בני משפחת סקר בעוספיא יודעים: ביחד ננצח ◄ וידאו

עוספיא- גינת בית משפ' סקר (צילום: רחלי אורבך)
עוספיא- בית סקר- בצמוד לבית פעם הייתה משתלה (צילום: רחלי אורבך)
עוספיא בית סקר- בצמוד לבית פעם הייתה משתלה (צילום: רחלי אורבך)

עולם של יופי קלאסי ומלכותי

אל ביתם המהודר של בני הזוג כרמלה ופארג' סקר אשר בכפר עוספיא ניתן להיכנס דרך מבואה שהיא גינה רחבת ידיים, וממנה אל מעלה גרם מדרגות אשר בסופן מתגלה בית שהוא עולם של יופי קלאסי ומלכותי.

עוספיא- בבית סקר- צמחיה במעלה המדרגות (צילום: רחלי אורבך)
עוספיא בבית סקר- צמחיה במעלה המדרגות (צילום: רחלי אורבך)

גם אני חי פה

ו… מיד נתחיל מההתחלה: כאן המדור המביא אליכם דמויות חיפאיות אשר על הר הכרמל, דמויות מרתקות בבית מגוריהן – כאשר ההיכרות הינה דרך הסיפורים, המטענים ונקודת המבט הייחודית של האנשים המרכיבים את הפסיפס האנושי של עירנו. דהיינו, אלה החיים וגרים פה – ממש כשם המדור – "גם אני חי פה" על הר הכרמל. והפעם, הכנסת אורחים מפוארת בבית משפחת סקר אשר בכפר עוספיא.

עוספיא- גן המטופח בידיי כרמלה סקר (צילום: רחלי אורבך)
עוספיא- גן המטופח בידיי כרמלה סקר (צילום: רחלי אורבך)

לצאת ולהגן על המולדת זה היה להם טבעי

אבל כבד שוכן בעדה הדרוזית מאז פרוץ מלחמת חרבות ברזל, היות וששה מבין הלוחמים הרבים, אשר יצאו כולם ב 07 באוקטובר להילחם על הבית, נפלו חלל. לצאת ולהגן על המולדת- זה היה להם ברור וזה היה טבעי. יתר כל כן, גם כעת חיה, ממש עכשיו, עוד מאות לוחמים דרוזים פרוסים בחזית, כי זה טבעי להם להילחם על הבית, על המולדת. זאת בבחינת: נפש דרוזי ישראלי כנפש יהודי ישראלי – הומיה. לכן ברור לכולנו שמדינת ישראל חייבת את השינוי בחוק הלאום.

ברית דמים בין מדינת ישראל לעדה הדרוזית

הצעת שינוי החוק, שתוגש בעתיד לבוא, תתבסס ככל הנראה על נוסחים שכבר הוגשו בעבר בעניין זה. העדה הדרוזית משרתת בצה"ל ורואה בישראל את הבית הלאומי של העם היהודי, אולם עם זאת הדרוזים מעוניינים שהדברים יעוגנו בחוק כשוויון זכויות גם להם. בין מדינת ישראל לעדה הדרוזית קיימת ברית דמים ועלינו מוטלת האחריות והחובה לעשות הכול על מנת שאזרחי ישראל בני העדה יהיו שווים במעמדם ובזכויותיהם.

עוספיא- ביחד ננצח - נפש דרוזי ישראלי, כנפש יהודי ישראלי – הומיה ! (צילום: רחלי אורבך)
עוספיא- ביחד ננצח! (צילום: רחלי אורבך)

ביתם של כרמלה ופארג' סקר

זאת הפעם המדור מתארח בביתם של כרמלה ופארג' סקר אשר בכפר שעל רכס הכרמל: עוספיא. זוהי מועצה מקומית במחוז חיפה, השוכנת על הכרמל וגובלת בפארק הכרמל. רוב תושביה הם דרוזים, ומיעוטם ערבים-נוצרים ומוסלמים ואף קבוצה נכבדה של יהודים.

