כרמל הכהן הלך לעולמו בגיל 96 והותיר מורשת מפוארת של שמחה, נדיבות ואהבת אדם • לוויתו תתקיים היום (א')

(חי פה) – כרמל הכהן, בנו של שמואל הכהן ז"ל, שעל שמו נקרא גן שמואל ברחוב היינריך היינה נפטר בשיבה טובה בגיל 96.


כרמל הכהן, בנו של שמואל הכהן ז"ל, שעל שמו נקרא גן שמואל ברחוב היינריך היינה, נפטר בשיבה טובה בגיל 96, ביום שישי האחרון 8/9/23, בביתו שבחיפה. כרמל הותיר אחריו משפחה לתפארת, אישה (דניס), שלושה ילדים, תשעה נכדים ותשעה נינים.


כרמל הכהן ז"ל ואשתו דניס (אלבום משפחתי)

כרמל ז"ל, נולד בשנת 1927 ברחוב דרך הים על הכרמל. היה כלכלן ועסק בתחום הספנות כל חייו. גם אחרי שיצא לגמלאות. כרמל היה איש של עשייה ונתינה, איש של שלום, שתרם רבות לעיר חיפה בפעילותו הציבורית והדיפלומטית.

במשך 40 שנים שימש כקונסול כבוד של הפיליפינים בחיפה והצפון, עבד בצים במשך 40 שנה, שימש כנשיא מועדון רוטרי בחיפה, קיבל את אות יקיר העיר חיפה והיה לו חלום להפוך את מגדל המים בגן שמואל , שקרוי על שם אביו שמואל הכהן ז"ל, למוזיאון. האם חלומו יתגשם אחרי מותו?

החלום: ראיון מרתק שצילם הנכד, גל הכהן, עם סבו כרמל ז"ל, בגן שמואל • צפו

כרמל הכהן ז"ל בגן שמואל (צילום: גל הכהן)

דפנה הכהן קפלן, בתו של כרמל ז"ל, סיפרה בשיחה לחי פה על אביה שהיה איש של שלום, אהב את החיים וראה את החיובי בכל דבר: "אבא נולד בשנת 1927 על הכרמל ברחוב דרך הים. הוא למד כלכלה וספנות בארצות הברית ותמיד עסק בספנות. עבד 40 שנה בצים ובמסגרת תפקידו התגורר בארצות שונות בעולם, איטליה, יפן וארצות הברית. כשעזב את צים המשיך בקריירת הספנות שכל כך אהב ועשה חיל עד גיל 74.

במקביל ובהמשך ליציאתו לגמלאות, תמיד התנדב בהמון תחומים – במוזיאונים ינקו דאדא בעין הוד וטיקוטין בחיפה. כמעט עד יומו האחרון היה פעיל. הוא אהב אדם, עשה רבות למען העיר חיפה במשך עשרות שנים שימש קונסול כבוד של הפיליפינים ופעל בתחום, היה חבר במועדון רוטרי חיפה ושימש גם כנשיא של המועדון וקיבל אותו יקיר העיר חיפה".

הסוד לכך שהגיע הכהן ז"ל לגיל כה מופלג ואף בצלילות רבה ועשייה, מספרת דפנה, הוא שאביה פשוט מאוד אהב את החיים. הוא לא הפסיק לעבוד אף פעם, הסתכלותו על הדברים היתה חיובית בצורה מעוררת השתאות והוא היה איש של שלום ואוהב אדם.

כרמל הכהן ז"ל (אלבום משפחתי)

על ההחלטה להיקבר בבנימינה ולא בחיפה מספרת דפנה: משפחת הכהן עלתה מרוסיה מגומל (בלה רוס) בתחילת המאה העשרים וחלקם התמקמו בבנימינה והם למעשה ממקימיה. שם יש חלקה בבית העלמין למשפחת הכהן וקבורים בה הסבא והסבתא האבא ואמא וכלל המשפחה המורחבת.

נכדו של כרמל ז"ל, גל הכהן, מספר לחי פה על החיבור המיוחד עם סבו ועל הקשר הקרוב ביניהם: "יש הרבה מה לספר על סבא כרמל. הוא היה איש של נתינה, איש של מעשים וחיובי מאוד. הוא אהב את המשפחה, את העיר חיפה ואת המעגלים החברתיים שלו. זכיתי ללוות אותו בהרבה מעגלים. בכלל, זכיתי בסבא מיוחד שלמדתי ממנו הרבה, אני מאמין שעוד הרבה אחרים למדו ממנו.

סבא שימש המון שנים בתפקידים ניהוליים, היה איש ציבור וראה עולם. היה לו כוח, תמיד תרם ופעל ללא הפסקה לקידום תחומים שונים בחיפה ולחיזוק הקשרים הדיפלומטיים. הוא היה אדם אכפתי, קשוב מאוד והבין בהמון תחומים. היתה לו היכולת לתקשר עם אנשים, לשבור את הקרח ולמצוא נושא שיחה עם כל אחד, להעמיק קשרים ולגרום לדברים לקרות".

טירת כרמל  – רחב
כרמל הכהן ז"ל ואשתו דניס (אלבום משפחתי)

"סבא היה איש מדהים. עבורי הוא גיבור. לקחתי ממנו את הגישה החיובית לחיים, את ההבנה שצריך לפעול כדי שיהיה טוב ולדבוק בזה. למדתי ממנו לראות הזדמנויות ולדעת לנצל אותן.

כסבא, הוא אהב אותי מאוד, היה בינינו קשר מיוחד, חיבור עמוק וחזק. הוא תמיד אהב לפנק ולתת, תמיד תמך, ידע לשמור עלי המשפחה ולקרב בין כולם. הוא היה בן זוג ובעל נפלא לסבתא. תמיד היה תענוג לבקר בבית שלהם, תמיד היתה אווירה טובה והיה מתנהל שיח נעים ופורה.

אני חושב שהאנרגיה שלו נשארה במשפחה המלוכדת גם אחרי מותו. אנחנו נמשיך לחגוג את החיים שלו, עם כל הדברים הנפלאים שנתן והעניק לנו ונשארים איתנו גם אחרי לכתו".

יותם יקיר, מנכ"ל מוזיאוני חיפה, מספר:

משפחת הכהן מלווה את מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית, שנים רבות. האב, כרמל הכהן ז"ל, היה עשרות שנים חבר בחבר הנאמנים של המוזיאון וכעת מכהן עימנו בנו שמואל הכהן.
מוזיאון טיקוטין הוא פנינה נדירה במרכז הכרמל, מוזיאון ייחודי ומרתק, בין השאר בזכות אנשים איכפתיים ואוהבי אמנות כמו כרמל הכהן.
חבר הנאמנים של מוזיאון טיקוטין ומשפחת מוזיאוני חיפה מרכינים ראש עם לכתו של כרמל הכהן ומשתתפים בצערה העמוק של המשפחה.
הגיבו כאן לכתבה