מה קורה עם הילדים שלכם בגני משחקים? • צעירי חב"ד מתפללים עם ילדים ומציעים ממתקים

צעירי חב"ד מגיעים לגן משחקים ברמת הנשיא ומציעים דברי מתיקה לילדים, אם הם יקראו איתם תפילות. פוסט בפייסבוק שהציף את התופעה, זכה למאות תגובות, חלקן מעודדות את התופעה וחלקן מתנגדות. לטענת חלק מההורים מדינת ישראל היא מדינה יהודית ולא נגרם שום נזק מכך שילדים שומעים מעט על חגי ישראל ואומרים מספר פסוקים. הם אפילו יצאו נגד ההורים שהתנגדו לכך, בטענה שהם מתנגדים לדת עצמה ולא בוחנים את התופעה לגופה.

אם יש ילד שרוצה להתכבד בממתקים ולא להתפלל, לא מסרבים לו

חלק מההורים אמרו שצעירי חב"ד מחלקים לילדים ממתקים ללא כל תנאי על מנת להמתיק לילדים את החגים וללמד על המסורת והחגים, אבל אם יש ילד שרוצה להתכבד בממתקים ולא להתפלל, לא מסרבים לו.

לא לדבר עם זרים ולא ללכת עם מי שמציע להם דברי מתיקה

לעומתם, היו הורים שטענו שבמציאות של ימינו הם מחנכים את הילדים לא לדבר עם זרים ולא ללכת עם מי שמציע להם דברי מתיקה. מעבר לכך, היו הורים שטענו שלא ייתכן לשוחח עם הילדים ולנסות להשפיע עליהם ללא נוכחותם. חלקם ראו בזה מסיונריות ובדקו מול התומכים האם הם היו מוכנים שכל תוכן יעבור לילדים ללא הסכמתם. נוצר ויכוח לגבי סוגי התכנים שמותר להעביר לילדים ללא הסכמת ההורים והאם תכנים שונים הם דומים לתפילות ולשיחה על החגים.

בניגוד לערכים של ההורים

אחת התגובות התייחסה לזה שאנשים מבוגרים משפיעים על ילדים לעשות דברים בניגוד לערכים של ההורים. התגובה הזו כללה ויכוח לגבי מה הם הערכים של ההורים. האם הערכים של ההורים הם לא ואהבת את רעך כמוך וכיבוד הורים? ותגובה אחרת שואלת איך אפשר לדעת מה הערכים של ההורים, אם לא שואלים אותם?

״האם חרדים היו מוכנים שחילוניים ישוחחו עם ילדיהם בנושאים שונים?״

תגובה שחוזרת על עצמה היא שהצעירים הדתיים מגיעים לילדים חילוניים ומשוחחים איתם ללא ידיעת ההורים. השאלה היא האם חרדים היו מוכנים שחילוניים ישוחחו עם ילדיהם בנושאים שונים, למשל על עקרי מגילת העצמאות ועקרונות האבולוציה.

יהודה גינצבורג, יו"ר חבד חיפה: אנחנו בדור שרואה בעין שלילית פעילות חינוכית דתית עם ילדים

יהודה גינצבורג, יו"ר חבד חיפה, התייחס לתופעה:

לפני 50 שנים בשנת 1976 הרבי מילובביץ הציע שילדים יתפללו כדי להביא שלום לעולם. משנת 1943 בתקופת הרבי הקודם של חב"ד היה מושג שנקרא מסיבות שבת -כשאומרים עם ילדים תהילים בשבת אחרי הצהריים. מאז ועד היום בעשרות אלפי בתי כנסת בעולם אומרים בשבת אחה"צ תהילים עם ילדים. מ-1976 החב"דנים נוהגים לצאת ולהגיד עם ילדים פסוקים ונותנים ממתיקים.

אנחנו בדור שרואה בעין שלילית פעילות חינוכית דתית עם ילדים. מי שיש לו בעיה שיגיד שיש לו בעיה ואף אחד לא יעשה לו את זה בכוח.

אם תלמיד ישיבה היה נוגע בילד הייתי יכול להבין את הבעיה. אם אתה שולח ילד לבד לגן ילדים אתה סומך על הילד שישחק עם חברים. לכן אני לא מבין את החרדות האלה. אף אחד לא מכריח אף אחד.
הגיבו כאן לכתבה

33 תגובות
 1. מתילדה אמר/ה

  לפי מה שכתוב פה, מדובר בפעילות מסיונרית לא חוקית של גברים שטופי מוח שמטרתם להביא כמה שיותר "מאמינים" לכת אליה הם משתייכים, תחת מעטה של "חינוך דתי" עאלק.

 2. snusnu אמר/ה

  הורים שולחים את ילדיהם לגן משחקים לשחק, לא ללמוד פסוקים.
  מי שרוצה ללמוד פסוקים, שולח את ילדין לכולל.

