סרטן הערמונית – בשורה של ממש ברמב"ם: טיפול חדשני ממוקד הורס את הגידול מבלי לפגוע באיברים אחרים

לראשונה בישראל: הרס גידול סרטני בערמונית על ידי קרינה פנימית חד-פעמית עוצמתית וממוקדת.

הטיפול שבוצע ברמב״ם, הורס את הגידול מבלי לפגוע באיברים אחרים. "בשיטה חדשה ובפעם הראשונה בישראל הצלחנו, בטיפול קצר של כמה דקות, להחדיר לגוף החולה קרינה עוצמתית, הרסנית לגידול. היא מבוצעת ללא חתכים עם התאוששות מהירה. מדובר בבשורה של ממש עבור חולים אלה שלא היה עבורם עד היום מענה", אומר ד"ר תומר חרס.

סרטן הערמונית הוא הסרטן השכיח ביותר בגברים בישראל ונמצא בשני העשורים האחרונים בעליה מובהקת. על פי נתוני משרד הבריאות בכל שנה מתגלים בישראל כ-2,500 מקרים חדשים. הטיפול הראשון בישראל בוצע בחולה סרטן ערמונית עם גידול שפרץ מחוץ לערמונית, בשיטה הנקראת HDR (high dose rate) ברכיתרפיה, במהלכה מקור קרינה עוצמתי מאוד מוכנס לתוך הגידול בשיטות זעיר-פולשניות מתקדמות ואז מוסר בתוך דקות ספורות, לאחר שגרם נזק משמעותי לתאי הגידול. החשיפה הנקודתית לקרינה זו מובילה למות התאים הסרטניים בתוך מספר שבועות.

"השיטה החדשה מובילה לפגיעה ממוקדת בתאים הסרטניים. אחד היתרונות הגדולים שלה היא האפשרות לטפל בחולים שיש להם גידול שפרץ את מעטפת הערמונית. עד היום, לחולים הללו, הטיפול המיטבי היה שימוש בקרינה חיצונית, דבר שכרוך בסיכון לנזק משמעותי לאיברים שסביב הערמונית ולתופעות לוואי כמו שליטה על הסוגרים, קושי במתן שתן ואין-אונות״, מסביר ד"ר תומר חרס, מומחה לאונקולוגיה קרינתית ומנהל מחלקת אונקולוגיה במרכז הרפואי רמב"ם, שביצע את הפרוצדורה. ״המחקרים מוכיחים שהשיטה החדשה מאפשרת טיפול עם פחות תופעות לוואי בשל העובדה שהקרינה ממוקדת ונשלטת ע"י המנתח בתוך הערמונית ובגידול״.

ללא קרינה לאחר היציאה מחדר הניתוח

ברמב"ם הסתיימה בהצלחה בימים אלה התקנת מערכת ייעודית שיובאה במיוחד לישראל ומאפשרת לבצע את ההליך הזעיר-פולשני ברמת הדיוק הדרושה. "השיטה דרשה הכשרה ממושכת של המנתח ושל שאר הצוות הרפואי, חדר ניתוח ייעודי וציוד מותאם, כדי לתכנן ולבצע את ההליך בצורה האופטימלית. יתרון נוסף של הפרוצדורה החדשנית היא העובדה שלא נשאר מקור קרינה בתוך גוף המטופל לאחר היציאה מחדר הניתוח, ובשחרור מבית החולים אין חתכים או תפרים ואין כל מגבלות בחזרה לשגרה", אומר ד״ר חרס.

טיפולי קרינה מתאימים לחולים עם גידול סרטני בתוך ערמונית (גידול ממוקד), ולחולים שהמחלה התקדמה והגידול הסרטני פרץ את מעטפת הערמונית. הפרוצדורה החדשנית ברמב״ם היא בשורה של ממש במקרים של סרטן אלים, שכן לחולים שהגידול פרץ את מעטפת הערמונית הטיפול שהיה קיים עד כה הוא רק הקרנה חיצונית, שם הסיכון לתופעות הלוואי (שליטה בסוגרים ואין אונות) גבוה מכיוון שכל הקרינה מגיעה לאזורים נרחבים סביב הערמונית. בברכיתרפיה, משתמשים במקור קרינה שפולט קרינה בקצב עוצמה נמוכה או גבוהה. הוא מוכנס לתוך הגידול בניתוח זעיר-פולשני, ושם במשך שבועות הוא יביא בהדרגה למות הגידול.

רמב"ם הוא המקום היחיד בארץ המאפשר מתן טיפול בקצב מנה גבוה – ללא השארת חומר רדיואקטיבי בגוף שמביא להגבלות סביב חשיפה לילדים. ד"ר חרס מוסיף כי "חולים שאינם יכולים להתראות עם הילדים והנכדים שלה, מדובר במגבלה משמעותית נוספת דווקא בזמן שהם הכי זקוקים לתמיכה. השיטה החדשה מציעה יתרון גם בכך שהיא מונעת את הסיכונים לחשיפה לקרינה מהסובבים".

החולה הראשון השתחרר מבית החולים מייד ולא נזקק לאשפוז, ובנוסף לא נזקק להנחיות מגבילות עקב פליטת קרינה.


הגיבו כאן לכתבה

3 תגובות
  1. מיקי גוטשלק אמר/ה

    לרמבם תודה

  2. מיקי גוטשלק אמר/ה

    אני חייב תודה עמוקה לרובם על הטיפול בערמונית במשך שנתיים תוך הצלחה אדירה

  3. זהבה אמר/ה

    וכמה זמן יצטרכו להמתין לתור??? חולים מקושרים ובעלי ממון ימצאו דרך לעקוף את התור. האחרים ימותו…

הגיבו כאן לכתבה