שינויים בתנועת הרכבות • לא תתאפשר נסיעה רציפה בין חיפה לת"א

שינויים זמניים בתנועת הרכבות באזור עתלית ביום שישי 5/7/24...

"יצאתי מהמים כולי כחולה" • בילוי בבריכה בחיפה

(חי פה) - מתרחצים בבריכת "גלי חיפה" גילו בצאתם...

כנס בוגרי יחידה 8200 התקיים בחיפה

בימים אלה ערכה עמותת בוגרי 8200, לה אלפי בוגרים...
באנר גורדון 230524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש
באנר קריית אתא עצמאות 080524

שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות...

נעמי זידמן מחיפה – דוגמנית הבית בגיל הזהב

הנכנס בשערי הדיור המוגן Avantgarde Residence אשר ממוקם בלב...

תערוכת ״בתי הקולנוע השכונתיים של חיפה״ עוברת מקום

תערוכת הציורים "נוסטלגיה חיפאית - בתי הקולנוע של פעם״ של ד״ר דוד בר און אשר...

״ארמון״ – מבית קולנוע למגדל משרדים מן הגבוהים בחיפה

מגדל ארמון הינו מגדל משרדים שהוקם במקום בית הקולנוע ״ארמון״...

מרכז חורב • המרכז של הפגנות המחאה בחיפה

מאז תחילת המחאה הציבורית נגד הרפומה המשפטית בשנת 2023,...

עיריית חיפה תובעת את קרן חיפה במעל 8 מיליון שקלים

(חי פה) – עיריית חיפה תובעת את קרן חיפה בסכום של 8,221,030 שקלים בעקבות סכסוך סביב כספיי התרומה לאצטדיון סמי עופר שנחנך בשנת 2014.

עיריית חיפה הגישה כתב תביעה לבית המשפט המחוזי בעיר לפיו הקרן לחיפה שמשמשת כזרוע העירייה לקבלת תרומות לטובת פיתוח העיר, לא העבירה כספים שהעבירה משפחת עופר כתרומה לבניית האיצטדיון העירוני.

אצטדיון סמי עופר (צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה)
אצטדיון סמי עופר (צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה)

חוזה התרומה

בכתב התביעה נטען כי עיריית חיפה נקשרה בחוזה תרומה מיום 13/9/2009. החוזה נערך בין התורם – הקרן לחיפה לבין העירייה ולפיו התורם יתרום 20 מיליון דולר להקמת האיצטדיון העירוני החדש כספים שאינם מכסים את כלל ההוצאות עבור הקמתו.

עוד עולה מהתביעה כי ביום 31/5/2015 לאחר תקופה מפתיחתו של האצטדיון, נחתם הסכם שני לתרומה בין העירייה לבין התורם והקרן לחיפה בסך 10 מיליון שקלים שאמורים לעבור לעיריית חיפה על ידי הקרן לחיפה, עד ליום 31/12/2016.

התביעה

בתביעה מתואר כיצד במהלך השנים נוהלו דין ודברים בין הקרן לחיפה האמונה על התרומה ועל העברתה לעיריית חיפה לבין העירייה. בין היתר נטען בתביעה כי בתאריך 20/3/2018 הודיע מנהל תפעול הקרן לחיפה דאז, בועז הירש, לקריית הספורט כי הקרן לחיפה התכנסה והחליטה שוועדת הכספים של הקרן לחיפה תשלם את הסכומים המבוקשים לשנת 2014.

בנוסף, הקרן תשלם עבור הוצאות החזקת האצטדיון בשנת 2018 על פי הוצאות בפועל עד לסכום של 860,241 שקלים, אשר ישלימו תשלום כולל של 3 מיליון שקלים. יתרת הסכום תשולם החל מחודש מאי בשישה תשלומים חודשיים שווים על פי העתקי חשבוניות שיוגשו.

הסיכום בוטל באופן חד צדדי

לפי המתואר בתביעה, נודע לעיריית חיפה בתאריך 23/12/2018 על ידי קריית הספורט כי הסיכום אודות העברת הכספים בוטל באופן חד צדדי על ידי הקרן לחיפה, עם עזיבתו של מנכ"ל הקרן אמנון לשם.

