באנר גורדון 230524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

מקצר חיים | סיפור קצר | אילן סגל

מנין שאבנו את החוצפה לעשייה כה מסוכנת מבלי הניד...

רחוב נורדאו המדרחוב הראשון בעיר חיפה • יוסי לובלסקי

גלגולו של פסאז' שתמהיל הבילוי והפנאי הועתק למתחמי בטון...

מרינה הרגישה שמשהו לא טוב קורה לה בטיול • כדאי ללמוד מהסיפור שלה ◄ צפו

הטיול בחו"ל כמעט נגמר באסון: ישראלית שטיילה באסטוניה חזרה עם דלקת מוח מקרציות

את טיול הקיץ באסטוניה, מרינה סוגולוב, בת 68, שמתגוררת במשגב, תכננה הרבה זמן לה ולבעלה, מרק (75). השניים, שנהנים לטייל בעולם ולפקוד מקומות חדשים, הגיעו ביולי האחרון למדינה הבלטית לפרק זמן של מספר שבועות, כדי שיוכלו לחקור ולחוות כמה שיותר. עקיצת קרציה שהתרחשה במהלך הטיול שיבשה את התכניות לחלוטין, ובנס הסתיימה התקרית הזו בשלום.

הסכנות שבטבע: ד"ר עמי נויברגר, מנהל פנימית ד' והשירות לרפואת מטיילים ברמב"ם, מסביר • צפו


רק בחודש שעבר טיילו בני הזוג סוגולוב באסטוניה, וחקרו אזורים שונים של המדינה האירופית היפה. כשלושה שבועות מתחילת הטיול, הבחינה סוגולוב בזמן שהתעמלה באחד הבקרים, בקרציה שנצמדה לגופה. היא שלפה אותה והמשיכה בשגרת יומה, תוך כדי שהיא עוקבת אחרי ההשלכות.

מרינה מספרת:

"אני מודעת לסכנות, אז הייתי קצת מודאגת, אבל הרגשתי טוב, אז המשכנו בטיול. יום למחרת כבר התחלתי להרגיש חלשה ועלה לי החום ל-38. לא משהו דרמטי, אבל הבנתי שיש קשר".

מצבה הרפואי של סוגולוב נותר יציב במשך כמה ימים, אך לא השתפר. היא יצרה קשר עם רופא מקומי, שדיווח לה כי גם הוא נח בביתו בנסיבות דומות, אבל לא היה מודאג ממצבה. מחלתה המשיכה כך לאורך למעלה משבועיים, במהלכם התאשפזה פעמיים לבדיקות בבית חולים מקומי והתייעצה שוב עם הרופא, אך כל אלו לא העלו שום ממצא יוצא דופן.

משחזרה ארצה, חלה החמרה במצבה של סוגולוב, כאשר מלבד התסמינים הוויראליים שכללו חום וחולשה, תקף אותה בלבול וחוסר אוריינטציה, ואפילו בלבול שפתי. היא פונתה באמבולנס לרמב"ם, שם עלה החשד לדלקת במוח עקב עקיצת קרציה TBE – Tick Borne Encephalitis.

צריך גם מזל

"כאשר מגיע אלינו אדם במצב כזה, אנחנו יכולים רק לעקוב ולתת טיפול תמיכתי", מסביר ד"ר עמי נויברגר, מנהל מחלקת פנימית ד' ברמב"ם ומנהל שירות רפואת מטיילים במרכז הרפואי. "זו מחלה ויראלית ואין לנו טיפול ספציפי. טווח הפגיעה יכול לנוע מסימפטומים קלים, לנזק מוחי בלתי הפיך ואף מוות. מהלך המחלה נקבע פעמים רבות על פי מצבו הפיזי של המטופל, רקע רפואי והרבה מזל. במקרה הזה המטופלת שלנו השתחררה כשהיא חשה בטוב ומשתפרת".

מרינה סוגולוב ובעלה, באחד מטיוליהם בעולם. (צילום: באדיבות המצולמים)

יש חיסון

לדבריו של ד"ר נויברגר, אמנם לא ניתן לטפל במחלה, אך בהחלט ניתן למנוע אותה באמצעות חיסון: "במדינות רבות, בעיקר בצפון אמריקה וגם במרכז, צפון ומזרח אירופה, המחלה הזו נפוצה, לרוב באזורים הכפריים והמיוערים", מציין ד"ר נויברגר, "באוסטריה למשל, נהוג להתחסן בילדות כנגד המחלה. מטיילים אשר צפויים לשהות זמן ממושך באזורים כאלה או דומים להם, מומלץ להגיע לפני כן למרפאת מטיילים ולהתייעץ לגבי החיסון או הכנה אחרת חשובה לקראת הטיול. זה יכול להציל חיים, חד משמעית".

ד"ר עמי נויברגר, מנהל פנימית ד' ברמב"ם ומנהל השירות לרפואת מטיילים במרכז הרפואי. (צילום: הקריה הרפואית רמב"ם)

סוגולוב, אשר נולדה באזורים הללו, יודעת בדיוק על מה ד"ר נויברגר מדבר:

"חשבתי להתייעץ עם מרפאת מטיילים לפני הנסיעה, אבל בסוף לא עשיתי את זה ואני מתחרטת. אני מכירה היטב את הנושא, כי גדלנו באזורים הללו, וכעת מכירה את העניין גם על בשרי. העולם השתנה בעשורים האחרונים. גם המערכות האקולוגיות. ממליצה לא להיות שאננים וללמוד מהמקרה שלי. התייעצות עם המומחים כדי שתוכלו לטייל בבטחה".

