הצביעו בסקר: האם יש ירידה בכמות החזירים ברחובות חיפה?

(חי פה) - עיריית חיפה עושה מאמצים לדילול בירי...

"יצאתי מהמים כולי כחולה" • בילוי בבריכה בחיפה

(חי פה) - מתרחצים בבריכת "גלי חיפה" גילו בצאתם...

שינויים בתנועת הרכבות • לא תתאפשר נסיעה רציפה בין חיפה לת"א

שינויים זמניים בתנועת הרכבות באזור עתלית ביום שישי 5/7/24...
באנר גורדון 230524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש
באנר קריית אתא עצמאות 080524

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

רחוב נורדאו המדרחוב הראשון בעיר חיפה • יוסי לובלסקי

גלגולו של פסאז' שתמהיל הבילוי והפנאי הועתק למתחמי בטון...

ב״זכרון בסלון״ בשנה הבאה – נשמע גם את סיפוריהם של העולים מחבר העמים

טטיאנה לוי דואגת לכולם טטיאנה לוי, 67, רכזת עולים ותרבות...

בגלריית מוחין בחיפה – כשהתותחים רועמים המוזות אינן שותקות

בעיר התחתית בצהרי יום שבת (4.5.24) נפתחה תערוכה אשר...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

זכר ונקבה ברא אותם • על נשמות ולהבות תאומות

בעולם הרוח, האהבה מגיעה מצד הנשמה וההתאהבות היא בנשמה של האחר. בעולמנו בו יש רוח וחומר, ההתאהבות אינה רק בנשמה אלא גם בגוף, במראה, בצורה. הרוח מגיעה מהאחדות בה כולם אוהבים את כולם ללא תנאי, ואין הבדל בין אחד לשנייה כי כולם אחד. בעולם החומר כל אחד הוא מיוחד ויש הרבה תנאים לאהבה.

מספרים שבבריאת האדם, זכר ונקבה ברא אותם. נשמה אחת של האדם הקדמון הראשון. אחר כך הפריד את אדם ובנפרד ממנו את חווה, ושם חצי מהנשמה בכל אחד מהם. האגדה מספרת שמאז הם מחפשים אחד את השנייה ומקווים להתאחד שוב, להפוך שאחד שלם כמו שהיו כאשר רוחם ריחפה בגנים הגבוהים של ימי הבריאה.

מאותו אדם קדמון ראשון, אותה נשמה שהתפצלה לזכר ולנקבה, נבראו כל בני האדם במועדים שונים, ונוצר מצב שהחצי השני לא בהכרח נולד באותו עידן בו נולד החצי הראשון ויש קושי למצוא אותו. מאז בני האדם מתחברים ומתנתקים ומתאהבים ומשחררים, והרצון למצוא את האחד או האחת המדויקים והמתאימים כמו חצי לחצי, ממשיך להניע את גלגלי האהבה.

לחפש את החצי השני

הביטוי נשמה תאומה מתאר את החצי השני המושלם שלכם. לפעמים התחושה הזאת מתעוררת כשפוגשים מישהו או מישהי, ובהרבה מקרים התחושה משתנה אחרי שנכנסים למערכת יחסים.

יכול להיות שאתם לא מאמינים שיש דבר כזה, אתם לא חושבים שאפשר למצוא נשמה תאומה, מישהו שמשלים אתכם בדיוק מושלם כל כך, כזה שאתם פשוט מתאהבים בו והוא בכם ממבט ראשון לנצח. אולי אתם חושבים שזאת אגדה, אבל תסכימו שזה היה יכול להיות נפלא.

מצד שני במבט חדשני, הנשמה התאומה לא חייבת להיות דווקא בת המין השני, ולהפוך לבת או בן זוג. זה יכול להיות מורה, חבר טוב, אולי אפילו מישהו שאתם רק שמעתם עליו ומרגישים שהוא חשוב בחיים שלכם, כמו דמות מופת. גם אם הקשר לא נשמר שנים רבות, הוא עמוק, חשוב ובעל השפעה חיובית על חייכם.