כאמור, עוספיא היא כפר מגוון ביותר מבחינה דתית ומצויים בו:

 • שלושה ח'ילוואת (מקומות תפילה דרוזיים)
 • שתי כנסיות קתוליות (אחת מלכיתית ואחת מרונית
 • מנזר סטלה כרמל (לוט לינק לכתבה)
 • מסגד
 • כמו כן גם "מנזר אחיות הכרמל של יוסף הקדוש" אשר נוסד לפני יותר ממאה שנה

הכנסייה המלכותית יוונית ◄ צפו 

עוספיא – הכנסייה המלכיתית יוונית קתולית

מנזר כרמליטי סנט ג׳וזף ◄ צפו 

עוספיא – המנזר הכרמליטי והכנסייה הארמנית

מנזר מקום השריפה ◄ צפו 

המוחרקה – מנזר מקום השריפה

הכפר חוסיפה

הכפר חוסיפה שעל תיליו נבנה הכפר עוספיא מוזכר ביחד עם הישוב חיפה בקינות על חורבן כפרים יהודיים באזור, אשר קרו כנראה בסוף התקופה הביזנטית בארץ ישראל. (חוספיה בערבית משמעו סופות. בגין גובהו של המקום רוחות החורף הופכות לסערות מקומיות ומכאן השם אשר הפך להיות עוספיא).

תקופת המרד הערבי

בתקופת המרד הערבי הגדול סבלו תושבי עוספיא פרעות מידי כנופיות ערביות ולכן הם פנו לאנשי הקיבוץ הקרוב יגור לשם קבלת עזרה. כך נוצר הקשר של הדרוזים בכרמל לאבא חושי, שהיה אז מזכיר מועצת פועלי חיפה.

אזי כך סוכם על שיתוף פעולה עם "ההגנה": הדרוזים מסרו מידע מודיעיני וההגנה סיפקה להם נשק ותחמושת, ואילו חושי זכה לכינוי "אל ראיס". יתר על כך, בעקבות הזמן בעת "השבת השחורה" הסתתר אבא חושי במהלך כשלושה חודשים אצל השייח' לביב חוסיין אבו רוכן, שהיה אז מוח'תאר הכפר, והוא נמלט מן הבריטים לבוש בבגדי אישה אל הקיבוץ הסמוך יגור.

עוספיא- בית סקר- בצמוד לבית פעם הייתה משתלה (צילום: רחלי אורבך)
עוספיא, בית סקר- בצמוד לבית פעם הייתה משתלה (צילום: רחלי אורבך)

משפחה כפרית

על אם הדרך הראשית בעוספיא נמצא מעונם של בני הזוג כרמלה ופארג' סקר. שניהם נולדו בכפר זה וכל בני משפחותיהם אף הם תושבי הכפר. אף אביו של פארג' יליד המקום שכן בתקופה העות'מנית הגיעו מלבנון שתי משפחות ליישב את המקום: משפחת ווהב ומשפחת סקר.

פארג' (יליד 1964) מתאר ילדות כפרית נחמדה בה כל הילדים משחקים ברחבי בחצרות הבתים והשדות. אורח חיים של בית חקלאי קטן ובו ירקות פירות וחיות. משפחה כפרית שבה שלושה אחים ושתי אחיות.

המשפחה

בשנת 1956 לאחר התנדבויות לשירות לאומי התגייס אבי המשפחה לצה"ל אך בשנת 1959- בקרב קשה עקוב מדם, במהלך מרדף אחרי חוליית מחבלים במעלה העקרבים- נפצע קשה. לימים, ולאחר שיקום ארוך עבד אביו כפקיד עזר בבית המשפט שבחיפה. הוא אף ניהל את מחלקת הדואר של בית המשפט והיה יו"ר עובדי בית המשפט בחיפה. אביו, שהיה מורהו הרוחני ואיש סודו- נפטר לפני כ 4 שנים וחצי.

