גשם ביולי 2024: מראה נדיר בצפון

בראשון 14/7/24 תושבי צפון הגולן הופתעו לגלות שמים נפתחו...

פקקי ענק ושיאים של תסכול • תושבי השכונה בחיפה זועמים

(חי פה) - פקקי תנועה ענקיים, המתנה מורטת עצבים,...

״דן כרמל״ מלון היוקרה הראשון בחיפה

המלון הנימצא על רכס הכרמל שמשקיף לנוף המרהיב של...

יום הבסטיליה • רשמים מקבלת הפנים בחיפה

ביום שישי, 12 ביולי, ערך קונסול צרפת בחיפה, מר...
באנר חברה כלכלית 100724
באנר גורדון 240624
באנר חזית הים רחב
באנר מוזאוני חיפה 140724
באנר מוזאוני חיפה 140724
באנר קריית ביאליק ותיקיםרחב 140724
באנר קריית אתא קיץ 2024
פרסום בחי פה - רחב - מונפש

״דן כרמל״ מלון היוקרה הראשון בחיפה

המלון הנימצא על רכס הכרמל שמשקיף לנוף המרהיב של...

הציור שנגע בחיים ובשכול

בכתבה קודמת הבאנו את סיפורה של מגי רום, אמנית...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

"לב הכרמל״ בחיפה ממשיך לפעול אחרי השתלה מוצלחת

במרחק של כ-100 מטרים ממגדל המים ותחנת מכבי האש...

"עיין ערך: דת" • פרק 9 • דת ולאום במדינת ישראל

למושג "יהודי" שתי משמעויות שונות. הוא משמש לציין:

 • השתייכות דתית
 • השתייכות לאומית

האם אתאיסט, למשל, יכול להיות יהודי? המציאות, ומיליונים של אנשים כאלה מוכיחים שכן.

היהדות האורתודוקסית, בצורתה הקשה, לא יכולה לקבל זאת. היא גם לא מקבלת יהודים מאמינים רפורמים ויהודים קונסרבטיבים כיהודים לכל דבר.

המסקנה: היהדות בהגדרתה הדתית האורתודוקסית לא מסוגלת להכיל את רוב היהודים של ימינו.

יהודית ודמוקרטית

אנחנו נוהגים להשתמש בצירוף המילים "מדינה יהודית ודמוקרטית" כדי להגדיר את מדינת ישראל. הביטוי הזה הוא לכאורה אוקסימורון – סתירה פנימית. כל דת, והדת היהודית בכלל זה, מגיעה עם מערכת אמונות וחוקים משלה, שמתנגשת בהכרח עם מערכת הערכים הדמוקרטית.

לכן לא תיתכן מדינה שתהיה יהודית-דתית ודמוקרטית. לביטוי "מדינה יהודית דמוקרטית"  יש משמעות רק אם נתייחס ל"יהודית" בביטוי כ"יהודית לאומית". כלומר, "מדינה יהודית דמוקרטית" משמעותה: "מדינתו הדמוקרטית של הלאום (העם) היהודי".

סוד הצלחתה של מדינת ישראל

החזון הציוני שהצליח להביא את מדינת ישראל לעולם היה מבוסס על עקרונות הדמוקרטיה והקידמה המערבית.

הרצל טען:

אנחנו לא ניתן כלל לתאוות שלטון חשוכות להתעורר בלב הרבנים שלנו", והוסיף, "אנו נדע להחזיק אותם בבתי הכנסיות, כשם שנחזיק את הצבאות שלנו בבתי הקסרקטין.

הרצל החזיק בהשקפת עולם ליברלית. לדבריו, הדת, בדומה לצבא, צריכה להיות מגויסת לשירות הלאום. עם זאת, לרבנים, כמו לגנרלים, אסור שתהיה סמכות החלטה בענייני המדינה. הקהילות הדתיות אמורות היו לפעול באופן אוטונומי, אך ללא כל סמכויות בתחום המדיני. ננסה כעת לעשות את חשבון התועלת והנזק של הדת לקיומנו במדינת ישראל.