זיווג בלי חובות רוחניים

לפי חכמת ברסלב, גבר רווק לא יכול לעשות תיקון ולהגשים את הייעוד הנשמתי שלו אלא אם יתחתן, וכך אמרו:

כל עוד הנשמה בשמים, היא מורכבת זכר ונקבה, אך כאשר יורדת לעולם חצי מתגלם בגבר וחצי באישה. העניין הוא שכל אחד מהם מתגלגל לגוף בזמן אחר ורק צדיקים זוכים ששני החצאים המקוריים והמדויקים נפגשים ומתחתנים. רק צדיק וצדיקה מקבלים זיווג משמיים.

ומה עם כל שאר בני האדם, אני שואלת והם אומרים שלשם כך בדיוק נועדה החופה והקידושים, שמחברים את האדם לאשתו בשלושה שלבים, לפי נפש, רוח ונשמה, ואז הם מקבלים מבנה רוחני מאוחד כאילו היו נשמות תאומות.

"אם גבר ואישה מתחתנים עליהם למלא ולבצע ביחד את התיקון שיועד להם משמי", מקשים בברסלב. "עד שיתחתן, לא יוכל הגבר להגשים את הפוטנציאל הרוחני ולעשות את התיקון שלשמו בא לעולם".
ואם יש קושי למצוא את בת הזוג המתאימה? "המשמעות היא שלגבר יש חוב רוחני, והוא צריך לתקן אותו כדי שיוכל למצוא את בת הזוג. בעוד שזיווג שבא בקלות אומר שאין חובות".

להיות ראוי לחיבור

בכתבי האר"י הקדוש, שער הגלגולים, מסופר על גבר שחטא ונאלץ להתגלגל שוב ושוב ולחפש את החצי השני שלו, את האישה איתה יתחתן וישלים את התיקון. החצי השני שלו, האישה, סיימה את תיקונה והוא המשיך להתגלגל עד שקבלה אישור מיוחד ממרומים לשוב לגוף אישה כדי שיוכל סוף-סוף לסיים את התהליך שלו.

במקרים אחרים, כאשר אדם מתחתן ולא מסיים את חובותיו הרוחניים, נוצרת מערכת יחסים מלאת ויכוחים וריבים. בברסלב אומרים שהאנרגיות השליליות של החוב הרוחני יוצרות את הסכסוכים כי הגבר אינו ראוי לחיבור עם החצי השני שלו. ועל כך נאמר כי זיווגו של אדם קשה כקריעת ים סוף. ברסלב ממליצים להתפלל, לבקש עזרה משמים, כדי שהאדם יזכה למצוא את זיווגו.

רבים המאמינים שיש רק אחד או אחת מיועדים להם, והם מחפשים אותם באתרי היכרויות, דרך חברים, אצל נומרולוגים, אסטרולוגים, פותחי קלפים ומתקשרים. "מתי אפגוש את המיועד שלי", היא שאלה שאני שומעת כמעט בכל יום. לעתים התאהבות עמוקה נדמית כאילו היתה מול הנשמה התאומה המקורית, ודווקא אז שברון הלב כשהקשר מסתיים, ההתפכחות שבאה בדרך כלל זמן רב אחר כך, מאירות את ההבנה שלא מדובר בנשמה תאומה כי אם באהבה עמוקה וחזקה.

נשמה (צילום: תמי גולדשטיין)
נשמה (צילום: תמי גולדשטיין)

בדיוק כמוך אבל שונה

בשלבים הראשונים של ההתאהבות כל אחד מהצדדים מרגיש נפלא עם עצמו, מרגיש ראוי, רצוי, יפה ומשמעותי. מתוך החוויה המוארת של תחילת ההתאהבות נידמה שיש דמיון רב בין בני הזוג והכל מתנהל ברוח טובה ובשאיפה לאושר. הציפייה היא שבן הזוג או בת הזוג יהיו החצי השני, ישלימו את החסרים וימלאו את הצרכים.

