טירת כרמל – מובייל

עם סיכויי הישרדות בלתי אפשריים כמעט • נס נולד(ה) בחיפה

הפגה אילה בטיפול בפגיית כרמל (צילום: שירלי אוסקר מטפלת בעיסוק)

היא נולדה בביה"ח כרמל בשבוע 23 ובמשקל 515 גרם, סיכויי ההישרדות שלה היו כמעט בלתי אפשריים.

בעזרת מאבק וצוות מקצועי של פגיית ביה"ח ובשילוב חוזק אדיר ואמונה עמוקה של הוריה, השבוע, אחרי 135 ימים של טיפול מסור בפגייה, הצליחה הפגה אילה הקטנה לצלוח את הבלתי אפשרי כמעט, והשתחררה לקול מחיאות הכפיים הנרגשות של כל צוות הפגייה ובשמחה גדולה הגיעה לביתה.

זה היה קרב אדירים בלתי נתפס, היה ברור לכולם שאסור לאף אחד לוותר. לבסוף זה אכן הצליח. הפגה אילה שוחררה השבוע בשעה טובה לביתה, לכל מחיאות הכפיים של צוות פגיית כרמל כולו, יחד עם ההורים המאושרים.

הכל התחיל בטיול ערב רגיל בחיפה לפני מספר חודשים, חני קליין תושבת העיר בת 37 היתה בשבוע ה-23 להריונה, יצאה לסיבוב עם משפחתה. כשחשה לפתע בצירים, ובמהרה כבר הבינה שהיא בתחילתו של תהליך לידה.

חני, שזה לה כבר היריון שביעי, הבינה מיד שמדובר במצב לא רגיל: "הבנתי שסימנים כאלה בשבוע 23 הם דבר חריג", היא מספרת. "התקשרתי לחדר הלידה של ביה"ח כרמל, ושם אמרו לי להגיע בדחיפות המרבית לחדר הלידה".

האימא חני ומנהלת הסיעוד ליאור שקד (צילום: ביה"ח כרמל)

ד"ר ראובן קידר מנהל חדרי הלידה של כרמל שקיבל את חני, ביצע מספר בדיקות והודיע להורים כי התינוקת נמצאת בסכנה גדולה מאוד וכי יש לשקול הפסקת היריון.

מנהלת הפגייה, ד"ר קרן לביא נבו, מעדכנת כי סיכויי ההישרדות של פגים שנולדו בשבוע 23 מאוד קלושים ועומדים רק על 8.7%. בישראל רק 4 פגים מתוך 47 פגים שנולדו שרדו בשנת 2021, זאת על פי נתוני מכון גרטנר, המכון לחקר ומדיניות בריאות בישראל.

"הסכנה הגדולה בפגים קטנים מידי היא בחוסר בשלות של כל מערכות הגוף וביכולת הפג לשרוד כתוצאה מסיבוכים שונים שמתפתחים משנית לחוסר בשלות", מסבירה ד"ר לביא נבו.
לאחר ששמעו את המלצת הרופאים חני ובעלה יוסי בני זוג חרדים המשתייכים לקהילת סערט ויז'ניץ שבחיפה התקשרו גם להתייעץ עם הרב המנחה אותם הרב יעקב דויטש.

לאחר שורת התייעצויות שקיים הרב דויטש עם רבנים ומומחים רפואיים, המליץ לזוג ללדת את התינוקת ולא לבצע הפסקת היריון.

"אנחנו אנשים מאמינים, להפסיק חיים של תינוק זה לא בידיים שלי", אומרת חני. "האמנו באמונה שלימה שבעזרת ה' ובעזרת הצוות המדהים של כרמל הכל יהיה בסדר".

לאחר שהתקבלה ההחלטה, חני הועברה לחדר ניתוח, שם ניתח אותה ד"ר קידר בניתוח קיסרי דחוף, והפגה שהיצתה במשקל 515 גרם בלבד, הועברה מיידית ליחידה לטיפול נמרץ פגים שבפגיית ביה"ח.

הפגה אילה בטיפול בפגיית כרמל (צילום: שירלי אוסקר מטפלת בעיסוק)

ד"ר קרן לביא נבו מספרת: "חיברנו את הפגה למכונת הנשמה, היא קיבלה הזנה תוך ורידית וטיפול אנטיביוטי. היא ירדה למשקל של 410 גרם ובימים הראשונים היתה בסכנת חיים ממשית, אבל עם צוות הפגייה הנפלא שטיפל בה 24/7 ועם מסירות אין קץ של הצוותים, הצלחנו לייצב אותה ואט אט היא הצליחה להתחזק.