התועלת

הסיבה המרכזית לכך שהגענו לכאן כעם בעל זהות מוגדרת וזיקה עמוקה לארץ ישראל, הייתה הדת. במשך כ-2,000 שנה, הייתה הדת דבק חשוב, שהחזיק את אבותינו כעם.

הדת היהודית שיחקה, ועדיין משחקת, תפקיד חשוב בעיצוב הזהות של העם היהודי בארץ ובעולם. היא מחברת אותנו אל השורשים הלאומיים שלנו. היא גם אחראית למוטיבציה, לפחות של חלק מהאוכלוסיה, להירתם למשימות לאומיות. הציבור הדתי-לאומי הלא משיחי, שהפך לכוח מוביל בשירות המדינה, מהווה דוגמה יפה לתועלת שיכולה הדת להביא למדינת ישראל.

הנזק

הנזקים שמביאה דת, אותם מנינו בפרק קודם, מופיעים בצורה הקשה ביותר כאשר הדת מקבלת כוח פוליטי. ניתן לראות זאת באופן ברור ובוטה במדינת ישראל. ישראל הסתבכה קשות בכך שאיפשרה למפלגות שהאג'נדה שלהן דתית אורתודוקסית מובהקת, להיות חלק משמעותי מן המערכת הפוליטית.

ליהדות האורתודוקסית אין מונופול על ה"יהדות" ואסור שיהיה לה. המצב בו מפקידה מדינת ישראל את המונופול על היהדות בידי הקבוצה הזאת, שבחלקה היא אנטי-ציונית ובחלקה משיחית, מזיק מאוד למדינה.

המצב הזה מזיק גם לעם היהודי בכל העולם, שברובו כלל אינו אורתודוקסי, וליחסים שבין המדינה לתפוצות.

בשנים האחרונות, אף החלו כוחות פנים ישראלים, עם רוח גבית של גורמים דתיים קיצוניים, בתהליך לשינוי צביון המדינה, ולהפיכתה ממדינה דמוקרטית מערבית שמקדשת קדמה, ליברליות ומדע, למדינה יהודית-דתית עם סממנים אוטוקרטיים. התהליך הזה מצמצם במהירות את פער האיכות של ישראל מול אויביה.

המסלול ממדינה מתקדמת ונאורה למדינה דתית ונחשלת בסביבה מזרח תיכונית עוינת, מוליך בהכרח לאבדון בקצה הדרך. שלושה פלגים דתיים אורתודוקסיים מובילים את הניסיון לקחת את ישראל למסלול הזה. למרבה הצער, משיקולים של שרידות פוליטית, הם נתמכים על ידי מפלגת השלטון. התוצאה היא נזק עצום למדינת ישראל, נזק שקשה להפריז בגודלו.

הזרמים הדתיים הקיצוניים הללו, שבגלל צירוף נסיבות טרגי נמצאים בעמדת כוח פוליטית, השכילו לתמרן את מדינת ישראל למצב בלתי אפשרי. כל דרישה, ולו ההזויה ביותר שלהם, זוכה להקשבה ולתמיכה מממשלות ישראל חלשות ותאבות הישרדות.

מדינת ישראל, ללא שמירה על הדמוקרטיה הישראלית ועל הערכים החילונים, המערביים והדמוקרטים שיצרו את המפעל הציוני ואת ישראל המודרנית, לא תוכל להיות מעצמה איזורית, ובסופו של דבר גם לא תוכל להתקיים.

הזרם החרדי הקיצוני

הזן הקיצוני של היהדות החרדית שצמח בארץ הוא זן פונדמנטליסטי קשה, המשמש כוח בולם קידמה בכל תחום חברתי, מדעי ובטחוני. הזן הזה פיתח צורת חיים ייחודית וחסרת תקדים בהיסטוריה היהודית.