לאורך זמן ההתאהבות הופכת לאהבה, והשוני מתגלה. לפעמים השוני בין בני הזוג מקדם את הזוגיות ומאפשר לכל אחד מהצדדים להתפתח בתחומו, ובפעמים אחרות השוני בין השניים מקשה על הדרך לאושר ולא מאפשר חוויה זוגית נעימה.

Mirror Soul

בשנים האחרונות נולד ביטוי חדש: Mirror Soul, נשמת מראה, כזאת שאתה משתקף בה כמעט במדויק. נשמה של אדם שאינו קרוב משפחה שלך והתחושה היא שהוא העתק כמעט מושלם שלך.

רחל אומרת שבתחילת הקשר שלה עם אלי, היתה לה הרגשה של התאמה מלאה. הם האמינו באותם דברים, אהבו את אותם מאכלים ופעלו בתחומים דומים. שניהם היו פעילים במכון הכושר, שניהם הקפידו על תזונה בריאה, שניהם אהבו את המסורת ושמרו על קשר טוב עם הוריהם.  

כך היא מספרת:

היינו כמו אדם אחד. אותם רעיונות, מחשבות דומות, רגשות דומים בנוגע לכל מני דברים, אפילו חלקים בהיסטוריה ובילדות שלנו היו דומים. היינו כל כך דומים שאנשים חשבו שאנחנו אחים. אהבנו את אותם הדברים, השלמנו משפטים אחד של השנייה, חשבנו על אותם שירים כשרצינו להקשיב למוזיקה. זה לא מצב רגיל. היו לי מערכות יחסים בעבר שהיו בהן מרחבים משותפים, אבל פה זה כאילו היינו אדם אחד שהתפצל לגבר ולאישה.

ידיד נפש, המשלים המושלם

באנגלית "Soul mate" הוא ידיד נפש, המשלים המושלם. אדם שיש לו ולנו קשר רוחני עמוק וייחודי, חיבור נפשי מיוחד. אנשים שיש להם ידיד נפש כזה מרגישים כאילו הם שני חלקים של אותו שלם, מספקים תמיכה רגשית, וגורמים לכל אחד מהשניים לצמוח ולהתפתח כאדם וכן לצמוח בתחומו, בזכות הקשר העמוק. במקרים רבים, זהו תיאור רומנטי, אך ייתכן שישמש לתיאור חיבור רוחני עם חבר, חברה או אדם אחר איתו יש חווית חיבור עמוק ואמון רב, בלי שיהיה שם קשר רומנטי.

ישנם מגוון מחקרים בתחום הפסיכולוגיה והחברה שבוחנים את תופעת האהבה העוצמתית, זאת שמי שחש אותה מרגיש כאילו מצא את הנשמה התאומה שלו. המחקרים מגלים שהמשיכה נעשית לא רק על פי מראה או הבנה של האדם אלא גם על פי ריח, לפי צליל קול, לפי חוויה שמכנים אותה אנרגטית, בנוכחות האחר.

אורנה אומרת שכאשר ראתה לראשונה את מי שהפך לימים להיות בעלה, היא חשה צמרמורת בכל הגוף. "זה היה פיזי. כאילו גל של אנרגיה שהגיע ממנו שטף אותי ובאותו רגע ידעתי שהוא יהיה בעלי". אחר כך הכירו, ולאחר תקופת החיזור עברו לגור ביחד. "זה לא שלא רבנו, היו ויכוחים, אבל משהו בקול שלו, בנוכחות שלו, משהו באנרגיה השאיר אותי איתו כאילו ידעתי שנועדנו אחד לשנייה. גם הוא הרגיש את זה, פעם אפילו שמעתי אותו מספר על כך לחבר, איך שכאשר ראה אותי לראשונה, התרגש וקיווה שאני אסכים להעמיק את ההיכרות".

שילובים של נשמות

בעולם קמו כתות שמכריזות על עצמן כמחברות אדם לנשמה התאומה שלו, אך הסתבר למי שהיה שם והצליח לעזוב, שמדובר בתהליכים פוגעניים שתפקידם להאדיר את מנהיגי הכת על חשבון המשתתפים. הסרט "להבות תאומות" בנטפליקס מביא עדויות מתוך הכתות האלה.

