הצריח בחיפה שנהרס לפני עשרות שנים ייבנה מחדש

(חי פה) - שר הפנים משה ארבל הודיע בביקור...

מגדל אשכול – ״מגדל השן״ של אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה שוכנת על הר טללים, אחת מפסגות הר...

הסופרת והאמנית יעל שיה – לבדה בעולם

עד שפגשתי את יעל, דמיינתי סופרים בעיני רוחי כדמויות...

מגדלי חוף הכרמל – ״המפלצות״ שעל החוף

מגדלי חוף הכרמל קמו על רצועת קרקע שהיתה שייכת...

חסימת כבישים בחיפה • מצעד הגאווה, יום שישי 21/6/24

(חי פה) - מצעד הגאווה בחיפה יתקיים ביום שישי...
באנר גורדון 230524
באנר שבוע הספר העברי בקריית ביאליק - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

המלון בבת גלים נבנה במהירות הבזק על אף שהוא חוסם את קו החוף

זוהי כתבת המשך לכתבה שפרסמתי לפני כחודשיים בתקופת הבחירות...

החטופים ישוחררו רק לאחר עליית השמאל לשלטון • דעה אורי לב

לפעמים המציאות טופחת על פני, ואני רואה את האמת…...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

ל"ג בעומר – חג שמח? או ליל הזוועות?

(חי פה) – כמדי שנה אנו חוגגים את ל"ג בעומר עם הרבה הכנות והתארגנויות. ילדים, נוער ומבוגרים מתגייסים להכנת המדורה, אוספים עצים, מארגנים כיבוד, ולא לשכוח את המרשמלו ותפוחי האדמה ועוד ועוד… כיף, לא?

בצד השמחה וההתרגשות מהחג, ישנם אלה שעבורם ל"ג בעומר עלול להפוך לליל ביעותים של ממש, בו יידונו למוות בייסורים. לצערי, רבים עדיין אינם מודעים לכך של"ג בעומר הוא שעת החירום של פעילי בעלי החיים, שמתארגנים מבעוד מועד בחוליות, במטרה לבקר ולהשגיח באזורי המדורות בכל רחבי הארץ.

גור חתולים (צילום: נירית קופל וונדרמן)

ולמה?

ובכן, במקביל להכנות למדורות החג, ישנם אנשים, ילדים ובני נוער, שמתחילים באיסוף שיטתי של גורי חתולים וכלבים, זאת במטרה ברורה לבצע את אחד המעשים המזוויעים והמזעזעים ביותר שניתן להעלות על הדעת – להשליך את בעלי החיים התמימים הללו, בעודם בחיים, אל תוך המדורה, ולגרום להם למוות אכזרי תוך ייסורי תופת.
מה ששמעתם: ישנם אנשים שאוספים לקראת ל"ג בעומר גורי בעלי חיים לשם התעללות ועינוי מחרידים.

כלב – ארכיון (צילום: ירון כרמי)

ואני שואלת: איפה החינוך? היכן ההורים? איפה המורים? מדוע אין חינוך לחמלה מגיל צעיר? חינוך שמלמד את הילדים, כבר מגיל הגן, לחמול, לאהוב ולהגן על בעלי חיים.

עם ישראל, העם היהודי, מחשיב את עצמו כעם שליבו מלא רחמנות, חמלה וחסד, אך לאור מקרים נוראיים כאלה שמתרחשים בכל שנה, ללא יוצא מן הכלל, המילים הללו נשמעות ריקות מתוכן ומעוררות, לצד הכאב והצער, בעיקר גיחוך מריר.

חתול חיפאי (צילום: יואל וונדרמן)

עלינו לשמור ולהגן על חסרי הישע, אלה שלא יכולים לגונן על עצמם, גורים רכים וחסרי אונים שהופכים קורבן למוות אכזרי על לא עוול בכפם.
עלינו לחנך את ילדינו וגם את הבוגרים יותר והמבוגרים. מוטלת עלינו האחריות למגר ולמחוק מאיתנו מנהגים נלוזים כאלה ולהעלימם כליל מהדור הבא.

