פרסום בחי פה

תגובות אחרונות

פרסום בחי פה

עוד כותרות בחי פֹּה

להקת לווייתנים בחיפה ◄ צפו

(חי פה) - ביום שבת, 20/4/24, יצא ליאור אלפסי,...

בחול המועד פסח יוצאים למוזיאונים בחיפה בחינם

בחול המועד פסח כל עם ישראל יוצא לטייל: בפעם...

אולגה בסוב זכתה במדלית ארד באולימפיאדה האירופאית – גאווה לחיפה

הישג יוצא דופן לנבחרת הישראלית באולימפיאדה האירופאית לבנות במתמטיקה מדינת...

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם...

'המפעל המזהם ביותר בישראל' • המשרד להגנת הסביבה פרסם את דו"ח נתוני הפליטות השנתי

המשרד להגנת הסביבה פרסם היום (רביעי 6/9/23) את דו"ח המפלס (מרשם פליטות הסביבה) לשנת 2022, ממנו עולה כי מפעל "אורות רבין" הוא המפעל המזהם בישראל.


מאיגוד ערים לשמירת הסביבה שרון כרמל נמסר לחי פה:

נתוני איגוד ערים לסביבה, שרון כרמל, מעידים: "אי עמידה של חברת החשמל בלוחות הזמנים להקמת המחז"מים וסגירת יחידות 1-4 באורות רבין גרמו לעליה בצריכת הפחם ב-15 אחוזים וכן לתוספת פליטות של 30,000 טון תחמוצות ועוד 20,000 טון גופרית דו חמצנית ו-1000 טון של חלקיקים לסביבה. בכך נמשכת התחלואה הקשה העומדת על 50 מתים בשנה".

השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן:
"נתוני המפל"ס מוסיפים להיות כלי מרכזי עבור הציבור, הארגונים הסביבתיים והמשרד, ומאפשר לקבל תמונת מצב מפורטת, בשקיפות מלאה על הזיהום הסביבתי. האופן שבו המשרד יישם את חוק אוויר נקי בעשור האחרון בא לידי ביטוי במפל"ס ומראה ירידה לאורך שנים בפליטות המזהמים לאוויר מהתעשייה בישראל, כך שהן הגיעו לרמה של פליטות התעשייה האירופית".


תחנת הכוח 'אורות רבין' היא המפעל המזהם ביותר גם בשנת 2022, כך עולה מנתוני מפלס 2022 שפרסם היום (רביעי 6/9/) המשרד להגנת הסביבה.

על פי הנתונים, העלות החיצונית של הפליטות מאורות רבין בשנת 2022 היא הגבוהה ביותר בארץ, הן במרכיב של פליטות מזהמים בעלי השפעה בריאותית והן במרכיב פליטות גזי חממה. העלות של פליטת מזהמים מקומיים, שהינם בעלי השפעה על בריאות התושבים מתחנת הכוח אורות רבין לבדה שווה לעלות של 9 המפעלים הגדולים ביותר בארץ.

כמו כן, בשנת 2022 תחנת הכוח אורות רבין היתה אחראית לפליטה של 71% מפליטות תחמוצות הגופרית בישראל ועל כ-50% מפליטות תחמוצות החנקן ברמה הארצית. עוד עולה מנתוני המפל"ס כי כמות הגזים הללו שנפלטו מתחנת הכוח אורות רבין גבוהה לפחות פי 3 מהפליטות מכל אחד מאזורי התעשייה הגדולים בארץ, לרבות מפרץ חיפה, נאות חובב א.ת. אשקלון ומישור רותם.

מנהלת מחלקת תעשיות באיגוד – הממונה על הפיקוח בתחנת הכוח אורות רבין יונת אלקלעי, ניתחה את נתוני המפלס בהתאם לנתוני הניטור הבקרה והפיקוח השוטפים של איגוד ערים לסביבה שרון כרמל.

ארובות חדרה "מרחפות באוויר" (צילום: מוטי מנדלסון)

מניתוח הנתונים עולה:

