מי אמור לתחזק את מיצג הכיסאות למען החטופים על כביש פרויד?

מיצג הכיסאות בכביש פרויד (צילום: חי פה בשטח)

בסוף חודש אוקטובר 2023 היתה יוזמה חיפאית להציב כיסא לציון כל אחד מכ-230 חטופים, שהיו באותה תקופה. עוד ועוד תושבים הגיעו לכביש פרויד מתחת לשכונת רמת אשכול עם כסאות לפלסטיק למבוגרים וילדים והציבו אותם אחד ליד השני. לאחר מכן הדפיסו תמונות של כל אחד מהחטופים וחיברו כל תמונה לאחד הכסאות.

בעוד שבהתחלה מיצג הכסאות היה מאוד מרגש ואנשים הגיעו מכל העיר על מנת לראות אותו, בחודשים שעברו מזג האוויר עשה שמות בכיסאות, והם כבר לא נראים כמו שהם היו נראים בהתחלה. לא ברור גם מי אמור לתחזק את המיצג.

מיצג הכיסאות ברחוב פרויד ◄ צפו

הכיסאות מחכים ריקים לחטופים בכביש פרויד (צילום: חי פה בשטח)
הכיסאות מחכים ריקים לחטופים בכביש פרויד (צילום: חי פה בשטח)

מנשה שמש: ״העירייה עשתה שלט ענק אחד לפחות עם תמונות החטופים, וזה נראה מכובד״

מנשה שמש (צילום: ירון כרמי)
מנשה שמש (צילום: ירון כרמי)

ראש צוות לליווי משפחות החטופים והנעדרים במסגרת מנהלת החטופים והנעדרים של משרד ראש הממשלה מנשה שמש: "קיבלתי טלפון מניר מריאש מנכ"ל העירייה משום שהוא שמע שאני מתעסק עם משפחות החטופים. העירייה חששה לגעת בכיסאות האלה, כיון שאנשים פרטיים שמו את הכיסאות. הבעיה שאף אחד לא מתחזק את הכסאות וכתוצאה ממזג האוויר הכסאות התבאלגנו.

הוא שאל אותי מה צריך לעשות. אחרי שדיברתי עם משפחות חטופים של חיפאים, אמרתי שלדעתי זה מיצה את עצמו. היה צריך לתאם את זה עם הרשויות. לדעתי צריך לפנות את הכיסאות ובמקום זה לשים שילוט ותמונות בחיפה של חטופים, שיש להם נגיעה לחיפה.

העירייה עשתה שלט ענק אחד לפחות עם תמונות החטופים, וזה נראה מכובד. במנהלת החטופים והנעדרים יש 4 חטופים שנחשבים בעלי זיקה לחיפה. למשל אריה זלמנוביץ ז"ל שנחטף מניר עוז והוא אבא של בועז זלמנוביץ, שהוא חיפאי. אלעד קציר שנחטף גם הוא מניר עוז, הוא אח של כרמית פלטי קציר, שהיא חיפאית. מקסים הרקין נחטף מהמסיבה בקיבוץ רעים, אבא שלו גר בחיפה והוא ואימו מתגוררים בטירת כרמל וענבר הימן ז"ל, שנחטפה גם היא מהמסיבה ברעים, אשר השכירה דירה בהדר ולמדה בויצו".

"בגלל מזג האוויר חלק מהכיסאות כבר לא במקום וחלק מהתמונות כבר לא נמצאות על הכסאות והן התרפטו. העירייה לא הזיזה את הכיסאות כדי לא לפגוע ברגשות של אף אחד. אני מספיק בקי בנושא ומכיר את משפחות החטופים, והם לא ייפגעו אם יזיזו את הכסאות. לדעתי, זה אפילו לא מכבד כבר את החטופים. אמרתי למריאש שאם אנחנו עושים את השלטים ושמים אותם במקומות בולטים בעיר, אנחנו משמרים את נושא החטופים בתודעה הציבורית. העירייה מאוד בסדר במקרה הזה וניר מריאש מאוד רגיש לנושא".