אני מבקשת מכם, בכל לשון של בקשה, כל מי שנמצא במדורה או בסמוך למדורות – אנא, פקחו עיניים, היו ערניים, שימו לב למה שמתרחש סביבכם, מה נזרק אל המדורות, אולי תחסכו סבל נורא מייצור כלשהו, ייצור חי שלא מגיע לו הכאב הזה. שימו לב גם לכך שלעיתים ייעטף גופו של הגור בנייר אלומיניום טרם השלכתו לאש.

גור חתולים (צילום: נירית קופל וונדרמן)

אם הבחנתם בדבר שנראה לכם חשוד, התקשרו מהר למשטרה ועצרו מיד את מי שמנסה לפגוע בגור עד להגעת המשטרה.
אפשר להנות, אפשר לשמוח ולשיר ליד המדורה, מבלי לפגוע בחפים מפשע. בואו נעשה הכל כדי שהמנהג המחריד הזה ייפסק אחת ולתמיד.

מצופה גם ממערכת החינוך לפעול בכל הכוח כדי לחנך את הדור הצעיר לחמלה, בכל המוסדות, החל מגיל הגן. ולא פחות מכך, על ההורים לתת גיבוי לחינוך בנושא הזה ויפה שעה אחת קודם.

אלה אבין (אלבום פרטי)

אלה אבין, יו"ר עמותת נח למען בעלי חיים:

"השנה חל איסור הדלקת מדורות עקב תנאי מזג האוויר וסכנת דליקות, ואנו תקווה שהדבר גם יצמצם את היקף הסבל שייגרם לבעלי החיים האומללים, שבכל שנה עומדים בפני סכנת התעללות וסבל מידי בני נוער וצעירים שמשום מה בוחרים להשליך יצורים חיים לשריפה בעודם חיים. זוהי התעללות כה אכזרית שגורמת לייסורים כה קשים, שמילים לא יוכלו לתאר. יש לעשות הכול על מנת למנוע מדברים כאלה להתבצע. אנו קוראים למשטרה ולעירייה לתגבר את הסיורים בשטח, ולכם, התושבים, אנו קוראים להצטרף לסיורים, על מנת שנשמור על כמה שיותר יצורים חסרי ישע.
במקרה שאתם מבחינים בילדים או בני נוער שמסתובבים עם גורי חתולים או כלבים, או חיות קטנות אחרות, תעדו אותם והתקשרו מיד למשטרה. אנא, עשו את הכול כדי לעצור את ההתאכזרות לבעלי חיים".


אילנה לייבסקי (אלבום פרטי)

אילנה לייבסקי, חברת הוועד המנהל של אגודת חובבי החתולים, חברת הוועדה לרווחת בעלי חיים (לשעבר) בעיריית חיפה, חברת המערך לנאמני בע"ח של משרד לאיכות הסביבה:

"אנחנו כפעילי זכויות בעלי חיים, מכירים היטב את התופעה המכוערת והמזעזעת של זריקת גורים למדורה בל"ג בעומר. הם עוטפים אותם בנייר אלומיניום וזורקים לאיש! פשוט ככה.
כל הפעילים נכנסים לכוננות שיא (ולסיוטים) לקראת ל"ג בעומר, מתארגנות קבוצות סיירים כדי לנסות להציל את מי שניתן מהאש…
זה מועד נוראי לבעלי חיים, כמו גם זיקוקי יום העצמאות. לא מעט גורים שילמו בחייהם על השעשוע הזה… זאת בעיה שיש לטפל בה ברמה החינוכית מגיל צעיר מאד, וגם ברמת ההסברה לאוכלוסייה הרחבה שלא מכירה את התופעה. תפקחו עיניים, אל תתנו לזה לקרות!".


מאיה רינגל, חובבי החתולים (אלבום פרטי)

מאיה רינגל, חברת הנהלה באגודת חובבי החתולים חיפה:

"כל שנה לקראת ל"ג בעומר, אגודת חובבי החתולים בישראל נכנסת לפעילות במצב הכן.
כל מתנדב באגודה שמשובץ בקבוצות סיורי "אזהרת זוועות ל"ג בעומר" נכנס לכוננות כבדה ונערכים סיורים במוקדי מדורות שמועדים לפורענות משנים קודמות ולו בלבד למנוע את ההתעללות המפלצתית שפושה בערב הזה.
בכל מדיה אפשרית, האגודה מפיצה אזהרות בהתאם, אבל לדעתנו, יש מקום להסברה מונעת במשך כל ימות השנה, במיוחד בקרב הנוער, כדי לא להגיע ליום הזה בלתי מוכנים. לכן, פיקחו עיניים, אל תתנו לזוועה הזאת לקרות!!!".