היהדות החרדית בארץ המציאה ונירמלה צורת חיים בלתי יצרנית ואפילו טפילית, שהיא חסרת תקדים בהיסטוריה של היהדות. אם יינתן לצורת חיים זאת להמשיך ולגדול, היא תגרום בוודאות למפולת כלכלית, בטחונית וחברתית, ותהווה איום קיומי למדינה. הזרם הזה של יהדות מממש, אחד לאחד, את כל הנזקים הסוציולוגיים שיכולה דת לחולל שמנינו בפרק קודם.

מטרות המנהיגים של הזרם הזה, הן:

 • להגדיל דמוגרפית את הציבור שלהם תוך שימוש במשאבי המדינה
 • לבסס את שליטתם בציבור הזה, על ידי הגבהה של חומות הגטו שיצרו בינו לבין מדינת ישראל המודרנית.  

מבחינה חברתית וכלכלית מדובר פה בלא פחות מאסון שמדינת ישראל מביאה על עצמה. אפשר לחוש בהשלכותיו באופן ברור בימים אלה, כאשר הציבור הזה, שבחלקו אף איננו ציוני, מתנער מכל חובה אזרחית, וצורך במקביל תקציבים עצומים שהמדינה אינה יכולה להרשות לעצמה. היהדות שמייצגים הפלגים הללו מדגימה במובהק את חוסר האפשרות של "יהודית-דתית ודמוקרטית".

תנועת ש"ס

ש"ס התחילה את דרכה כמייצגת של היהדות המתונה והמכילה של יהדות ספרד. היא קמה כסוג של התרסה כלפי הפלג החרדי האשכנזי הקיצוני שהתייחס אל הספרדים בהתנשאות וזלזול. למעשה, פנתה ש"ס המקורית לא רק אל האוכלוסייה החרדית-ספרדית, אלא לכלל המזרחים בישראל, כולל אלה שאינם שומרים מצוות.

אלא שעם השנים, איבדה ש"ס את הצפון. מהתרסה כלפי החרדים האשכנזים, הפכה היהדות המזרחית המתונה, לחיקוי זול של היהדות האשכנזית כמעט בכל דבר. קוד הלבוש הפך דומה, והסובלנות המזרחית התחלפה בקיצוניות דמוית קיצוניות אשכנזית. לכל אלה נוספו חמדנות, שחיתות ופוליטיקה צינית, כוחנית וסקטוריאלית.

ש"ס עדיין לא עשתה את כל הדרך לכיוון של מפלגה לא ציונית, אבל היא עושה את צעדיה הראשונים לעבר משיחיות. למרבה הצער, במקום לספק אלטרנטיבה דתית מכילה, הפכה תנועת ש"ס, בראשות "מועצת החכמים" והפוליטיקאים שלה, לתמונת ראי של הפלג החרדי הקיצוני, ומושכת את מדינת ישראל לאותו כיוון.

הזרם המשיחי

זרם זה הוא מוטציה דתית קיצונית. להבדיל מן הזרם החרדי האשכנזי, הוא רואה בעצמו תנועה ציונית. הזרם הזה מורכב משילוב של חרד"לים קיצוניים וממשיכי דרכו של כהנא, והוא משלב פונדמנטליזם דתי עם לאומנות שמגיעה לכדי גזענות ופשיזם.

מדובר בתנועה שהייתה שולית, ושאסור היה לה לקבל לגיטימציה במדינה יהודית. היא קיבלה אישור בגלל מחדל של בג"צ שהירשה קיום של מפלגה יהודית פשיסטית. בג"צ אולי הניח שהציבוריות הישראלית תקיא בעצמה את התופעה הזאת (מה שהיה נכון שנים ארוכות).

ממשלת ישראל המשיחית הראשונה

בגלל שיקולי הישרדות פוליטית חסרת עכבות של ראש ממשלה נטול עקרונות, קיבלו מפלגות חרדיות ומשיחיות את השליטה בממשלתו, שבמהלך שהוא בכיה לדורות, הפכה לממשלת ישראל המשיחית הראשונה.

