באנר קריית אתא עצמאות 080524

בשבחי חזירי הבר • דעה • עילם גבע

מה הכי חיפאי בעיניך? הים? ההר? דו קיום? המפעלים?...

הצריח בחיפה שנהרס לפני עשרות שנים ייבנה מחדש

(חי פה) - שר הפנים משה ארבל הודיע בביקור...

ביטול • צו סגירה למסעדת 'לואיזה' בחיפה: "מצב תברואי ירוד מאוד"

כזכור ב 16/05/24 ניתן צו סגירה למסעדת לואיזה במרכז...
באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

החטופים ישוחררו רק לאחר עליית השמאל לשלטון • דעה אורי לב

לפעמים המציאות טופחת על פני, ואני רואה את האמת…...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

מנסים לרזות ולא מצליחים? המחקר של רמב"ם מסביר מדוע

מחקר חדש קובע: לא מצליחים לרדת במשקל? כנראה שהסיבה נעוצה בציפיות לא ריאליות.

רק סיימנו לטגן מציות ולספור את הקילוגרמים העודפים מארוחות פסח, וכבר מריחים את המנגלים של יום העצמאות. למי שמתכנן את הדיאטה של "אחרי החגים", מחקר ענק שהוביל רמב"ם, בדק ומצא את הסיבה שעשויה להסביר מדוע אנחנו נכשלים שוב ושוב בניסיון לרדת במשקל.

קיטו, צום לסירוגין, רק תפוחי אדמה וביצים, בלי תפוחי אדמה וביצים, בלי פחמימה או בשיטת הנקודות – דיאטה לירידה במשקל היא חלק מהחיים של למעלה ממחצית האוכלוסייה בעולם המערבי. חוצה גבולות, מינים וגילים. כולנו רוצים להיראות חטובים, ומוכנים להתאמץ בשביל זה. אבל האם זה מספיק לשנות את הרגלי התזונה כדי להפוך משמן לרזה? לפי מחקר ישראלי חדש, רוב הסיכויים שלא.

"הציפייה לירידה במשקל מעודף משקל למשקל תקין בעזרת דיאטה היא כמעט אף פעם לא מציאותית", אומרת ד"ר עירית הוכברג, מ"מ מנהל מכון אנדוקרינולוגיה, סכרת ומטבוליזם ומנהלת שירות סוכרת בקריה הרפואית רמב"ם, אשר הובילה את המחקר החדש. "בקהילה הרפואית והמדעית זוהי עובדה ידועה שמגובה במחקרים כבר עשרות שנים, אבל בקרב הציבור הרחב התפיסה השגויה הזו איכשהו עדיין קיימת".

מפתיע שאנשים עוד מאמינים

לדבריה של ד"ר הוכברג, אותם היא מבססת על ניתוח נתונים של עשרות אלפי מנויים לפורומים בנושאי דיאטה בפלטפורמת Reddit – רוב האנשים עם משקל עודף הנמצאים בתהליך של דיאטה, מגדירים לעצמם כמטרה להגיע למשקל רזה על פי חישוב ה-BMI. בפועל כולם יורדים במשקל הרבה פחות ממה שציפו. "מרבית הדיאטות הנמשכות לאורך זמן מסתיימות בירידה של קילוגרמים ספורים", מסבירה ד"ר הוכברג, "כך נמצא במחקרים קליניים שבדקו את השפעות הדיאטות השונות. קשה לרדת במשקל וקשה עוד יותר לשמור על הירידה במשקל לאורך זמן. מפתיע להבין שמרבית האנשים עם השמנה עדיין מאמינים שזה אפשרי ומתחילים בדיאטה עם מטרה להגיע ליעד הזה".

במחקר, שפורסם לאחרונה, אספו ד"ר הוכברג ושותפה ד"ר אלעד יום-טוב מהפקולטה להנדסת תעשיה וניהול בטכניון, את נתוניהם של 56,000 בני אדם שהשתתפו בשישה פורומים העוסקים בדיאטות שונות בפלטפורמת רדיט (Reddit), בין השנים 2011-2020. המשתתפים, אשר דיווחו בקבוצת הדיון שהוגדרה סביב דיאטה מסוימת עם הגבלות תזונתיות שונות, סיפקו מידע מגוון על עצמם ואפשרו לחוקרים לקבל הצצה אל התהליכים שעברו.

המחקר עקב אחרי הנתונים שהמשתתפים השונים הזינו והיקף הפעילות שלהם ולמעשה ניתח את התפיסות והאמונות שלהם לגבי הצלחת התהליך, מול מה שהתרחש בפועל.
על פי תוצאות המחקר, מספר הקילוגרמים הממוצע שהשילו חברי הפורומים שהמשיכו להשתתף לאורך זמן נע בין 12-16 ק"ג, כאשר למעלה משלושת רבעי מאלו שהמשיכו לדווח בפורום ירדו לפחות 5% ממשקל גופם. במעקב של כמה חודשים הצליחו חברי פורום דיאטת קיטו לרדת הכי הרבה במשקל ביחס לשיטות הדיאטה האחרות שנבחנו.