ורד שמלוק (אלבום פרטי)

ורד שמלוק ועדת איכות הסביבה ועד קריית חיים:

"ל"ג בעומר נחוג ברחבי המדינה. חג מסורתי אך עם זאת, בשנים האחרונות אנו, חובבי החתולים, עדים לתופעה מצמררת שבה נחטפים גורי חתולים ונלקחים למדורות. תופעה שבה צריך להילחם בעוצמה. כדאי לשקול להקדיש שיעורי חינוך לאהבת בעלי החיים בבית הספר, כדי שיהיה לכולנו חג ל"ג בעומר שמח".


גם אתם יכולים לעזור

הצטרפו אלינו לקבוצת הסיורים ועזרו לנו להציל כמה שיותר בעלי חיים מגורל אכזרי. הכנסו לקישורי הקבוצות ותוכלו גם למצוא בהם הנחיות כיצד לנהוג כשאתם נתקלים במקרי התעללות במדורות.

לקבוצות הסיור – היכנסו לקישורים:בואו נדאג שאף אחד לא יהיה קורבן בחג הזה, כדי שלכולנו יהיה באמת ל"ג בעומר שמח.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

עליזה ברקן
עליזה ברקן
פעילה סביבתית, חברתית ולמען זכויות בע'ח • תושבת קריית חיים • "חייה ותן לחיות".

כתבות קשורות לנושא זה

12 תגובות

 1. צריך לשבור ולשרוף להם את הידיים מי שמתנהג ככה לחיות, מחר יתנהג לבני אדם

 2. אני בהלם עליזה. מתקשה לעכל רוע שכזה. אלוהים שישמור אותנו. תודה שאת מציפה את הנושא. חשוב להשגיח על הילדים ובני הנוער

 3. מה שמחריד זה לקחת כל חג מחגי ישראל ולייחס לו כל דבר רע שרק אפשר.
  אז פעם זה תרנגול כפרות. פעם המדורות מזהמות. פעם פסח גורם עצירות ומצות גורמות חנק לילדים. פעם שבועות יוצר גהנום לאלרגים למוצרי חלב. פעם השמן בלביבות חנוכה יגרום כוויות. והחנוכיה תשרוף בתים. ופורים עם תחפושות רעילות. וט"ו בשבט מפריע לזוחלים ויום העצמאות המנגל זה בשר מתאכזר. וסוכות זהירות מבדים דליקים. וזיקוקים ביום העצמאות פוגעים בכלבים שנה אחת ואז בהלומי קרב בשנה אחרת.
  חברים מה שאתם עושים שקוף לחלוטין.
  חטיפת חתולים למדורות. "מה ששמעתם"
  כן שמענו צ'יזבטים ממכן.
  כשברמאדן עושים מנגלים לאלפי אנשים לפעילי הבשר זה רע אין מה לומר והם לא עושים מיצבים נגד אכילת בשר בנצרת או אום אל פעם. כשחג המולד יש סכנת שריפה מנפצים וסכנת דליקות מקישוטים על עצים לא שומעים פיפס מאף אחד.
  יש פה כנראה מסע מאורגן על ידי עמותות להפצת שנאת יהדות ופוסט ציונות שחודרות דרך כתבות הסרק לנסות להמאיס את המדינה וחגיה ומנהגיה ולהשחיר כל דבר יהודי שאפשר.

 4. הפעם הראשונה לאחר שנים הרבה שהזלתי דמעות למקרה אכזרי הזה המבוצע על ידי בני בליעל. תבורכו על היוזמה העילאית הזו להצלת החיות המקסימות הללו.

