם מגיל 65. אם הבדיקה תקינה חוזרים אחת לחמש שנים על הבדיקה.  אם הבדיקה לא תקינה לוקחים טיפול וחוזרים על הבדיקה אחת לשניים. גם הבדיקה הזאת היא פשוטה. הסיכון הוא יותר אצל  נשים מעשנות  וכאלו שיש להן סיכון משפחתי עלולות לשבור את צוואר הירך.  זה שבר שגורר אחריו ריתוק למיטה ואחרי השיקום יש הגבלה בתנועה לא חוזרים להיות אותו הדבר וזה  שבר מיותר".

בדיקות דם שגרתיות מתיי ולמי?

"זה תלוי באם האישה מעשנת, אם עוסקת בפעילות גופנית, היסטוריה משפחתית מה רמת הכולסטרול אצלה, לפי זה ממליצים על ביצוע בדיקת דם שגרתית. הרופא ממליץ אחת לחמש שנים בגיל צעיר, יורד לאחת לשלוש שנים עם הגיל  ולאחת לשנתיים ועד לאחת לשנה ושוב זה תלוי. מדובר בבדיקה פשוטה כשהמטרה היא להוריד סיכונים של מחלות".

מה הן המחלות השכיחות בקרב נשים?

"מחלת יתר לחץ דם היא מחלה נפוצה עם הזמן אנחנו רואים שהסוכרת הולכת ונהיית יותר נפוצה בגלל אורח החיים הלא בריא ותוחלת החיים שעולה, בנוסף להשמנת יתר בעקבות השפע והישיבה הממושכת וחוסר הפעילות הגופנית. בגדול המחלה של המבוגרים או מה שמכונה סוכרת מסוג 2  אבל הגיל יורד ואנחנו מתחילים לראות סוכרת מסוג 2 בגילאי 15 ו-20 אנחנו יודעים שהילדים יושבים יותר ואוכלים מאכלים לא בריאים".

"לשמחתנו בארץ אנחנו קצת יותר שמרנים מבחינה מינית ויש מודעות לקונדומים לכן אנחנו רואים פחות מחלות מיניות מאשר שיש בארצות אירופאיות גם רוב הגברים נימולים וזה גם מוריד את הסיכון בגיל הצעיר. אנחנו רואים הרבה תאונות לכן ממליצים להקפיד לחגור חגורות כל המשפחה ותמיד יש מקרים של מחלות סרטניות".

איזה שינויים או סימנים צריכים להדליק נורה אדומה אצל האישה המחייבים פנייה לרופא?

"חשוב מאוד שכל אישה תקדיש לעצמה כמה דקות ביום ולהקשיב לגוף שלה, אם שינויים או סימנים, זה תמיד חשוב כי בסוף הרופא שנמצא הכי הרבה עם האדם עצמו זה האדם עצמו. כמו שנשים דואגות לשאר בני ובנות המשפחה כדאי שידאגו גם לעצמן.  דימום אחרי יחסי מין אצל האישה יכול להעיד על בעיה בצוואר ברחם וזה לדוגמה שמחייב לגשת לבדיקה אצל הרופא זה יכול להיות סרטן צוואר הרחם וגם דברים אחרים כמו דלקת לכן חייבים תוך ימים מספר ללכת להיבדק.  גושים בשד זה אחד הדברים המפחידים שיש לשים לב אליהם. גוש גם יכול להיות בבית השחי כי הוא נחשב לחלק מרקמת השד. בנוסף, צריך לשים לב גם לפעולת מעיים גם נשים וגם גברים אם פתאום יש עצירות או שלשול וזה לא מסתדר בעיקר אחרי גיל חמישים יש לגשת לרופא".

צריכת ויטמינים ותוספי תזונה  מתיי זה טוב ומתיי זה מזיק?

"מחסור בויטמינים יכול להעיד על מחלה ולרוב האנשים הבריאים לא חסרים ויטמינים. תזונה חריגה, מחלות שונות או תרופות מיוחדות יכולות להביא לתופעה הזאת של מחסור בויטמנים גם צמחונות או טבעונות (לא אצל כולם) אבל יכולה גם להביא למחוסר בויטמינים במיוחד בי 12. חשוב לזכור שעודף ויטמנים גם לא טוב לכן תמיד עדיף להתייעץ עם הרוקח במקרה ורוצים תוסף או ויטמין על אף שלא סובלים ממחסור. כיום בכללית הרוקחים הם בעלי תעודה והרשאה  לתת ייעוץ ויש רוקח קליני שאיתו גם ניתן לתאם פגישת ייעוץ והכוונה".

כיצד מתמודדים עם לחץ החיים המודרניים – שילוב משפחה וקריירה  וכיצד משלבים את בריאות הנפש במיוחד עם כניסת רפורמת בריאות הנפש?

"הרפורמה זה אחד הדברים היפים שקרו כי בעצם כל בריאות הנפש זה בריאות בכלל, זה צריך להיות ביחד. אנחנו לא יכולים לשנות את הלחצים של העולם המודרני אבל צריך ללמוד לחיות איתם ולהתמודד איתם וזה חשוב במיוחד לאישה אחרי לידה או לאישה שמגדלת משפחה ומחזיקה קריירה ורוצה לדעת איך למצוא את האיזון להישאר אשת משפחה וגם לשמור  על עצמה. אנחנו יודעים שאסור לוותר על האישה על חוסנה הגופני וגם הנפשי".

טיפים והמלצות:

*לא לעשן

*לעסוק בפעילות גופנית

 *לשמור על תזונה נכונה

*לשמור על עצמך על האישיות הפנימית שלך יחד עם הנתינה הגדולה שמאפיינת את הנשים

*לזכור שאישה יכולה לעשות הכל ואם אישה רוצה לעשות משהו היא תעשה

הרב יהוד גינזבורג אתך המעגלי החיים – WB
שוש קולין לימוד אנגלית מונפש 750 על 90

כתבות נוספות עוד מאותו הכתב

תגובות

בטעינה...