פרסום בחי פה

תגובות אחרונות

פרסום בחי פה

עוד כותרות בחי פֹּה

דילול החזירים בירי יצא לדרך בחיפה – צפו

(חי פה) - תושבים בשער העלייה שמעו קולות ירי...

חיפה • חילוץ בלב ים בתנאי רוח קשים

התהפכו עם קייקים נסחפו ללב ים וחולצו על ידי...

איים להרוג את הצוות הרפואי ברמב״ם • "רוצה להיות שהיד"

(חי פה) - היום, רביעי 24.4.24, צעיר בחיפה הודיע...

55 קילו של קוקאין בשווי מיליוני שקלים נתפסו בחיפה

כ-55 קילוגרם של סם מסוג קוקאין, בשווי המוערך במיליוני...

להקת לווייתנים בחיפה ◄ צפו

(חי פה) - ביום שבת, 20/4/24, יצא ליאור אלפסי,...

גן חיפאי בהשפעה ספרדית

מי לא מכיר את גן האם בחיפה? זהו הגן המשתרע מול מרכז פנורמה שבמרכז הכרמל, בעל המדשאה הגדולה ומולה במה להופעות ציבוריות שונות.

גן האם והילד

הבסיס לגן האם הוא גינתו הפרטית של איש מיסיון הכרמל ושמו מרטין שניידר שבנה את ביתו בשנת 1913 ברחוב התשב״י דהיום. גן זה היה הבסיס לתכניתו של האדריכל ריכרד קאופמן, מתכננה של המושב נהלל, לתכנון גן גדול בנחל לוטם (ואדי טאטר).

גן האם, שדרת החנויות (איור: ד״ר דוד בר און)

לאחר מלה״ע השנייה, שלטונות המנדט הפקיעו את שטח גנו של שניידר ועם הקמת המדינה הגן נמסר לידי עיריית חיפה. בשנת 1951, הציע ראש העיר אבא חושי לטעת את ״גן האם והילד״ לכבוד יום האם. ביוני 1954, הוצב בגן הפסל ״ילד מחלל בחליל״ של הפסל אריה רזניק. אולם זה לא שינה את העובדה שבציבור נתקבע השם המקוצר ״גן האם״… 

בתקופת כהונתו של אריה גוראל בראשות העיריה, בשנות ה-80 של המאה הקודמת, נבנתה במקום שדרת בתי קפה, בדופן הגן הגובל עם שד’ מוריה, לפי תוכניותיו של האדריכל החיפאי אמנון גלפמן.

אדריכל אמנון גלפמן (1933-2009)

אמנון גלפמן יליד חיפה, חניך ביה”ס הריאלי ובוגר הפקולטה לארכיטקטורה בטכניון. עסק בפרקטיקה פרטית כ-60 שנה. הוא חלוץ תכנון הבנייה המדורגת בחיפה וזכה לפרס חיפה לאדריכלות ב-1972 עבור תכנון בית מגורים מדורג ברח׳ איינשטיין 115. הוא תכנן עשרות בניינים מדורגים בשכונת כרמליה ואחרות. כמו״כ תכנן את תחנות הרכבל (״הביצים של גוראל״) בבת-גלים ובסטלה מאריס. 

וכמובן, תכנן את ״גן האם״ ומתחם החנויות שבו. העיצוב הצורני המיוחד וחומרי הבנייה – אבן טבעית ואריחי קרמיקה צבעונית- מעידים על השפעתו של האדריכל גאודי ועבודתו Park Guell מברצלונה על תכנון הפרויקט החיפאי. מלבד היותו אדריכל מוערך ומשפיע, עסק אמנון גלפמן גם בציור ובפסול. השאיר אחריו אוסף של עשרות עבודות אומנות, המתארות את נופי חיפה והגליל.

תודתי נתונה בזאת לאדריכלית מרב גלפמן על המידע החיוני שמסרה לי אודות חייו של אביה, אמנון גלפמן, ואפשרה בכך השלמת הכתבה הנוכחית.