ביראת כבוד רבה מדבר פארג' אודות הוריו הוא מתאר את אימו שמוצאה מאחת המשפחות העשירות בכפר כאשת בית דעתנית אשר כיוונה את כל ילדיה להיות סוחרים.

עוספיא- בבית סקר- מבט אוהב ומכבד: תמונת האב ז"ל (צילום: רחלי אורבך)
עוספיא- בבית סקר- מבט אוהב ומכבד: תמונת האב ז"ל (צילום: רחלי אורבך)

שירותו בצה״ל

בשנת 1982 התגייס פארג' לצה"ל ושירת 4 שנים (3 סדיר + 1 בקבע) בחיל הצנחנים. גם עתה, בגילו הנוכחי- הוא היה שמח אילו היו קוראים לו להתייצב לשירות: "יש בי אהבה למדים שאי אפשר להסביר אותה. בליבי קיימת חובה להרגיש את המדינה". מכיוון שעתה לא גויס נסע ביוזמתו בלוויית חברים כבר כמה פעמים לאזור העוטף בכדי לחלק מנות אוכל וערכות אישיות לחיילים.

עוספיא- ביחד ננצח - פארג' סקר (צילום: רחלי אורבך)
עוספיא- ביחד ננצח – פארג' סקר (צילום: רחלי אורבך)

כרמלה

כרמלה (ילידת 1969) מפרשת את שמה ואומרת שמקור השם הוא מהתנ"ך, המילה כרמלה מופיעה בספר שמואל, ולמעשה השם כרמלה הוא צורת הנקבה של השם כרמל. פירוש השם כרמלה – אל הגן, הבוסתן, הפרדס או הכרם, או לחילופין: הכרם של האל… ובחיוך צוחק היא מוסיפה שזה היה שמה של המיילדת בלידתה ומספרים שהייתה אישה יפיפייה.

לכרמלה שני אחים וארבע אחיות. כילדה בילתה שעות רבות עם חברתה הטובה ביותר, בת כיתתה- אחותו של פארג'. בהתבגרותה למדה בבית הספר להנדסאים אשר בטכניון ועבדה למעלה מ 25 שנה במחלקת ההנדסה במועצה המקומית עוספיא. לאחר פרישתה מתפקיד זה התברגה במערך העסקים של פארג'.

עוספיא- כרמלה סקר בגינת ביתה (צילום: רחלי אורבך)
עוספיא- כרמלה סקר בגינת ביתה (צילום: רחלי אורבך)

משפחה מלוכדת ומאוחדת

לבני הזוג סקר שלוש בנות ובן אחד וכולם יחדיו משפחה מלוכדת ומאוחדת מאד. בימים שלפני המלחמה נהגו להיפגש ולסעוד במסעדות שונות אך אוטנטיות. כרמלה מונה את המקומות המועדפים עליהם: בית קפה יסמין, בית המאפה "אל ברנדה", "גבינות מיאסה", חומוס אבו מארון וגם בית הקפה "אימאן" אשר בשפרעם.

כל זאת שלא בימי העבודה, שהינו "משתלות הכרמל" – שהוא גן עדן חי וקיים במעלה ההר.

עוספיא- גינת בית משפ' סקר (צילום: רחלי אורבך)
עוספיא- גינת בית משפ' סקר (צילום: רחלי אורבך)

"משתלות הכרמל"

שנים רבות מהווה "משתלות הכרמל" מקום עלייה לרגל עבור עשרות אלפי ישראלים אשר צמאים לקבל את העצות הכי חכמות ואת המידע הכי מהימן בכל הנוגע לצמחייה וטיפוח הגינה. כל מי שביקר במקום יודע, שמדובר בשטח של שמונה דונמים המדהימים ביופיים, כאשר אפשר לטייל בין צבעים מרהיבים וריחות משגעים, ולקחת אוויר מהמולת העיר ולהיכנס אל תוך רוגע ושלווה של טבע ירוק ופראי מסביב.