לאחר הודעה זאת, שלחה החברה הכלכלית דרישות תשלום לקרן בגין תחזוקה שוטפת של האיצטדיון. בשנת 2018, בניסיונות להתגבר על המחלוקות ולאחר משא ומתן ארוך אל מול הקרן, נקבע כי נציגי עיריית חיפה והקרן לחיפה ילכו יחדיו לבחון את הקמת המטבחים החדשים בשטח האיצטדיון, לצורך קבלת הסכום הנותר על פי הנספח השני להסכם התרומה בעבור הוצאות הקמת חלקים באיצטדיון.

ביום 7/12/2018 נשלחה על ידי עיריית חיפה באמצעות גזבר העירייה וראש העיר, דרישת תשלום עבור הקמת המטבחים בשטח האצטדיון בליווי כרטסת חשבונות המוכיחה את הוצאות הקמת המטבחים בסך של מעל 8 מיליון שקלים. נכון לאפריל 2018, הקרן לחיפה טרם העבירה לעירייה סך של 6,788,864 שקלים (נכון למועד הגשת התביעה, סך של 8,221,030 שקלים) להם התחייב התורם בנספח השני להסכם.

עוד נטען בתביעה כי בנוסף למטבחים החדשים שהוקמו, הוחלפו גם המצלמות בשערי הכניסה, הוספו מצלמות אבטחה, הוחלפו בקרי כניסה, הוקמה גדר לצורכי בטיחות בהתאם לבקשת משטרת ישראל, הותקנו מאחזי יד על מנת להנגיש את האצטדיון לאוהדים בעלי מוגבלויות, הוחלף חדש הסינתטי, ועוד פרויקטים נוספים שעלותם עוברת את הסך הנותר לתשלום על ידי הקרן.

עיריית חיפה טוענת כי ללא קבלת התשלום לה התחייב התורם, היא נכנסת לגירעונות כספיים. עיריית חיפה משוכנעת שהכספים הועברו זה מכבר מהתורם לקרן והקרן מסרבת להעבירם אליה מסיבות שונות. על כן, הגישה עיריית חיפה תביעה בסך של 8,221,030 שקלים.

עו"ד רון אביב (אלבום אישי)
עו"ד רון אביב (אלבום אישי)

מערכת חי פה פנתה לקבל את תגובת הקרן, וקיבלה מענה מעו"ד רון אביב היועץ המשפטי של הקרן. * גילוי נאות: עו"ד רון אביב משמש גם כיועץ המשפטי של חי-פה.

עו"ד רון אביב:

יש להתפלא כיצד כתב תביעה מגיע לאמצעי תקשורת שונים וזאת עוד בטרם הומצא כדין לנתבעת. יש לתמוה האם יש בכך כדי להעיד על הגוון הפוליטי של התביעה וכמובן ששאלה זו תיבדק ותיבחן גם לאור תוכן התביעה. לאחר שהתביעה תמסר לידינו כפי שנדרש בחוק, נוכל לבחון אותה, ואז ניתן יהיה להתייחס גם לגופה. עם זאת אוכל להגיד כבר עתה כי לקרן חיפה יש טענות משמעותיות וכבדות משקל, הן במישור הכספי והן במישורים אחרים, כנגד עיריית חיפה, לרבות ביחס להתנהלותה בכל הנוגע לאותם כספי תרומה.

אנשי הקרן – כמו גם אני באופן אישי – עשינו מאמצים ניכרים לאורך תקופה ממושכת, על מנת להגיע להבנות מול העירייה ולו כדי לחסוך משאבים רבים שבוודאי יושקעו בהליכים הדדיים.

למרבה הצער, גורמים בעירייה סיכלו את חתימת הפשרה שהתגבשה, וזאת מטעמים בלתי ענייניים. חבל כי העירייה בחרה שלא לפעול באופן ענייני לתיקון התקלות והמחדלים בהתנהלותה, ונראה בעליל כי העיריה מעדיפה להתכתש בבתי המשפט, ולהטיח בוץ ורפש בקרן חיפה, שרק טובת העיר ותושביה לנגד עיניה. מי שצפוי לסבול מבחירתה זו של העיריה, כמו גם מהתנהלות הכושלת בכל הפרשה, הוא ציבור התושבים בחיפה.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

סמר עודה - כרנתינג'י
סמר עודה - כרנתינג'י
עיתונאית בצוות הכתבים של האתר חי פה • כתבת מוניציפלית, פלילים, סביבה ובריאות צרו קשר עם סמר באימייל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

3 תגובות

 1. דחוף למצוא בית קברות לעיר חיפה. על המועמדים הסופיים שייאמר: זה נבלה וזה טריפה. שניהם ידרדרו את העיר לתהום כד לקבורה סופית. ראה ערך בנימין נתניהו.

