פרסום בחי פה

תגובות אחרונות

פרסום בחי פה

עוד כותרות בחי פֹּה

דילול החזירים בירי יצא לדרך בחיפה – צפו

(חי פה) - תושבים בשער העלייה שמעו קולות ירי...

חיפה • חילוץ בלב ים בתנאי רוח קשים

התהפכו עם קייקים נסחפו ללב ים וחולצו על ידי...

איים להרוג את הצוות הרפואי ברמב״ם • "רוצה להיות שהיד"

(חי פה) - היום, רביעי 24.4.24, צעיר בחיפה הודיע...

55 קילו של קוקאין בשווי מיליוני שקלים נתפסו בחיפה

כ-55 קילוגרם של סם מסוג קוקאין, בשווי המוערך במיליוני...

להקת לווייתנים בחיפה ◄ צפו

(חי פה) - ביום שבת, 20/4/24, יצא ליאור אלפסי,...

שלוחת ואדי עובדיה בחיפה

מסלול טיול שלוחת ואדי עובדיה מתחיל בשכונת גולדה ומתחבר לואדי עובדיה עד לסיומו בפינת הרחובות קויפמן ואבא חושי (מול קמפוס "בית בירם") והוא עוד מסלול נפלא שואדיות חיפה ושלוחותיהם מציעים למטייל המקומי.

קבוצת "בשבילי חיפה" לחיזוק החוסן הקהילתי

מתחילת המלחמה נרתמנו לחיזוק החוסן הקהילתי והנפשי של המפונים הרבים שמשתכנים בעירנו ולתושבי העיר ואנחנו מציעים טיולים בכל שישי ושבת כל עוד מזג האויר והמצב הבטחוני מאפשרים זאת.

את הסיורים בואדיות, בשבילים ובנחלים מובילים בהתנדבות תושבי העיר ובכל עת אנחנו מצרפים אלינו תושבים אוהבי טבע, בעלי ידע סביבתי ושהדרכת קהל היא בנשמה שלהם, המבקשים להוביל סיורים.

בשבת 10.2.24, זכינו לסיור מרתק שהוביל זוהר קיבליצקי, מצטרף חדש לקבוצת מובילי הסיורים שלנו ,עשיר בידע גיאולוגי על הר הכרמל, בהסטוריה על תושבי האזור וגם בטעימות מפסטו עשוי פרסיון שגדל בשביל.

הכנת פסטו מצמח הפרסיון (צילום: שלמה גרוס)
הכנת פסטו מצמח הפרסיון (צילום: שלמה גרוס)

הבוסתן ברמת גולדה

לצורך הכנת הכתבה פניתי לזוהר קיבליצקי שיספר על שביל שלוחת ואדי עובדיה. כך הוא מספר: "תחילתו של השביל מאחורי פינת המחזורית הצמודה לבית ברח' קויפמן 28, שכונת רמת גולדה. הואדי מוקף בגדר שהוקמה ע"י עירית חיפה ביום בהיר והירידה לשביל הטרסות מאחורי השער שבגדר.

בבוקר שבת התרכזנו קבוצה גדולה ומגוונת של מטיילים צעירים ומבוגרים, בבוסתן שבתחילת המסלול מול נוף מרהיב בפינה נהדרת שמתחזק תושב השכונה, ובה ספרית שביל וכסאות ישיבה.

משם ירדנו לאורך השביל המסומן בירוק על גדת הואדי בשלוחה הירוקה המקושטת בניצני האביב – פרחי לוטם, רקפות, כלניות וצבעוני אמיץ ראשון שמבשר את פתיחת העונה לקראת מרבדי הצבעונים שיכסו את המקום בתחילת מרץ.

הכרנו את הפרסיון הגדול, שיח שמקור שמו במילה הלטינית ירוק prasinus, ואשר מתעורר בעונה זו מתרדמת הקיץ, מגדל רעמת עלים ירוקים בוהקים ובעל טעם מיוחד ממנו אפשר להכין ממרח פסטו עשיר בויטמין E.״

פרסיון (צילום: עפרה רוזנוין)
פרסיון (צילום: עפרה רוזנוין)

חישוף בעקבות השריפה

שיקום מתחם שביל הטרסות החל בעקבות השריפה שפגעה בואדיות חיפה בשנת 2016, ופעולות החישוף שביצעה העיריה לפתיחת מעברים בחורש הצפוף. תושב השכונה, אסף עפרון, חובב טיולים ואוהב טבע, החל לפנות את הואדי מפסולת ובכך לסייע לצמחיה המקומית להשתקם. בנוסף לפעולות השימור פתח את שבילי ההליכה הקיימים ואפשר למטיילים לשוב וללכת במקום.