פערים עצומים בין הרצוי למצוי

"מחקרים קליניים שבדקו בסביבה מבוקרת את ההשלכות של דיאטות שונות על ירידה במשקל הגוף בכלל ולאורך זמן, הראו שהן מובילות לירידה של 4-7 ק"ג בממוצע ובהמשך עליה מסוימת, כך שבטווח הארוך, בממוצע האנשים שמתמידים עם הדיאטה יהיו כ-3 ק"ג פחות ממה שהתחילו", מציינת ד"ר הוכברג. "המשתתפים בפורומים שבדקנו במסגרת המחקר כיוונו לירידה במשקל גדולה בהרבה, עם הצהרת כוונות של ירידה למשקלים שנעים בין 24-37 ק"ג פחות מהמשקל שאיתו התחילו את הדיאטה. יש פה פערים עצומים בין מה שאנחנו יודעים שקורה בפועל בתהליכים כאלה, למה שמרבית האנשים מאמינים שהם יכולים להשיג, אפילו אם הם חושבים שהם מכוונים למשקל תקין למבנה גופם, כלומר לא לרזון קיצוני". ד"ר הוכברג מחדדת ומוסיפה: "אלו שהצהירו מלכתחילה על מטרות ירידה במשקל במספר קילוגרמים גדול יותר, הצליחו לרדת יותר, אך לא בסדרי הגודל אליהם שאפו. יש בעיה בצפיות שמבוססות על אמונות שגויות לגבי היכולת שלנו להביא לשינוי קיצוני במשקל שלנו בתהליך של דיאטה", מסבירה ד"ר הוכברג את הרציונל.

כמעט בלתי אפשרי

"הרדיפה אחרי מטרה שהיא על סף הבלתי אפשרית מייצרת מעגל בעייתי שמניב שנאה עצמית, תחושת כישלון ואכזבה, פניה לשיטות קיצוניות יותר להשגת המטרה, תנודתיות חדה במשקל המזיקה לבריאות ואף הפרעות אכילה. גם הלחץ החברתי מצד הסביבה, שמעבירה מסרים תמידיים לאדם השמן שעליו להשקיע מאמצים כדי "לפתור את הבעיה" ולהפוך לאדם רזה, הוא מזיק מאוד".

ד"ר עירית הוכברג (צילום: הקריה הרפואית רמב"ם)

ציפייה מוגזמת

כשהציפייה כל כך מוגזמת, בהכרח נוצרת אכזבה, וזו בעצם השורה התחתונה במחקר שהוא הגדול מסוגו שנעשה עד כה. "הרעיון הוא להבין שכשעושים שינוי תזונתי שמטרתו ירידה במשקל, יעד הירידה במשקל צריך להיות מותאם למה שאפשרי ובר השגה", מבהירה ד"ר הוכברג, "חשוב להבין שמדובר בתהליך ארוך שמחייב שינוי אמיתי באורח החיים, כזה שאפשר להישאר איתו לאורך זמן. גם אם בלתי אפשרי לשנות לגמרי את מבנה הגוף ולהפוך לרזה וחטוב, יש תועלת משמעותית מאוד לבריאות אפילו בירידה של כמה ק"ג. כולנו שונים, ואין אף נוסחה שמתאימה לכולם באופן גורף, אבל העיקרון הוא שדי שמדובר בדיאטה. המספרים מדברים בעד עצמם".

לאנשים עם השמנה משמעותית (BMI מעל 35, או BMI מעל 30 וסיבוכי השמנה) מומלץ להתייעץ עם רופא. במרכז המצוינות לטיפול בהשמנה שברמב"ם, ניתן לקבל ייעוץ לגבי אפשרויות טיפול שונות, התנהגותיות, תרופתיות, כירורגיות ואחרות, ולהיכנס למעקב מסודר בנושא הירידה במשקל בליווי מעקב רפואי ותזונתי.


צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

רמב"ם הקריה הרפואית לבריאות האדם
רמב"ם הקריה הרפואית לבריאות האדם
רמב"ם הקריה הרפואית לבריאות האדם - החזון: להוביל את הרפואה בישראל ולהטביע חותם בארץ ובעולם בטיפול, בחדשנות, במחקר, בטכנולוגיה ובפיתוח הצוות המקצועי, תוך הצבת האדם, המטופל והעובד, בלב העשייה. לפניות ושאלות: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

10 תגובות

 1. הבעיה מתחילה במדד BMI שהוא מדד לא מציאותי. מדד הקובע שגבר בגובה 182 צריך לשקול עד 82 קילוגרם הוא מדד שמוביל לתחושת אי ההצלחה. הגיע הזמן להביט על מבנה גוף מציאותי ולא להתבסס על קביעה דיכוטומית שאין לה קשר עם המתיאות

 2. ישר כח לכל העושים מלאכתם נאמנה עלו והצליחו גאווה ישראלית אמיתית אתם

 3. כל הדיאטות של "רק זה" או "בלי זה" לא עובדות בטווח הארוך לדעתי. כדאי לאכול הכל, רק חצי. צלחת חמין אחת במקום שתיים, מנה פלאפל במקום שתי מנות, לחמניה עם נוטלה במקום שתיים. ככה ירדתי מ-140 ל-75 לפני 35 שנים ומאז אני בין 75 ל-80. בשבילי הכל עניין של כמויות, לא כל כך סוג האוכל, הכל מותר וזה עוזר לרדת וגם לשמור.