חודש לאחר שנגמלה מההזנה לווריד, עברה הפגה אילה להזנה מחלב אם. ולאחר חודשיים של טיפולים מסורים הצליחה להכפיל את משקלה והגיע לקילו ו-100 גרם.

מנהלת הסיעוד של הפגייה, האחות ליאור שקד מספרת: "הצוות הסיעודי שלנו עטף את הפגה ואת המשפחה בהמון חום ואהבה, הם משפחה מקסימה ומיוחדת ונוצר עם כל הצוות קשר מיוחד. כולנו שמחים בשמחתם הפרטית ושמחים שהצלחנו להציל עוד פג קטן ולהביא אושר למשפחה".

ד"ר קרן לביא חני ובעלה (צילום: ביה"ח כרמל)

ד"ר קרן לביא נבו, מנהלת הפגייה: "הטיפול באילה הקטנה, שהיא מהפגות הקטנות ביותר שנולדו עד היום אצלנו בכרמל, היה אתגר גדול לכולנו. אילה סבלה ממחלת עיניים של פגים (ROP) וטופלה באופן מקצועי ומסור ע"י צוות רופאי עיניים של בית החולים. אנחנו שמחים שהצלחנו ומאחלים לחני ולכל המשפחה מזל טוב והמון אושר".

השבוע, לאחר כ-4 חודשים וחצי ארוכים, כשהיא שוקלת כבר שוקלת 3 קילו ומאתיים גרם,
השתחררה הפגה אילה לביתה, כשכל צוות הרופאים והאחיות בפגייה מלווה אותה בדמעות, ברכות ומחיאות כפיים.

בפגיית כרמל מתקבלים כ-360 תינוקות בשנה, מחציתם פגים (תינוקות שנולדו מתחת לשבוע 37) וכבר 6 שנים ברציפות שהיא הפגייה המצטיינת בישראל על פי מדדי משרד הבריאות.

צוות הפגייה עם חני והתינוקת (צילום: ביה"ח כרמל)

ד"ר לביא נבו: "המצוינות הזו היא תוצאה של טיפול מקצועי ברמה הגבוהה ביותר יחד עם יחס אישי למטופלים ולמשפחות שלהם, יחסי עבודה מעולים בין הצוות הרפואי, הסיעוד והפארא-רפואי, תוך עבודת צוות מעולה עם המחלקות המשיקות למחלקת נשים וילדים".

הפגה אילה שוחררה לביתה בגיל 3 שבועות מתוקן (3 שבועות לאחר תאריך הלידה המקורי) במשקל 3 קילו ו-200 גרם, כשהיא נושמת בכוחות עצמה ללא תמיכה נשימתית וניזונה מחלב אם בלבד. אילה תמשיך במעקב התפתחותי במרפאת התפתחות הפגים הייחודית של בכרמל, הכוללת רופאת פגים התפתחותית, מרפאה בעיסוק, פיזיותרפיסטית ודיאטנית וכן תמשיך להיות במעקב מרפאת עיניים של הצוות בכרמל.

ד"ר לביא ד"ר מעיין, חני ובעלה וד"ר ראובן קידר (צילום: ביה"ח כרמל)

חני, האימא המאושרת של אילה הקטנה, מסכמת: "ילד בריא זו מתנה משמיים, המסר שלי הוא לא לוותר, אין לי ספק כי המעטפת האנושית המושלמת של כרמל, יחד עם האמונה שלנו, הם אלו שעזרו לנו לעבור את התקופה הקשה. הרגשתי שלא רק התינוקת שלי מטופלת כאן אלא גם אנחנו כהורים ומשפחה מקבלים טיפול ומעטפת מיוחדת. כרמל היו בשבילנו המלאכים בלבן וכולנו מודים לצוות הנהדר כאן מכל הלב".

הגיבו כאן לכתבה

29 תגובות
 1. בת שבע אמר/ה

  שלום
  מזל טוב ממס נס תגדלי אותה בשמחה

 2. נטלי אמר/ה

  תודה לבורא עולם!! מרגש מאוד!!