ספריה בשביל הטרסות (צילום: ענבל חן ברגב)
ספריה בשביל הטרסות (צילום: ענבל חן ברגב)

הכרמל הקדום

בגבעות באזור בוצעו חפירות ארכיאולוגיות לפני קרוב לעשרים שנה ולפי הממצאים כבר בתקופה הפרה היסטורית ראה האדם ערך רב באזור הזה ובהמשך גם בתקופה הביזנטית, הצלבנית והממלוכית. הטרסות הקדומות והמרשימות שנחשפו על הגבעות כנראה שימשו בתקופה העות'ומאנית לגידולים עבור תעשיית שמן הזית שהכפר א'טירה היה ידוע בה.

המשכנו לאורך השביל אותו פרצו המים בסלעי הקירטון וחזרנו בדמיוננו לימי הדינוזאורים אז הורבדו שכבות שכבות בקרקעית הים העמוק ששרר פה באותה תקופה. לאחר הגשמים האחרונים ערוץ הנחל מלא מים שנקוו בגבים הרבים שלאורכו.

גבים בערוץ ואדי עובדיה (צילום: ענבל חן ברגב)
גבים בערוץ ואדי עובדיה (צילום: ענבל חן ברגב)

לחוש את הבריאה

סיימנו את הסיור שלנו עם כתיבתו של יהודה פסחוביץ "לחוש את הבריאה", בתוך החורשה הירוקה של ואדי עובדיה ולמול נוף הים והשכונות הגובלות בואדי שכונת אלמוגי, גולדה, אחוזה ובתי שכונת בגין, מתבוננים לשמיים שהתבהרו לכבודנו ומייחלים לטוב שיצמח מסביבנו.

זוהר קיבליצקי מוביל הסיור (צילום: ענבל חן ברגב)
זוהר קיבליצקי מוביל הסיור (צילום: ענבל חן ברגב)

המטיילים מספרים

ילנה פטינה, מפונה מקבוץ איילון:

עקבתי אחרי קבוצת וואטסאפ של מפונים ולמזלי ראיתי הודעה על "בשבילי חיפה" – קבוצת אנשים מדהימים שהתנדבו לארגן טיול רגלי למפונים. החלטתי מייד שאני מצטרפת כי זה בדיוק מה שחיפשתי ! אני מאמינה בסגולות הטבע ויכולת ריפוי נפש שלה, אבל לא ידעתי איפה אני יכולה ללכת למצוא לבד את השבילים הירוקים והקסומים האלה בתוך העיר, למרות הנופים הירוקים מסביבי.
ילנה פטינה (צילום: ענבל חן ברגב)
ילנה פטינה (צילום: ענבל חן ברגב)

עמית עקיבא, תושב רמת בגין:

לטיול הזה הגעתי ממש במקרה, נחשפתי אליו דרך הקבוצה השכונתית של רמת בגין. המסלול עובר ממש ליד הבית ותמיד שמעתי על הואדיות המקסימות שבין השכונות, שלא הספקתי לטייל בהם, אז החלטתי שזאת הזדמנות טובה. הנוף מדהים, הדרכה נהדרת של תושבי המקום ואפשרות להכיר תושבים חדשים. לגמרי פתח לי את החשק להצטרף לעוד טיולים בעתיד, ממליץ בחום!
עמית עקיבא (צילום: ענבל חן ברגב)
עמית עקיבא (צילום: ענבל חן ברגב)

עמי בן ארויה, תושב שכונת רמת גולדה:

הגעתי ברגל לתחילת מסלול שלא טיילתי בו קודם, שמתחיל ממש בשכונה. היה מרתק לשמוע על עשייה של תושב השכונה לשיקום וטיפוח השביל, לראות את מערת העיזים הגדולה שבמקום, לצעוד בערוץ הנחל ולהנות מפרחי האביב לצד פרחי החורף המאוחר. סיימנו עייפים מהעליה אבל מרוצים לאחר שחווינו מסלול מקסים ויוצא דופן בלב העיר חיפה.
עמי בן ארויה (צילום: ענבל חן ברגב)
עמי בן ארויה (צילום: ענבל חן ברגב)

יורי סודורוגין, תושב נווה שאנן:

אני מאוד אוהב טיולים ואת חיפה שלנו והיוזמה שמובילה קבוצת "בשבילי חיפה" בואדיות חיפה קרובה ללבי מאוד. לכולנו יש מזל גדול שיש כל כך הרבה מקומות ירוקים מדהימים ומושכים בעיר שלנו. בכל יציאה מהבית מה שיותר חשוב לי זה לא המסלול עצמו, אלא עם מי אתה עושה את זה ומי לידך שמסוגל להציג זה בצורה מעניינת. לכן, אני מעריך מאוד את ההזדמנות לצאת לטיולים כאלה עם אנשים מקומיים שמכירים, אוהבים ויודעים לעשות את זה כמו כל המתנדבים בפרויקט "ואדיות חיפה" שהם יוצא מן הכלל.
יורי סודורוגין (צילום: ענבל חן ברגב)
יורי סודורוגין (צילום: ענבל חן ברגב)
ענבל חן ברגב
ענבל חן ברגב
ענבל, מורה ועו"ד , מייסדת קבוצת "בשבילי חיפה" בפייסבוק המחברת טבע חיפאי וקהילה מקומית. פועלת להעלאת המודעות לטבע העירוני ולשימור ואדיות חיפה.