ממשלה כזאת מפרשת את המושג "מדינה יהודית" כ"מדינה יהודית דתית" או אפילו "מדינה יהודית משיחית". היא לא תקבל את ההגדרה המרחיבה של "מדינת הלאום של העם היהודי".

מדינה בראשות ממשלה כזאת, לא תוכל, לאורך זמן, להיות מדינה דמוקרטית.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

יורם כץ
יורם כץ
בוגר תעשיית ההיי-טק הישראלית, עיתונאי, סופר ובלוגר. קישור לאתר שלי ולרכישת הספרים יליד חיפה (1954), למד בביה"ס גאולה ובביה"ס הריאלי. בוגר פילוסופיה ופסיכולוגיה (האוניברסיטה העברית) והנדסת מחשבים (הטכניון). ספרים: • "Lethal Scripture" (אנגלית) – רומן מתח היסטורי • "ימים של גאולה" – סיפורי ילדות משכונת "גאולה"

כתבות קשורות לנושא זה

11 תגובות

 1. יונה יהב מנהל מגעים קדחתניים להכנסת ש"ס.
  מי שהקים את ש"ס היה יצחק רבין. שהעניק לה סמכויות משרד הפנים והקים עבורה את מעיין החינוך החרדי כרשת נפרדת.
  שקו לנו גבר-לבן-אשכנזי-שמאלני-מתנשא-עם פנסיה תקציבית ענקית. השמש זורחת לכם מהישבן הלבנבן? חושבים שאנחנו שכחנו איך מפא"י יצרה את המניפולציות עם הציבור החרדי כל עוד זו שירתה אותה וכל עוד היה לה בכיס את הליטאים ואת המפד"ל.
  עכשיו כשזה לא משרת אתכם זה לפתע האסון הגדול – עכשיו הבעיה זה הדת היהודית רק שאתם מפחדים לומר שהבעיה זה בעצם חוסר הזיקה שלכם לכל דבר יהודי ולמדינה בזקנתכם שמביישת את הנעורים. הריאלי חינך זומבים חסרי דת?
  אתם פאטתיים.

  • אייל ידידי,
   חבל שאתה מסתפק בכתיבת תגובות למקומון עירוני.
   עם טקסטים עמוקים מסוג זה, ועם הסגנון הכובש שלך, היית יכול כבר מזמן להתמנות לשר בכיר בממשלת ישראל המשיחית הראשונה.
   ראש הממשלה שלנו זקוק לאנשים כמוך.
   ישכוייח.

 2. תודה על ההשקעה במחשבה ובכתיבה המסודרת.
  לדעתי ובניגוד לאינטואיציה האיומים על ישראל החדשה והמפותחת הם יותר מבית מאשר מחוץ ובהם הסכנה של הפלג החרד"לי היא המשמעותית כי היא זו שתפתח עלינו את התופת מצד ידידנו בעולם. הגטו החרדי כל זמן שהוא מגביה חומות ולא מרחיב את שטח המחיה יגיע לגודלו הסופי שהמדינה עדיין תוכל להכיל אותו על ידי צמצום מענקים והטבות לבטלה ולבטלנים .

 3. השמאל הקיצוני המשיחי ובחלקו האספסוף המוסת שהפגינו ומפגינים נגד הממשלה והמדינה,מסיתים נגד ראש ממשלה וממשלה חוקית שנבחרה על פי רוב מצביעים ,חוסמים כבישים בניגוד לחוק ובימי מלחמה וגם עוד קודם דירדרו אותנו למצב הקשה שבו אנו נמצאים.
  באלגזירה משדרים כל העת את ההפגנות ואת עדר הלשעברים שמכפישים את ישראל והממשלה ומאות מיליונים צופים מתמוגגים איך בגללכם ישראל מובסת פנימית.
  התחלתם עם דגלים שחורים עברתם להאשמות על שמפנייה ועכשיו רוכבים על האסון שפקד אותנו .עד לאיזה שפל תגיעו?בושה.

