באנר טירת כרמל עצמאות
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

דוד חבוב מחיפה • מלאך הילדים המיוחדים

דוד חבוב מנהל בהתנדבות את מועדון השייט לילדים בעלי...

על חתולים ובני אדם – גרגורים, חיוכים ואהבה ללא תנאי

דומה שהקשר בין בני אדם לחתולים התחיל לפני אלפי שנים. ההשערה היא שמוצא חתול הבית הוא מחתול הבר, יונק טורף ממשפחת החתוליים. במאה ה 19 החלו להנדס גזעים חדשים של חתולים באירופה.

כיום חתול הבית הוא חיית המחמד הנפוצה ביותר בעולם ומשערים שיש בעולם כ 600 מיליון חתולי בית. החתולים סקרנים, גמישים וחכמים. חלקם מתפנקים ואחרים פחות. בסיפור החתול במגפיים, החתול הנבון מלמד את הנער שזכה בו בירושה, איך להגשים את חלומותיו ואיך להתעשר. החתול המאויר "גרפילד" שיצר ג'ים דוויס, מדמה תכונות אנושיות של פינוק ועצלנות.

הסרט "אשת החתול" משנת 2004 הכניס את החתולים לרשימת גיבורי העל האמריקאים, אחרי "הבלש בעל רגלי הקטיפה" של וולט דיסני משנת 1965, ועוד סרטים רבים נוספים בהם הכוכב או הכוכבת הראשיים הם לא אחרים מאשר חתולי הבית.

לא מדמיינת חיים בלי חתולים

אספתי מקבץ חברות שאוהבות חתולים ורשמתי את ההערות שלהן כדי להביא לפניכם:

רמה מספרת שהיא מאוהבת בחתולים: "יש לי שניים ועוד חתול רחוב שאימצנו מחוץ לבית".

יעל אומרת שחתולים זאת אהבה אמתית ולג'ודי יש פינה להאכלת חתולי רחוב: "יש לנו פינת האכלה בחנייה כבר שנים ודואגים לסירוס ועיקור. בבית יש לנו חתולים וכלב, ואינני יכולה לדמיין את חיי בלי חתולים. מערכת היחסים? עושה הכל למען שיהיו להם את החיים הכי טובים, מועשרים, ובריאים, בבריאות ובחולי. גם ברגעיהם האחרונים בהמתות החסד, על מנת שלא יסבלו ויפרשו בשיא, זה תמיד בידיים שלנו, מחובקים ומוקפים באהובים".

גילוי נאות –

יש לי שני חתולים שאימצתי מהרחוב וכלב שהיה משוטט, נדרס והוצל על ידי הווטרינר. בנוסף ישנם 8 חתולים שמגיעים לחצרי לארוחות. אני נוסעת במכונית עם אוכל לחתולי רחוב ועוצרת כשרואה חתולים משוטטים, וליד המשרד שלי יש פינת האכלה שם אני שותפה למאמץ ההאכלה יחד עם נשים נוספות.

בתפיסת עולמי, זאת אחריותנו בני האדם, לדאוג לבעלי החיים. לפעמים הם קופצים לנו מתחת לגלגלי המכונית ומשאירים אותנו בטראומה, בפעמים אחרות הם חורצים בציפורניהם את הרהיטים, אבל אין מתחרה לאהבה ללא תנאי ולאושר שהם מעניקים.

חתולים לאורך ההיסטוריה

החתול בבסיסו הוא טורף לילה. שפם של החתול מאפשר לו לחוש את זרמי האוויר ולאתר מיקום חפצים, וכריות כפות הרגליים בעלות מבנה מיוחד שמאפשר לו לקפוץ ולנחות ברכות. למרות המיתוס שחתול תמיד נופל על הרגליים, חתולים שנופלים מגובה רב עלולים לשבור את עצמותיהם ולהיהרג מהנפילה.

האב הקדמון של החתולים חי לפני כ 15 מיליון שנה, והתפתח למני בר שונים. בקפריסין נמצא קבר בן כ 9'500 שנה ובו עצמות אדם יחד עם חפציו ולא רחוק ממנו עצמות של חתול צעיר. במצריים נמצאו חתולים שעברו חניטה 2000 לפני הספירה. אומרים שאם לא היו חתולים במצריים, החולדות והעכברים היו מכלים את החיטה. החתול המצרי הועלה לדרגת אלוהות יחד עם אלת הפריון.