למעשה, זוהי משתלה סיטונאית מן הגדולות בארץ. יש בה מגוון עצום של צמחיה יפה והיא שוקקת חיים. כמו כן ניתן למצוא בה פסלים, כדים, קולקציית מזרקות פיברגלאס מרהיבים ביופיים, אדניות, צורכי גינון ועוד ועוד.

המשתלה ממוקמת בכניסה לעוספיא במרחק 4 דקות נסיעה משכונת דניה אשר בחיפה והינה בבעלותו של משפחת פארג' סקר.

עוספיא- אדניות ועציצים בגינת משפ' סקר (צילום: רחלי אורבך)
עוספיא- אדניות ועציצים בגינת משפ' סקר (צילום: רחלי אורבך)

שטח קטן עם כמה עצים ועציצים

אימפריית המשתלה החלה כאשר השתחרר פארג' משירותו הצבאי ואימו לחצה עליו להיות "סוחר עצמאי"- דבר אשר השתלב עם רצונו לעסוק בגינון. באותם ימים הוריו עזרו לו לפתוח משתלה קטנה שהייתה צמודה לביתם. בתחילת הדרך היה מדובר בלא יותר מאשר שטח קטן עם כמה עצים ועציצים ולאט לאט התפתח פארג' בתחום וכיום בכל בוקר מחדש הוא נהנה להגיע אל המשתלה הרחבה והשוקקת חיים.

מעבר ללקוחות הפרטיים- המשתלה מספקת צמחים, פרחים ומוצרי גינון למוסדות, עיריות וגם מעניקים שירות לגננים מקצועיים רבים באזור הצפון.

עוספיא- עציצים ופריטים נאים בגינת משפ' סקר (צילום: רחלי אורבך)
עוספיא- עציצים ופריטים נאים בגינת משפ' סקר (צילום: רחלי אורבך)

עולם של יופי קלאסי ומלכותי

לכן, לא פלא הוא הדבר שאל בית משפחת סקר יש להיכנס דרך מבואה שהיא גינה מרהיבה ורחבת ידיים וממנה אל מעלה גרם מדרגות אשר בסופן מתגלה בית שהוא עולם של יופי קלאסי ומלכותי.

במקור היה הבניין ביתם של הוריו והוא נקנה בשנת 1970. במהלך השנים יצאו אחיו לחייהם ולבתיהם. מכיוון שפארג' הוא בכור האחים- הוא זה שנשאר עם ההורים. לפני כ-25 שנה שופץ הבניין, אם כי חלוקת הפנים נשארה כפי שהייתה. במהלך השיפוץ הוספו אבני חיפוי וציפוי אבן בחזיתות הבניין, והוכנסו פריטים מודרניים ועכשוויים. 

עוספיא- מבט מהסלון אל הירוק - (צילום: רחלי אורבך)
עוספיא- מבט מהסלון אל הירוק (צילום: רחלי אורבך)

"הפסנתר של נאדין"

מול דלת הכניסה נגלה לעין בכל הדרו "הפסנתר של נאדין". הבכורה שבילדים הינה נאדין ועתה כבר גרה עם משפחתה בהמשך הכפר, אולם הפסנתר "שלה" נשאר בבית סקר. עליו מונח לראווה שעון ברונזה עתיק יומין ולצידו מזכרות אישיות ואף תלוי שעון מטוטלת רב שנים.

עוספיא- בבית סקר- הפסנתר והמזכרות השונות (צילום: רחלי אורבך)
עוספיא- בבית סקר- הפסנתר והמזכרות השונות (צילום: רחלי אורבך)
עוספיא- שעון הברונזה העתיק- בבית סקר (צילום: רחלי אורבך)
עוספיא- שעון הברונזה העתיק- בבית סקר
(צילום: רחלי אורבך)

שלוש פינות עיקריות בבית

כרמלה מחוברת במיוחד אל שלוש פינות עיקריות בבית שלדידה הינן חשובות ביותר ומובאות ללא דירוג חשיבותן שכן כולן הן בליבה: הגינה, המטבח וצמודה לו פינת האוכל וחדר האירוח.