 5. זה מעבר לכל התפיסה האנושית. וזה בצורה ברורה קשור לחינוך או לחוסר החינוך שהילדים נחשפים אליו. אבל איך מגיעים לרמה כל כך מופרעת של פגיעה בבעלי חיים שהם חלק מהמציאות היום יומית שלנו. אני מתקשה להבין את היכולת הפסיכולוגית של הילד להגיע לרמה של זריקת בעל חיי לתוך האש. אני יודע על ילדים הקשורים לזרמים של הדתיים החרדים שרואים בכך שעשוע. איך הדת היהודית לא מתייחסת לדבר נורא שכזה כפשע ברוטלי ואכזרי ומי שעושה זאת מביאא חרפה על כל האנושות. אבל לא פעם, גם בספרות הפשע אתה מגלה את הרוצחים שבעברם רצח ועינוי של בעלי חיים. ילדים במשפחות פשע יכולים להיות חשופים לזה באותה מידה. ולא רק, לצערי. ילדים, פעמים רבות אנחנו מגלים בהם רמה איומה של אכזריות, כלפי חברים בכיתה, בני משפחה, וקבוצות חברתיות שונות. חובה להכניס חינוך לטיפול וחמלה בבעלי חיים למערי החינוך בכל מסגרת. אפילולפני לימודי ליבה.

 6. מחריד ובלתי ניתן להבנה. איזה "שעשוע" יש בדבר כזה? פשוט איום ונורא שמישהו בכלל חושב לעשות דבר כזה. מזעזע

 7. כדאי לתלות על לוח מודעות בכל בניין מגורים שיראו הדיירים

 8. א. על המשטרה ומכבי האש לדאוג שלא ידליקו מדורות. זה דבר ראשון.
  ב. כל מי שיכול לצאת לסיור ולשמירה ליד מדורה, יבורך יבורך יבורך.
  תודה לכל השומרות והשומרים.
  אנא, הפיצו את הכתבה.

 9. חג של זיהום אוויר והתעללות בחיות. הגיע זמן להפסיק עם המדורות

 10. מזוויע !! האם מסיירים גם בכפרים בגליל ? ברור שהכל מתחיל בחינוך !

  • הרי הייתה הודעה שבשנה אין מדורוצ מכיוון שמזג האויר עם הרוחות, והחום הגדול בהחלט מסוכנים. את הזוועה של בעלי החיים שומעת לראשונה, ולא יכטלה להאמין שיש רוע כזה גדול בקרב בני נוער. זכור לי ששנה שעברה גם ביטלו המדורות, ונמצא פיתרון אחר . לםי הכתבות כאן, דובר על מדורות, וגם על איסור בגלל תנאי מזג האויר. זה עשויי לבלבל הורים וילדים.

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

להגמיש תבניות, לחשוב בצורה רגשית • על הספקטרום האוטיסטי

אוטיזם הוא תופעה שמוגדרת כשונות נוירולוגית המאופיינת בעזרת קבוצת תסמינים הנוגעים ביכולת התקשורת, ביכולת החברתית ובתחושה החיובית לעצמיות. אנשים עם אוטיזם יכולים להיות מאוד...

שלל פעילויות לילדים ומבוגרים • שבוע הספר העברי בקריית ביאליק

קריית ביאליק מזמינה את התושבים להינות משבוע הספר העברי ומחודש הקריאה 2024 בספרייה העירונית בין התאריכים 26/6-9/7/24. באותם הזמנים ייערכו שלל פעילות לילדים וכן פעילויות...

לאן נעלמו ה״פודטראקים״ של חיפה?

במהלך תקופת הקורונה, צמח מיזם הפוד טראקים בחיפה ואפשר לאנשים להנות מאוכל רחוב טעים במרחב הפתוח. המיזם, שהתחיל עם תקוות גדולות להמשיך ולהתרומם, נמצא...

מחאת העם – החיפאים יוצאים להפגין • שבת 22/6/24

(חי פה) - ביום שבת 22/6/24 בערב תיערך הפגנה למען החלפת השלטון והחזרת החטופים בחיפה במרכז חורב, כמו בכל שבת בחודשים האחרונים. ממחאת העם...

מגדלי חוף הכרמל – ״המפלצות״ שעל החוף

מגדלי חוף הכרמל קמו על רצועת קרקע שהיתה שייכת למשפחת כיאט. במקום זה הוקם חוף רחצה מוסדר, כבר בימי המנדט הבריטי, שנודע כ״חוף כיאט״. כיאט ביץ׳  תולדות...