פרסום בחי פה

תגובות אחרונות

פרסום בחי פה

עוד כותרות בחי פֹּה

להקת לווייתנים בחיפה ◄ צפו

(חי פה) - ביום שבת, 20/4/24, יצא ליאור אלפסי,...

בחול המועד פסח יוצאים למוזיאונים בחיפה בחינם

בחול המועד פסח כל עם ישראל יוצא לטייל: בפעם...

אולגה בסוב זכתה במדלית ארד באולימפיאדה האירופאית – גאווה לחיפה

הישג יוצא דופן לנבחרת הישראלית באולימפיאדה האירופאית לבנות במתמטיקה מדינת...

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם...

מרפאת קסדה להשטחת ראש לתינוקות • כללית קרית אתא

מרפאה חדשה לטיפול בהשטחת ראש בתינוקות באמצעות קסדה נפתחה במרכז בריאות הילד של כללית מחוז חיפה וגליל מערבי בקרית אתא. במרפאה מטופלים תינוקות מצפון הארץ, שהחלו טיפול בקסדה במרכז שניידר לרפואת ילדים ומעוניינים לבצע את המעקב קרוב לבית.

עיוותים ואסימטריה בגולגולת לאחר הלידה

בין 10-20% מכלל התינוקות מפתחים עיוותים ואסימטריה בגולגולת לאחר הלידה. תופעה זו נגרמת כתוצאה מפלגיוצפליה תנוחתית- השטחה של ראש התינוק באחד הצדדים או במרכזה מאחורה, בעקבות השענת הראש על אותו האזור. זיהוי מוקדם והתערבות מתאימה, יעזרו למנוע או להקטין את ההשטחה.

את הטיפול בקסדה אפשר להתחיל בגיל 3 חודשים ולפני גיל 12 חודשים לכל המאוחר, מאחר שבחודשים הראשונים לחיים הגולגולת גמישה וניתנת לעיצוב. השימוש בקסדה מיועד ל-23 שעות ביממה ולתקופה של כארבעה חודשים. הטיפול מאושר ע"י ה-FDA ומשרד הבריאות והוא אינו נמצא בסל ולכן כרוך בתשלום.

קרניוסינסוטוזיס

מצב נדיר יותר הוא קרניוסינסוטוזיס- איחוי מוקדם של התפרים המחברים בין העצמות השונות בגולגולת. אחד מתוך 3,000 ילודים סובל ממצב זה, המחייב התערבות כירורגית כדי לשפר את צורת הראש, ובמקרים שונים, גם כדי למנוע התפתחות של לחץ תוך גולגולתי גבוה, שיכול לגרום להפרעות בראייה ובעיות בהתפתחות המוח.

הניתוח מתבצע בין גיל חודשיים ל-9 חודשים, ובהשוואה לניתוחים אחרים הוא בטוח יותר, מותיר צלקת קטנה משמעותית, ובסופו נדרש אשפוז קצר בלבד. יתרון נוסף הוא הצמיחה הסימטרית של הגולגולת, לאחר הניתוח. בסיום הניתוח, יחבוש התינוק את הקסדה למשך כ- 6 חודשים. הטיפול לקרניוסינסוטוזיס נמצא בסל הבריאות.

המרכז הארצי לטיפול בקרניוסינוסטוזיס

לפני כ-5 שנים הוקם בשניידר המרכז הארצי לטיפול בקרניוסינוסטוזיס והשטחה של הגולגולת באמצעות קסדות, בראשות ד"ר אמיר קרשנוביץ', מנהל היחידה לנוירוכירורגיה וד"ר אסף אולשינקה, מנהל השירות לכירורגיה קרניופציאלית, בשיתוף עם ישי שאקארצי, אורטוטיסט מוסמך.

מאז הקמתו, פועלים בשניידר להעלאת המודעות לאבחון וטיפול מוקדם בקרניוסינסוטוזיס ופלגיוצפליה. כחלק מהפעילות ההסברתית, הוקמה בפייסבוק קהילת הורים בשם "גיבורים עם קסדות", המאפשרת להתייעץ עם מומחי שניידר ועם הורים אחרים שילדיהם עברו את הטיפול בקסדה.

מרפאת המעקב שנפתחה בקריית אתא, היא הראשונה שנפתחה מחוץ לשניידר, במטרה להקל על המשפחות ולהעניק להם שירות קרוב לבית. שני המפגשים הראשונים נערכים בשניידר ולאחר מכן המעקב מתקיים בקריית אתא עם הצוות המטפל משניידר.

נטלי מזרחי, אמו של נהוראי החובש קסדה מספרת:

פתיחת המרפאה בקרית אתא הקלה עלינו מאוד. בעבר לקחנו יום חופש מהעבודה כדי לנסוע ולחזור משניידר לקריות. אנחנו נמצאים בטיפול 8 חודשים וכבר רואים שיפור ומודים לצוות המטפל.
מרפאת קסדה קרוב לבית - נטלי ונהוראי מזרחי (צילום: אלבום משפחתי)
מרפאת קסדה קרוב לבית – נטלי ונהוראי מזרחי (צילום: אלבום משפחתי)

כתבות קשורות לנושא זה

תגובה 1

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

להקת לווייתנים בחיפה ◄ צפו

(חי פה) - ביום שבת, 20/4/24, יצא ליאור אלפסי, עם ביתו שני ומספר חברים, להפלגה מול החוף השקט בחיפה. לפתע ראו השייטים להקה של...

בחול המועד פסח יוצאים למוזיאונים בחיפה בחינם

בחול המועד פסח כל עם ישראל יוצא לטייל: בפעם ה-19: מעל 170 אתרי מורשת, מוזיאונים, סיורים מודרכים ברחבי הארץ ועסקי תיירות מהדרום ייפתחו בחינם...

אולגה בסוב זכתה במדלית ארד באולימפיאדה האירופאית – גאווה לחיפה

הישג יוצא דופן לנבחרת הישראלית באולימפיאדה האירופאית לבנות במתמטיקה מדינת ישראל ומערכת החינוך מתבשרות בהישג מעורר השראה וגאווה של נציגות נבחרת ישראל במתמטיקה, שהשתתפו באולימפיאדה...

מכבי חיפה: "זה לא חג החירות כל עוד 133 חטופים עדיין בעזה" ◄ צפו בסירטון המצמרר

לפני שריקת הפתיחה של ניצחון משחק הבית של הירוקים מכבי חיפה נגד האדומים הפועל באר שבע באיצטדיון ע"ש "סמי עופר" בחיפה שנערך ביום שבת, 20.4.2024 הקרינה...

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם עם לידתו נמצאת גם הראיה. נכון שישנן שיטות שימור ותרגולת המשפרות ומוסיפות רבות ליכולות שלנו....