בימי הביניים באירופה (בין המאה ה5 למאה ה15) הכנסייה רדפה נשים שנחשבו מכשפות, והחתולים שלהם נחשבו לעוזרי הכישוף והרשע, במיוחד חתולים שחורים. צריך לקחת בחשבון שבאותה תקופה רוב האזרחים באירופה היו לבני עור, וכל דבר שלא היה לבן נחשב למרושע.  חתולים רבים הושמדו בימי הביניים וכמות העכברים והעכברושים היתה ללא שליטה. דעה מקובלת אומרת כי אחת הסיבות למגפת הדבר באירופה במאה ה-14 הייתה ריבוי עכברים ועכברושים כתוצאה ממיעוט חתולים.

החתולה מלכת הבית

לעדנה יש בבית שני חתולים "חלק מהמשפחה", היא אומרת ומספרת שמאכילה גם חתולים בגינה: "כשמסתכלים היטב מבינים שהחתולה היא בעלת הבית האמיתית. זה אנחנו שהתנחלנו אצלה ולא להיפך".

יפעת הזכירה לי: "זוכרת שלפני כשנתיים אימצתי ממך חתולה שאת בעצמך הצלת מצד הכביש? היום היא מלכת הבית (שמה פיבי) לאחר שהתגברה על מחלה קשה. ישנו עוד חתול רחוב מהמם שאימצנו אל ביתנו. ללא ספק שניהם הוסיפו אור גדול לבית , שמחה, צחוק ואהבה. הם מלמדים אותנו ואת ילדנו מהי נתינה מהלב, אהבה ללא תנאי, אחריות, מסירות, חמלה. כמה אושר".

לפי תחיה חתול הוא החיה הנפלאה ביותר בעולם: "לאורך כל חיי היו לי חתולים, הם חלק בלתי נפרד מהמשפחה. הם נקיים, סקרנים, משעשעים ומלאי אהבה", ולרונית יש 3 חתולים בבית ועוד 15 שהיא מאכילה בגינה.

חתולים ואמונות תפלות

קיימים הרבה מיתוסים ואמונות תפלות בנוגע לחתולים: אמונה שלחתולים יש 9 נשמות מגיעה כנראה ממצרים העתיקה. בעוד שבמצרים העתיקה התייחסו לחתול כסוג של אל, ואלת הפוריות של מצריים היתה אישה בדימוי חתולה, במיתולוגיה הקלטית החתול מייצג את השטן, יתכן משום שעיניו של החתול זוהרות בחשיכה. במיתולוגיה הנורדית האלה פריה נסעה על כרכרה שהייתה רתומה לחתולים, והם הפכו למלווים ונאמנים שלה.

אמונה תפלה נוספת היא שהחתול והכלב הם אויבים. מאחר וגם החתול וגם הכלב הם חיות טריטוריאליות, ושניהם מינים מבויתים, נוצר מתח על רקע תשומת לב ואוכל. אך בבתים רבים – כמו גם בבית שלי – אפשר למצוא כלבים וחתולים שחיים יחד בשלום ובאהבה.

למרות שהחתולים לא אשמים בצבעיהם, כמו שבני אדם אינם טובים יותר כאשר צבע העור שלהם אחד ולא אחר, האמונות התפלות ממשיכות להתגלגל עד היום. דווקא באוסטרליה החתול השחור נחשב כמביא מזל טוב, והחתול הלבן נחשב בעל מזל רע, כזה שמושך רוחות רפאים.

חתולת שמנת מפונקת

באסלאם החתול הוא חיית מחמד מכובדת, כי הנביא מוחמד אהב חתולים. מספרים שהחתולה שלו הצילה אותו פעם מהכשת נחש ושהוא דאג לה ואהב אותה. באחד מסיפורי האסלם מוחמד מכריז על אישה שתלך לגיהינום כי לא נתנה לחתולים מים ואוכל. בארצות מוסלמיות חתולים זוכים לכבוד ואף מאפשרים להם להיכנס למסגדים כדי שלא יפגעו.

ביהדות יש את אמרתו של רבי עקיבא שכל מה שברא הקדוש ברוך הוא, הוא לטובה, ויחד עם זה קיימות אמרות שליליות של רבנים שמתייחסות לחתול שהורג- אך כנראה מדובר בחתול בר ולא בחתול הבית.

ביפן החתול מייצג שפע ואפשר למצוא בעסקים פסלוני חתולים מחרסינה או מחומרים אחרים בגוון זהב מרימים את ידיהם כמו מנופפים לשלום. החתול הזה נקרא מָנֵקִי נֵקוֹ Maneki-neko, "חתול מזמין" ולפי האמונה מביא מזל וכסף לבעליו.