  יהודה גינצבורג היקר אוצה להגיד שכל ילד בגן משחקים הוא טרף קל לכל אדם שעובר ברחוב, ואזרחי מדינת ישראל צריכים להישמר על נפשותיהם מפני שליחת ילדים לגן משחקים, פן דתיים-משיחיים ינסו לחסוף אותם לתכנים אשר הוריהם בחרו שלא לחשוף אותם אליהם?
  ומה לגבי מקרים שבהם הפונה הוא גבר זר, ולא ילד? למה להתעלם מהתופעה הזאת?
  ואם זה שני גברים, בצהרי יום שישי, אשר עורבים לטרף קל ונאיבי מחוץ לשערי בתי הספר, ומשדלים ילדים קטינים לבצע מעשים שהוריהם בחרו שםה לא חלק מאורחות חייהם?

 3. אלינה אמר/ה

  זה קרה גם באינשטיין. באו שני חרדים וניסו לדבר עם הבן 3!!! שלי, ללא רשותי או הסכמתי. ממש רדפו אחריו!
  אז צעקתי עליהם והם התווכחו איתי על זה.
  נאלצתי לאיים במשטרה אם לא יתרחקו מהגן משחקים. פשוט זוועה!

 4. רובי אגוזי אמר/ה

  אחת מהסיבות שחזרנו מטירת כרמל לחיפה. עיר מתחרדת עם גני שעשועים מועטים שעד שכבר מגיעים לא ניתן באמת לשחק כי גברים מבוגרים מציעים ממתקים לילדים, הקטנים לא מבינים ורוצים גם סוכר לבן, ללא המתוק אף אחד לא היה מקשיב להם, זה מעבר למיסיונריות, זו שטיפת מוח.

  זה לא תקין ולא לשם שמיים. זה מעשה לא מוסרי לעשות זאת בגן שעשועים ציבורי, אבל לך תדבר איתם…
  לחשוב שאני אאשרר לגבר זר לדבר עם ילדי ובנוסף אתן לו לגיטימציה להביא לילד סוכר לבן…גניבת דעת והשפעה חזקה על דעתו וערכיו של הילד ללא ההורה שלו לצידו.

  שולחים ילד לגן שעשועים, לא לחידר, אין שום דבר משעשע בטירוף הזה. החילונים לא יכולים לעשות ההפך כי אין גני שעשועים בערי החרדים הכבדות, אין תקציב אז הם באים לגני השעשועים שלנו.

 5. נועה אמר/ה

  מתקשה להאמין שיש עדיין הורים תמימים שחושבים, שזה רק קצת ממתקים וקצת ערכי היהדות. חב"ד היא תנועה ששמה לעצמה למטרה, לקרב אליה חילונים כדי שיחזרו בתשובה. כך קרה לאחיין שלי, כשחבדניקים התחילו בקטנה, ואחכ התלבשו עליו בהדרגה. היום הוא דוס דוס עם כל מה שמשתמע מכך די אבוד בדרכי חייו. היזהרו מחב"דנקים עם ממתקים "וקצת" ערכי יהדות. אם אתם רוצים שהילדים שלכם יכירו את ערכי היהדות, תהיו אתם שתקנו אותם להם. היו אתם בשליטה ותתרחקו מסיפורי חב"ד..

 6. מרסל אדרי אמר/ה

  אסור להרגיל את הילדים לקבל מתקין אט כל דבר מזרים ככה זה מתחיל ומחר פדופיל יתן להם לא לאאאאא לאאאא די רק נזקים הם עושים הכת של השטו שאין להם שום אלוקים של א9מת הכל מומצע אצלהם אלוקים זה רק אהבה די לשקר שלהם הם נצלנים עצלנים משתמטים רובם פדופילים ומסוכנים

 7. פרי אמר/ה

  יו"ר חבד לדעתי טעה שאמר שאנחנו חיים בדור שרואה בעין שלילית פעילות דתית עם ילדים.הדור הוא מצוין וצמא למסורת ולדת היהודית אבל תקשורת השמאל שהרימה את ראשה המכוער בארצנו מציפה את נושא הדת בזוית שלילית כדי ליצור אנטיגוניזם אצל הקוראים כלפי הימין, הדת והחרדים.
  את השיעורים האלה ראוי היה ללמד במסגרת תוכנית הלימודים כמו שמלמדים מתמטיקה ואנגלית ולא בגן משחקים.