כתבות קשורות לנושא זה

15 תגובות

 1. תודה לכל המגיבים, מאיזושהיא סיבה אי אפשר להגיב באופן פרטני לכל כותב ולכן לכל המתעניינים להצטרף לסיורים – הדרך היחידה לעקוב אחר פרסומים על סיורים היא להצטרף לקבוצת הפייסבוק שאנחנו מנהלים בשם "בשבילי חיפה". זהו מקור המידע לכל השבילים והמסלולי הליכה בטבע של חיפה והוא נוצר וממשיך להתעדכן בכל שבוע במסלולים חדשים וישנים.

 2. וואי וואי איזה מרגש ! הואדי מקום מדהים שבו עברה ילדותי עם ילדי השכונה גרתי עד גיל 12 בעובדיה 35 הבית עם המרפסת הגדולה
  שהיה אפשר גם לעלות עליה עם מדרגות מהחצר בצד ימין .
  כמעט כול יום ב 1.6.00 היינו יורדים לואדי יושבים במטע הזיתים משחקים ועולים אחרי כמה שעות ! פעם גם ירדנו עד לים . וזה
  היה ארוע עם הורים ומשטרה שחיפשה אותנו . חחחח כולה לפני
  55 שנה .

 3. לאחרונה טיילנו בשביל – הוא לא מתוחזק, נפגע קשות בעקבות הגשמים העזים.
  עצים שנפפלו לא הוסרו מהשביל.
  ניכרת הזנחה רבה – וחבל!!!

 4. זכיתי להכיר קבוצת אנשים טובים באמצע הדרך כאלה שאכפת להם מרצועות הטבע העוטפות את שכונות המגורים ברכס הכרמל. האדם תבנית נוף מולדתו, חיפה עיר ילדותי הראשונה ותקופת נעורי והתחנכותי בפנימיה הצבאית לפיקוד שליד הריאלי העברי .
  יישר כח ענבל המדהימה מייסדת הפורום האיכותי ולכל העוסקים במלאכה , אשמח להיפגש בדרכים..שנדע ימים טובים ובשורות טובות.

 5. מזל שיורד הרבה גשם
  כשיתחיל גשם מסוג אחר של טילים מלבנון לפחות יהיו פחות שריפות כי החורש לא יבש.
  נקוה שתהיה עוד עונה גשומה ארוכה לתוך אפריל שתמנע נזקים מהצתות ושריפות מטילים
  אל תשכחו תמיד יש גלי הצתות בחג מאד מסויים שמתחיל בקרוב.

 6. עוד יוזמה מבורכת של תושבים שאוהבים ודואגים לעיר הרבה יותר מראשיה לדורותיהם

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

איתי אלימלך "ברית הדמים עם הדרוזים מקבלת משמעות חדשה"

"ברית הדמים עם הדרוזים מקבלת משמעות חדשה" איתי אלימלך, יו"ר מחוז חיפה והצפון בארגון נכי צה"ל, קרא להידוק וחיזוק הקשר בין מוסדות הממשלה והרשויות...

איסור דיג בים התיכון במהלך עונת הרבייה

עונת הרבייה והגיוס מתחילה • חל איסור על הדיג למעט חריגים וסייגים הודעה משותפת - משרד החקלאות ורשות הטבע והגנים מודיעים על תקופת האיסור על...

מרכז הכרמל מרכז מבקרים ומגדלור של תקווה • יוסי לובלסקי

בצומת הרחובות שער הלבנון עם הציר המרכזי שדרות הנשיא מיתמרים מעלה צמד בניני פנורמה המזוהים ומאפיינים את המרכז. מגדלי פנורמה אחד המגדלים הוא מגדל דירות...

"מבט מרענן על משמעות המלתחה שלנו" / לילי מילת תופסת מדף

בימי המלחמה, כשאני לוקחת ספר חדש ליד, אני רוצה שהוא ייקח אותי מכאן. לאנשים שונים התמודדויות שונות. אני מכירה כאלה שדווקא מחפשים ספרים שיהיו...

טֶקֶס הַדְלָקַת הַמִּשְׁוָאוֹת

אמוּל קְבַל עַם וְעֵדָה הִתְיַצְּבָה הִיא לַטֶּקֶסכֹּה זְקוּפָה, עֵרָנִית וְגֵאָה.הִיא הִרְגִּישָׁה מַמָּשׁ כְּמוֹ שֶׁלָּהּ הוּא הַנֶּכֶס,וְרַק לָהּ הִיא כָּאן זְכוּת הַדֵּעָה.בבְּיָדָהּ אָחֲזָה בָּרְשִׁימָה הַמֻּמְלֶצֶתכְּמוֹ...