נעמה מספרת "אני נותנת להם אוכל לחתולי הרחוב וחתולה המליטה אצלי במחסן בחצר אז היא חיה פה עם הגורים שלה ועם שלושת הכלבים שלי. אחר כך היא העבירה את הגורים למקום אחר. לגבי מערכת היחסים שלי איתם, יש לי אלרגיה נוראית אליהם, אבל אני מלטפת אותם ואחר כך יש לי פריחה ודמעות בעיניים".

רותי: "יש בתוך הבית 5 חתולים ואני מאכילה בחצר כמה חתולים. אצל החתולים חבר מביא חבר וברוך השם כולם אוכלים כמה פעמים ביום" . לשרון היה חתול בית במשך 20 שנה. כיום היא מאכילה חתולי רחוב: "אחד עם בעיות שיניים מקבל אוכל רטוב". הבן של רחלה  הביא הביתה חתולה. "חתולת רחוב שהפכה לחתולת שמנת מפונקת", היא אומרת.

קולז׳ חתולים (צילום: תמי גולדשטיין)

לשמור על החתולים

רוב הגזעים המודרניים של חתולי הבית פותחו באיים הבריטיים במאה ה-19. ב-1871 הוצגו גזעי החתולים הראשונים שפותחו כדי להשיג מראה שימצא חן כמו החתול הסיאמי והפרסי שזכו לפרסים ולאהדה רבה.

עדנה אור אל מגדלת חתולי רחוב: "אני נותנת להם אוכל מים. זריקות חיסון. סדרתי להם מקום במקלט ובלילה וכשקר וגשם הם שם. לפעמים הם רבים באמצע הלילה ומתחילה מהומה, ואז כל דיירי הרחוב מתחילים לצעוק: "עדנה תשתיקי אותם!" אבל מי יכול להשתיק אותם כשהם בתקופת הייחום' או כאשר פתאום מגיע חתול חדש. כשאני יוצאת לרחוב הם אחרי. בכל פעם שמגיע דייר חדש מתחיל ריב. "מזה החתולים האלה!!!?" ואני שומעת את הלחשושים מאחורי ורק מחייכת לעצמי. העיקר שלא יציקו לחתולים".

ליאור טוענת שהיא "אמא" לשתי מצחיקות שאומצו מהרחוב, וזה נותן הרבה שמחה ולכלוך.

ואלי מגדלת חמישה חתולים וכלבת גולדן רטריבר, "זאת משפחה לכל דבר ".

לעדי יש שלושה חתולים: "אני מטפלת בהם והם בי.  הם החוש השישי של הבית, הם הסיבה שחלק מהמטופלים שלי מגיעים אלי".

מירים דואגת למים לחתולי הרחוב: "כשאתם רואים חתול מלוכלך, דעו שהוא צמא. חתולים מנקים את עצמם כשיש מספיק נוזלים. הקיץ בפתח וחתולי הרחוב יהיו צמאים אם לא נדאג להם למים. בבקשה השאירו להם כעריות מיים בכל פינה ודאגו לרענן את המים מדי יום או יומיים".

חתולים לשיפור מצב הרוח

מחקרים מצאו כי חתולים יכולים לשפר את איכות החיים של אנשים עם בעיות נפשיות כמו דיכאון ונטייה לעצבות. הטיפול בחיית המחמד והליטוף את החתול יוצרים תחושה של אהבה ושייכות.

נראה כי לחתולים יש יכולת להרגיע, לשחרר מתחים ולעזור לאזן את הרגשות. אנשים שנקשרים לחתולים, מגלים שהם כוח מעודד ומשפר איכות חיים. מחקרים מצאו קשר בין עיסוק בחתולים ובין שיפור במצב רוח, ובגירוי של הופעת הורמון האוקסיטוצין המקרין תחושות של אהבה וחיבה.

חתולים יכולים לשפר את יכולת התקשורת והחברתית של בעליהם, בעיקר במקרים של אנשים עם מוגבלויות פיזיות או חברתיות. כאשר חתול מגרגר, מיתרי הקול שלו מתקרבים ומתרחקים זה מזה, דבר היוצר רטט מיתרים והשמעת קול גרגור. הגרגור מופיע בשעת שמחה, התרגשות וגם בשעת לחץ. אך הקשבה לגרגור ומגע החתולים מספרים תחושת הקלה רגשית ופיזית לאנשים המתמודדים עם כאבים.