כאשר אני מדברת על נשמות תאומות אינני מתכוונת בשום אופן ודרך לכתות, גם לא לשקרים ולכפייה שמתרחשת שם. אני מדברת על החופש לאהוב ועל היכולת למצוא את בני הזוג המתאימים לדרך החיים שבחרנו לנו. אחרי הכל, זה יכול להיות נפלא למצוא את הנשמה התאומה, להכיר מישהו שמשלים אתכם באופן הכי נהדר שיש, כזה שתמיד יאהב, תמיד יהיה גם רגיש וגם חזק, גם אינדיבידואליסט וגם חברותי, שיהיה יפה חכם ועם חוש הומור, כזה שלידו תרגישו שאתם מושלמים.

ההפתעה היא שיכול להיות לכם יותר מנשמה תאומה אחת, אולי אפילו יותר משתיים. כששאלתי את שלי אם פגשה את הנשמה התאומה שלה היא אמרה: "פגשתי כמה וכמה ביימי חיי. בכל פעם התאהבתי, הרגשתי שזה הדבר הנכון ואמתי, ואולי זה באמת היה לתקופה מסוימת, אבל אז הגיע נשמה תאומה אחרת לאחד משנינו והקשר הסתיים".

הרב לייטמן מארגון "קבלה לעם" כתב שאהבה רוחנית היא בין נשמות תאומות והיא אידאלית אך כמעט ולא מצויה כאשר הנשמה בגוף. "השורשים הרוחניים קובעים את הכל, והזיווגים תלויים באיכות השורשים הרוחניים. קיימת נשמה כללית, בתוכה יש המון נשמות פרטיות, שקיימות בכל מיני שילובים זו עם זו. השילובים שלהן קובעים את הקירוב, הפירוד והתנועה". אולי זה מסביר את התחושות של שלי, שפגשה את הנשמות התואמות שהשתלבו ברמות קירוב שונות איתה, אך לא היו התאומה המקורית.

קודם בחלום ואז במציאות

קטרין הורסט, סופרת אמריקאית, חקרה נושא נוסף בתחום האהבה שנקרה להבות תאומות. הטענה הבסיסית של "להבות תאומות" היא שהנשמה האחת, משמע אחד החצאים מלהבה תאומה, מתפצלת לשני גופים שונים. אין ספק במקרה כזה, המפגש בין השניים יהיה רב עוצמה. הלהבה התאומה היא אותה נשמה שלך ממש, שהייתה בגוף אחד בחלק מהגלגולים, וכעת מפוצלת לשני גופים – אתה והלהבה השנייה.

זה אירוע נדיר, אהבה בעוצמה לא הגיונית. חזקה יותר מכל אהבה וגם מכאיבה יותר מכל אהבה. זאת ממש אובססיה, וזה תמיד פוגע בשני הצדדים. כשתפגוש את הלהבה התאומה שלך יהיו כמה דברים שפשוט יפתיעו אותך: האינטואיציה שלכם שולחת אתכם לאותם מקומות, אתם מרגישים אחד את השני, יש לכם את אותן מחלות ואלרגיות, אתם חולמים את אותם חלומות.

אתם מרגישים בטוח כשאתם ביחד, מרשים לעצמכם להיות אתם בלי מסיכות מהרגע הראשון. הלהבה התאומה היא הזדמנות נדירה ללמוד על עצמכם ולעשות קפיצת תודעה משמעותית. הלהבה התאומה שלך מראה את המקומות בהם צריך לצמוח, לתקן, ליצור שינוי. הקשר הזה יכול להיות נוראי כי הוא מחייב כל הזמן להתבונן פנימה והחוצה, למצוא את המקומות שדורשים שיפור ואין הנחות.