 8. א.א. אמר/ה

  קרה לנו בשבת בגן המשחקים בשפרינצק, ואנחנו גם מכירים את זה מגן המשחקים ליד הבית הקודם בקרית אליהו. הבעיה שלי עם זה היא:
  1) שידול – משדלים ילדים לומר פסוקים בעבור ממתקים (מסר חינוכי וערכי גרוע)
  2) לא מדברים קודם עם ההורים
  3) בשכונות מעורבות כמו זו שגרנו בה – חצי או אפילו יותר מהילדים בגן המשחקים בכלל לא יהודים. איך הם אמורים להרגיש כשבאים וצועקים להם על הראש תכנים כמו זה שיהודים הם העם הנבחר? גם מי שמאמינים בזה (לא אני) יכולים להסכים שיש דרך ארץ, ושראוי לנהוג בכל מי שנמצא בכבוד.

  בקיצור, גם אם החבר'ה יטענו שזה בסה"כ אקט חיובי שלא חייבים להשתתף בו – מדובר בתופעה מכוערת ומתריסה. יש פה חוסר כבוד להורים, חוסר כבוד לתושבים לא-יהודים, וחוסר כבוד לגבולות ולשמירה על אווירה מכילה ומאוזנת. החוק בארץ אוסר על מיסיונריות, והיהדות עצמה באופן מסורתי לא מסיונרית. חב"ד יעשו טוב אם יתרכזו בללמד את תלמידיהם את חשיבותה של דרך ארץ, ואהבת לרעך כמוך, ויחס חיובי ללא-יהודים שגרים איתנו.

 9. אלי אמר/ה

  נכון מאוד

 10. אלי אמר/ה

  מעניין מאוד מה הם היו עושים אם הייתי הולך לילדים של חב"ד נותן להם ממתקים אם הם היו מקשיבים לסיפורים לי על הומואים ולסביות

 11. עמנואל אמר/ה

  כפויי טובה ,שאתם בחול באיזה בעיה ישר אתם מחפשים בית חבד להתארח,להרגיש ביטחון ולאכול חינם.
  פתאום פה הופכים את העור כמו זיקית

 12. שולמית אמר/ה

  למה לא עושים כתבות על המסיונרים הנוצרים שמסתובבות בטיילות ובפארקים ומחלקות חוברות כאלה ספרים משיחיים ומנסים להפיץ את הדת שלהם?

 13. אייל אמר/ה

  חב"ד הם כת מיסיונרית
  ככזו אינם יהודים אלא פסאדו-יהודים שלמעשה יצרו לעצמם פלג משלהם שבו יש להם משיח ויש להם שליחות מיסיונרית שני רעיונות נוצריים לחלוטין ולא ירחק היום שיהפכו נוצרים גמורים

 14. רפי רפאל - חסון. עיתונאי בכיר אמר/ה

  כל הכבוד לך מיכל גרובר

 15. א אמר/ה

  תנועה מיסיונרית לא ציונית לא חינוכית. להעיף מחיפה בכלל ומהר

 16. נועה אמר/ה

  שוב התקשורת "השמאלנית" אשמה. הילדים לא צמאים לדת ומסורת. כל ילד מתחנך ברוח הערכים של משפחתו ושום מסגרת חינוכית או דתית לא רשאית "ללמד" אותו כיצד לנהוג. לזה קוראים כפיה. איש באמונתו יחיה. לא למדת את זה?

 17. שמואל אמר/ה

  וואו איזה תגובות קיצוניות כן אני מסכים שחייב ללמד מסורת בבתי הספר אבל כמו שנאמר אין הכרח ואני אדם יווני לא קרה כלום אן ילד יהודי יבין קצת על דתו גם אם הוא חילוני בבית אנחנו אכן העם הנבחר רק אל תשכחו מי בחר בנו ולגבי איש באמונתו יחיה אתה צודק רק שזה חצי פסוק החצי השני של הפסוק הוא ובדרכי ה' ילך אז לפני שאתה רושם תדע מה נכון לשאר אם אתם יהודים קצת דת לא תזיק

 18. שמואל אמר/ה

  אדם חילוני לא יווני זה התיקון האוטומטי הטעה לצערי

 19. יוני אמר/ה

  אתה לא חילוני כפרה

 20. חוסר עניין אמר/ה

  שיאים חדש לגינס (לספר שיאי גינס) של קשקושים נמצא בתגובות לכתבה. פניני בורות בכל הנושא ואפילו בנושאים הקשורים בקושי. עברית ממש * לא * תקנית וגם חוסר מעוף וביקורת מעשית.

  עכשיו.. לגבי נושא הכתבה: אם כך היה – למדו אותם גם את העובדה שהעולם מלא בשקרנים מזויפים ותעתועים! תנו להם פסוקים מכל הסוגים – בעד או נגד. זה מה שהמורים החילונים(ורוב ההורים) יודעים וזה להבדיל מחכמי חלם שהופיעו פה.