חתולים מגרגרים בתדר שנע בין 20-140 הרץ, ויש לכך השפעות מרפאות. איחוי עצמות משתפר בתדר של 25 ו-50 הרץ, כך גם רקמות רכות מחלימות מהר יותר בחשיפה לתדרים האלה. זיהומים ונפיחות נרפאים מהר ומגדלי חתולים מספרים שכאשר החתול שוכב על ברכיהם או לידם במיטה ומגרגר, הם מרגישים טוב יותר.

חתולים להפגת הבדידות

חתולים הם חיה משעשעת. אנשים מצלמים אותם, נהנים לראות חתולי סקרן משחק ומקפץ. גם רביד פלוטניק כתב על זה בשיר חתולים, שכאשר הוא לא יודע איך להגיד שהוא אוהב, הוא שולח סרטון של חתולים. אנשים שמגדלים חתולים שמחים יותר ומסתבר שהמערכת החיסונים שלהם חסונה יותר.

מחקר שנערך באוניברסיטת מינסוטה מצא כי אנשים שגדלו חתולים פחות פגיעים למחלות לב וכלי דם בהפרש משמעותי מאלה שלא מגדלים. נמצא גם שאנשים בעלי חיות מחמד שורדים התקפי לב יותר מאלה שלא מגדלים. מחקר שנעשה בניו יורק מצא שלחץ הדם של אנשים שמגדלים חתולים מאוזן יותר. המחקר הוציא המלצה למי שיש לו לחץ דם גבוה, לאמץ חתול.

בשנת 1992 נמצא באחד המחקרים שלבעלי חיות מחמד יש רמות כולסטרול מאוזנות יותר מאשר לאלה שלא מגדלים. בניסוי שנערך בקנדה ב 2006 נמצא כי טיפוח חתול בית עזר להוריד את רמות הכולסטרול. 

גידול חיית מחמד מפחיתה תחושת בדידות.  מאחר וחתולים לא צריכים שיוציאו אותם לטיול והם יכולים לחיות בדירה יחד עם בעליהם, החיבור עם החתולים עוזר להפיג את הבדידות אצל אנשים שחיים לבד, אנשים שאין להם חברה או משפחה והם מרגישים שהחתולים הם משפחתם וחבריהם.

יחס לחתולים והמעמד בגן עדן

אלווירה מספרת שהוריה מאכילים חתולי רחוב, "החתולים מחכים לאבא שלי מהעבודה בחנייה שלו . אחותי בחיפה מוצאת בית לכל חתול גור שהיא מוצאת, וכבר אימצה 3 מתוקים. חתולת הבית הגיעה לטפל בבת שלי כשהייתה חולה עם חום.

שרית: "החיים שלנו סובבים סביב החתולים שלנו (כמה וכמה, בבית ובחצר) ועל דלת הכניסה לבית שלנו כתוב: "יחסך לחתולים בעולם הזה מכריע את מעמדך בגן עדן".

אסיה: יש לי 2 חתולים סיאמיים בני 8 שתורמים לרגיעה ומרפאים. בעבר האכלתי חתולים היום ברב קומות יותר מורכב. לחתולים שלי יש איתי טלפתיה. רק אני חושבת עליהם והם מגיעים אלי. כשאני יוצאת, הם יודעים מתי חוזרת הביתה ומחכים רבע שעה לפני ליד הדלת ומייללים".

מירי מאכילה חתולי רחוב ודואגת להם מזה שנים רבות "חשוב לעקר ולסרס כדי לשמור על התרבות מאוזנת", היא מדגישה.

לגלות את הנסתר

חתולים מסמלים חופש וגמישות- גם גמישות מחשבתית וגם גמישות גופנית. בתורות הרוחניות החתול מסמל קשר למיסטיקה, כמו בקלף מלכת המטות בטארוט.

החתול נחשב לשומר החלומות ומסמל אינטואיציה וראיית העולמות שמעבר לחומר. יחד עם זה כאשר חולמים על חתול יתכן שהדבר מסמל שהחולם חווה בדידות. בין חיות הטוטם האינדיאניות החתול מסמל את ההסתרה, הדברים הנסתרים שלא רוצים להראות יחד עם התבוננות פנימה כדי לפגוש את הדבר שהאדם מסתיר אפילו מעצמו.