 2. מסכים שיהב כשל כישלון, ובגיל 80 לא רואה אותו משפיע, ולצערי גם המתחרה שלו לראשות העיר שקשר עצמו עם חרדים ויהיה עושה דברם.

 3. כל מה שיהב נגע בו נגמר בגרעונות ותביעות וכשלונות.
  האצטדיון מלא במחדלים, נגמר בגרעון עתק של 150 מליון שקל – עלה 600 במקום 450 מליון.
  הקניון שהיה אמור לקום בתוכו מעולם לא נקנה על ידי אף יזם ויצר עוד בור של 150 מליון שקל.
  סך גרעון האצטדיון: 300 מליון שקל….
  תרם להעמקת הגרעון העירוני לכמעט מליארד שקל.
  הארנונה זינקה 17% כדי לעמוד בהוצאות השכר למאות אנשי חמולות שיהב הכניס בקדנציות שלו.
  עכשיו הוא קונה את שומרי הסף המעטים. אביהו האן נקנה בקלילות עם סגן ראש עיר בשכר – יש לאביהו הוצאות כבדות על הקמפיין של מאות אלפי שקלים, אז הכסף יבוא ממשכורת סגן ראש העיר..
  יהב ערמומי הוא יודע שאביהו האן ושרית גולן יפגעו ביכולות שלו לממש עבור תורמי הפטרוכימיה את ביטול הוצאתם ממפרץ חיפה. איך שתגובש הקואליציה, כשהוא קונה את שתיקת הירוקים ושרית גולן הוא יפעל להגדלת כושר היצור ואחסון הדלקים של המפעלים במפרץ חיפה ותש"ן בטענה ש"יש הכרח בטחוני והם מפעלים חיוניים".
  כל השטיקים כבר ברורים לחלוטין למי שמבין את התהליכים ככה חיפה תיכנס להקפאה טוטאלית כפי שסידר 15 שנה, הכל במסווה של פריחה: חגיגות, ארועים, טקסים, פסטיבלים. והארנונה למגורים תזנק עוד 5 אחוז לכסות את החגיגות ותבריח עוד צעירים מהעיר.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

תקלה בכרמלית 17/06/24

עדכון לשעה 19:50 הכרמלית חזרה לפעול 17:46 הכרמלית לא עובדת עקב תקלה. עם סיום התקלה נעדכן.

בן 33 נעצר בחשד לביצוע אונס

(חי פה) - שוטרי תחנת חיפה עצרו תושב טירת הכרמל בחשד לביצוע אונס מהמשטרה נמסר לחי פה תאיד החדשות: שוטרי תחנת חיפה פתחו בחקירה בתחילת...

קונפרס ליג: מכבי חיפה תארח את משחקי הבית שלה בלודג' בפולין

בקרוב קבוצת מכבי חיפה תחל את משחקיה במסגרת מוקדמות ה"קונפרנס ליג". הסיבוב השני שיתקיים ביום חמישי ב-25/07/24 ומשחק הגומלין שלו יהיה בדיוק בשבוע שלאחר...

המזהם משלם • ספינה ליברית נקנסה בחיפה

(חי פה) - חברת הספנות Sea Trinity Shipping LTD ומכונאי האונייה נקנסו בסך כולל של 120,000 ש"ח בצירוף מאסר על תנאי לחברת הספנות. זאת...

חזירי חיפה עדיין כאן • האם ראש העיר יקיים את הבטחתו? ◄ צפו

(חי פה) - יונה יהב, שחזר לאחרונה לתפקיד ראש העיר של חיפה, הבטיח, כזכור, כי בתוך חודש ימים בלבד, יטופל מטרד חזירי הבר בעיר....