 4. מה זה דרישות הזויות? האם לציבור אין זכות לבחור בנציגי ציבור שידאגו לצרכים שלו? מה שבראייתך קיצוני ליגיטימי בעיני ציבור אחר,האם מצעדי גאווה בו בני נוער או מבוגרים בעיניים מסוימות פוליטיות ליגיטימי לא יכול להיות קיצוני בעיניים אחרות?
  הניסיון הזול בהפרד ומשול ,להבדיל בין ציבור דתי אחד לחרדי וכו' אינו משכנע ,הרי מדובר באותו ציבור שהתקשורת מנסה לפורר ,תראה מה עושים לסמוטריץ ובן גביר שהם המנהיגים של ציבור ענק שבלעדיו לדעתי ספק אם הצבא יכל היה להתקיים במלחמה הזו והם הכוח העיקרי של היחידות הלוחמות,בלי לפגוע ביחידות אחרות שעושים עבודה מעולה.
  דבר נוסף לדעתי, דמוגרפיה:אילולא החרדים/דתיים/מסורתיים/לאומיים/ימניים וכן היילודה המבורכת ייתכן וישראל היתה בנסיגה מספרית מול 2 מיליון תושבי ה"מגזר" פה בישראל שבשלב הזה רואים מדינה שאמנם ספגה מהלומה ב7/10 אבל חזקה עם גופי ביטחון חזקים ללא פשרות ,אבל דמיין לעצמך תרחיש שעשירית מהם,למשל,היו מצטרפים לאחיהם במלחמה או להפגנות כח ענקיות עם דגלי פלסטין ברחובות,הרי זה לא תרחיש לא מציאותי בהתחשב בכך ש60% מהם הגדירו עצמם פלסטינים בעבר הלא רחוק ,תוסיף לכך את כל הנשק הלא חוקי שמסתובב ברחובות קיבלנו אסון במימדי ענק ומלחמת הישרדות של אזרחים ברחובות.
  הלוואי שפעם העם שלנו יתעשת ויתלכד כמו פעם ונפנה את הפוקוס לסכנות הקיומיות מול האויב הפלסטיני ושאר האויבים סביבינו.ולא לפילוגים בתוכנו שאגב פוליטיקה משרתים את מפלגות השמאל רק.כמה נחוצים יהיו יאיר לפיד ויאיר גולן אם סוגיית הגיוס של החרדים תיפטר באיזשהו אופן? הרי זה יהפוך אותם ללא רלוונטים יותר.

  • ציפורה יקרה,
   הכלל האתי של קאנט אומר: "פעל רַק עַל פִּי הַכְּלָל הַמַּעֲשִׂי אֲשֶׁר, בְּקַבֶּלְךָ אוֹתוֹ, תּוּכַל לִרְצוֹת כִּי יִהְיֶה לְחֹק כְּלָלִי"
   דרישות כמו "הציבור שלי לא יתגייס" ואחרות, הן לכן דרישות לא לגיטימיות.
   מה שכתבת על סמוטריץ' ובן גביר הוא כל כך מופרך, שמוטב שלא אתייחס אליו.
   לגבי דמוגרפיה:
   בהינתן הכיוון בו הולכת החברה החרדית, שיעור הפיריון שם (6.64 ילדים בממוצע לאישה חרדית ב-2020) יוביל בביטחה לקטטסטרופה לאומית. כלומר, גם ללא פלסטינים וללא איראן – ישראל הייתה מתמוטטת תוך דור או שניים.
   במובן זה, דווקא עכשיו יש קצת תיקווה.
   אם בראש הממשלה יעמדו אנשים כמו יאיר גולן, יאיר לפיד, נפתלי בנט או אפילו אביגדור ליברמן, ייקרו פה דברים טובים.
   ההגדרה שלך של "שמאל" היא מגוחכת ולא רלוונטית. אולי נקדיש לה מאמר נפרד.