עוספיא- בבית סקר- מבט אל המטבח (צילום: רחלי אורבך)
עוספיא- בבית סקר- מבט אל המטבח (צילום: רחלי אורבך)

"כוס הקפה של הבוקר"

מדי בוקר בבוקרו כשהבית עדיין נם, ראשית לכל- יוצאת כרמלה לבדה אל הגינה לשתות את "כוס הקפה של הבוקר". היא מתעוררת לפני כולם- בכדי להיות מעט לבדה עם מחשבותיה. זוהי שעת הרוגע והשקט ביומה העמוס.

כרמלה מקפידה על שאל לו למאן דהוא להיות לידה- שכן זהו הזמן הפרטי שלה עם עצמה. במבט חד היא סוקרת ובוחנת את הצמחייה ורושמת בראשה מי מבין הצמחים זקוק  לטיפול, מי גיזום או מי זקוק להשקיה נוספת.

מבטה מופנה ברכות רבה ובמיוחד אל עבר הפינה האהובה עליה ביותר בגינה והיא ערוגת שיחי ההורטנזיה אותה שתל לפני שנים רבות חמה, אביו של פארג'. מאז לכתו- היא ממשיכה לטפל ולפתח את הערוגה הייחודית הזו.

עוספיא - ערוגת הורטנזיה ששתל אביו של פארג' (צילום: כרמלה סקר)
עוספיא – ערוגת הורטנזיה ששתל אביו של פארג' (צילום: כרמלה סקר)

כמה המלצות על פי כרמלה לחובבי צמח זה:

ההורטנזיה היא צמח בית, מרפסת וגינה בעלת תפרחות גדולות וצימוח מהיר. ההורטנזיה עמידה וחזקה, אוהבת אור אך לא שמש מלאה. היא פורחת בישראל בעיקר בחורף ובאביב, שכן זהו צמח האוהב מזג אויר קר. זוהי הסיבה שבקיץ הישראלי מומלץ למקם אותו במקומות מוצלים, כלומר: בבית במקום מואר או במרפסת, או בגינה בצל מלא, או חצי צל (בחורף). כמו כן יש להקפיד על השקיה בינונית וסדירה – ובימים חמים להשקות יותר.

(צילום: רחלי אורבך)
(צילום: כרמלה סקר)

המטבח

כיאה לבעלת בית חרוצה כרמלה גורסת שלב ליבו של הבית הינו המטבח. ממנו יוצאים מיטב הבישולים לכל המשפחה. צמוד למטבח בפינת האוכל ניצב לו שולחן מעץ משובח ומסביבו כיסאות תואמים. כאן מתנהלת הקירבה והאחווה  בין בני המשפחה.

עוספיא- בבית סקר- מבט אל פינת האוכל (צילום: רחלי אורבך)
עוספיא- בבית סקר- מבט אל פינת האוכל (צילום: רחלי אורבך)
עוספיא- בבית סקר- שולחן האוכל מעץ משובח (צילום: רחלי אורבך)
עוספיא- בבית סקר- שולחן האוכל מעץ משובח (צילום: רחלי אורבך)

בקרבת שולחן האוכל נמצאת ויטרינה ובה כלים נאים, אך הקרוב ביותר לליבה של כרמלה הינו סט הכלים אשר היו בבית הוריה ועליהם היא שומרת באופן מיוחד.