 • בשנת 2022 חלה עליה בצריכת הפחם באורות רבין ב -% 15 ביחס לשנת 2021, וזאת בניגוד לעמדת והצהרות משרד האנרגיה על הפחתת השימוש בפחם.
 • אי עמידה של חברת החשמל בלוחות הזמנים להקמת המחז"מים ובדרישות היתר הפליטה, גרמו לזיהום ניכר. במידה והיו עומדים במועדים ובתנאים כבר בשנת 2022 היתה הפחתה של 60-70% בפליטת מזהמים גזים ביחס לשנת 2021. בניגוד לכך, היחידות המשיכו לעבוד כבשגרה. מכאן שניתן לומר כי העיכוב גרם להמשך התחלואה הקשה – אשר על פי משרד הבריאות- פרופ' גרוטו, גורמת ל-50 מתים בשנה.
 • ההשפעה העיקרית על הפליטות מתחנת הכוח אורות רבין הינה מיחידות 1-4. הפליטות מיחידות 1-4 גדולות בסדר גודל – פי 10 בקרוב, מהפליטות ביחידות 5-6 אף על פי שהיקף הייצור ביחידות 5-6 גדול באופן משמעותי מהיקף הייצור ביחידות 1-4.
 • העיכוב בהפעלת מחז"מים 70 ו- 80 שאמורים להחליף את יחידות 1-4 (שנתיים בהפעלת מחז"מ 70 ועיכוב של כמעט שלוש שנים בהפעלת מחז"מ 80 ) גורמים לפליטה של 30,000 טון תחמוצות חנקן ועוד 20,000 גופרית דו חמצנית ועוד 1000 טון של חלקיקים לסביבה, בשל המשך הפעלת יחידות 1-4.

עידית סילמן, השרה להגנת הסביבה (צילום: אלעד זגמן לעמ)

השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן, מסרה עם פרסום הדו"ח:

"נתוני המפל"ס, (מרשם הפליטות לסביבה), מוסיפים להיות כלי מרכזי עבור הציבור, הארגונים הסביבתיים והמשרד, ומאפשר לקבל תמונת מצב מפורטת, בשקיפות מלאה על הזיהום הסביבתי. האופן שבו המשרד יישם את חוק אוויר נקי בעשור האחרון בא לידי ביטוי במפל"ס ומראה ירידה לאורך שנים בפליטות המזהמים לאוויר מהתעשייה בישראל, כך שהן הגיעו לרמה של פליטות התעשייה האירופית".

עוד אמרה השרה סילמן:
"את אותה העבודה שהמשרד ביצע באמצעות חוק אוויר נקי, בכוונתנו לבצע גם בהפחתת פליטות גזי חממה באמצעות חוק האקלים, עם יעדי הפחתה המעוגנים בחקיקה, שייצר מחויבות של כלל משרדי הממשלה להוביל את ישראל למשק מאופס פליטות.

דוח המפל"ס אף מראה שיש עוד עבודה סביבתית רבה במעבר של ישראל לאנרגיות מתחדשות, במניעת שריפות פסולת ובהגברת מיחזור הפסולת. המשרד ממשיך לפעול ביתר שאת בכיוונים אלה ולהתוות את הכיוון יחד עם הממשלה כולה".


אסיף איזק – ראש המועצה האזורית חוף כרמל (צילום – ירון כרמי)

יו"ר איגוד ערים לסביבה שרון כרמל וראש מועצה אזורית חוף הכרמל, אסיף איזק:

"שנה אחר שנה, התושבים הגרים בסמיכות לתחנה סובלים מהזיהום הקשה, וזאת בשל אי העמידה בלוחות הזמנים לסגירת היחידות הפחמיות ולהפעלת המחז"מים. מוכרחים לסגור את יחידות 1-4 עכשיו ולקדם תוכנית מהירה להפעלת המחזמ"ים בשיגרה ובחירום."

מאיגוד ערים אזור מפרץ חיפה להגנת הסביבה נמסר בתגובה לדו"ח המפל"ס:

"דו"ח מפל"ס מתפרסם באותן שעות בהן נצפים ערכים גבוהים של החומר המסרטן בנזן סביב מתחם בז"ן. חשוב להדגיש, כי דיווחי הפליטות המהווים בסיס לדו"ח נמסרים על-ידי המפעלים עצמם, בעוד שבשעות אלה ממש האיגוד מודד פליטות בערכים חריגים, הנובעות מתקלה בצינור בנזן ופעולות תחזוקה שננקטו בעקבותיה – אשר אינן נכללות בדו"ח".

עוד נמסר מאיגוד ערים אזור מפרץ חיפה להגנת הסביבה: מדו"ח המפל"ס עולה כי מרבית הירידה במזהמים בעשור האחרון נובעת ממעבר המפעלים לשימוש בגז במקום מזוט. מאז, נזקפת הירידה בפליטות לזכות סגירת מפעלים ובדו"ח הנוכחי ספציפית למפעל שמן, אחד מהמפעלים המזהמים במפרץ חיפה. עובדה זו, מוכיחה ביתר שאת, כי הדרך היחידה למגר את מפגעי זיהום האוויר בלב מטרופולין חיפה היא סגירת מפעלי הזיקוק – ויפה שעה אחת קודם."