הורסט טוענת שאם יש לך להבה תאומה, היא תגיע קודם לחלומות ורק אחר כך במציאות. זה יכול להיות מפגש קצר ורב רושם שמשאיר אתכם לחשוב, או קשר, מערכת יחסים ממשית שחודרת עמוק מאד ומהר מאד. הקשר הזה מעורר מחלוקות. כל חלק מהלהבה רוצה להחליט עבור החלק השני, כל אחד מביא את הניסיון שצבר במהלך הגלגולים שלו, וזה מוביל למשבר כואב מאד.

צד אחד מתחיל ללחוץ, להיות אובססיבי, להתייסר מהפרידה והצד השני סובל מכך ומתרחק עוד יותר. בשלב הזה הורס אומרת שצריך עדינות, לשחרר ולתת לאנרגיה להירגע. זה שלב כניעה לצו הגורל להתרחק ואחר כך לחזור ולאחד את הלהבות. ההתמסרות ללא אגו לאחדות הנשמה. סיום התהליך הוא בתחושת איזון, שותפות הוגנת, הנאה ושלמות. זה השלב בו השחרור של הקשר, הניתוק, הוא מנוף לצמיחה אישית גדולה של כל אחד מהצדדים, שמחבק את הפירוד כמו שחיבק את החיבור.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

תמי גולדשטיין
תמי גולדשטיין
מתקשרת, הילרית, מורה רוחנית המתמחה ביעוץ הוליסטי אישי וזוגי ובטיפול אנרגטי לאיזון הגוף והרגש, בעלת ניסיון של מעל ל-20 שנים

כתבות קשורות לנושא זה

7 תגובות

 1. Hi Shalom
  I m deeply convinced that only
  in G.d we find this eternal love and
  the gate…..
  is the way
  the thruth
  and the life…

  ..three in one…
  the man who came from heaven to earth

 2. רב תודות לך תמי על הכתבה מעניינת המיוחדת הזו. שבת שלום ומבורך לך.

 3. אני מצפה לחדשות הקשורות לעיר חיפה. אתם מביאים מחיפה והסביבה, בסדר,אבל למה אתם מוסיפים כל סוף שבוע סיפורי מעשיות? פרקים מספרים וכו,. יש ספרים, יש ספריות ומי שרוצה לקרא יודע את הכתובת. מיותר ומעצבן ןלא לענין.

 4. תתבישו ב"הרצאה" כלכך ברברית.
  האלוהים הזה ברא גם גבר שאוהב גבר ואשה שאוהבת אשה, חבורת אנשים שחיים במאה ה18.

  גועל נפש!!

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

תאונת דרכים בחיפה: 2 רוכבי אופנוע נפגעו מרכב

(חי פה) - 2 רוכבי אופנוע שנפגעו מרכב בשדרות ההגנה בחיפה ממד"א נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בשעה 15:41 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א...

קריאה להחזרה (ריקול) – שמן זית כתית מעולה "GAVELIR"

הודעה זו היא בנוסף להודעת ריקול קודמת, עליה דיווחנו ב-31/05/24 ממשרד הבריאות נמסר לחי פה תאגיד החדשות: חברת הזית שיווק שמן זית פארק התעשיה קדמת...

"אליפות שבועות", תחרות הטניס הארצית, הגיעה לסיומה

מרכז הטניס והחינוך חיפה אירח את אליפות שבועות לטניס לנוער ע"ש נחום ברק. לראשונה, התחרות התקיימה רק במתכונת זוגות. ביום חמישי 13/06/24 הגיעה לסיומה התחרות...

לילה של אמנות במגדל ארמון בחיפה • 23/06/24

מגדל ארמון המשופץ ייפתח ללילה אחד של מופעים • אירוע חינם לקהל הרחב מגדל ארמון המחודש, מהמבנים האייקונים ביותר בחיפה, יפתח ללילה אחד את חלליו...

סרטן השד: טכנולוגיה חדשה לגילוי מוקדם מגיעה לחיפה

חדש בקהילה בכללית מחוז חיפה וגליל מערבי: טכנולוגיה מבוססת בינה מלאכותית חדשנית, המאפשרת לזהות גידולים ולמדוד את רמת הסיכון לפתח סרטן שד, באמצעות בדיקות...