 21. לימבו אמר/ה

  נראה כמו הטרדה
  ויש לדווח על חשד להטרדה

 22. לימבו אמר/ה

  למה לאיים?
  להתקשר

 23. אייל אמר/ה

  יש גם כת מסיונרית שסוגרת את צומת חורב, אימצה באופן שיקרי את דגל ישראל אחרי ביקורת שהתהלכה עם דגלים שחורים ודגלי האויב, ואז לפתע עברו לדגל ישראל באטרף ואמוק. הולכים וצועקים פסוקים וסיסמאות ומפריעים לילדים ומבוגרים שלא חושבים כמוהם. הטרדה מוחלטת. זיהום ורעש וונדליזם. מדביקים אלפי מדבקות עם סיסמאות בכל העיר, גרפיטי על רכוש ציבורי כמו קירות מבנים וספסלים ופחי זבל והשאלה:
  מדוע לא יושבים במעצר על השחטת רכוש??
  מדוע יש חברי מועצה שתומכים בונדליזם של רכוש עירוני??

 24. להב אמר/ה

  הכותרת איננה הגונה ונוקטת עמדה (עמדה מסיתה ולא לגיטימית)
  חבד פועלים על פי חוק והראיה לכך שזה נעשה בישראל בכל ישראל כבר חמישים שנה! כל שנה, כל השנה!
  ואתם יודעים שחוקית אין פה טענה עניינית אבל אתם מנסים באמצעות הפצת שנאה, והסתה (כת, פדופיליה, מסיןן, שידול) לנסות "לגרש" באמצעות יצירת מהומה במטרה לייצר התלהמות ותבהלה.
  חבל, אלימות לא משרתת אף אחד.
  בפחדים וחרדות צריך לטפל אצל אנשי מקצוע
  חבד הם חלק מהקהילה
  נגמרו הימים בהם היהדות והיהודים צריכים להתחבא
  כל התארגנות בין עם זה הצופים או השומר הצעיר או חבד או הורים שרוצים לעשות פעילות ילדים בשכונה יכולים חופשי לחלק קרטיבים או וופלים לכל הילדים. כל עוד זה נעשה בפרסיה ולא בסתר. תיהיו נורמאליים ותחנכו את הילדים איך להתנהג בחוץ. ככה פשוט.

 25. לא מאמי אמר/ה

  פעילות מסיונרית לא חוקית זה לדחוף לילדים לגרון הזיות כמו שמינם נתון להחלטתם ולהסתיר את זה במכוון מההורים.
  וזו דרך אגב המצאה של גברים שטופי מוח, אז בואי תתעוררי על האיי קיו שלך

 26. מי שרוצה ללמוד פסוקים שילך לכולל? אמר/ה

  טיפש מלידה וחסר השכלה מבחירה.
  פשוט מביש.
  רואים שאתה תוצר של אפס שיעורים בתנ"ך בבית ספר

 27. את הקוריקולום של התכנים שמעבירים לילד בן 3(!!??!!) שלך בגן ראית? אמר/ה

  בואי תתחילי שם, תגלי זוועות הרבה יותר גדולות.

 28. מלמדים את הילד שלך בבית ספר שהוא בת, אמר/ה

  על זה, לא למדת?

 29. סיפורים על הומואים ולסביות יש בסבסוד בבתי הספר אמר/ה

  לא זקוקים לעזרתך

 30. אל תבהיל אותם אמר/ה

  עם רציונל

 31. י.ע אמר/ה

  ראיתי את זה הם לא מכריכם קצת יהדות לא תזיק
  אני בן 45 כבר שאני הייתי צעיר זה היה

 32. אבי אמר/ה

  פעילות מבורכת.
  כל הכבוד לאנשים שחושפים ילדים ליהדות בארץ ישראל.
  אם מישהו לא מעוניין שילדיו לא ייחשפו ליהדות שיסביר להם למה לא ללכת איתם.
  על מה המהומה? מי נפגע?

 33. שרון אמר/ה

  המדינה הזאת משתגעת סופית. אני בן 50, בילדותי נפתחו קייטנות חב״ד של הרב גרוסמן, היו הקייטנות הכי מושקעות שראיתי אי פעם, הקייטנה שהכי נהניתי בה, טיולים כל יום, דברים שאף אחד אחר לא יכל להתקרב אליו (פעמיים בחודש טיסה בשמי הארץ, חצי מהחודש טיולים, כן גם לכותל ולכפר חב״ד. מה אני אגיד לכם? לא בדיוק אסון) עד כדי כך שכשהיו באים לרשום אותנו הייתי מזייף את הגיל כלפי מטה 🙂 אז שיננתי קצת משניות והתפללתי בבוקר. היום אני איש הייטק, חילוני אבל אם מישהו יבקש ממני להניח תפילין או להשלים מניין – אני אבין מה ולמה. בחייכם, תירגעו!

הגיבו כאן לכתבה