 4. לגרד זינזר כל יום בכוס מים עם דבש חודש ויש תוצאות אבל חייב למקפיד

 5. אני רוצה לתת את הסיבה מספר 1 בחיפה ולא רק בה להשמנה בישראל: והיא הסופרמרקטים.
  בהיותי מספר שנים סטודנט ומטייל במדינות אחרות, הדבר המורגש ביותר בסופרמרקטים השכונתיים אפילו הקטנים היה האפשרות לקנות סלטים ארוזים, מנות מוכנות של אוכל ביתי שהוכן ונארז עם תוקף נמוך בלי משמרים בידיעה שמאות פנסיונרים בשכונה רוכשים מזון מוכן כזה בתור לפחות אחת מהארוחות היומיות. ככה למשל בסופרמקט הקטן היתה מדי יום עגלה עם 6-7 סוגים של פסטות, סלטי ירקות, תבשילים חמים שהייתה מאפשרת לקחת צלחת בגודל קטן בינוני או גדול ולמלא אותה עד לקו שסומן. יכולת לקחת סלט ירוק עם קצת איטריות ופרוסת עוף, או קארי אורז ובקר שהוכן ונארז לחימום בקלות. וזאת הייתה ארוחה די מאוזנת. היה כמובן מדף חטיפים שוקולד גלידות אבל היו אופציות בריאות רבות אפילו בו היו פודינגים ופנקייקים עם ממרח שהיו טבעיים עם ממרחים על בסיס ריבת פירות.
  כשחזרתי לישראל מלימודיי הדבר הראשון שהיה חסר לי אלו האפשרויות הבריאות בסופרמרקטים. גם בכל מקום בין מדפים ליד קופות ליד מוצרי חלב מאחורי ירקות ראיתי חטיפים שוקולדים קרקרים וגלידות. זה כאילו לקחו ממני את היכולת לאכול אוכל מהיר ובריא בו זמנית בלי לבשל בבית. ואני לא מתפלא שישראל עם מגפת השמנה וסכרת בין 5 הגבוהות בעולם. בכל מקום דוחפים סוכר בכמות מוגזמת. גם הלחם והשוקולד היו לי מאד מתוקים. ראיתי ילדים לוקחים משקאות ממותקים והם כבר מתקשים בהליכה אבל "ארוחת" הצהריים מהסופר זה שקית צ'יפס ובקבוק משקה מוגז ולקינוח שילגון שוקולד. איך אפשר לא להשמין ככה?
  אל תסתכלו על טרנד הנינג'ה שגורם לילדים להתרכז בפעילות גופנית מאד אינטנסיבית. על כל ילד שמצליח והולך לו יש ילדים שמתייאשים ומתוסכלים ואת זה הם לוקחים איתם לסופרמרקטים שלא תומכים באורח חיים בריא, שאין בהם מספיק ירקות ופירות וסלטים מוכנים וארוחות מאוזנות מגוונות להכנה מהירה במקום לזלול חטיפים ולחמים. זה מדהים שבכל סופרמרקט יש מדף בורקסים מפוצצים בשמן תצמידו להם מפיות הם ספוגים בשמן אבל אין למשל תבשילי אורז וירקות שיש בכל סופר ברוב מדינות המערב היום.

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

גבר נפגע מרכב חולף כשעצר בצד כביש 70 לתקן תקלה ברכבו

ממד"א נמסר לחיפה: בשעה 21:29 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א כרמל על גבר שנפגע מרכב (לאחר שככל הנראה עצר בצד הדרך עם רכבו...

הבניין הישן ברחוב השקט בכרמל • להחזיר עטרה לישנה

ישיבת תפארת הכרמל עברתי השבוע (9-13/6/24) ברחוב התשבי השקט שעל הכרמל בחיפה, הנמצא לאורך ואדי לוטם, וחלפתי על פני בניין ישן ומרשים ברחוב התשבי 92...

שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות והחכמות ביותר – התמנון. למרות שבתרבות הפופולרית, בספרים ובסרטים, כמו בסרט הילדים "בת הים הקטנה"...

בתי החולים נערכים להתחממות בצפון

(חי פה) - ביום חמישי 13/6/24 משרד הבריאות קיים הערכות מצב על היערכות מערכת הבריאות בצפון הארץ. ממשרד הבריאות נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בעקבות המצב...

יין מנדט • אומרים שיין ישמח לבב אנוש…. • סיפור קצר

לאחר התקפה של האצ"ל על מחנה שמונים שליד פרדס-חנה במטרה לגנוב כלי-נשק מהצבא הבריטי, נמצאו מפקד הגדוד וחמישה חיילים הרוגים. על פי הדו"ח הבריטי...