העיר חיפה מחכה לחטופים (צילום: דוברות עיריית חיפה)
העיר חיפה מחכה לחטופים (צילום: דוברות עיריית חיפה)
העיר חיפה מחכה לחטופים (צילום: דוברות עיריית חיפה)
העיר חיפה מחכה לחטופים (צילום: דוברות עיריית חיפה)

מנכ"ל העירייה ניר מריאש: ״במקום מייצג הכסאות שנפגע כתוצאה ממזג האוויר יוצב שלט אשר עוצב יחד עם ארגוני החטופים ועל פי בקשתם״

ניר מריאש (אלבום פרטי)
מנכ"ל העירייה ניר מריאש (אלבום פרטי)

מנכ"ל העירייה ניר מריאש המקיים קשר רצוף עם שני ארגוני החטופים מסר בתגובה:

העירייה פועלת בתיאום מלא עם שני ארגוני החטופים. במסגרת זו הוחלט כי במקום מייצג הכסאות שנפגע כתוצאה ממזג האוויר יוצב שלט אשר עוצב יחד עם ארגוני החטופים ועל פי בקשתם.
הגיבו כאן לכתבה

6 תגובות
 1. מירי אמר/ה

  מיצג הכסאות הממחיש את מספר החטופים הרב מדבר גם אל ילדים קטנים ולדעתי אין להזיז אותם.
  בכל פעם שאני נוסעת בפרויד עם נכדיי הקטנים הנושא עולה.
  אפשר וראוי להציג פוסטרים עם תמונות אבל לא במקום המיצג.
  חבל שעירות חיפה לא תפעיל שיקול דעת ומדי פעם תתחזק את המימד.

 2. נתין עצבני אמר/ה

  צודק אייל, המצב מספיק קשה בלי לזהם סתם עוד יותר את המרחב הציבורי, מילולית ומטאפורית.
  קשירת סרטים צהובים על עצים כדי שבע"ח יחנקו מהם אח"כ לא יחזיר אף חטוף הבייתה.
  המדינה גם ככה במצב התפרקות מתקדם, לא צריך גם לזהם אותה יותר.

 3. אייל אמר/ה

  אגב הסרטים הצהובים ממכוניות יצרו עוד מפגע עשרות טונות של זיהום בכל הארץ כולל בשמורות טבע, על עצים, בעלי חיים נחנקים מהסרטים הצהובים.
  מספיק.

 4. אייל אמר/ה

  היי ורדינה. אני מחפש לראות עשייה משמעותית ושמירה על מרחבים עיריניים נקיים ומתוחזקים ללא מפגעים כמו כסאות שחוסמים מדרכות ונזנחים עם שילוט רטוב וקרוע.
  אני חושב שתגובתי פשוט צודקת. עודף יוזמות ההנצחה הקיטשיות וחסרות התיאום יצר כיעור, זיהום ולכלוך ולא הועיל לאף אחד.
  כתבתי שהעה ראוי את האנרגיות והמשאבים לתעל בצורה רצינית ומתואמת בצורה לאומית ואיני חוזר בי מאף מילה.

 5. ורדינה מארגנטינה אמר/ה

  לכותב אייל, התגובה שלך פשוט דוחה. מה היא מטרתך? מחפש כיצד לפלג? להעכיר? להיות בוטה בכוח?

 6. אייל אמר/ה

  זה סופם של הל המיזמים המטופשים בתחרות האמוק ליחסי ציבור ועודף מחוות קיטשיות ולא מתואמות וגם מזהמות, מחכלכות וחסרות חשיבות לחלוטין.
  בתרבות שמראה חוסר אחידות ולכידות כשאין כמעט מיזמים לאומיים, אין תיאום פעולות, כל אחד מחליט להשתלט על המרחב הציבורי – כסאות, בלונים, סרטים ודגלים, נעליים, בגדים, תמונות, בובות, קשקושציה בלתי פוסקת וכעורה שנזנחת ללכלך עבור המיזם הסתמי הבא.
  פשוט תפסיקו ותתאמו תגובות לאומיות, גדולות, רציניות יחד עם משרדי ההסברה, החוץ, התקשורת, וכד'.
  מי אמור לתחזק כסאות – שיעבירו אותם למקומות שצריכים כסאות פלסטיק.

הגיבו כאן לכתבה