קוראים יקרים

הכתבות במדור זה מבוססות על מידע גלוי המפורסם במקורות כגון ויקיפדיה ובאתרי אינטרנט אחרים ועלול לכלול אי-דיוקים היסטוריים שונים הנובעים מן המקורות הנ״ל.

ד"ר דוד בר און
ד"ר דוד בר און
ד״ר דוד בר און • אדריכל ומתכנן ערים

כתבות קשורות לנושא זה

23 תגובות

 1. כל הכבוד על פןעלך, כל שבוע קורא את כתבותיך תןדה על כל הפרטים המעניינים מקוןה שלא רק נכתוב אלא גם נשמר ונכבד כמו בתל אביב מה שבינתיים לא ממש קורה. זוכר כנער שבנו את גן האם, זה היה בזמנו בהחלט מחוץ לקופסא. למדתי אצל אדר' עודד בבסמת במגמה שכחתי את שם משפחתו. ברכות לך ד'ר מחכה לכתבה הבאה.

  • תודה רבה על הפרגון. תקוותי שהכתבות ישפיעו גם על מנהלי העיריה.

 2. הציורים של ד"ר דוד בראון פשוט ליגה! אני מת על אקוורלים ובמיוחד מהסוג הזה. התערוכה בבית אבא חושי על בתי הקולנוע הישנים בחיפה עם ציורים של בראון באותו הסגנון ובשיתוף עם יורם כץ היתה מיוחדת במינה וחבל ש"נגמרה"…זאת בלי קשר לדיון על גן האם

 3. שתי טעויות: התשבי הוא אחד משמותיו של אליהו הנביא. לא נכון לכתוב התשב"י. כמו כן שדרת בתי הקפה בגן האם גובלת בשדרות הנשיא ולא בשדרות מוריה.

 4. איזה שדרת חנויות יש בגן האם?? חנות צעצועי פלסטיק זולים ומעפנים ומזנון ארטיקים??? זה כמו לקרוא לכינרת אוקיינוס.

  • תודה על תגובתך. בראשית, היה שם בית קפה וגם פאב. אבל קשה לשלוט בכוחות השוק. נכון להיום, המצב גרוע אבל בוא נקווה שיבוא שינוי.

 5. הרעיון של גן האם הוא הרבה יותר ממה שמתואר למעלה.
  זו ״אדריכלות אורגנית״ שהשכילה לנצל את הטופוגרפיה ולהשתלב בה כאחד. חלק מיצירה רבת רגישות וכישרון .
  הכישלון הוא של עיריית חיפה שלא השכילה לטפח ולטפל במבנה אלא נכנעה לגורמים שקלקלו הזניחו והתעללו במבנה.. חלק מהספסלים נגנבו כנראה בזמן שמחלקת הנוף של העיריה ״שיפצה״ בחוסר רגישות וחוסר הבנה את החלק העליון של הגן.

  • תודה רבה על תגובתך. מצטרף לדעתך בדבר אחראיות העירייה למצב העגום שבו נמצא המבנה וסביבתו.

 6. בכמה הזדמנויות כתבתי על מצב גן האם. חייבים את הוצאת גן החיות והגדלתו פי 3. הקמת מרכז חינוך סביבתי וניהול ואדיות במקום המכון הביולוגי. גם הוצאת שטחי המסחר מתוך גן האם – יש ממול קניון ושפע מבנים עם שטחי מסחר. אין שום מקום לשדרת חנויות בגן האם.
  המפגש בין שדרות הנשיא לגן האם צריך להיות מדרגות רחבות מלאות בצמחיה ומזרקות מפל – שיסייעו למסך את רעשי התחבורה לחלוטין. אפשר להשאיר לכל היותר שני בתי קפה – האחד מתחת לתחנת גן האם ברחבת הכניסה לגן האם והשני ליד הכניסה באזור רחוב התשבי. עם הבנייה של תמא 38 ומגדלי מגידו במרכז הכרמל יתווספו אלפי ילדים שזקוקים לשטח ירוק שנמצא במחסור.
  הפתרון זה שיפוץ והרחבה של גן האם, ויצירת פארק המצוק בגן העירוני בסטלה מאריס.
  המבנה הנוכחי בגן האם הוא בלוי, מכוער, מסוכן והמצב הגרוע של תחזוקת גן האם – כולל הקונכיה המתפוררת וגן החיות יוצרים תדמית שלילית לכל מרכז הכרמל במקום להיות גולת הכותרת.