 3. נחמה אמר/ה

  לפני 46 שנים ילדתי בבית חולים הכרמל בלידה מוקדמת בעקבות ירידת מים בתחילת חודש שביעי ..פג במשקל 1.700
  אציין שלפני זה הייתי מאושפזת בשמירת הריון וקיבלתי צלסטון להתפתחות ריאות …התינוק שלי היה באינקובקטור חדר על יד היו שתי אינקובקטורים עם שתי תינוקות תאומות שנולדו 600 ג"ר …הבן שלי היום בן 46 נשוי + 3 …נישארתי בקשר עם האמא של התאומות ..היום נשואות עם ילדים …אני רוצה לשבח את חדר לידה בכרמל ואת הפגיה ….שתמכו ועודדו את ההורים …שאפו

 4. יוליה אמר/ה

  תודה לבורא עולם
  ותודה לצוות המרגש והתומך הזה
  וכול הכבוד לזוג הזה על האמונה הענקית בבורא עולם
  כי אין עוד מלבדו של בורא עולם כפרה עליו אין עליו¹

 5. 123 אמר/ה

  לא מבינה. בשנות ה90 ברוסיה אחי נולד כ500 גרם. טיפלו בו בפגייה ברוסיה , אף אחד לא הגדיר זאת ב"נס". היום אנו ב2024 בישראל מציינים השרדות של הפעוטה כנס. האם רפואה בארץ כל כך לא מתקדמת????

 6. חי אמר/ה

  כתבה מרגשת ברמות.
  תודה על השיתוף.
  יישר כוח לזוג על האמונה והבטחון במלך מלכי המלכים, ויישר כוח לצוות ביה"ח כרמל על הטיפול המסור.
  תבורכו

 7. הודיה לה' אמר/ה

  וואוו מרגש הבן שלי נולד 780 גרם בשערי צדק בלי אמונה ואופטמיות קשה לעבור את התקופה בפגיה הוא שוחרר לאחר חצי שנה עם חמצן וכיום ב"ה הוא בן שנתיים וחצי בלי חמצן הילד הכי תוסס ושובב שיש לי
  ואיך היקרה אם יצא לך לקרוא את התגובה הזו תדעי שיש מעון שיקומי שבו אילה המהממת שלך מקבלת את כל מה שהיא צריכה במקום שתצטרכי לקפץ בין פיזיו לתזונית לקלינית תקשורת יש לך הכל במעון אחד מעון שווה בטירוף
  אותו אחד ששאל לגבי הגיל עד גיל שנתיים יש גיל שהתינוק נולד וגיל שהוא אמור להיוולד ומבחינת התפתחות הולכים לפי הגיל שהוא נולד

 8. פאני לוי אמר/ה

  בושה מריו שאתה מעליל על אדם ומכפיש מבלי להיות בטוח לחלוטין. חברים מריו זה לא אותו אדם ששדד בנק לפני חודש??? זה אותו שם בטוח שזה השודד.

 9. אבגד אמר/ה

  מריו הלא תבוש להכפיש כך שם שם אדם???? אם אינך בטוח שזה הוא אותו רב איך אתה בכלל מעלה את העיניין. שאלה לי לקוראי הכתבה. האם מריו הוא אותו מריו ששדד בנק לפני מספר חודשים???? נדמה לי שכן זה אותו שם.

 10. רחל הילה אורן אמר/ה

  בס"ד

  תודה לאל על הטיפול המסור בםגה ועל שיחרטרה בריאה ושלמה במשקל יפה ומבטיח לשנים טובות ומאושרות. אמן!🙌🙌

 11. אמינה אמר/ה

  מזל טוב! שימחה גדולה, ❤🙏 תודה לאל, ולצוות המסור! בשורות טובות תמיד שתצליח… לביאה אמיתית הבת שלכם. שתזכו להמון נחת, לתורה, לחופה, ולמעשים טובים!❤🙏🙏🙏

 12. לי אמר/ה

  תשובה למריו: הרב שדברת עליו הוא מעפולה, כבר אינו בחזקת רב ובטח שלא כבוד הרב. בכתבה מדובר על הרב מחיפה , עם אותו שם. אנשים שונים.
  נס ענק לפגה. שתגדל להיות אדם מקסים למשפחה נפלאה. יישר כח לצוות הרפואי.

 13. חנה אמר/ה

  לפני 42 ילדתי בבית חולים כרמל פג במשקל 950 גרם בשבוע 26. הבן הבכור שלי. הכתבה הזאת מחזירה אותי אחורה.