מקבוצת בזן נמסר בתגובה לדו"ח המפלס שהתפרסם היום:

״דו"ח המפלס מוכיח את מה שבזן טוענת מזה תקופה ארוכה – השקעותיה באיכות הסביבה הביאו למהפך במפרץ חיפה. האמירה הזו מגובה בנתוני המשרד להגנת הסביבה. הדו"ח מהדהד את נתוני בזן המציגים הפחתה בפליטות של עד 95% ובהשוואה בין אזורי התעשייה השונים ברחבי ישראל ניכר כי מפרץ חיפה הוא אחד המתחמים הנקיים ביותר בישראל, בניגוד מוחלט לתפיסה המקובלת בציבור".

מ"מנקים את מפרץ חיפה" נמסר בתגובה:

הגביע לא לבז"ן! הדו"ח מציג הפחתה קלה בפליטות מזהמים במפרץ חיפה כשאת מרביתה יש לזקוף שוב לסגירת מפעל. למעשה, עיקר ההפחתה בזיהום האוויר במפרץ לאורך השנים, נובעת מהמעבר לשימוש בגז מחצבים וסגירת מפעלים מזהמים דוגמת חיפה כימיקלים, שב"ח במתחם בז"ן וכעת מפעל שמן.

לצד ההפחתה, חשוב לזכור כי על אף שכמות הפליטות המדווחת כיום במפרץ חיפה נמוכה מזו המדווחת באיזורים אחרים בארץ, השפעתה קשה יותר וזאת בשל קירבתה הפיזית ומיידית של התעשייה המזהמת לריכוזי אוכלוסייה ונתוני הטופוגרפיה והאקלים המקשים על פיזור המזהמים.

המבנה הטופוגרפי המיוחד של חיפה, רכס הכרמל המרומם מעל מפרץ בו מרוכזים מרבית מקורות הפליטה וגבעות ממזרח ומצפון המקיפים את עמק זבולון והמפרץ, פועלים כמכשול המקשה על פיזור המזהמים. מצב זה ועמו הקרבה לים, יוצרים תנאים להיווצרות אינוורסיה אשר "כולאת" את החלקיקים שמצטברים בסמוך לקרקע.
הדרך היחידה למגר את הזיהום במפרץ חיפה ולהבריא את המטרופולין, היא סגירת מפעלים


הדו"ח המלא, כפי שפורסם במשרד להגנ"ס:


כתבות קשורות לנושא זה

3 תגובות

 1. המזהם ביותר זה לא בהכרח המזיק ביותר.
  נראה שפליטה של אלפי אגזוזים בין שפולטים בין בתים מזיקים יותר מגזים שמשתחררים בגובה 150 מ׳ ונמהלים מיד בכמויות אסטרונומיות של אוויר.
  כלומר, מה שחשוב זה גם הזיהום ליחידת נפח.

  • מקהלת האגזוזים והמדחסים בתוך העיר מזיקה יותר ממפעל (מזהם ככל שיהיה) שממוקם מחוץ לעיר ופולט לגובה.
   ברור ורואי שצריך לטפל בשני הדברים,
   אבל ההתעקשות להתעסק בקשה והאיטי ביותר היא פשוט מפגרת.

   קצת יותר קל להחליף אוטובוסים ומשאיות לחשמליים ולזכות על הדרך לא רק באוויר יותר נקי אלא בטיפהההההההה שקט ברחובות

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

להקת לווייתנים בחיפה ◄ צפו

(חי פה) - ביום שבת, 20/4/24, יצא ליאור אלפסי, עם ביתו שני ומספר חברים, להפלגה מול החוף השקט בחיפה. לפתע ראו השייטים להקה של...

בחול המועד פסח יוצאים למוזיאונים בחיפה בחינם

בחול המועד פסח כל עם ישראל יוצא לטייל: בפעם ה-19: מעל 170 אתרי מורשת, מוזיאונים, סיורים מודרכים ברחבי הארץ ועסקי תיירות מהדרום ייפתחו בחינם...

אולגה בסוב זכתה במדלית ארד באולימפיאדה האירופאית – גאווה לחיפה

הישג יוצא דופן לנבחרת הישראלית באולימפיאדה האירופאית לבנות במתמטיקה מדינת ישראל ומערכת החינוך מתבשרות בהישג מעורר השראה וגאווה של נציגות נבחרת ישראל במתמטיקה, שהשתתפו באולימפיאדה...

מכבי חיפה: "זה לא חג החירות כל עוד 133 חטופים עדיין בעזה" ◄ צפו בסירטון המצמרר

לפני שריקת הפתיחה של ניצחון משחק הבית של הירוקים מכבי חיפה נגד האדומים הפועל באר שבע באיצטדיון ע"ש "סמי עופר" בחיפה שנערך ביום שבת, 20.4.2024 הקרינה...

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם עם לידתו נמצאת גם הראיה. נכון שישנן שיטות שימור ותרגולת המשפרות ומוסיפות רבות ליכולות שלנו....