איך ללמוד מקצוע לבד בבית והאם זה כדאי?

קרדיט- pexels
דיור מוגן – רחב

לימוד מקצוע באופן עצמאי בבית, המכונה לעתים קרובות למידה עצמית או למידה מכוונת עצמית, היא אופציה מעשית ופופולרית יותר ויותר בעידן הדיגיטלי של היום. בין אם מדובר ברכישת מיומנות חדשה, שליטה במקצוע ספציפי כמו לימודי משפטים, הנהלת חשבונות או מקצועות אחרים, או אפילו מעבר לקריירה חדשה, למידה עצמית מציעה גמישות ונגישות.
כמובן, שמי שמלבט בין לימודים עצמאיים בבית לבין לימודים במוסד אקדמי או מוסד לימודי אחר, אמור לקחת בחשבון את היתרונות והחסרונות של כל אחת מההחלטות – וכמובן, גם להבין מה מתאים בעבורו יותר.
מי ששוקל ללמוד מהבית, להלן שלבים שיעזרו לו ללמוד מקצוע בעצמך בבית, יחד עם שיקולים לגבי ערכו:

זיהוי של צרכים ומטרות
בשלב הראשון יש להגדיר בבירור את המקצוע או המיומנות שאתם רוצים ללמוד. חלקו את המטרה שלו למטרות ספציפיות וניתנות להשגה.

חקרו את התחום הרלוונטי
יש לאסוף מידע כללי לגבי הענף אליו משתייך אותו התחום, לגבי דרישות התפקיד והמגמות הנוכחיות. מומלץ לחקור את הכישורים והידע הדרושים למקצוע שאתה מעוניין בו.

הגדרה של ציפיות ריאליות
יש לתכנן וקבוע לוחות זמנים ויעדים מציאותיים. חשוב לקחת בחשבון כי למידת מקצוע חדש דורשת זמן ועקביות.

טירת כרמל  – רחב

יצירת תוכנית למידה
בניית תוכנית למידה מובנית הינה חשובה וחיונית בהליך לימוד עצמאי. בהליך בניית התוכנית יש לתאר את הנושאים שאתה צריך לכסות וצור לוח זמנים שמתאים לכם.

השתמשו במשאבים מקוונים
חשוב לנצל את היתרון של קורסים מקוונים, הדרכות ופלטפורמות חינוכיות. כיום ניתן למצוא לא מעט אתרים ייעודיים אשר מציעים מגוון רחב של קורסים לבחירה.

הקפידו על עדכניות
יש לקחת בחשבון כי תעשיות מתפתחות, ושמירה על עדכניות הינה חיונית. יש לעקוב אחר חדשות התעשייה, להירשם לפרסומים רלוונטיים ולהשתתף בסמינרים מקוונים או בכנסים אשר בכוחם לקדם אתכם לעבר המטרה.

שקלו קבלת ייעוץ, הדרכה או הכוונה
במידת האפשר, כדאי לנסות ולחפש ייעוץ או חונכות מאנשי מקצוע בתחום אותו אתם מבקשים ללמוד עצמאית מהבית. מנטור יכול לספק הדרכה, לחלוק תובנות ולהציע עצות חשובות.

דיור מוגן – רחב

בניה של רשת מקצועית
כדאי לשקול ליצור קשר עם אנשי מקצוע בתחום הלימוד שבחרתם דרך פלטפורמות כמו LinkedIn. נטוורקינג יכול להוביל להזדמנויות, שיתופי פעולה והבנה טובה יותר של הדינמיקה בתעשייה.

לקיחה בחשבון של היתרונות והחסרונות
ללימוד עצמאי מהבית יש לא מעט יתרונות ובין היתר: גמישות ואפשרות להתאים את לוח הזמנים ללימודים. יתרון נוסף בא לידי ביטוי ביחס של מול העלות לתועלת.  מעבר לכך, לימוד עצמי מספק הרבה ערך אישי ויכול לגרום ללומד להעריך את עצמו בצורה טובה יותר.
יחד עם זאת, במידה ומשווים את היתרונות של למידה עצמאית לבין היתרונות של הלימודים במכללה. עתידים לגלות שגם ללימודים במסגרת לימוד יש לא מעט יתרונות. מעבר לכך, לימוד עצמאי לא מתאים לכל אחד – יש צורך במוטיבציה, דבקות במטרה ויכולות לימוד עצמי טובות. כמובן, שבמקרים רבים, העובדה שסיימתם לימודים במכללה נחשבת יכולה להיראות הרבה יותר טוב בקורות החיים שלכם מאשר במקרים בהם למדתם מקצוע באופן עצמאי – וכדאי לקחת גם את הפרמטר הזה בחשבון.
בסופו של דבר לקיחה בחשבון של כל אותם הפרמטרים והצבת היתרונות מול החסרונות יכולה להתוות את הדרך לעבר ההחלטה הנכונה והמתאימה ביותר בעבורכם. כאשר, יש גם אופציה לשקול מסלול לימודים גמיש אשר משלב גם לימודים במסגרת לימוד כזאת או אחרת וגם לימוד עצמאי בבית – מה שיכול להוות כאופציית ביניים אופטימאלית.  

הגיבו כאן לכתבה