  • כנראה לשיטתכם הילודה הבדואית והמוסלמית לא מאיימת עלינו "תוך דור או שניים" כמו בחברה החרדית אבל קל לכם כנראה להיטפל לאוכלוסייה הכי חלשה בישראל ולהאשים אותה בכל החולי של החברה.
   אבל בסדר אם כבר חשפתם שיאיר גולן ויאיר לפיד הם המועדפים עליכם עדיף לא להתייחס לתגובה שלכם ברצינות יתרה.אחרי ה7/10 השמאל הקיצוני המשיחי כבר לא רלוונטי.

  • דובי יקר,
   לפי הלמ"ס, בשנים 2020-2018 היה שיעור הפריון בקרב נשים חרדיות 6.64 ילדים לאישה, בקרב נשים דתיות – 3.92 , בקרב נשים חילוניות  1.96 ובקרב נשים מוסלמיות 2.99.

  • בשמאל הקיצוני המשיחי מציגים מידע חלקי ואת הסקרים שמיטיבים עם הפרופוגנדה שלהם. שיעור הפריון בקרב נשים בדואיות בנגב בשנת 2020 עומד על 4.9 וזה עוד לפני שכל גבר יכול להינשא ל4 נשים.נתון נוסף שכדאי לקרוא לגבי נתוני הפשיעה בקרב כלל החברה הזו.איזו פשיעה יש בקרב החרדים לעומת זה? שהחרדים הרי מפגינים התקשורת פה מתבהמת ומציגה אותם כקיצוניים ומאידך מהדהדת את הפגנות השמאל הקיצוני המשיחי נגד הממשלה והמדינה, כאנשים הכי טובים.
   די הם יכולים בתקשורת לעבוד רק על המבוגרים המסכנים שרגילים כמו פעם שמה שמציגים בתקשורת זו האמת במלואה.היום כל ילד ביסודי מזהה מי שייך לאיזה מחנה תוך שנייה וחצי.

  • הבהרה:הכינוי שמאלנים קיצוניים משיחיים נכתב כקונטרה סאטירית לחלק מהדברים שכביכול מכוונים לציבור מסוים ובכל מקרה לא כוונו לרושמי מאמר זה שייתכן שציטטו נתונים ומסקנות מגמתיים ממקור אחר.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

בן 37 עם חבלות • תאונת דרכים בקרית אתא

(חי פה) - היום, שני 15/7/24 אירעה תאונת דרכים בקרית אתא בין שני כלי רכב, במהלכה נפצע גבר בן 37 עם חבלות בגפיים. ממד"א נמסר...

עדי נאווי כרמלי • מנהלת חדשה לבית ספר בקריית ביאליק

ראש העיר קריית ביאליק, אלי דוקורסקי, נפגש ביום א' 14/7/24 בלשכתו עם עדי נאווי כרמלי, שנבחרה כמנהלת החדשה של בית ספר פסגות בקריית ביאליק. עדי נבחרה...

אדם איים, תקף ושדד אישה בחיפה

(חי פה) - ביום ראשון 14/7/24 פקח אגף האכיפה העירוני סייע ללכוד גנב ברחוב הרצל בחיפה. מעיריית חיפה נמסר לחי פה תאגיד החדשות: ביום ראשון 14/7/24,...

איזה סוג צמיד מתאים לכן?

בואו נדבר על צמידי יוקרה, צמידים אלו הם הרבה יותר מרק פריט אופנתי, הם גם סמל ליוקרה, סטייל אישי וסטטוס. בחירת הצמיד המושלם למפרק...

תאונת דרכים עם 5 פצועים

(חי פה) תאונת דרכים ברחוב הרצל בטירת כרמל. ממד״א נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בשעה 03:41 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב כרמל, על תאונת דרכים בין 2 כלי רכב ברחוב הרצל בטירת כרמל. חובשים ופראמדיקים של מד"א מעניקים טיפול רפואי ומפנים לבי"ח רמב"ם, 5 פצועים בהם: 2 בינוני, גבר בן 63 עם חבלת בטן, אישה בת 39 עם חבלה בפלג גוף עליון ו- 3 פצועים במצב קל.