סלון הבית

בסלון רחב הידיים נמצאת ספת עור ייחודית, אשר אותה אוהבים כל בני הבית. "באחד האמשים" הרחוקים צפתה כרמלה בקליפ של זמרת ערבייה ובו הייתה ספה ששבתה את ליבה. זוהי ספת עור מרהיבה אשר נקנתה מסוחר רהיטים בהרצליה שהיטיב לשרתם ונסע עימם עד למחסן הריהוט אשר בקיסריה.

עוספיא- בבית סקר- המזנון ובו סט הפורצלן מבית אם כרמלה (צילום: רחלי אורבך)
עוספיא- בבית סקר- המזנון ובו סט הפורצלן מבית אם כרמלה (צילום: רחלי אורבך)
עוספיא- בבית סקר- סט הפורצלן מבית אם כרמלה (צילום: רחלי אורבך)
עוספיא- בבית סקר- סט הפורצלן מבית אם כרמלה (צילום: רחלי אורבך)

ספת צ’סטרפילד מעור – הרהיט הכי קלאסי שיש

ספת צ’סטרפילד מזכירה לנו את אירופה הקלאסית. מקור השם של ספת הצ’סטרפילד הוא בעיר צ’סטרפילד שבאנגליה שהיתה מפורסמת בתעשיית העורות המשובחת.

ספת צ’סטרפילד מקורית מיוצרת מעור משובח, גב הספה ומשענות הצד הם באותו גובה וכפתורי קפיטונג’ מקשטים את הספה. לראשונה החלו לייצר את ספת צ’סטרפילד במחצית המאה ה-18 ומאז ועד היום ספת צ’סטרפילד משדרת סטטוס גבוה.

בעבר, באנגליה, ניתן היה לראות את ספת הצ’סטרפילד במועדונים אקסלוסיבים של גברים. כיום ספת הצ’סטרפילד הקלאסית מפארת את סלון הבית, משדרגת את מראה המשרד המעוצב ומכניסה אווירה ייחודית ודרמטית בברים, מסעדות, בתי מלון, מלונות בוטיק ומועדונים.

עוספיא- בבית סקר- ספת צ’סטרפילד מעור (צילום: רחלי אורבך)
עוספיא- בבית סקר- ספת צ’סטרפילד מעור (צילום: רחלי אורבך)
עוספיא- מבט מהסלון אל הירוק - (צילום: רחלי אורבך)
עוספיא- מבט מהסלון אל הירוק – (צילום: רחלי אורבך)

חיפה – העיר היפה ביותר בישראל

פארג' מהלל את יופייה של חיפה כעיר היפה ביותר במדינת ישראל. לדידו היא כלת הים, וכמו שהוא אומר: "עריס אל בח'ר"… במבט מזוגג הוא שולף מבין מחשבותיו שיש לחיפה מתרה אחת בתחרות היופי והדבר רק עם עוד עיר אחת בעולם והיא לדבריו העיר עאליי אשר בלבנון.

פארג' "ביקר" בעאליי כשהיה חייל בעת פעולה צבאית מיוחדת בשנת 1983. כיום זוהי עיירת נופש בנפת עאליי בהר הלבנון אשר בלבנון. עאליי נחשבת לאחד ממוקדי התיירות הפופולריים בלבנון ובמזרח התיכון כולו, ומושכת אליה המוני תיירים מדי שנה. לדידו, זהו הפוטנציאל שיש אף לחיפה: עיר עם המוני תיירים בכל שנה.

עוספיא- פארג' סקר במעונו (צילום: רחלי אורבך)
עוספיא- פארג' סקר במעונו (צילום: רחלי אורבך)

הקשר עם הקהל הבא ל"משתלות הכרמל" מאד חשוב לפארג' ולזוגתו. הם מתחבבים בקלות רבה ולכן, חלק ניכר מן הבאים למשתלה הפכו להיות חברי אמת קרובים. חלק מהם, חיפאים הבאים תדיר ולא רק לשם קניית צמחים. ישנם הבאים "סתם כך" להסתובב במשתלה לשאוף אוויר צלול עם כל הירוק הירוק הלזה ואף לשתות קפה יחדיו.