בקריאה בקפה החתול מסמל סודות שעומדים להתגלות. הדברים שעד עכשיו ניסו להסתירם יחשפו, ויתכן שייחשף גם אדם לא נאמן שפוגע במי ששתה את הקפה.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

תמי גולדשטיין
תמי גולדשטיין
מתקשרת, הילרית, מורה רוחנית המתמחה ביעוץ הוליסטי אישי וזוגי ובטיפול אנרגטי לאיזון הגוף והרגש, בעלת ניסיון של מעל ל-20 שנים

כתבות קשורות לנושא זה

9 תגובות

 1. יש אמירות של נשים שמגדלות חתולים שבושה שנאמרו. מה הקשר בין חתול מלוכלך לצימאון ? לתת מים לחתולים כי אחרת הם יהיו מלוכלכים.? כדאי ללמוד על זה – כי זה ממש שטות גמורה. ויש עוד אימרות חסרות שחר במאמר שמיוחסות למגדלים. לצערי יש הרבה בורות בין מגדלים. וזה עצוב. מי שהכי משלם על זה – החתולים. ואולי הדבר החשוב ביותר. החתול רואה אותנו בני האדם כיצורים, עצמאיים שאינם תלויים באף אחד, ממש כפי שהם רואים את עצמם. הם מכבדים אותנו וראוי שאנחנו נכבד אותם. כל חתול שחי במשפחה של בני אדם, הואחד מהמשפחה. על כן ראוי לקרוא להם ׳חתולי משפחה׳ ולא חתולי בית או חצר או רחוב או זבל.

 2. חתולים קיימים פה בגלל בני האדם והאדם אחראי עליהם. החתול בויית במטרה לצוד מזיקים ומדובר באחת הציידים היעילים שקיימים. מכל החיות שבויתו על ידי האדם, החתול שימר בצורה הטובה ביותר את ההתנהגויות הטבעיות שלו. למרבה הצער חתולי רחוב כיום ניזונים מאשפה וסובלים ממחלות. לתת לחתול לאכול אשפה זה כמו לתת לפרארי לסחוב עגלה של אלטעזאכען… חתול לא בנוי לאכול אשפה, בניגוד לחולדה למשל שיש לה כבד גדול ומערכת חיסון חזקה ויכולה להתמודד עם הרעלים והזיהומים שבאשפה. סגירה והטמנה של פחי אשפה והקפדה על ניקיון ישמרו על החתולים וגם יהקרומאת אוכלוסייתם שנמצאת בצפיפות רבה מידי (ובעניין אחר גם יפחיתו את כניסת חזירים הבר).זה תמיד מגוחך לראות אנשים מטנפים בכל מקום ואז מתלוננים על בעלי חיים שמגיעים… תפסיקו ללכלך, ותלמדו לחיות לצד בעלי החיים כי הם תמיד יהיה פה.

 3. לצערי, כיום חתול הוא טפיל פולש שמתרבה בקצב מהיר מידיי, ללא אוייבים שפוגע אנושות בטבע שמסביבו.
  מכיוון שהוא טורף מעולה, אין בסביבתו בעלי חיים אחרים וכך, עם עליית החתולים, נעלמים לנו ציפורי הדרור, צבי (צבים) בר, נחשים, חולדות, איגואנות ועוד.
  בנוסף, חתולים, בניגוד לכלבים או ארנבים, נאמנים לטריטוריה שלהם ולא לבעלים שלהם שמספקים להם הגנה ואוכל.
  בני אדם אוהבים חתולים בגלל אי הבנת השפה (מפרשים את החמידות והגירגורים של טורף העל הזה בתור התפנקות)

  • חתולים אינם פולשים (ואם כבר הערה לכותבת הכתבה – הם גם לא מהונדסים, חתול של היום זהה כמעט לחלוטין לחתול מלפני 2,000 שנה. בגלל זה אין להם אלרגיות והם לא צריכים לאכול אוכל מומצא ולקחת כדורים כל החיים כמו כלבי התפאורה שהמציאו בשנים האחרונות).
   הם גם אינם טפילים, הם אוכלים לרוב את מה שעל האדמה או קרוב לה כך שציפורים חולות בהחלט תיאכלנה.

   הטעות הכי גדולה שכתבת היא שחתולים (בשונה מכלבים) נאמנים לטריטוריה ולא לבעלים – זה פשוט לא נכון, מדעית.
   חתול הוא חיה בודדת ולא להקתית כמו כלב, מערכת היחסים שלו עם בעליו מדמה מאד יחסי תינוק-דמות מטפלת, הוא נקשר באופן עמוק ויוצא דופן לבן אדם אחד בלבד (הוא בודאי אוהב במקביל אחרים, "שאר המשפחה", אבל הוא מפתחת אטצ'מנט אמיתי רק לדמות אחת).
   כלב אוהב ללא אבחנה את כל מי שיאכיל אותו ויהיה נחמד אליו, חתול לעומתו שומר לך אמונים כמו שאינו שומר לאף אחד אחר.

