טירת כרמל – מובייל

המסגד הגדול בחיפה ותפילתו של הנשיא סאדאת

מסגד אל-איסתיקלאל, המסגד הגדול של חיפה (איור ד״ר דוד בר און)

במרחק של כ-300 מ׳ מזרחית לקרית הממשלה ולמסגד א-זאי׳ר, ברחוב קיבוץ גלויות מס. 1, שוכן מסגד אל-איסתיקלאל, המסגד העיקרי של ערביי חיפה המוסלמים.

מסגד אל איסתיקלאל

המסגד נבנה בשנים 1923-1924, בעקבות החלטת האגודה המוסלמית של ערביי העיר על הקמת מסגד חדש. לאור גידול אוכלוסיית העיר המוסלמית, האגודה החליטה כי המסגדים הקיימים אז, א-זאי׳ר ואל- ג׳רינה כבר לא מספקים. חנוכת המסגד התרחשה ב-1925, בטקס חגיגי, והוא ניקרא אל- אסתיקלאל, דהיינו ״העצמאות״.

מסגד אל-איסתיקלאל, המסגד הגדול של חיפה (איור ד״ר דוד בר און)

האימאם הראשון

האימאם הראשון שמונה למסגד היה השייח עז-א-דין אל קסאם. הוא היה גולה סורי, שנמלט מאימת פסק דין מוות שהוצא נגדו ע״י שלטונות המנדט הצרפתי בסוריה והגיע לחיפה ב-1921. עז-א-דין אל קסאם היה אבי הטרור הפלסטיני נגד היהודים בא״י.

שיפוץ המסגד

בעקבות מלחמת העצמאות נסגר המסגד וננטש. אולם, בעקבות תהליך שיפוץ נרחב, ביוזמתו של סוהיל שוכרי, בנו של ראש העיר לשעבר חסן שוכרי, המסגד נפתח מחדש ב-1971. מאז הוא משמש כמסגד העיקרי של ערביי חיפה המוסלמים.
ב-1979 היה המסגד חלק מהתהליך ההיסטורי של כינון השלום בין ישראל למצרים.

תפילת הנשיא סאדאת

אין חולקים על כך שתפילתו של נשיא מצרים אנואר סאדאת במסגד אל- אסתיקלאל הוא אחד הארועים ההיסטוריים החיוביים והסמליים ביותר שקראו במסגד זה מאז הקמתו.
התפילה התקיימה במהלך ביקור הנשיא סאדאת בחיפה בנובמבר 1979. סאדאת הגיע לחיפה בלווית אשתו ופמליית מכובדים מצריים ביאכטה הנשיאותית שעגנה בנמל חיפה. אחד מרגעי השיא של הביקור בחיפה היה, כאמור, התפילה של סאדאת במסגד אל-אסתיקלאל.

ראש העיר חיפה בשנת 2009, מר יונה יהב, אמר בטקס קריאת כיכר ע״ש הנשיא סאדאת בשכונת ״רמת בגין״, 30 שנה אחרי הביקור: ״ביקור זה היה ביקור מכונן שהשפיע על תהליך השלום כולו.״

תודות

תודה מיוחדת נתונה בזאת למר יגאל גרייבר, חבר העמותה לתולדות חיפה, עבור המידע המשמעותי אודות המסגד אל- איסתיקלאל.

קוראים יקרים, 

הכתבות במדור זה מבוססות על מידע גלוי המפורסם במקורות כגון ויקיפדיה ובאתרי אינטרנט אחרים ועלול לכלול אי-דיוקים היסטוריים שונים הנובעים מן המקורות הנ״ל.

הגיבו כאן לכתבה

3 תגובות
 1. צפריר אמר/ה

  האם אנחנו בריאים בנפשנו ?
  תראו מה אתם בעצמכם כותבים על המסגד הזה :

  "האימאם הראשון
  האימאם הראשון שמונה למסגד היה השייח עז-א-דין אל קסאם. הוא היה גולה סורי, שנמלט מאימת פסק דין מוות שהוצא נגדו ע״י שלטונות המנדט הצרפתי בסוריה והגיע לחיפה ב-1921. עז-א-דין אל קסאם היה אבי הטרור הפלסטיני נגד היהודים בא״י."

  אני לא נגד מסגד ויש למוסלמים זכות להתפלל
  אבל צריך להוקיע את מי שהיה האימאם של המסגד
  שהוא רוצח יהודים רק בגלל שהם יהודים " עבי הטרור נגד יהודים"

  מי אישר לפתוח את המסגד הזה ?

 2. ד"ר דוד בר און אמר/ה

  ל- זלמן
  תודה על תגובתך, אכן שאלתי את עצמי באיזו עצמאות מדובר…שבת שלום!

 3. זלמן אמר/ה

  מסגד אל-איסתיקלאל נקרא כך היות והוקם ע"י ואקף אל-איסתיקלאל. כך הונצחה עצמאותו של הואקף החיפאי מכפיפות למועצה המוסלמית העליונה (בראשות חאג' אמין אל חוסיני).
  עצמאות זאת איפשרה ליו"ר הואקף סוהיל שוקרי, למכור נכסים מנכסי הואקף ואז לברוח מהארץ.

הגיבו כאן לכתבה