עוספיא- בבית סקר- מבט אל המטבח ופינת האוכל (צילום: רחלי אורבך)
עוספיא- בבית סקר- מבט אל המטבח ופינת האוכל (צילום: רחלי אורבך)

"אתה אדם, את אישה" וכולנו שווים

הדרוזים בכרמל יצרו דגם חיובי וטוב לדו-קיום בין יהודים ולא יהודים במדינת ישראל. מאז ומתמיד השאיפה של הדרוזים בישראל הינה לשמור על הזהות הדרוזית הייחודית והמייחדת מבחינת דת אמונה, מסורת ומנהגים מחד ומאידך לשמור על יחסי קרבה וחברות טובה עם שכניהם בעלי דת אחרת. קרי: המוטו "אתה אדם, את אישה" וכולנו שווים. לכן : ננצח ביחד. ננצח בחיי היום יום, ננצח בכלכלה ובפרנסה טובה ונשמור איש על רעיהו, ואף יחדיו ננצח את אויבנו המשותפים.

עוספיא- ביחד ננצח - נפש דרוזי ישראלי, כנפש יהודי ישראלי – הומיה ! (צילום: רחלי אורבך)
עוספיא – ביחד ננצח (צילום: רחלי אורבך)
הגיבו כאן לכתבה

9 תגובות
 1. עירית לנדסברגר אמר/ה

  מאד מעניין. תודה רבה. 🙏🌷🌿🌷🌿🌷

 2. מיקי גוטשלק אמר/ה

  כתבה מעניינת ויפה. נלך יום אחד לראות הכל
  תודה על המאמר היפה.

 3. שלמה ג אמר/ה

  כל הכבוד לכותב הסיפור המופלא והמרגש של משפחת סקר הנפלאה.
  ועל העם הדרוזי אי אפשר לתאר במילים את האומץ והשותפות של החיילים והעם כולו עם הנאמנות
  לעם ישראל ולמדינה. מעריץ אתכם על היותכם בני אדם אתם אחים שלנו מצדיע לכם ומשתתף בצער
  משפחות החללים ומאחל החלמה נהירה לפצועים.❤️👏🏻

 4. חני אמר/ה

  מקסימים ונראה בית יפיפה👏👏

 5. אייל אמר/ה

  ביחד ביחד… עיתון הארץ מסית נגד המדינה יותר מהתקשורת של האויב.
  עיתון ידיעות נוני מוזס וכלכליסט באובססיה קבועה נגד הממשלה. המחדל המחדל… לא צה"ל אצלם אשם רק נתניהו כמובן
  איזה ביחד זה?
  עמותות סורוס והקרן החדשה של השמאל הקיצוני דורשות הפגנות בדצמבר אחרת לא יוציאו מימון ל-2024
  אנחנו מבינים הכל, רואים הכל.

 6. עמנואל אמר/ה

  *העדה הדרוזית

 7. עמנואל אמר/ה

  תודה על הכתבה רחלי, תודה לעדה הדרוגזית

 8. אליהו הנביא אמר/ה

  סבא שלי היה חייל משוחרר ממלחמת העולם השניה. בשובו רכש מגרש במורדות לינקולן ועד היום לא נותנים לבנות. מתי יוכל לבנות על מגרשו? באם יקבל עליו את הדת הדרוזית האם יוכל להתחיל בבניה מיידית? הרי זו קרקע פרטית והיא מיועדת לבניה החל משנות ה-30. למה להפלות את הדרוזים?

 9. דובי אמר/ה

  "מעמד ווזכויות"? שווה לבדוק מי מהחיילים המשוחררים מקבל הטבות וקרקעות ומי מופלה רק בגלל שאינו מוגדר "מיעוט"
  אדרבא נכון! להשוות את כל ההטבות לכל החיילים המשוחררים ללא הבדל לאום/דת.

הגיבו כאן לכתבה