   עוד קונספציה מדעית שהופרכה היא שכלב הוא חברו הטוב ביותר של האדם – הקשר בין כלב לבעליו חזק הרבה יותר מצד האדם ומאשר מצד הכלב, כלב פשוט אוהב בני אדם ללא אבחנה.
   חתול לעומת זאת מגיע לרמת קשר גבוהה מאד עם בעליו שגורמת לשחרור של ניוריטרנסמיטרים נוגדי דיכאון וחרדה, ממש כמו שנכתב במשפט קצר ותמציתי בכתבה עצמה. יש דואליזם ריאקציוניסטי בין בני אםד לחתולים, וזה הוכח כמרפא דיכאון בצורה מובהקת.
   אצל כלבים שום דבר לא הוכח, הכל אמירות חסרות תוכן מדברים שלמדתם בסרטים מצויירים של דיסני.

   חפש בגוגל סקולר felines לעומת knines ובני אדם ותיווכח שאתה נורא בטוח בעצמך כשאין לך על מה.

 4. מאמר מקסים ביותר, שכולל בתוכו תיאורים מדוייקים של היצור המושלם שנקרא חתול, על ידי אנשים טובים שפתחו לקראתו את ליבם ובכל זכו לטוב שבעולם הזה (ולא, אני לא מתכוונת לכסף…).
  כמובן שמאמר כזה מוציא ממחילותיהם את האנשים הרעים והקמצנים שבינינו ומאפשר להם לכתוב כאן תגובות ספוגות ברעל ובטמטום.

 5. ומה עם אחריות חברתית???…
  מי שמאכיל חתולים צריך לקחת עליהם אחריות מלאה-כולל טיפול רפואי ועיקור.
  האכלה בלבד גורמת לנזק סביבתי וממלאת רק את הצורך הנרקסיסטי של המאכיל, מבלי להתחשב בנזק האקולוגי שהוא מעודד.
  אני מבינה שיש אנשים אטומים לנזק הסביבתי שהם גורמים אבל, למה לפרסם כתבות מזיקות כאלה?

 6. אצל ג'ודי נפלה טעות: "ואיני* יכולה לדמיין את חיי בלי חתולים". אבל מיהי שתמית אותם המתת חסד על סמך מה מחליטה להמית?! בנאדם חולה מבוגר ממיתים?! עם טיפול תמיכתי יכולים לחיות עוד.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

רעשים נשמעים מבתי הזיקוק של בז״ן • עבודות תחזוקה

(חי פה) - תושבי חיפה התלוננו בימים האחרונים 20-22/5/24 על הדי רעש מבתי זיקוק. קבוצת בז״ן - עבודות תחזוקה תקופתיות. הודעה לתושבי מפרץ חיפה מקבוצת...

שיא משתתפים: שמונה שחיינים עולים לאליפות אירופה • הישג ענק למכבי חיפה

שיא משתתפים שקבעו קריטריון לאליפות אירופה בבלגרד - "ההשקעה הגדולה הניבה פירות, שיעניקו לשחיינים שלנו עוד מוטיבציה להמשיך". במכבי חיפה כרמל גאים נוכח ההישג של...

האתלטית סיון אוירבך • שיא ישראלי בריצת 1,500 מטרים

בצל האירועים במדינה, רגע נחת שסיפק ביום שבת 18/5/24 אגודת מכבי חיפה כרמל עם שיא ישראלי השייך לאתלטית, סיון אוירבך בריצת 1,500 מטרים. האתלטית...

הנחיות להדלקת מדורות ל״ג בעומר בטירת כרמל

עיריית טירת כרמל ערוכה לאירועי ל"ג בעומר במסגרת היערכות עיריית טירת כרמל לאירועי ל"ג בעומר, הוחלט כי השנה תותר הבערת מדורות ביום החג, ראשון, 26.5.24....

כרם מהר״ל • סיור בבית הכי אקולוגי בישראל • יום שישי 24/5/24

עיריית טירת כרמל מזמינה את התושבים לסיור בכרם מהר״ל, הבית הכי אקולוגי בישראל. הסיור יתקיים ביום שישי 24/5/24 בשעות 10:00-14:00, ברחוב החאן 11 כרם...