הנזק שקרציה אחת יכולה לעשות – מה זה TBE?

כאמור, TBE, היא דלקת מוח, הנגרמת על ידי וירוס שמועבר אל בני אדם באמצעות קרציות.
הווירוס האחראי למחלה פוגע במערכת העצבים המרכזית ומתפתח בכמה שלבים. בשלב הראשון ישנה תקופת דגירה של כשבוע, שמתאפיינת בתסמינים דמויי שפעת, כמו חום גבוה, עייפות ובחילות. בהמשך, לאחר הפוגה של כשמונה ימים, אצל קרוב למחצית מהחולים, מופיע שלב שני, במסגרתו מתפתחים תסמינים נוירולוגיים שונים, שיכולים לכלול שינויי התנהגות, הפרעה בדיבור, חולשה בגפיים, פגיעה בראייה ועוד.

מחקרים גם מצאו השפעות נוירולוגיות ארוכות טווח, ובמקרה של תת הזן של הווירוס שנפוץ באירופה, שיעור התמותה של החולים במחלה עומד על 1%-2% (לווירוס יש תת-זן נוסף וקטלני בהרבה שנפוץ במזרח הרחוק עם שיעור תמותה של 30%). אין כיום תרופה לווירוס, אלא רק טיפול תומך, בהתאם לתסמינים.

הקרציה המעבירה את הנגיף נפוצה כיום במרבית המדינות במערב, מרכז ומזרח אירופה. הקרציות חיות באזורים מיוערים עד לגובה של 1,400 מטרים, והן פעילות מאפריל עד נובמבר. בחלק מהמדינות, כמו באוסטריה, החיסון ניתן כיום כחלק מתוכנית החיסונים הלאומית, והביא לירידה משמעותית במספר החולים ב -TBE. בשנים האחרונות יש עליה בתחלואה, כנראה בעקבות תופעת ההתחממות הגלובלית ושגשוג הקרציה באיזורי מים ונהרות.

תחלואה קשה כתוצאה מ-TBE יכולה להימנע באמצעות חיסון, הנחשב ליעיל מאוד ונותן הגנה של יותר מ-90%. החיסון ניתן בשלוש מנות: מנה ראשונה, חודש לאחר מכן ניתנת המנה השנייה, ואז, בין חמישה חודשים לשנה מאוחר יותר, ניתנת מנת בוסטר שמספקת הגנה לשלוש עד חמש שנים. החיסון ניתן לילדים מגיל שנה ומעלה, ולא ניתן לנשים בהריון או לנשים מניקות.


צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

רמב"ם הקריה הרפואית לבריאות האדם
רמב"ם הקריה הרפואית לבריאות האדם
רמב"ם הקריה הרפואית לבריאות האדם - החזון: להוביל את הרפואה בישראל ולהטביע חותם בארץ ובעולם בטיפול, בחדשנות, במחקר, בטכנולוגיה ובפיתוח הצוות המקצועי, תוך הצבת האדם, המטופל והעובד, בלב העשייה. לפניות ושאלות: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

8 תגובות

  1. אוהה חיסון סוף סוף איזה כיף עוד חיסון לאוסף כמה התגעגעתי לאיזה כמה חיסונים עסיסיים ומשקשקים.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

נחלים בצפון מזוהמים – הכניסה מסוכנת

משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה מודיעים לציבור המטיילים ולמועצות האזוריות והמקומיות על תוצאות חריגות בדיגום מים שבוצע לבחינת מצב הזיהום בנחלים בצפון.לנוכח תוצאות אלו,...

קריית ביאליק אירחה את חידון ביאליק זו השנה ה-13

זה כבר הפך למסורת שקריית ביאליק מארחת את חידון ביאליק ומיוצגת בו בכבוד על ידי תלמידי בתי הספר בעיר. השנה (2024) התקיים החידון בסימן 90...

אבא ליום אחד…..וחוזר חלילה • סיפור קצר

מתאים לקריאה גם לילדים! מתחם של שלושה מגרשי כדורגל שימש בעבר הרחוק את השחקנים בחיפה. עבר ישן שהיה קרוב להקמת המדינה. מגרשי הבכירים "מכבי" ו"הפועל"...

סמים בחיפה • כ-1.5 ק"ג סמים נתפסו על-ידי פקח עיריית חיפה

(חי פה) פקחי עיריית חיפה הגיעו לאירוע אלימות במשפחה ומצאו שקית מלאה בחומר החשוד כסם מעיריית חיפה נמסר לחי פה תאגיד החדשות: מהלך סיור שגרתי,...

פשיעה בחברה הערבית • נשקים ארוכים, אקדחים, רימונים, תחמושת, אמצעי לחימה וחלקי נשקים נתפסו

(חי פה) נשקים ארוכים, אקדחים, רימונים, תחמושת, אמצעי לחימה וחלקי נשקים נתפסו בעוספיא. אב ובנו נעצרו מהמשטרה נמסר לחי פה תאגיד החדשות: שוטרי המפקדה המשימתית...