 7. צר לי…אבל הפעם לפאר את בניית הפרוייקט ה" פסאודו גאודי" שניבנה על חשבון גן האם ובעצם ניתק את הגן מהעיר והביצוע הכושל והמתפורר שלו לא בוצע לו כנראה פיקוח שגם זו אחריות האדריכל…זו הצגה מעוותת…שביחד עם הקונכיה המגוחכת ובזבוז הפוטנציאל הובילו לכך שמיקום כה מרכזי בחיפה שהוא השער לואדי לוטם נראה מתפורר..טלאי על טלאי עם הקרוסלה…ומתקני המשחק..פשוט פשע מה שהתחולל שם. מקווה שבהנהלת העיר החדשה תתבצע מחשבה דקדקנית כיצד להשיב לאזור את כבודו האבוד.

  • תודה על תגובתך. מאוד קל להאשים את האדריכל אך יש לזכור שאיננו אחראי לכל.

 8. פעם החלק העליון של הגן היה מטופח ויפה היום הוא מוזנח ספסלי האבן שבורים ,הסוהר ממנו והלאה,כרגיל לא שומרים ולא משמרים כלום …

  • תודה על תגובתך. נקווה שראש העיר החדש יפנה לזה את תשומת הלב הראויה ויחזיר לגן את כבודו ומעמדו.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

איתי אלימלך "ברית הדמים עם הדרוזים מקבלת משמעות חדשה"

"ברית הדמים עם הדרוזים מקבלת משמעות חדשה" איתי אלימלך, יו"ר מחוז חיפה והצפון בארגון נכי צה"ל, קרא להידוק וחיזוק הקשר בין מוסדות הממשלה והרשויות...

איסור דיג בים התיכון במהלך עונת הרבייה

עונת הרבייה והגיוס מתחילה • חל איסור על הדיג למעט חריגים וסייגים הודעה משותפת - משרד החקלאות ורשות הטבע והגנים מודיעים על תקופת האיסור על...

מרכז הכרמל מרכז מבקרים ומגדלור של תקווה • יוסי לובלסקי

בצומת הרחובות שער הלבנון עם הציר המרכזי שדרות הנשיא מיתמרים מעלה צמד בניני פנורמה המזוהים ומאפיינים את המרכז. מגדלי פנורמה אחד המגדלים הוא מגדל דירות...

"מבט מרענן על משמעות המלתחה שלנו" / לילי מילת תופסת מדף

בימי המלחמה, כשאני לוקחת ספר חדש ליד, אני רוצה שהוא ייקח אותי מכאן. לאנשים שונים התמודדויות שונות. אני מכירה כאלה שדווקא מחפשים ספרים שיהיו...

טֶקֶס הַדְלָקַת הַמִּשְׁוָאוֹת

אמוּל קְבַל עַם וְעֵדָה הִתְיַצְּבָה הִיא לַטֶּקֶסכֹּה זְקוּפָה, עֵרָנִית וְגֵאָה.הִיא הִרְגִּישָׁה מַמָּשׁ כְּמוֹ שֶׁלָּהּ הוּא הַנֶּכֶס,וְרַק לָהּ הִיא כָּאן זְכוּת הַדֵּעָה.בבְּיָדָהּ אָחֲזָה בָּרְשִׁימָה הַמֻּמְלֶצֶתכְּמוֹ...