 14. עמיאל אמר/ה

  שילוב כוחות הירואי כמו במלחמה. שאפו לכל אלו שחברו יחדיו ועסקו במלאכה הקדושה להביא את הפגה לחיק הוריה.

 15. אביטל אנט אמר/ה

  הבת שלי נולדה באותו משקל לפני 17 שנים שבוע 25 היום היא בת18 שרדה ניתוחים רבים וכן טיפולים והודות לטיפול המסור של צוות הפגישה בבהח בני ציון בחיפה מחלקה מקצועית ברמות תודה להם לכל הצוות המקסים והמסור
  ותודה למחלקת כירורגיה ילדים בראשות ד"ר מוגילנר (אז)
  ותודה לבורא עולם

 16. יהודית אמר/ה

  " מה רבו מעשיך ה'"

 17. ח.מ אמר/ה

  כל הכבוד לצוות בכרמל👏👏👏👏אלופים🥇🥇🥇
  תודה לבורא עולם על ניסי ניסים🤲הודו לה' כי טוב כי לעולם חסדו❤🌹

 18. שמחה אמר/ה

  ישתבח שמו לעד (:מזל טוב

 19. מורה בישראל אמר/ה

  הרבה בריאות לאילה הקטנה וכל הכבוד לצוות הנהדר!
  שיהיה לכולכם הרבה נחת

 20. אסתי אמר/ה

  גם הבת שלי נולדה בפגיה של כרמל לפני 33 שנה בשבוע 29 במשקל 1,200 ק"ג בתקופת מלחמת המפרץ.הפגיה היא מצוינת עם כל הצוות שהיה אז.ואני בטוחה שכם היום הוא אותו הדבר

 21. רחל כהן אמר/ה

  מרגש מאוד, איך כל הצוות נלחם על חיי התינוקת,ולא ויתר.
  .כל הכבוד. זאת מצוינות, זאת אהבה
  אנושיות.

 22. משה אמר/ה

  רק אמונה בה' הוא מחייה והוא ממית שתגדלו אותה בנחת וישר כוח לשליחים של הקב"ה שעשו עבודה נפלאה

 23. הבת של "בורא-עולם" אמר/ה

  ווואאאהההווּו 🥳 "כוחו וגבורתו מלאיי עולם"
  ותאמינו רק ב-ה' הרי רק הוא יכול להחיות,לייצב,לתחזק ןלהחזיק כל אחד….
  וכן,מגיע כיפאק👏לרופאים המהוללים הם שליחים של ה'
  🙏"אין עוד מלבדו"
  ואני בשוק כי בשל ניסיוני🤌מבי"ח כרמל זהו "המקרה" שמאפיין את חדרי הלידה של בי"ח כרמל ו…. וואלה מגיע לכל הצוות הרפואי" 💪 שאפו ענק יא'אלופים

 24. RAQUEL אמר/ה

  The story is wonderful but the translation to English is
  frightningly terrible!! The premature baby was not called Pegit. And she did not double her weight to 100 kilo.

  Who checked this without caring?

 25. מריו אמר/ה

  האם כבוד הרב יעקב דויטש הוא אותו רב מקובל עושה נסים ונפלאות שהורשע ונידון לתשע שנות מאסר בגין ביצוע שורה ארוכה של עבירות מין כלפי נערים ונערות תוך ניצול מעמדו ומרותו???
  אם כן, מי יכול עוד לבקש ממנו עצות והדרכה בשאלות הרות גורל???
  ואם זה אותו איש, האם הכתבה לא חוטאת לציבור בהסרת מידע חשוב זה,

 26. מלכה לוי אמר/ה

  ב"ה , כל הכבוד לכל המעורבים בהצלת הפגה.

 27. דליה שוורץ אמר/ה

  בשנה הראשונה מתייחסים לשני התאריכים אבל בהמשך גיל הלידה בפועל, הגיל בו העובר נהייה ולד ונושם דרך ריאותיו, הוא הקובע.

 28. הדס אמר/ה

  מהממת!
  כל כך התרגשתי לקרוא,
  בע"ה שתמיד תהיה שמחה ובריאה.
  גיבורה קטנה.

 29. אבי אמר/ה

  מעניין אם מחשיבים את גילה על פי היום שהיא נולדה או על פי היום שהיא הייתה אמורה להיוולד

הגיבו כאן לכתבה